Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se tureaza dar...
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
Apple
Am patit-o deodata ... in mers... am retrogradat intr-a doua ca pusesem o frana sa treaca niste pietoni, am retrogradat a doua ca nu ma oprisem pe loc aveam inca vreo 30 km/h si brusc... se tura dar acceleratie ioc... Am luat-o usurel a mers usurel... mai aveam cca 1 km pana acasa... cand deodata... dau sa fac stanga sa intru pe aleea din spatele blocurilor sa parchez... acord prioritate, stau pe loc, bag a intaia... ciuciu... nu se accelera deloc... de turat se tura dar nu vroia sa plece de pe loc sad.gif
Am lasat-o usor... am impins-o cu nevasta-mea usor vreo juma de metru de i-am facut vant... am urcat repede in masina din mers am bagat a intaia si a mers pana pe locul unde parchez unde acum sta. Nu mai incerc nimic pana dimineata dar ma intristez... Ce dracu are? sad (5).gif
Acum doua trei luni am schimbat cutie si kitul de ambreiaj pus a fost nou-noutz Sachs. De ce s-a schimbat scrie pe undeva pe aici... atunci ziceca mecanicul ca de la cutie... io zic ca a fost rulmentul dus... ma rog... dar acum e kitul nou... are sub 10.000... creca undeva in jur de 8 mii... Sa se fi dus placa de presiune asa de repede? De noua? no.gif Sa fie volanta?


Nu inteleg... Imi vine sa hang.gif

PS: motor M50, 24v, 2 litri.

PS2: In ultima vreme, adica dupa ce le-am schimbat atunci cutie si ambreiaj dimineata cand era rece, motorul se tura dar se accelera cam greoi, cel putin dupa parerea mea... dar nu stiu ce sa zic... e posibil ca sa mi se fi parut mie totusi...
io'sŪ
disc varza, nu mai are ferodouri deloc
Apple
QUOTE (io`s @ Sep 23 2007, 12:56 AM) *
disc varza, nu mai are ferodouri deloc


Asa repede?
Cum dracu?
de la ce naiba? disdain (2).gif
Innebunesc... N-are 10.000 km discul asta cum mama naibii? mad.gif
Ma duc sa dau foc la masina... sau la magazinul de piese? sau la ala care mi l-a montat?
io'sŪ
garantie... nu are? stiam ca piesele au garantie 18 luni
poate e defect de fabricatie
oricum vorbim presupuneri acum, pana nu desfaci nu ai cum sa sti 100% ce s-a stricat, dar dupa simptome e mai mult ca sigur discul
Apple
QUOTE (io`s @ Sep 23 2007, 03:01 AM) *
garantie... nu are? stiam ca piesele au garantie 18 luni
poate e defect de fabricatie
oricum vorbim presupuneri acum, pana nu desfaci nu ai cum sa sti 100% ce s-a stricat, dar dupa simptome e mai mult ca sigur discul


teoretic da... e luat de la auto total.
Apple
NEWS:

Am mers cu ea cam jumatate de ora si mai bine... viraje la fiecare 500 de metri cu plecari din nou de pe loc... s-a comportat cat de cat normal... dar tot simteam ca parca nu ia viteza sau ia viteza foarte greu... dupa vreo 40 de minute... a inceput iar sa se comporte la fel... dar nu chiar sa ma lase in drum de tot ca aseara... se misca cam ca melcul sub 3500 de ture... sad.gif
CRM112
sper s-o scoti la capat in timp util si fara pierderi financiare
mai vrei e32 bun smile.gif (mai bun)
TiL
placa de presiune e si ea noua?
Apple
tot kitul de ambreiaj pus acum vreo 2-3 luni era nou noutz... sad.gif de asta nu prea inteleg ce s-a intamplat...

CRM ... daca ma decid sa o schimb poate da...
Gimi
Ambreiajul....nu are ce sa fie altceva. Poate ai avut ghinion si ai nimerit niste pieze nashpa, pentru ca face indeosebi cand se incalzeste. Cel mai bine desfaci din nou si vezi. La acelasi mecanic, ca daca e vreo problema din felul in care a montat el kitul sa-l poti omora dry.gif
bartro
QUOTE (Apple @ Sep 23 2007, 06:40 PM) *
tot kitul de ambreiaj pus acum vreo 2-3 luni era nou noutz... sad.gif de asta nu prea inteleg ce s-a intamplat...

CRM ... daca ma decid sa o schimb poate da...

Daca a patinat de la inceput sigur ca s-a dus. Poate combinatie de cutie, motor, si placa/kit nu era ce trebuie.

LE: tot asteptam poze cu 1502.
Shark
Sau poate e murdar discul. Daca se prelinge de undeva ulei (sau altceva) pe el, gata, s-a dus, pina nu se arde uleiul nu mai trage de loc!!! Mai ales daca zici ca e nou, sunt slabe sanse sa se fi dus asa repede ferodoul de pe el. Dar cind face fazele alea si nu mai trage, nu miroase a nimic?
da_joint
am patit si eu o chestie asemanatoare ...tot cu kit sachs...pana nu am schimbat discul degeaba...nu imi intra in viteze.
cred ca piesele sunt facute pe vapor....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.