Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Diesel-ul meu e30
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2
81DMC77
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachmentSalutare la toti in primul rand. M-am tot gandit cand sa postez si eu aici, cu diesel-ul meu. Va spun drept ca o fac cu putina groaza,cha (40).gif pt. ca al meu e putin mai " tunat" si din cate am vazut nu prea va incanta ideea. Va rog sa ma iertati, dar mie imi place asa cum e. Pun si niste poze putin mai vechi pt. ca inca nu am reusit sa-i fac unele mai recente si mai clare, dar promit sa vin si cu ceva mai bune. Tin sa mentionez ca asa l-am luat acum aproape trei ani. Sunt fericitul posesor al celui de-al doilea e30 din viata mea. Primul a fost un e30, 318i din 88, pe care l-am readus pe linia de plutire, dupa ce l-am luat de la un "criminal de masini". A ramas totusi in familie, e al fratelui meu, acum. In acesta am avut sansa sa schimb anumite piese defecte cu unele originale si am facut-o. Va rog sa nu ma luati prea tare smile.gif smile.gif wink.gif Cam atat deocamdata, va multumesc pt intelegere! Apropo, am uitat ceva:
316i, 2 usi, alb+318i, 4 usi, gri= 324d, 4 usi, negru.
INTERCEPTOR
asta negru e foarte frumos.pacat ca sta prea rdicat de spate dn ce vad eu.sau e din cauza la teren.si ala alb e frumusel.mai ales ca are faruri patrate .foarte rare.nune place tuningul extrem .dar unu facut cu bun gust e suer ok,mie imi place masinuta ta si aia alba
81DMC77
Multumesc pt. opinie. Cel alb e fostul si a suferit un pic de modificare la ramele farurilor, in ultima perioada. Arcurile de pe spate la cel negru le-am schimbat ulterior. M-am saturat cat am dat cu spoilerul pe jos la iesirea de pe strada. Au facut astia o iesire de te doare capul. Trebuie sa iesi cat mai oblic de pe strada si de aceea am ales aceasta solutie. Arcurile celelalte asteapta sa se repare strazile rolleyes.gif
INTERCEPTOR
aici ai mare dreptate.eu personal pt bucuresti prefer masini inalte.pt ca aici e dezmat.desi mi ar place si a mea joasa si cu roate pe 19 .oricum e frumos ursu .ambii
81DMC77
Ursii face to face
Click to view attachment, la o expozitie tuning din Cluj, ca vizitatori.
81DMC77
Azi implinim 2 ani de cand suntem impreuna. Ne dorim La Multi Ani!!!!!!!!!!, drumuri bune si fara reparatii capitale smile.gif
INTERCEPTOR
la multi ani
81DMC77
Multumim mult! Cu aceasta ocazie va urez la fel tuturor!!!!!!!!!!!!!!
81DMC77
O poza de noapte:Click to view attachment
81DMC77
Aseara am fost dupa el la service. Dupa o sperietura, pt ca am sunat inainte, la service si mi-a spus mecanicul, ca a schimbat toate garniturile din pomoa si tot mai picura motorina, pe cand am ajuns acolo, am constatat ca am scapat de cursul motorinei. Fum tot mai scoate, dar am scapat de baltoace.
alex230ro
fumul cred ca e de la pompa de motorina,banuiesc ca trebuie reglata smile.gif
81DMC77
Cand am fost sa-mi verifice pompa si injectoarele, i-a mai dat debit pt ca era sub debit, dar fumega si inainte de asta. Acum si fumega, dar si merge mai bine.
Mihai_AMD
CITAT(81DMC77 @ Aug 15 2008, 07:14 AM) *
Cand am fost sa-mi verifice pompa si injectoarele, i-a mai dat debit pt ca era sub debit, dar fumega si inainte de asta. Acum si fumega, dar si merge mai bine.

inseamna ca o sa ni-l arati la urmatoarea intalnire nu? rolleyes.gif
81DMC77
Abia asteptam viitoarea intalnire!!!! Sigur o sa vin cu el.
MeHigh
in sfarsit, n-o sa mai fiu singurul cu diesel, cel care merge ultimul mereu, care incinge coastele biggrin.gif
ma bucu ca ai rezolvat-o, Marcel, acum ramane doar...sa te bucuri de ea. e foarte frumoasa.
81DMC77
Multumesc de apreciere!!! Nuuuu, de acum eu voi ramane ultimul biggrin.gif daca vreti sa mai vedeti ceva. In spatele meu va fi o mare distanta pana la urmatoarea masina. mamba.gif cam asa va face, cine va sta in spatele meu doh (14).gif
MeHigh
stau eu, nu-i bai, doar sunt fan diesel, nu? smile.gif
apropo, am aflat: la diesel, termostatul trebuie sa fie de 80 de grade. ramane acum sa vad de cat e al meu. Aviz celor patiti, nu puneti mai mare de 80 grade, e pacat sa o incingem.
Mihai_AMD
CITAT(81DMC77 @ Aug 15 2008, 01:47 PM) *
Multumesc de apreciere!!! Nuuuu, de acum eu voi ramane ultimul biggrin.gif daca vreti sa mai vedeti ceva. In spatele meu va fi o mare distanta pana la urmatoarea masina. mamba.gif cam asa va face, cine va sta in spatele meu doh (14).gif

las ca o sa merg eu in spatele tau laugh.gif
nu de alta dar mie unu la plimbari dastea imi place sa merg incet,maxim80,la sibiu sa mers cam tare zic eu,cel putin la dus-intors...doar mergem la plimbare nu?nu ne haituie nimeni..
Sportivu
Hai bre, Mishule...ca n-ai mers tare smile.gif
Adrian Pintea
daca urmatoarea intalnire nu se face in primul weekend din luna...vin si eu chiar daca stau numai o zi...
sergiu67
varu...ma bucur ca ai rezolvat problema la negru...poate la urmatoarea intalnire sa vina si marius cu albu biggrin.gif
edutxu
lasa marcel ca la urmatoarea intalnire venim si noi cu vekiturile wink.gif) sper sa teminam toate problemele pana atunci....dsi la masinile noastre mai mereu se iveste cate ceva....
mult succes in continuare
81DMC77
CITAT(edutxu @ Aug 17 2008, 05:40 PM) *
lasa marcel ca la urmatoarea intalnire venim si noi cu vekiturile wink.gif) sper sa teminam toate problemele pana atunci....dsi la masinile noastre mai mereu se iveste cate ceva....
mult succes in continuare

Multumesc, la fel!!!!
81DMC77
Ma tot bate gandul sa-mi vopsesc jantele cu negru. Ce ziceti, merita? Click to view attachment Astept parerile voastre!!! smile.gif
xox
Parerea mea e ca sunt faine asa. Sunt negru cu gri nu? Ai putea sa le reconditionezi sa arate ca noi cel mult.
sergiu67
arata super cu negru....da cand le-ai vopsit?
81DMC77
Nu arata rau griul, e vopseaua originala pe ele. Una singura are un pic de defect, in rest sunt ok.
81DMC77
ieri am schimbat la ursulica, capetele de bara, lichidul din spalatorul de parbriz, verificat antigel, reglat fara de mana, ca nu mai statea in panta si montat inele bord cromate Click to view attachment Click to view attachment Click to view attachment
edutxu
opa......incepi timpul rece si lumea se apuca de fiare....
deci nu sunt singurul care ii ingheatza mainile p masina tongue.gif
81DMC77
Nu a fost frig, de aceea m-am apucat sa mai schimb cate ceva, mai ales ca am avut liber, ieri. Mai am de schimbat rotile, la ambele, dar astept sa se mai raceasca afara biggrin.gif
edutxu
ca tot te lauzi ca vine vorba de roti....mie imi aduce eujen inca un set de jante d tabla originale cu tot cu capace cum am eu acum p masina rolleyes.gif si at o sa am si eu roti pt anotimpul rece tongue.gif
81DMC77
Cadou de ziua mea Click to view attachment Click to view attachment pt mine si ursul meu
edutxu
QUOTE (81DMC77 @ Jan 31 2009, 12:11 PM) *
Cadou de ziua mea Click to view attachment Click to view attachment pt mine si ursul meu

marcele...n a fost trusa de scule dar au fost roti , nu? smile.gif)
franko
QUOTE (81DMC77 @ Aug 8 2007, 09:11 PM) *
Ursii face to face
Click to view attachment, la o expozitie tuning din Cluj, ca vizitatori.


poti sa imi spui si mie te rog ce jante are ursul alb ?
81DMC77
CITAT(franko @ Feb 2 2009, 08:16 PM) *
poti sa imi spui si mie te rog ce jante are ursul alb ?

Atat stiu, ca sunt facute in Italia. Cand aflu ceva, iti scriu.
franko
mersi mult . Mi se pare ca seamana cu ale mele si din cauza asta te intrebam tongue.gif
edutxu
frumosi bre....
bravo voua
81DMC77
Imi pregatesc tractorasul de 2 transplanturi. 1. caseta de directie, ca cea de pe masina curge si am primit o caseta servo de urs si 2. diferential, am cumparat 1 autoblocant, sa vad daca mai caraie si cu asta. Pe sambata ne apucam de operatii biggrin.gif
Ma bate gandul sa revin si la suspensia sport si s-ar putea si la jentile pe 16.
sergiu67
spor la munci sa ai varu!!!ar fi fain iar cu suspensiile sport, ar fi ceva avantaje...
81DMC77
Am reusit sa schimb doar caseta de directie. La diferential, se pare ca e in carcasa mare si are alt sistem de prindere pe caroserie. Nu stiu daca se va potrivi, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, e bine venit. Multumiri anticipate!!!
81DMC77
Am reusit sa-mi montez diferentialul autoblocant, se simte ceva diferenta si suna bestial.
05aBi
CITAT(81DMC77 @ Nov 30 2009, 10:45 AM) *
si suna bestial.


Scartaitul ambelor roti ? biggrin.gif
Ce raport are ? Cel recomandat sau ceva mai scurt ?
81DMC77
2.93 e raportul si sunetul vine de la el, un fel de zumzait
316i
Poate sunt rulmentii nasoi. lgh (24).gif
81DMC77
cred ca rulmentii sunt si la asta http://www.youtube.com/watch?v=eSJ-HzNWJGM biggrin.gif
81DMC77
In sfarsit am reusit sa montez suspensia sport pe tratoras, mai am pe fata dreapta 1 de montat si noile incaltari, de vara. Nu am reusit sa fac mai multe poze, cam asa arata doar cu un arc pe spate, sport: Click to view attachment . Daca are cineva capacele sa ma anunte, ca le vreau smile.gif . Si o bara spate m-tech 2.
81DMC77
CITAT(81DMC77 @ Mar 15 2010, 10:44 AM) *
In sfarsit am reusit sa montez suspensia sport pe tratoras, mai am pe fata dreapta 1 de montat si noile incaltari, de vara. Nu am reusit sa fac mai multe poze, cam asa arata doar cu un arc pe spate, sport: Click to view attachment . Daca are cineva capacele sa ma anunte, ca le vreau smile.gif . Si o bara spate m-tech 2.

Am gasit si capacele si la bara am renuntat, cel putin deocamdata.
81DMC77
... a devenit o amintire... sad.gif Click to view attachment
alex230ro
pacat,l-ai vandut sau a patit ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.