Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum se demonteaza o planetara de E30?
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E30 (ursulet)
81DMC77
Daca stie cineva va rog sa ma anuntati si pe mine. Va multumesc!!!!!!!!!!
Mihai_AMD
QUOTE (81DMC77 @ Jul 25 2007, 05:54 PM) *
Daca stie cineva va rog sa ma anuntati si pe mine. Va multumesc!!!!!!!!!!

nam desfacut planetarele la e28 dar cu tot cu bratul puntii sad.gif...din grup iese prin tragere dar sa fie bratul desfacut.poate te ajuta mai bine cineva care a desfacut doar planetara propriu-zisa
haristeas51
1. desfaci suruburile care tin planetara de diferential ( se desfac cu Nimbus )
2. dai roata jos
3. desfaci piulita ( o sa gasesti si o siguranta acolo) din mijlocul fuzetei care tine capatu planetarei.
Cam asta e.
81DMC77
Asta stiu, dar cineva zicea ca piulita se desface foarte greu. Ca trebuie distrusa siguranta. O sa mai incerc. Multumesc mult!!!!!!!!!!
comisaru
Si pe mine m-ar interesa cum se desface piulita/cum iese siguranta.
uwe
MAI INTAI DESFACI PIULITA SI APOI SURUBURILE DE LA DIFERENTIAL...
E MAI BINE ASA
81DMC77
ok, multumesc mult!!!!!!!!!!
Christache
Siguranta si piulita le cumperi originale - te costa in jur de 2 euro.
Siguranta este de unica folosinta ptr ca la demontare se cam strica.
Siguranta inseamna o saiba cu hexagon pe mijloc si cu 3 umeri parca pe margine care se proptesc pe fuzeta.
La demontare ai toate sansele ca umerii de pe margine sa tina f bine si piulita sa se invarta peste hexagonul sigurantei.
Oricum merita ca inainte sa te apuci de treaba asta sa-ti cumperi piulite si sigurante noi.
Eu asa am facut.
81DMC77
Multumesc mult, domnu'!!!!
Piulitele si sigurantele mi-s cumparate de vreo o luna, pe original, ca am lucrat la o firma de piese.
Multi m-au descurajat cu treaba de demontare, ca nu se poate, ca merge greu. Am zis sa incerc si aici poate au mai schimbat si altii.
Darren
scoate plasticul din mijlocul jantei, si inainte sa dai roata jos, incerci sa desfaci piulita trecand cheia prin janta. (masina sa fie pe pamant, cineva sa tina piciorul pe frana). Incearca cu impact tools (si multa rabdare) + spray degripant sau o ranga lunga + o tubulara rezistenta si foarte potrivita pentru piulita ta. Daca nu iese asa, mai exista solutia cu aparatul de sudura care incalzeste piulita pana la rosu (oricum o schimbi), si apoi in teorie iese. Dupa ce iese piulita trebuie sa te rogi sa iasa planetara din butuc... la dat cu barosul in capul planetarei eu nu dau sfaturi. Apropo, nu da cu barosul decat dupa ce ai decuplat capatul planetarei din diferential.
Dar de ce vrei sa desfaci planetara?
81DMC77
Pai, am doua motive: 1. e cam distusa una si 2. mai am un var tot cu urs si i s-a dus rulmentul pe o parte si acum si-a schimbat cu brate cu tot. A trecut de pe frana pe disc, pe frana pe tambur tot din cauza ca nu a putut demonta planetara.
mertan
eu zic sa incerci cu spray degripant si cu un pistol pneumatic.
comisaru
QUOTE (mertan @ Aug 5 2007, 06:25 PM) *
eu zic sa incerci cu spray degripant si cu un pistol pneumatic.

Eu am incercat si n-a mers. Am fost sfatuit sa merg la o vulcanizare dfe TIR-uri, unde au pistoale pneumatice mai sanatoase si sa-ncerc asa.
81DMC77
Am reusit sa schimb o planetara. Se schimba destul de usor. Problema e, ca, trebuie o tubulara de 29, care cred ca e cam rara. Am reusit cu tubulara de 30, dar e cam greu, ca sare de pe piulita. In primul rand, trebuie distrusa siguranta de pe piulita si scoasa afara. Apoi, cu o tubulara si o cheie serioasa cu prelungitor (bara lunga) se desface piulita, destul de usor. Restul e simplu smile.gif Sper sa fi fost de ajutor. Cine vrea sa afle mai detaliat, sa ma anunte. Mai am una de schimbat, dar trebuie sa fac rost de ea. sad.gif
Siguranta se distruge cu o dalta subtire si ascutita, pe canalele de pe butuc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.