Help - Search - Members - Calendar
Full Version: da sau ba?
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E46
dust
Am fost astazi sa vad un 320 din 99` pentru ca vreau sa revin la BMW, masina arata si merge enervant de bine MAI PUTIN ceva la cutie sau ambreaj...
Am observat ca in vitezele R, 1 si 2 intra foarte greu, fortzat sau chiar deloc dar daca bag in 3 si apoi dau 1 merge ok...
O alta problema este ca la schimbarea din 1 in 2 cand apas si las ambreajul se aude un cloncanit enervant, aceeasi chestie se aude cand apas brusc de tot ambreajul si sunt in terapta 1 sau 2, in restul treptelor nu face nici un fel de probleme. AM facut un test pe drum, am lasat masina in treapta 2 la relanti si am apasat brusc ambreajul si iar am auzit cloncanitul, apoi am dat drumul tot brusc la ambreaj si din nou acel cloncanit enervant. Repet: in alte trepte decat 1 si 2 acel cloncanit nu exista.
De la ce ar putea sa fie? ma intereseaza masina dar nu as vrea sa trebuiasca sa-i cumpar cutie si alte chestii...
Mersi!
alex230ro
mai bine cauti una care sa mearga bine smile.gif si sa faci comparatie ,e posibil ca toate sa faca asa(la Ford se pare ca toate cloncane la schimbarea de viteza laugh.gif )
dust
da ma da cloncane de parca se misca cutia de viteze si se... loveste cu ceva... e un zgomot foarte scarbos... nu stiu exact cum sa-l explic... suna ca si cum este distanta intre cutie si motor si cand apas ambreajul se impreuneaza si se lovesc una de alta... si intra greu in R, ,1, 2...
Darren
Eu in locul tau as cauta alta masina, ca sa pot face comparatie. Nu poti sa mergi la o constatare la service cu ea? E destul de naspa ce povestesti tu, mai bine nu te legi la cap asa, fara sa vezi ce e pe sub masina. Poate fi un tampon de la cutie sau motor, sau poate fi ceva dus prin cutie. Nu te risca.
dust
pai nu m-as risca dar sunt si curios ce e ca macar sa stiu daca imi caut alta sau nu... daca nu e grav o iau dar as vrea sa stiu ce credeti voi ca ar putea sa fie
Ionut
Rulmentul de obicei cloncane si pe langa asta daca intra greu in viteze e placa de presiune pe moarte....cu un kit de ambreiaj schimbat, cred ca se rezolva problema... smile.gif
dust
oare cat o fi unul ? sad.gif
georgem
Un kit de ambreiaj nou cred ca e 200-300 de euro. Numai sa fie asta problema, nu alta.
alex230ro
Mergi la un service cel mai sigur sa vezi ce are smile.gif
dust
nu am incredere in serviceul bmw din cluj... m-au dezamagit total... am fost cu ursu cu o problema la sistemul de racire si au zis ca nu stiu ce are... am mers la un preten de 21 de ani care e mecanic si a rezolvat-o in cateva minute...
nmg
Mai bine las-o ... S-ar putea sa aiba si ceva pe la cutie, sincroane sau rulmenti uzati, nu numai ambreiajul. Sau daca iti place asa de mult, pune-i conditie proprietarului : ti-o iau dupa ce rezolvi cu cutia ...smile.gif
SILE
cel mai bine nu te incurca cu ea. dute si fai un test ca sar putea sa fii surprins si sa mai aibe si alte probleme, plus ca asa poti obliga si proprietarul sa mai scada din pret.
dust
nu o mai iau... o sa fie si altele... mersi de ajutor
batz
bai,am si eu fix problema asta.numai ca mie imi intra ok in viteze.doar cand sunt in a1a a 2a si apas ambreaju brusc se aude ceva dubios ca si cum ar juca ceva acolo....daca afli exact ce avea bmwu p care vroial sal ieu sami zici si mie.ms biggrin.gif
ionusunt
QUOTE (batz @ Jun 15 2007, 05:59 PM) *
bai,am si eu fix problema asta.numai ca mie imi intra ok in viteze.doar cand sunt in a1a a 2a si apas ambreaju brusc se aude ceva dubios ca si cum ar juca ceva acolo....daca afli exact ce avea bmwu p care vroial sal ieu sami zici si mie.ms biggrin.gif

eu tocmai am schimbat placa si rulmentu de presiune.kitul costa 750 ron ,iar pe bucati 350 discul,470 placa,si 100 ron rulmentul.,asta la e30.
@batz-la tine s-ar putea sa se fi dus ceva pe acolo-disc,placa(tine mai mult de 100 d mii),ori rulmentul,ori timoneria,ori bucsa gare ghidoneaza timoneria,nu cred ca e vb de pompa sau cilindru(la zgomote ) .celmai bine astepti sa vezi ce se intampla pe parcurs,ca e mult rau de dat jos sa te uiti la ele .
batz
la asta ma gandeam si eu,singura chestie e ca nu prea vreau sa astept prea mult si sa se intample ceva dubios care sa ma coste mult sau sa nu mai pot repara...
TiL
Totul se repara... o posibila problema ar fi sa te lase de tot la cateva sute de km de aici. Dar nu cred ca pica asa curand.
batz
sa speram.momentan am 109miikm cu ea..o sa o duc cat pot de curand la o verificare gen la service...sa imi zica ei ce si cum exact...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.