Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbare numere cu sigla UE
BMWZone > DIVERSE > Auto diverse
Tytus
S-ar putea sa fac un drum afara in UE cu masina si am numere normale cu RO.Stie cineva ce acte trebuiesc pentru numerele noi cu UE la politia rutiera?pe site nu am gasit nimic!cer placutele cu numarele vechi?10x
n3o
eu stiu ca nu iti trebuie nimic iar numerele cu UE nu sunt nimic altceva decat niste autocolante care se lipsesc peste partea din stanga a numarului vechi unde scria inainte RO cu stema noastra ...
florin83
alea nu-s legale..
defapt scrie si in legislatie ca orice modificare adusa la placutele de inmatriculare se sanctioneaza.

trebuie placute noi, eliberate de politie:
http://www.infoportal.ro/articol~din-actua...nsemnul-ue.html
bartro
QUOTE (Tytus @ May 28 2007, 07:44 PM) *
S-ar putea sa fac un drum afara in UE cu masina si am numere normale cu RO.Stie cineva ce acte trebuiesc pentru numerele noi cu UE la politia rutiera?pe site nu am gasit nimic!cer placutele cu numarele vechi?10x


Existe asa ceva? Eu nu cred.
N-am vazut niciodata. Nici in .ro nici afara.

Si pe langa asta, ce avantaj iti aduce?
florin83
QUOTE (bartro @ May 28 2007, 10:11 PM) *
Existe asa ceva? Eu nu cred.
N-am vazut niciodata. Nici in .ro nici afara.


cum sa nu existe? huh.gif
placutele masinilor din tarile care fac parte din UE au stelutele alea si dedesubt numele tarii..
vezi si linkul pus de mine pt numerele noi..
io'sŪ
hmmm.. si de unde iti dai tu seama ca nu sunt legale???? eu cand le-am vazut prima data am crezut ca asa le-a dat de la politie.. ulterior am aflat ca au fost lipite colantele
georgem
Am vazut saptamana trecuta primele numere noi, cu stelute direct de la politie. Iti dai seama dintr-o privire ca sunt diferite, arata putin altfel (nu e mare diferenta, dar suficient cat sa-ti dai seama ca sunt cele noi), si au si niste elemente de siguranta in plus.
Cred ca n-are rost sa ne grabim sa le schimbam, chiar daca vom calatori prin Europa.
Tytus
Pai tocmai asta e ideea ca in Europa iti cer sa ai numerele noi din cate stiu eu.Si chiar nu ma grabesc sa le schimb nici daca as vrea la ce cozi si birocratie sunt la Udriste.Le voi schimba...incet biggrin.gif
TiL
Hmmm, nu stiam de treaba asta... Ca sa ies pana in Ucraina am nevoie de noile placute?
bartro
QUOTE (TiL @ May 29 2007, 02:51 PM) *
Hmmm, nu stiam de treaba asta... Ca sa ies pana in Ucraina am nevoie de noile placute?


O sa vad in 2 saptamani cand ies cu masina spre Germania. Va tin la curent.
Tytus
Am fost azi la Udriste: Se declara deteriorate,exista cerere tip la buticuriile de afara (1RON),tb buletinul posesorului numerelor,fara nici o copie xerox nimic,ma si mir,se achita la casierie 40ron(2x20ron buc)si cand ridici numerele noi tb aduse cele vechi,termenul de schimbare a lor fiind 24 de ore,pe mine m-au programat luni dupa-masa smile.gif
TiL
Nici un act al masinii? ohmy.gif
Tytus
Nu biggrin.gif
Te cauta in calculator oricum si vad datele sa corespunda,numerele sunt pe numele din buletin oricum si se uita si la om flm (7).gif
TiL
S-au mai desteptat nitzel wink.gif
Tytus
bine zis "Nitel"pana sa aflu ce tb a durat o gramada,nu scrie nicaieri nimic+cozi.... mad.gif
TiL
Aveau tejgheaua (ca birou nu prea e) de informatii, care ajuta destul de bine de obicei.
Tytus
Pai acolo am piedut jumatate de ora cand putea fii un panou cu acte necesare,gen restul operatiuniilor sau pe site... russian_ru.gif
georgem
Si chiar trebuie schimbate daca iesi din tara? Ca peste 3 saptamani plec si eu, si sa stiu daca trebuie sa mi le schimb sau nu...
io'sŪ
QUOTE (georgem @ Jun 1 2007, 10:19 PM) *
Si chiar trebuie schimbate daca iesi din tara? Ca peste 3 saptamani plec si eu, si sa stiu daca trebuie sa mi le schimb sau nu...

plec eu miercuri cu o masina cu numerele neschimbate dar cu acea folie tip vitan aplicata, revin duminica si va spun daca am intampinat probleme
wink.gif
georgem
Sa ne spui si daca cei cu numere vechi (ale mele sunt "foarte vechi", sunt din ianuarie 2007...) au probleme sau nu.
Mi se pare ciudat sa fie nevoie sa-ti schimbi numerele imediat cum au aparut cele noi, intotdeauna trebuie sa fie o perioada de mers in paralel de cel putin cateva luni. Oricum intentionez sa le schimb ca imi plac cele noi mai mult, dar vreau sa le schimb cand am eu chef, nu cand vor ei.
Tytus
De azi ma simt european auto cool.gif

Numere vechi
Click to view attachment

Si cele noi ph34r.gif
Click to view attachment
Se potriveste mai bine albastrul nou cu sigla bmw wub.gif
georgem
Am fost si eu azi dupa-amiaza sa fac cererea de schimbare. S-a schimbat ceva intre timp, acum trebuie cererea respectiva, copie de pe buletin si copie de pe talon. Se achita taxa de 40 ron (20 ron placuta tip A x 2 buc) si se lasa actele de mai sus la casierie. Mi-a zis casierita sa vin cu chitanta si cu placutele "deteriorate" luni dupa ora 14 la ghiseul 2 sau ghiseul 3. Asa ca luni dupa-amiaza trebuie sa deteriorez placutele vechi si sa merg cu ele sa le ridic pe cele noi... evil (20).gif
georgem
Am pierdut degeaba cele 2 minute ca sa le deteriorez, politistul nici nu s-a uitat la ele huh.gif Doar la cel de deasupra (cel din fata, plin de musculite) sa vada ca e numarul care trebuie.
Si gata, acum am numere noi, cu sigla UE "din fabrica".

Mi-am amintit o faza tare de cand stateam la coada vineri la casierie: venise unul sa faca scandal, pe buna dreptate: comandase un numar tip A si unul tip B (A e cel normal, B e cel patrat). Cel de tip A era ok, cu sigla UE, dar cel de tip B era de tip vechi, cu steagul rosu-galben-albastru conf (9).gif In loc sa ii faca unul nou, cum trebuia, politistii de la ghiseu i-au recomandat as cumpere din Vitan abtibilduri si sa lipeasca pe numar.
io'sŪ
am fost in austria cu o masina cu nr "vechi" dar cu abtipilduri atasate deasupra (vitan), nu ne-a intrebat nici dreaq de numere... nici macar de talon la vama sad.gif, am trecut ca prin branza
georgem
QUOTE (io`s @ Jun 12 2007, 03:12 PM) *
nici macar de talon la vama sad.gif, am trecut ca prin branza

Trist, nu-i asa? laugh.gif
bartro
QUOTE (io`s @ Jun 12 2007, 03:12 PM) *
am fost in austria cu o masina cu nr "vechi" dar cu abtipilduri atasate deasupra (vitan), nu ne-a intrebat nici dreaq de numere... nici macar de talon la vama sad.gif, am trecut ca prin branza


M-am intors si eu acuma de la un drum prin Ungaria, Austria, Germania, Cehia, Slovakia cu nr. Romanesti, aceasi concluzia, nu se uite nimeni la ce numere ai.
S nu ai par lung ca am vazut niste baieti pe la care au dezmembrat masina la vama cum am pati si eu inainte sa fie Ro in UE.
georgem
QUOTE (bartro @ Jun 19 2007, 03:37 AM) *
S nu ai par lung ca am vazut niste baieti pe la care au dezmembrat masina la vama cum am pati si eu inainte sa fie Ro in UE.

Eu nu mai am, m-am tuns inainte sa-mi fac poze pentru diploma de licenta cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.