Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pierderi de lichid de frana
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E28
BykerBoy
Mi-am cumparat un bmw 520i din 86 si am pierderi de lichid de frana (mi se aprinde beculetzul cu semnul exclamarii din bord) urme de lichid de frana am gasit intre pedala de frana si cea de ambreaj pe pres intrebarea e ca nu imi dau seama pe unde ar fi dry.gif si ce as putea face ?

Si inca o problema mi sa ars faza scurta de pe becul din stanga si nam nici o idee cum se scoate becul din far sa il schimb? pls help me rolleyes.gif
Sorin
urmele de lichid provin de la pompa de ambreiaj ... din cate stiu exista un kit de garnituri ca sa o repari dar sincer iti recomand sa o schimbi cu totul pentru ca banuiesc ca uzura este destul de puternica

cu becul nu stiu ce sa -ti recomand probabil sunt 2 capacele
un posesor de e28 cred ca te poate ajuta mai mult ,

a si bine ai venit pe forum wink.gif
TiL
Pentru becul de faza scurta trebuie sa desfaci capacul de plastic din spatele farurilor din standa. La multe masini capacul asta a disparut. Daca-l mai ai se deblocheaza simplu prin invartirea unei chestii de plastic la 90 de grade, dupa care tragi de ea.
Apoi o sa vezi in spatele farului de faza scurta un fel de capac mare, rotund de tabla care fixeaza conectorul pe far. Capacul e infiletat pe far, asa ca trebuie invartit ca sa-l desfaci. Scoti capacul, odata cu el iese si conectorul intermediar de plastic (iar o chestie mare rotunda de plastic).
Acum o sa vezi, in ceea ce a mai ramas din far, becul cel mare prins cu o siguranta. Desprinzi siguranta prin apasare si scoti becul.

Succes!
BykerBoy
ms pt sfaturi


ms pt sfaturi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.