Help - Search - Members - Calendar
Full Version: modificari la e 3
BMWZone > BMW TUNING > Motor si transmisie
INTERCEPTOR
la mine nu sa modificat mare lucru;
deci filtru kn reasezat ca am avut aceasi prob cu aerul cald.
urmeaza sa vina jantele pe 17 sau 18
sapt asta se vor monta SERPALAI
si anul viitor va aparea axa cu came MOTORSPORT.
asta ca e prea putin 200 de cp din fabrica.
la calculator nu pot sa umblu ca nu exista soft pt asa ceva
eu sunt de acord ca poti sa pui orice motor dar nu mai ar avea farmecul de a fi original si maximum din acee masina.daca pui alt motor deja poti sa nu mai spui ca ai 520i.asa poti sa zici am 520 super tare si cu super modificari.si eu as fi putut sa pun direct alt motor dar......lipseste acel ceva care il are masina .e ca si cum ai pune silicoane la o femeie dupa ce ai avut o fara .te atrage dar nu mai este ea.
poleposition
:supz: corect !

Cum ti-ai amplasat k&n - ul (ai si cold air intake ?)

Si de unde iti iei serpisori si axa cu came sport ? as vrea si eu....
INTERCEPTOR
serpii cumparati de pe una din cj.si axa cu came va veni din germania.500 euro plus taxa trasnport.filtru este pus in carcasa veche care a fost tunata sa nu mai fie incinsa:PP adica am invelit o intr o tabla de azbest care se pune intr e toba si caroserie sub masina..totul arata ca la carte
INTERCEPTOR
asa arata filtru
INTERCEPTOR
apropo am scapat de elicea care facea ca un uragan si acuma am electroventilatorrrrrrrr
INTERCEPTOR
si asta urmeazaaaaaaaa cat de curand.
speed
QUOTE (INTERCEPTOR)
si asta urmeazaaaaaaaa cat de curand.

Cat costa?
INTERCEPTOR
cat costa montatul ?sau ce anume??montatul in jur de 2 mil.alea sunt acasa in pat .deci nu ma costa nimic
speed
serpalaii cat costa???.....e in functie de model?
TiL
Presupun ca sunt facuti pentru un anumit bloc motor, in cazul lui, M30. Nu cred ca a gasit in Cluj un 3.0SI cu serpii pusi la vanzare.
Interceptor, se potrivesc si la M5?
INTERCEPTOR
pai sunt facuti pt motoare .m 20 m 30 .la m5 nu merg ca au galeria altfel.serpalai noi costa vre o 1000 1200 depinde de cine ai face.daca vrei sa faci incearca la borla.cel mai bine ar fi sa ai alta pereche originala dupa care sa faci.
INTERCEPTOR
dupa serpalai au venit rotalai. 235 45 18 255 40 18
Robert
INTERCEPTOR, prin restaurarea pe care o faci esti probabil unic in Romania. Nu cred ca mai este altcineva in tara care sa detina un E3 intr-o stare atat de buna - si cu atat mai mult trebuie remacat efortul pe care il faci, in conditiile in care, probabil, bugetul este strans.

Tocmai de aceea cred ca este bine sa incerci sa pastrezi cat mai mult din "look"-ul original al masinii. Sunt de acord ca rotile acelea pe 18" asigura o foarte buna legatura cu solul. Dar arata mult prea modern, fata de restul masinii.
Pur si simplu constrasteaza izbitor si ii strica din armonie si autenticitate.

Parerea mea ar fi sa cauti in continuare un set de jante de la un BMW de generatie mai apropiata, din anii '70, cel mult '80. Evident, nu vor mai fi pe 18", vor fi probabil pe cel mult pe 15" sau 16" - dar cu un set de pneuri de calitate (sunt oferte bune la second hand) nu cred ca vei pierde foarte mult fata de rotile 235/45x18, respectiv 255/40x18 pe care le ai acum.
Eu cred ca roti 215/60x15 sau 225/50x16, eventual chiar 225/55x16 ar oferi rezultate similare, tinand cont de greutatea relativ redusa a masinii, de vechimea conceptiei suspensiei si de puterea motorului (210 CP este o valoare excelenta pentru anii '70, dar totusi medie pentru prezent).
Din vanzarea rotilor pe 18" sigur vei acoperi costul unor roti "clasice", ba poate chiar iti va ramane ceva in plus.
Iar E3-ul va arata ca acum 30+ ani.

Este doar o parere personala.
mertan
mai este un bmweu roshu. in bacau. nu l-am mai vazut de multa vreme. parca e din 60 si ceva sau 70 si cev. nu mai tzin minte. era restaurat. super marfa. o sa revin cu detelii.
INTERCEPTOR
mmm rotile astea pe 18 au iesit la bani de la un amic mai putin decat daca as fi cumparat pe 15 sau 16.ai dreptate cu look ul.am cautat aproape un 1 sa se potriveasca ceva si au aparut astea ca din senin.vad eu la primavara daca le tin sau nu.
Gabi_323i
eu cred ca arata foarte bine
haifisch
superb chiar :eek:
poleposition
:eek: Dementiale jantele !!!!! Daca le vinzi la un moment dat, ma inscriu ! biggrin.gif
Si asa vreau sa trec de la 17" la 18" (evident dupa ce rezolv cu accidentul si daca merg pe E34)

Oricum, masina ta e BIJUTERIE prietene ! :cool:
INTERCEPTOR
de vanzare. da sau schimb plus diferenta.baga o poza sa le vad pe ale tale.
cristic
superbe jantele :unibrow:
mertan
merge pe 2.0 un ax cu came de 2.3? cati cai imi da?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.