Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 318i Racer
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
TiL
Siii, pentru ca Bursuc
QUOTE (TiL @ Sep 19 2021, 11:02 PM) *
Merge dar ma enerveaza.

QUOTE (bartro @ Sep 29 2021, 02:06 PM) *
Sigur TiL a invatat din povestea asta si nu isi mai cumpara / merge cu masini cu cauciucuri alte fata de dimensiuni in carte.


Cu alte cuvinte, am plecat la Timisoara dupa un E32 superb si dotat, dar m-am intors cu un E46 318i caruia nu i-am verificat nici seria de caroserie, nici de motor, nici dimensiunile anvelopelor.
Abia apoi, pe drum, mi-am dat seama ca jantele astea misto sunt maricele, de 17". Si ca gumele sunt aproape de dimensiunea din carte evil (1).gif doh (14).gif cha (40).gif
225/50 R17 vs 225/45 R17 in carte.

Merge acceptabil, probabil nu mai are catalizatorul si tremura nitel mai ales de la 100km/h in sus.
Articulatiile par in regula, doar bieleta antiruliu stanga face click.
Consum mai mare decat ma asteptam, performante slabe, sonorizare de doi lei, senzori parcare spate, interior piele retapisat. Originalul era cu scaune incalzite si bancheta rabatabila, acum e fara cele doua optiuni. Folie omologata si.... eleroaneee bye.gif Downforce foarte bun, la cate kile are eleronul de pe portbagaj.

Trapa electrica, oglinzi retractabile electric, navigatie aftermarket postata pe bord, nu prea prinde radio.
189.000km, cica distributie refacuta recent. Clapeta acceleratie schimbata recent, el zice ca a pus una noua. Cea veche era la vanzare pe olx, mi-a lasat-o in portbagaj. Mai vad in portbagaj o oglinda (cea de la sofer e cam urata), o trusa de surubelnite, antigel G12 si-un tub de spray cu care a vopsit jantele.
Ulei mult sub minim desi teoretic a schimbat uleiul recent.

Ce sa mai, masina de om serios, impozit mic, consum decent, pret bun.
Dupa care mi-am dat seama ca am luat-o cu aceiasi bani cu care am vandut Fiona http://bmwzone.ro/forums/index.php?s=&...st&p=156119

Dar nah, nu voiam sa ma intorc cu trenul din Timisoara BMW e30 Cabrio.gif
Vedem daca face multi purici la mine, ca nu prea m-am lipit de seria 3 pana acum.

wbaey710x0ks53382
AlexH
Soooooo, Bursuc for sale ? tongue.gif
Asta inseamna sa fii un adevarat pasionat de bmw cool.gif
Sa o stapanesti sanatos, fara incidente.
Ce avea e32-ul de nu l-ai mai luat ?

Eu unul am amintiri neplacute cu trapele. M-am bucurat foarte mult ca Fiona nu avea trapa, la golf aveam o trapa webasto hollandia, aftermarket(probabil de asta era si problema cu ea), care la cea mai mica ploaie sau spalare la self service, facea balta pe scaune, apoi vomita apa pe tine in mers, mai ales la franare smile.gif)) Era foarte frustrant cand trebuia sa mergi undeva si ajungeai ud. Am incercat sa ii cumpar alte garnituri, ghici ce, nu mai exista, schimbat furtunasele de golire, facut garnituri din silicon pt ea, dar nimic nu a mers, trebuia siliconarea ei completa ca sa nu mai fie probleme. Sper sa nu patesti asa cv.

Cum adica navi pe bord ? Ca la modelele astea mai noi de le iese navigatia de pe bord ? La radio vezi poate nu e ok aplicatia(daca e cu android), sau poate nu au pus baietii cablul bine, saaau si mai rau, poate au taiat efectiv mufa originala, in loc sa puna adaptor, asa prind cei mai naspa "purici".

Mie unul nu prea imi place e46, nu stiu de ce, poate din cauza interiorului, gen cum are manerele portierelor, comenzilor de geamuri care nu se afla pe ele, pozitionarea clapetelor de deschirere a usilor, si gurile de aerisire care sunt pe bord, si nu pe portiere. Sau poate ca pe la mine sunt multe din astea care pica de pe ele. Nu stiu, dar nu sunt hater smile.gif)) Pot aprecia o masina intretinuta. Dar gusturile nu se discuta.

Niste poze ? xD
TiL
Nici pe mine nu ma pasioneaza E46, dar voiam ceva de condus inapoi, gata inmatriculat, la pret decent, cat de cat recuperabil daca ma hotarasc sa o revand.
Poate mai bine cautam matiz sau Tico.

Totusi, masina asta merita atentie, e intreaga la interior-exterior, e chiar decenta. Am mai vazut doua pana sa o iau, plus un E39, semnificativ mai tavalite.
Trapa merge perfect deocamdata.

Am ajuns la vulcanizare pentru verificat rotile, s-a apucat de indreptat, speram sa nu crape.

bartro
Nu am avut probleme cu trapa originala, nici la touring, nici la sedan. Au cam 2 probleme potentiale, scurgere infundata, trec niste furtune prin stalpi pentru drenaj, si ceva chestii de plastic care se rup (de obicei cand ai trapa ridicata si iei o groapa mai nesimtita in mers).
alex230ro
O, nu chiar cel mai prost motor ai gasit si tu ? legat de ulei as paria ca semeringurile de supare sunt pa ( "boala lor bo$$ )
TiL
Pai a fost evolutia naturala, dupa 318d, nu?

400lei mai tarziu, jantele sunt mai rotunde, nu mai tremura, dar tot nu-i place viteza. La 3000rpm are 105 la ora si nici nu-ti vine sa-i dai mai tare de atat pe autostrada.

Jantele au doua latimi, 7.5" pe fata si 8.5" pe spate.
AlexH
Vezi poate problema la ulei e ca la mine, sau sa nu fie de la semeringuri supape..
Un f10 pe cand ? Ca sa se pupe cu zicala Inline 6 in a 5er 4ever
TiL
Cica e criza. Am taiat 50%
TiL
Asta e masina pentru care plecasem la TM:
https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-ID...ng#gallery-open
AlexH
QUOTE (TiL @ Oct 1 2021, 09:18 AM) *
Cica e criza. Am taiat 50%


Nu-i problema, la cum am vazut ca esti de pasionat, sigur vine si una din aia smile.gif))

QUOTE (TiL @ Oct 4 2021, 08:19 AM) *
Asta e masina pentru care plecasem la TM:
https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-ID...ng#gallery-open

E frumoasa, dar de la dealeri din astia nici eu nu prea as cumpara.. aici chiar depinde de noroc smile.gif)
TiL
Eh, nu-i rau dealerul, doar ca tine prea mult la pret si-i pacat de masina, ca o arde soarele si-o manca ploile in ritm mai iute decat ii creste valoarea.

Despre E46:
https://www.mdecoder.com/decode/wbaey710x0ks53382
TiL
Comandat bujii, filtru ulei, placute frana spate si senzor, bieleta antiruliu fata.

Bag seama ca am uitat de filtrul de aer.
BBo
QUOTE (TiL @ Oct 4 2021, 08:19 AM) *
Asta e masina pentru care plecasem la TM:
https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-ID...ng#gallery-open


WTF, ce pret blink.gif
TiL
Si tine cu dintii de el. Cu greu ne intelesesem la 6700, dar era deja prea tarziu, nu mai avea cum sa scoata numere rosii inainte de WE, iar eu voiam musai sa plec cu masina din Timisoara, ca aveam de vazut niste boxe undeva, la mijloc de Nicaieri.

Dar si ce dotari are.... full piele, scaune electrice cu memorii, incalzite, senzori de parcare fata-spate, termopane in usi, trapa electrica, carlig detasabil, audio hi-fi (bine, nu tocmai stralucit), clima.
AlexH
Care mai e treaba cu ea ? xD
TiL
I-am luat roti de iarna, care intre timp s-au cam desumflat.
Am indreptat rotile lui frumoase, dar tot trepida. Cred ca trebuie inchisa putin geometria fata.


A expirat ITP-ul, cred ca si RCA-ul si am ceva emotii daca o sa mai primesc fiscal sau nu. Vanzatorul zice ca are o amenda de platit inainte sa poata scoate fiscal.

A! Am fost la munte acum vreo luna, toate bune si frumoase, dar dupa ce un drum forestier a zdruncinat bine rotile, s-au desprins ferodourile de pe sabotii de frana de mana si ocazional mai blocau rotile spate. Am ajuns totusi acasa cu emotii si ceva galagie. Dar pentru ca nu stiu cum va fi cu actele, nu m-am mai apucat sa lucrez la ea.

Mai fusesem o fuga intr-o zi si pana la Medias si inapoi. Se intinde bine la drum, dupa ce te obisnuiesti ca trebuie sa o turezi.
bartro
QUOTE (TiL @ Dec 9 2021, 07:11 PM) *
s-au desprins ferodourile de pe sabotii de frana de mana si ocazional mai blocau rotile spate.

blink.gif
TiL
Ni chiar blocau, dar infranau bine. Inca n-am desfacut sa vad ce ciorba s-a facut acolo.
Era sa ma sui pe o platforma intalnita pe dealul negru, dar pana la urma am venit pe roti. Cu ceva socuri uneori, mai ales dupa ce opream. La viteza era mai ok.
bartro
Ai nabii bmw-urile astea, le merge frana de mana doar cand nu ai nevoie de ea.
TiL
Asa-i la astea de racing
MeHigh
eu in locul tau opream sa scot resturile de ferodouri din tamburi, astea racing merg oricum fara frane, doar din decelerare la schimb de trepte viteza..
TiL
biggrin.gif

Aveam la mine doar cheia de roti. Mai trebuia ceva pentru scos etrierul si inbusul discului de frana.
MeHigh
punand in balanta riscurile vs costuri vs munca, as fi optat pt ultima optiune, oprit la o benzinarie, cumparat un set de inbus si un set de chei sa scot gunoaiele din tamburi.

treaba asta, daca imi amintesc bine, am patit-o o singura data la o iesire offroad, la una din masinile din grupul nostru, cand dupa o coborare lunga de cativa km in care am folosit si franele destul de mult, a urmat o trecere prin rau de munte, situatie in care trecerea sabotilor de la foarte cald la foarte rece a dus la dezlipirea lor de pe placile metalice si au inceput sa zornaie in tamburi. noi am avut toate cheile cu noi atunci si am desfacut rotile spate sa ii scoatem.
TiL
Pe moment n-am gandit-o prea bine, am socotit ca-mi trebuie si tubulara mare, ca sa dau jos piulita care tine rulmentul.
Ramasesem setat pe pejo, ca am lucrat recent la masina unui vecin.
bartro
Eu nici becuri nu găsesc la benzinărie, și voi vă gāndiți la chei de demontat etrierele.
TiL
Pai daca n-ai Dacia berlina...
Parca etrierele se pot demonta cu tot cu port etrier, folosind o hexagonala. Eu asa schimbam placutele la E28, pe vremea cand inbusul de 7 era o raritate.

Nici eu nu ma gandisem ca as putea gasi niste truse de chei la benzinarie.
TiL
Ma apuc de desfacut, dar tare mi-e ca voi avea nevoie de toate componentele de la frana de mana pe partea cu soferul.

Adica asa:
https://www.youtube.com/watch?v=QQF6lUmDvOA
bartro
Saboți sunt ieftine, dar e de munca un pic plus apoi reglat.
TiL
Am luat saboti Ferodo biggrin.gif
Ceva emotii la desfacerea portetrierilor, in rest a mers binisor. Pe partea care inca nu se pusese pe scandal. Dar nu ar mai fi durat mult, pentru ca ferodourile erau deja aproape desprinse de pe saboti.
Pe partea cu problema, am colectat bucatile de metal contorsionat, am rectificat filetele prezoanelor si ale flansei, ca prezoanele si-au luat-o in bot in toata nebunia de acolo.
Pus la loc roata, fara frana de mana. Trebuie sa fac rost de toate piesele mecanismului de acolo.
AlexH
Buna treaba.
Imi place pisica smile.gif
TiL
Husky? E o ciudatenie. Alb tot, burtos, ochi albastri, urechi raioase, si un mieunat de tweeter. Dar activ, jucaus si vanator.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.