Help - Search - Members - Calendar
Full Version: inca un
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
alex230ro
smile.gif luat azi - 310R de oras cum ar veni 34 cai sau ceva de genul ABS
TiL
Sa-l stapaniti sanatosi!
Cu accent pe stapaniti biggrin.gif

BBo
Asa ceva.... biggrin.gif

cool.gif
alex230ro
Si l-am botezat, damage maner frana si capat ghidon, cazatura la 3 4 km/h,pe loc practic. Asta e mergem mai departe.
bartro
Gata, ai scapat. De acum te poti bucura de ea smile.gif
alex230ro
pus crash bars, testat , sunt ok, damage minor = luat vopsea de pe maner ambreiaj , de retinut sa nu mai pun cricul pe locuri * mai denivelate * decat dupa ce verific de 2 3 ori. Facut si revizia de 1000 km , luat ceva pantaloni de toamna/iarna , muream de frig dimineata in blugi acum mor de cald laugh.gif
TiL
Am luat si eu manusi de iarna, transpiram in ele la drum lung daca erau peste 20 grade.
Dar mi se pare ca desi zic ca sunt waterproof, tot intra umezeala rece de la ceata.

Trebuie sa caut ceva calduros dar de piele.

Pantaloni... pana acum a fost ok cu izmene sub blugi. Tin ok pana la 10 grade pe uscat chiar si pe autostrada. Daca e umezeala nu mai e asa bine.


Eu verific temeinic inainte sa o las pe cric... ca-i al dracului de grea biggrin.gif si n-as aduna-o atat de usor de pe jos.
alex230ro
Ce am luat eu au fost 150 lei sunt ceva Revit 2 cu mesada detasabila. Sunt ok la banii astia
alex230ro
Revenind - bagat cam 3800 km cu saracia - 2 revizii la a doua s-au schimbat franele? sau frana fata pe recall , ieri a crapat alternatorul am impins vreo 2-3 statii la ea bine ca mai am garantie . Sa vedem ce mai pica, oricum vroiam sa ajung in service face ca trenul cand franez cu spatele .
alex230ro
Alternatorul e schimbat iau azi mobra , sa vedem ce mai pica smile.gif
TiL
Interesanta experienta...
alex230ro
Da, pana acum a crapat pe garantie cam tot de ce se plange lumea pe forumuri, ma rog franele au fost pe recall, alternatorul e problema celebra . Ar mai fi motorul care a crapat la 50k la motorul de drive test al unei reviste din Germania concluzia a fost ca au mers multi km pe autoband = viteza mare = ture mai mari https://www.motorradonline.de/typen/bmw-g-3...eter-dauertest/
bartro
La Guzzi am curatat un etrier. Nu sunt fiabile.
alex230ro
am mai bagat ceva km, intre timp ai va veni un fratior mai mare probabil la sfarsitul lunii

https://www.bmw-motorrad.ro/ro/models/roadster/f900r.html

TiL
Ramai fidel monocilindrului?
alex230ro
dupa cum zic si ei pe site "MOTOR CU DOI CILINDRI ÎN LINIE"
bartro
Aici depinde si cum e realizat, dar 2 paralel mi se par niste oribilitati. Vad ca au inceput sa le pune pe multe motociclete, inclusiv 'choppere'.
Este echivalentul 0.9 turbo de pe masini, ieftin si cam atat.
Pe vremuri mai risipoase le gaseai doar pe commuter bikes gen suzuki gs 500, honda cb 500, kawa gpz 500.

E doar o parere, am mers pe suzuki de 500, si pe gpz 500, am vazut acel fake chopper de la kawa, sper sa fie varianta (facut sau ales? rotax?) de bnv mai ok.
TiL
La pretul ala nu gasesti deja VFR?

Bine, sunt concepte diferite, pozitie diferita in mers, etc.

Dar e V4...
alex230ro
Pai vorbim de moto nou , am facut drive test cu ea si mi-a placut. SH probabil ca gasesc o gramada. Dar asta e moto noua luata in leasing cu 5 ani garantie
@bart nu stiu din ce punct de vedere e oribil mie personal mi-a placut . Ca si idee daca aveti treaba pe langa Bavaria Otopeni luati unul la drive test . Legat de motor zic ei ca e facut sa semene cu un V twin

https://www.youtube.com/watch?v=uAP1WeOzxFs

review
alex230ro
A ajuns azi, merge bine ramane sa ne imprietenim zilele astea
alex230ro
cum ziceam
bartro
S-o stapanesti sanatos smile.gif
alex230ro
Multumesc
TiL
Pareri? Cum merge?
alex230ro
Merge bine, pare chiar mai agila vs 310R am cam 600 km până acum. Motorul are un zgomot de tacheți la turații mici 2000 3000 rpm, de tras pare de la 4000 în sus sa ai placă. Azi am făcut un drum un pic mai lung (70 km) și am constatat că după o oră de mers îmi amorțiseră mâinile un pic . Șaua un pic cam tare și cam atât, consum 5.5 până acum mers in oraș 90%. Cam atât ar trebui sa mai bag ceva drumuri mai lungi, sa vad cu cine mai merg vorbisem cu Drujbex
TiL
Dati un semn daca hotarati ceva, poate ma lipesc si eu.
alex230ro
Pai vorbim odata toti, sambata am fost un pic A3 - Ghermanesti - DN1 acasa, duminica pana la Targoviste si inapoi, ma obisnuiesc cu ea , pana acum am mers exclusiv oras, iar cu cea veche pana la Giurgiu cel mult
TiL
Aha, eu am mai umblat si prin tara, vad ca si Drujbex o plimba binisor.
alex230ro
Am facut revizia de 1000 km 760 lei ceva de genul. Cat de curand ma duc sa verifice ambreiajul, la relanti mai ales la rece am un zgomot care dispare cand trag de maneta , vad ca ce mai plangeau pe afara de ambreiaj pare ca au schimbat cave bucati in garantie. Quickshifterul schimba destul "brutal" adica zmuceste din 1-2 2-3 restul plus downshift sunt ok , il mai las in pace smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.