Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pretul petrolului
BMWZone > DIVERSE > Auto diverse
Pages: 1, 2
Robert
Pretul petrolului iar a luat-o bine de tot in sus.
Azi (11 apr. 2006) este cotat la bursa la cca. 69 $/baril - probabil ca iar vom vedea preturile la pompa umflandu-se.
Robert
Relativ la ceea ce se intampla zilele astea cu pretul petrolului, iata ce am mai gasit azi prin news:


Crude Oil Rises to Record in London on Iran Supply Concerns

April 11 -- Oil rose above $69 a barrel and reached a record in London on concern that supplies from Iran, the world's fourth-largest producer, will be disrupted by the dispute over the country's nuclear research.
[...]
In New York, oil for May delivery rose as much as 71 cents, or 1 percent, to $69.45 a barrel in after-hours electronic trading on the New York Mercantile Exchange, the highest intra- day price since Sept. 2. It was last at $69.30. Gasoline traded above $2 a gallon for a second day in the U.S.

The U.S. military is making plans for air strikes to end Iran's atomic research program and is considering the use of tactical nuclear weapons.


... considering the use of tactical nuclear weapons?!?! :eek:
Darren
Ce tare.. sa lupti cu tactical nuclear weapons impotriva cercetarilor nucleare. Oare oamenii aia inteleg doar cate 2 cuvinte consecutive si atat? Ce pretext de 2 bani (ca toate celelate pretexte)
:puke:
ve
problema lor e ca iranienii si-au ingropat facilitatile nucleare foarte adanc si ca armele conventionale nu au nici un efect.
s-au sugerat "bunker-buster tactical nuclear weapon" dar e un mare scandal si tipi de peste tot din armata si administratie au amenintat cu demisia asa ca nu prea se intrevede asa ceva.

in timpul asta iranienii isi fac material pentru arme nucleare la greu si nu se stie daca/cate au pana acum.

eu cred ca vor mai mult sa-i sperie...
Robert
17 apr 2006:
Brent crude oil for June delivery rose to an all-time high of $71.40 a barrel today on the ICE Futures Exchange in London. Crude oil on the Nymex earlier reached $70 a barrel in electronic trading, and was up 43 cents at $69.75 at 8:46 a.m. in New York.
Robert
Apoi a venit randul pietei din New York sa bata recordul... dar a ratat la diferenta de 10 centi smile.gif


April 18 (Bloomberg) -- Oil rose to within 10 cents of its record high in New York [...]

Economic growth in China, which boosted oil imports 25 percent in the first quarter, has been faster than forecast this year, increasing demand for fuel. [...]

Crude oil for May delivery rose as much as 35 cents, or 0.5 percent, to $70.75 a barrel in after-hours electronic trading on the New York Mercantile Exchange.

Oil prices reached an intraday all-time high of $70.85 a barrel on Aug. 30, the day after Hurricane Katrina hit the U.S. Gulf Coast, wrecking pipelines and platforms.

Oil, which has more then tripled since 2002, has risen 16 percent this year
cristic
si astia bineinteles ca au mai scumpit benzina :crybaby: :crybaby: :crybaby:
Robert

Pentru a doua oara in aceasta luna, Petrom scumpeste carburantii cu 6-7 bani/litru. incepand de vineri, 28 aprile, benzina ECO Premium va costa 3,45 lei, cu 7 bani mai mult decat pretul practicat in prezent, iar litrul de benzina Premium 95 fara plumb va fi vandut cu 3,43 lei/litru, fata de 3,36 lei, cat este in prezent. Benzina Top Premium 99 va costa 3,75 lei/litru, cu 7 bani mai mult, in timp ce motorina Top Euro Diesel 4 va fi mai scumpa cu 6 bani si motorina Euro Diesel 4 - cu 7 bani/litru.

Sursa: Gandul
316i
Plinul...ce frumos suna. biggrin.gif
georgem
La mine plinul inseamna 70 de litri. Am facut plinul de 2 ori de cand am masina (adica din 2001), si ultima data a fost acum vreo 3 ani si ceva, intr-un concediu prin Transilvania unde nu stiam cand voi gasi urmatoarea benzinarie... S-a impacientat tanti de la pompa cand a vazut ca au intrat peste 60 de litri si inca mai intra...
florin83
eu fac plinul decat cand plec din localitate mai departe. in rest numai de 350-500 bag
am bagat azi de la petrom : 34.300 fara plumb 95 :crybaby: :crybaby:
316i
A, bun. Mi-era teama ca e mai eftin la petrom. Atunci bag de la OMV ca tot e vis-a-vis.
florin83
era 33.700 acum cateva zile sad.gif
Robert
Partea proasta este ca pretul petrolului nu da deloc semne ca va scadea. Dimpotriva, este imediat sub pretul record stabilit acum cateva zile. Probabil ca ne asteapta o vara teribil de scumpa, din punct de vedere al costului carburantilor.

Sursa: CNN, 03 mai 2006:
Oil rose to almost $75 a barrel, near record highs as mounting tension over Iran's nuclear plan compounded worries of global supply disruptions amid forecast of falling fuel stocks in the United States.

U.S. light, sweet crude traded up 34 cents at $74.95 a barrel by 0331 GMT, extending a rally for a fourth successive day after a jump of 91 cents on Tuesday. Prices were within striking distance of their all-time peak of $75.35 a barrel on April 24.

IPE Brent crude matched Tuesday's record of $74.97 a barrel, but was later trading at $74.80 a barrel, up 16 cents.
Robert
In sfarsit, ceva vesti oarecum bune:

Sursa: Bloomberg, 4 mai:

May 4 (Bloomberg) -- Crude oil fell after a government report showed that U.S. gasoline supplies rose for the first time in nine weeks, easing concern that refiners won't be able to supply enough fuel during the summer months.

Crude oil for June delivery fell to $69.90 a barrel at 12:59 p.m. on the New York Mercantile Exchange. It was the first time oil has fallen below $70 a barrel since April 17. Futures touched $75.35 on April 21 and 24, the highest since trading began in 1983. Prices are up 39 percent from a year earlier.
Robert
Sursa: Bloomberg, 8 mai

Crude oil fell to a three-week low after Iranian President Mahmoud Ahmadinejad wrote a letter to U.S. President George W. Bush proposing "new ways'' to improve relations between the two states.
Concern that the standoff would lead to sanctions against Iran, the fourth-biggest oil producer, contributed to a 12 percent jump in prices this year.

"The letter is sparking a selloff but prices will probably rise as soon as we see a negative headline.'', said Eugene X. Hodge, a managing director at John Hancock Financial Services Inc.

Crude oil for June delivery fell $1.64, or 2.3 percent, to $68.55 a barrel at 11:26 a.m. on the New York Mercantile Exchange. Oil touched $68.25, the lowest since April 13. Prices are up 35 percent from a year ago.


Nu vi se pare putin cam agasant faptul ca pretul pe care il platiti la pompa depinde de o serie de motive obiective, ca de exemplu fi un rahat de scrisoare trimisa de presedintele Iranului catre Presedintele US? :retard:
ccc
QUOTE (Robert)
Nu vi se pare putin cam agasant faptul ca pretul pe care il platiti la pompa depinde de o serie de motive obiective, ca de exemplu fi un rahat de scrisoare trimisa de presedintele Iranului catre Presedintele US?  :retard:


Atata timp cat pretul petrolului depinde de tarile arabe, golf etc. si stabilitatea lor depinde si de ce se intampla cu Iranul, e "normala" situatia...
:ninja:
akajohn
Faza asta cu influenta tarilor arabe asupra pretului petrolului este o mare vrajeala...wink.gif zacamintele cele mai mari sunt in zone ca Rusia, EAU (arabi e drept dar americaniii sunt sefi aici) sau Nigeria (platforma marina si in zona) deci nu vad de ce se face atata tam-tam pe tema asta... eu cred doar ca e un joc al administratiei americane impreuna cu industria prelucratoare a petrolului pentru cresterea artificiala a profiturilor...

suplimentar mai exista o problema nasoala rau pentru americani si anume cotarea in Euro a petrolului dinanumite tari... de fapt asta e marea lor problema pentru ca daca petrolul se coteaza si se cumpara in USD americanii sunt calmi si pot sa-si bage piciorul in resursele planetei cum vor ei... De ce? pai daca au nevoie de bani ei pot emite bancnote si s-a rezolvat cu atat mai mult cu cat toate tarile lumii sunt nevoite sa foloseasca dolari pentru tranzactiile lor dar daca s-ar cota in Euro atunci americanii s-ar duce pe rapa... de fapt asta a declansat si razboiul din Golf (atacarea Iraqului) pentru ca Saddam nu a vrut sa mai fie legat de economia americana...

pana la urma americanii sunt unul din cele mai rapace popoare de pe planeta asta si consuma 25% din resursele de petrol pentru o populatie ce reprezinta maxim 5% din populatia planetei... ia sa plateasca si ei la fel ca noi pe benzina si sa vezi ce pret scazut ar avea petrolul si cum ar ajunge lejer pentru toata lumea si cum ar creste investitiile in mijloace alternative de producere a energiei... atata timp cat ei au acel pret scazut la energie nici nu or sa investeasca in altceva... mi-e scarba de ei momentan desi ii simpatizez in linii mari... sper din toata inima pentru binele nostru sa nu fie nimeni de acord cu un atac in Iran si prapaditul ala de petrolist din Texas (adica Bush) sa se duca la masa acasa cat mai repede...
Robert
Sursa: Bloomberg, 16 mai

Oil Posts Biggest 3-Day Drop Since February as Demand May Slow

May 16 (Bloomberg) -- Crude oil posted its biggest three-day decline since February in New York on concern that near-record fuel and commodity prices will slow economic growth and curb global demand.
Crude oil for June delivery fell as much as 90 cents, or 1.3 percent, to $68.51 a barrel in after-hours electronic trading on the New York Mercantile Exchange. Prices have dropped 6.4 percent in the past three days.

Producers are already oversupplying the market, with as much as 2 million barrels a day ``floating'' around in search of a home.

``Supply is ahead of demand,'' Saudi Arabia's al-Naimi said yesterday. ``When prices are high, people check their pockets, and when prices are low they open their pockets,''
Saudi Arabia is the world's biggest oil exporter and most influential member of the Organization of Petroleum Exporting Countries. OPEC produces about 40 percent of the world's oil.


Well, m-as mira ca austriecii de la Petrom sa fie impresionati de veste. Mai ales ca Petrom tocmai a primit pe tava, de pe piata financiara romaneasca, o scuza foarte buna pentru a mai fenta, cel putin o bucata de vreme, scaderea preturilor la pompa: ieri leul s-a devalorizat sensibil fata de Euro.
Robert
Sursa: Realitatea TV, 17 mai

Compania OMV-Petrom a cāştigat un sfert de miliard de euro īn trei luni [...] īn creştere cu aproximativ 40 la sută faţă de aceaşi perioadă a anului trecut.
Conform datelor prezentate de societatea austriacă, peste 50 la sută din profitul raportat pentru primul trimestru al acestui an a fost realizat de Petrom.

Profitul s-a strāns pentru că această companie a cāştigat un leu nou pentru fiecare litru de benzină vāndut.

[...] Totuşi, īn ciuda contribuţiei aduse de compania romānească, rezultatele financiare obţinute de OMV pe primul trimestru sunt sub aşteptări.


Cateva concluzii:
1. Petrom castiga 1 RON la fiecare litru de benzina vandut, deci are o margine de 30%. Adica, benzina ar putea costa la fel de bine 3.0RON in loc de 3.43RON, iar Petrom inca ar avea o margine de profit de peste 15%, care este cat se poate de OK pentru orice fel de business.

2. Desi Petrom a adus peste 50% din profiturile OMV, rezultatele financiare ale OMV sunt sub asteptari. Nu cumva OMV vinde benzina cam ieftin in Austria? Nu cumva fiecare dintre noi sponsorizeaza pretul la pompa al benzinei din Austria?
akajohn
In Austria e cea mai ieftina benzina din EU... de fapt eu am fost in Italia, Germania, Ungaria, Elvetia si Austria cu masina si benzina din Austria e cea mai ieftina... Interesant e si faptul ca mi s-a parut foarte buna... Bimmerul meu benzinar a facut cu 1 rezervor de 63 de litri (din care am consumat vreo 55) aproape 900 de km (vreo 870 parca) ceea ce insemna un consum de 6 si ceva... Am mers 600 din acei kilometri pe autostrada si restul pe drumuri regionale din Italia (maxim 70km/h)... Oricum masina se misca extraordinar de bine si chiar simteam o diferenta... O fi fost de la aerul mai rece si mai curat de acolo? :unibrow: oricum n Austria e cea mai buna si ieftina benzina si nu e placebo...wink.gif
ve
si in elvetia e ieftina rau...parca ra vreo 70 de centi aia de 98...dar ei nu se aliniaza la taxele UE
cat e in austria?
Robert
Eu urmaresc constant evolutia pretului petrolului (probabil ca nu va spun noutati, nu?). Lasand la o parte previziunea pentru perioada imediat urmatoare - care, nu e nici o surpriza, este de scumpire a petrolului, pe baza cresterii economice din China si US, o informatie colaterala mi s-a parut interesanta.

Cererea zilnica mondiala de petrol este de 84,9 milioane de barili. La 158,98 litri pe baril, inseamna cca 13.497,40 milioane de litri pe zi.
Daca s-ar construi un rezervor in care sa intre aceasta cantitate de petrol, el ar avea 1Km lungime, 1Km latime si 13,50 metri inaltime. Si se consuma un rezervor pe zi.

Informativ, petrolul era cotat astazi la $70,10 / baril.
Robert
Azi dimineata, la un post de radio: in luna iulie se anunta un nou "val" de scumpiri. Care include si o scumpire a carburantilor, estimata la cca. 1000 lei vechi / litru pentru benzina. :puke:
n3o
:retard: ... noi sa fim sanatosi si sa avem totusi bani de benzina si :drink:
Robert
Pretul petrolului (bursa din New York) a crescut timp de 8 zile la rand, fiind cotat la $73.85 / baril, pentru livrarile din August.
Din pacate, scumpirea se "grefeaza" peste consumul ridicat specific perioadei de vacanta de vara, deci nu prea exista motive sa urmeze o ieftinire sensibila.

Din evolutia pretului pe piata internationala, plus anuntata scumpire (din cauza cresterii accizei) pentru luna iulie, cred ca este o idee buna sa umpleti rezervoarele inainte de sfarsitul lunii iunie.
Sigur, economia de bani la un rezervor este simbolica. Pe de alta parte, nu are sens sa platiti acesti bani, in conditile in care oricum companiile petroliere si statul deja ne baga mana adanc in buzunare, de fiecare data cand oprim la pompa.
bytzu
bun, ok, la tot ceea ce s-a discutat mai sus trebuie totusi gasita o solutie: GPL sau motorina luata de la baieti...altceva nu exista; GPL e mai ieftin, aproximativ jumatate din pretul benzinei, motorina o iei cu 20-23-25000 lei litrul...sensibil mai ieftina; combinate cu o masina mica, gen fiesta, kadet, etc, rezulta o cheltuiala exponential mai mica...dar e o problema: noua ne place sa ne plimbam cu Megalodonii nostri, care consuma, orice am zice, mult..dar trebuie totusi sa facem un compromis, asa ca ajungem la GPL vs motorina...si aici se rupe filmul, pt ca fiecare are avantaje si dezavantaje..deci solutia se pare ca e la alegerea fiecaruia; bineinteles, la asta contribuie si cat de mult mergem cu acea masina; sincer, d-aia mi-am luat masina diesel, iau motorina ieftin, se gaseste, si fac pe zi intre 30si50 km in oras..la un consum de maxim 10%
n3o
am si eu o intrebare cum se simte un motor de bmw cu gpl ... adik este vreo deosebire ... k totusi mi s pare :retard:
Robert
Sau poate:
http://www.theaircar.com/
Iulika0069
QUOTE (Robert)
Azi dimineata, la un post de radio: in luna iulie se anunta un nou "val" de scumpiri. Care include si o scumpire a carburantilor, estimata la cca. 1000 lei vechi / litru pentru benzina.  :puke:

http://www.hotnews.ro/articol_51483-Val-de...-la-1-iulie.htm
n3o
da de salarii nik ?? nu se aude k o sa creasca si salariul mediu sau asta deja este prea d tot mad.gif
Robert
Un nou record al pretului petrolului:

Oil futures yesterday touched a record $75.40 in New York, before closing 1.7 percent higher at $75.19. The contract recently traded at $74.91.
(yesterday = 05 iulie 2006)
Robert
Crude for August delivery rose as much as 64 cents to a record $75.78 a barrel on the New York Mercantile Exchange and traded at $75.74 at 1:10 p.m. London time.

"The linchpin is Iran,'' said Claudia Kemfert, the head of energy at Germany's DIW economic research institute. If no agreement is reached here, the oil price will explode.''


Dictionar:
linchpin - aici folosit cu sens de "punctul critic"
Robert
Evenimentele geo-politice de astazi (atacul Israelului asupra Libanului, actiunile rebelilor din Nigeria, cumulate cu situatia din Iran si Coreea de Nord) au impins pretul petrolului la un nou record: $76.55 / baril. Pretul este cu 27% mai mare decat acum 1 an.
Robert
F^ck!!
Aseara, cand am postat mesajul de mai sus, petrolul era $76.55/baril. Azi dimineata, cand m-am trezit, ajunsese la $78.40 / baril. Deja devine sumbru, pentru viitorul imediat.
Probabil ca suntem foarte aproape de momentul in care o sa vedem si noi, la pompa, scumpiri semnificative.
n3o
este clar ... un viitor madmax ..cand cei mai jmecheri vor fi aia care au benzina sad.gif
Viper05
Am vazut si eu.In viitorul apropiat se spune ca va trece de $80/baril.Pretul ridicat al petrolului se datoreaza conflictelor din orientul mij.
n3o
mai bine sa se impace tongue.gif k altfel o luam p jos
Robert
Pretul petrolului a mai scazut, a ajuns la $70.93 / baril - cel mai mic pret din 26 iunie, incoace.

Nivelul record la care a ajuns in perioada recenta a fost $78.40, in 14 iulie 2006.
Scaderea de pret de acum este explicata atat politic (s-a mai potolit zarva in Orientul Mijlociu), dar in special economic - vara si perioada concediilor se apropie de sfarsit, iar cererea de produse petroliere s-a mai redus.
Ionut
in sfarsit o veste mai bunicica, daca se poate spune asa... :dis:
Robert
QUOTE (Ionut)
in sfarsit o veste mai bunicica

O veste bunicica va fi cand voi vedea ca scad sensibil preturile de la pompa.

Pana atunci, iti dau inca o veste bunicica:
"Compania Petrom a inregistrat, in primele sase luni ale anului, un profit net de 1,42 miliarde lei (circa 403 milioane euro), in crestere de 2,3 ori fata de perioada similara a anului trecut. Rezultatele bune ale Petrom se datoreaza cotatiilor ridicate ale petrolului si cresterii cantitatii de produse vindute, a anuntat joi compania controlata de grupul austriac OMV."
)

Eu zic ca este o veste al naibii de buna, hai sa ne bucuram impreuna. Fiecare dintre noi a contribuit la acest rezultat demn de lauda. :finger: :finger: :finger: :finger: :finger:
Ionut
ma, in momentul cand barilul de petrol scade ca pret, eu zic ca e bine, ca la pompa nu este nici o diferenta asta e alta treaba....ca noi am contribuit la profitul companiei Petrom, asta e...pana nu o sa ne convertim la motoare electrice, nu avem ce face...defapt am avea, dar nu avem cu cine... sad.gif
florin83
ati observat ca s-a ieftinit benzina?? eu am bagat azi-noapte de la petrom-ul din spate de la inter cu 32.200 litrul (premium fara plumb 95)... stiu ca era ~35.000 lei/litrul...
316i
Era 32.900/33.100. Da, s-a mai ieftinit un pic.
florin83
eu bagam numai cu 35.000.. ohmy.gif
Tytus
QUOTE (florin83 @ Nov 2 2006, 01:33 PM) *
eu bagam numai cu 35.000.. ohmy.gif

Ala era cherosen celb (15).gif daia ii faceai pe toti pe plecare vio (36).gif
316i
Cherosen+ cine stie ce mai punea el dupa aia pentru a little extra kick. Florine te-am ginit. flm (7).gif
iulian325
cea mai proasta bemzina - cel putin in iasi:

1. LUCKOIL- orice numai nu benzina
2. Rompetrol- naspa
3.petrom- hm...murdareste filtrele de benzina rapid..si asta de la toate statiile


4.MOL- buna(de asta pun mai ales datorita cardului cu puncte si pt ca eram obisnuit cu shell...)
5.OMV- cea mai buna(paradoxal...petrom)
florin83
tare ciudat.. am bagat acum 15min tot cu 32.200 si tocmai citisem in ziar ca se scumpeste benzina..
316i
Cum naiba sa se scumpeasca ma? Acum o saptamana au ieftinit-o si acum o scumpesc? blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.