Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nelamuriri reguli circulatie
BMWZone > DIVERSE > Auto diverse
florin83
Am si eu 2 nelamuriri, de care ma lovesc zilnic:

1. Atasamentul nr.1:

Strada mare e Mosilor.. E prima intersectie de pana in intersectia mare cu Carol. Dupa cum (cred ca) stiti in timpul saptamanii se face coloana destul de mare. Cele 2 strazi mici sunt si ele destul de circulate (multi le folosesc sa evite intersectia mare). In mijlocul intersectiei aproape zilnic (fara sa exagerez) se petrec accidente. 99% din ele din cauza celor ce merg pe linia de tramvai.
Sa luam exemplul din atasament.. Masina B isi face loc printre cele care stau la stop si vine unul lansat pe linia de tramvai (A) si se ciocnesc...
Care e vinovatul in aceasta situatie?
Eu de foarte mult timp n-am mai iesit prin intersectia aia in timpul zilei.. tocmai ca vad atatea accidente si am o groaza de ea. sad.gif


2. Atasamentul nr.2:

Intersectia Carol I cu Mosilor (facuta in Paint nu faceti misto biggrin.gif )

Masinile care vin dinspre Mosilor au un singur semafor.. se poate lua inainte (Mantuleasa), putin dreapta (Mosilor Vechi) si dreapta (Carol)
Tramvaiul are semafor special. Cand trece trambaiu (sper Mosilor Vechi) masinile au rosu. Ei bine, de cand s-a schimbat sensul unic pe Mantuleasa s-a creat o mare incurcatura. Inainte tramvaiul trecea si pe verdele lui si pe cel al masinilor, incurcandu-i doar pe cei care o luau pe strada cu el (Mosilor Vechi).
Acum tramvaiul trece si pe verdele masinilor si cei de pe banda a 3-a, de langa tramvai (A in poza) trebuie sa mai stea o data la stop pt ca tramvaiul le taie calea si nu o pot lua inainte, desi au verde si tramvaiul rosu..
E normal asa, ca tramvaiul sa treaca pe verdele masinilor, el avand rosu?
ABsolut toate procedeaza asa.. daca esti pe banda a 3-a si ai tramvai langa tine nici nu mai trebuie sa te agiti pt ca automat o sa mai stai o data la stop.
Robert
Ambele situatii sunt efecte colaterale ale traficului infernal din Bucuresti.

In exemplul 1, B este de vina, deoarece ar trebui sa lase sa treaca vehiculele de pe drumul prioritar (faptul ca A este pe sina de tramvai este alta discutie, care nu-l absolva pe B de obligatia de a-i da prioritate). Sigur ca da, daca B ar da prioritate conform legii, n-ar mai apuca sa plece de acolo decat dupa 10 seara.

Cat despre exemplul 2 cu tramvaiul, probabil ca vatmanii au ajuns la concluzia ca numai asa pot traversa intersectia. Altfel, cred ca ar astepta si ei 10 seara.
florin83
1. Dar stii si tu cum e.. B nu are vizibilitate aproape deloc, iese incet-incet pana in punctul unde poate sa vada calumea, dar deja e prea tarziu.. dupa parerea mea (de la etaj se vedea altfel intersectia tongue.gif ), toti cei care sunt in cazul lui B ies la noroc.. nu prea ai cum sa-l vezi din timp pe cel care vine pe linia de tramvai.
Inteleg ca el e vinovat, dar ala care circula pe lina de tramvai??
Mai auzeam pe unii ca linia de tramvai e considerata banda, doar ca prin dreptul refugiilor n-ai voie sa treci pe ea. asa e? :puke:

2. Nu cred ca ai inteles.. ei au stop separat (din ala mic). Cand au verde absolut toate celelate semafoare, de pe toate strazile care dau in intersectie au rosu.
Chestia e ca dureaza putin (20-30sec). Apoi se pune rosu pt ei si verde pt masini. Ei bine, ei trec si atunci si incurca toata intersectia, care si asa e vai de mama ei sad.gif
florin83
super tare! Azi nu vazusem nici un accident.. ei bine s-a intamplat acum, pe seara!
De data asta nu s-a mai intamplat pe linia de tramvai.. smile.gif
Cel cu Hyundai-ul (nu se intelege din poza),nr.2, a fost lasat sa treaca de cei de pe banda 2, si cel cu papucul(nr.1) a venit tare si..
COObra
linia de tramvai nu este banda....se poate folosi doar pt depasire.
la aia cu tramvaiul e vina vatmanilor care in nesimtirea lor trec pe verdele masinilor.
eu merg destul de des printr-o mica intersectie unde tramvaiul iese de pe strada fara prioritate si face stanga pe una cu prioritate (lizeanu) si bineinteles ca in clipa in care pleaca din statie face stanga fara nici macar sa se uite daca vine cineva sau ceva.....nici nu are unde sa se duca pe lizeanu ca e aglomeratie si uite asa ramane jumate de tramvai in intersectie si blocheaza tot.(dupa cum stiti lizeanu nu are benzi de circulatie - se circula pe sina de tramvai) dar de...are vro 40 de tone.
alexandru_83
In cazul A nu este vinovat cel care este pe linia de tramvai pentru producerea accidentului,celalalt pentru ca nu s-a asigurat.
Iar in cazul B sunt de acord cu Robert.Nu te pune cu tramvaiele pentru ca o sa iesi sifonat rau sad.gif
florin83
in intersectia aia a dat un tramvai peste mine..
era super aglomeratie in intersectie si cand a luat curba s-a dat de fund si mi-a infundat ambele usi si mi-a rupt oglinda..
eram cu cielo si aveam casco smile.gif
neamih
in cazul 1, soferul din auto B este vinovat ca nu a dat prioritate. in ceea cel priveste pe soferul din auto A, are voie sa circule pe sina de tramvai, (mai nou exista si marcaje in acest sens)

in cazul 2 e clar ca tramvaistul e un porc ca trece pe rosu, problema e ca nu stiu daca ai voie sa mergi pe sina de tramvai in intersectie. trebuie studiata legea.
florin83
am si eu o nelamurire.. are ceva daca merg cu copie dupa talon dupa mine si o prezint cand ma opreste? ii bag eu o vrajala ca l-am uitat..
o sa iau si talonul ca nu se stie niciodata, dar fara sa-l prezint.
o sa-mi dea amenda ca n-am actele?

azi in trafic, intr-o intersectie aglomerata mi-a zis un politist "sa faci ceva cu rotile alea" :eek: :eek: :eek:
atat mi-a zis doar.. banuiesc ca i-au sarit in ochi ca sunt prea iesite in exterior, ca de late nu-s.. adica am 195, ca la carte, doar ca am talonu pe 50 in loc de 65 si 15 in loc de 14 biggrin.gif

mi-au luat talonu o data pt roti. aveam 205/50/15 si inca o data era a vrut sa mi-l ia da am dat-o la pace tongue.gif ..
alexandru_83
Actele numai in original smile.gif
jorj3l
mai baietzi am si eu o intrebare:

un prieten, a botzit usor o alta masina in partea frontala si are nevoie de nishte detalii....
fiind din vina lui, el trebuie sa`i dea asigurarea obligatorie lu` nea`omu` pagubitul, no ? cum procedeaza el mai departe avand in vedere ca masina + asigurarea e pe numele tatalui sau ? vechea politza mai este valabila ? nu trebuie sa`si faca alta asigurare obligatorie ? se poate face acest lucru fara stirea proprietarului ? este nevoie de semnatura sa pe undeva ? am inteles k s`au bagat noile legi cu dosare de daune si alte treburi, asa este ?


multzam` fain...astept sugestiiile voastre !
Zom
daca se schimba proprietarul masinii, noul proprietar trebuie sa incheie o asigurare rca. vechiul proprietar se poate duce la firma de asigurari si sa prezinte actul de vanzare si sa recupereze proportional banii platiti pentru rca (pentru perioada ramasa). oricum inmatricularea masinii pe numele noului proprietar nu se poate face daca nu ai rca pe noul proprietar.

deci, depinde pe ce nume e masina. daca e pe numele tatalui lui, la fel ca si asigurarea, ar trebui sa fie totul ok.

oricum nu i se da pagubitului asigurarea in original, ci doar o copie.
georgem
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Ii dai o copie a asigurarii, nu asigurarea in original. Si nu trebuie sa faci o noua asigurare, poti sa faci zilnic accident si tot nu faci alta asigurare (cu conditia sa nu-ti ia politia permisul, ca dupa aia nu prea mai ai ocazia sa faci accdent).
jorj3l
mercy mercy...inseman k nu e trista treaba...
Tytus
Daca imi fac RCA azi si stiu ca intra in 3 zile parca in valabilitate pot sa merg pana atunci cu masina?10x
manole74
Vrei senzatii tari???? Eu nu te sfatuiesc!! mellow.gif
georgem
QUOTE (Tytus @ Feb 9 2007, 09:52 AM) *
Daca imi fac RCA azi si stiu ca intra in 3 zile parca in valabilitate pot sa merg pana atunci cu masina?10x

Eu mi-am facut RCA la bmw pe numele meu pe 10 ianuarie dupa-amiaza (Omniasig). M-au intrebat daca sa fie valabil din 10 ianuarie si am zis ca da (desi puteam sa mai merg cateva zile cu RCA-ul vechiului proprietar, pāna mergeam la politie sa o inmatriculez, dar nu mi-a trecut prin cap in momentul ala). La Casco e valabila treaba cu 48 de ore de la data cand il faci.
florin83
e voie sa mergi cu bicicleta pe DN ?
io's®
cred ca da, de ce nu ar fi voie??!!! pe autostrada nu e voie!
florin83
ma gandeam la DN1.. tongue.gif
io's®
da, nu conteaza ce DN e, 1, 2, 3..7, 9, 26...... DN (fie el si 1) nu e autostrada
TiL
O fi vre-o diferentiere intre drumurile europene si DN-urile obisnuite in privinta accesului biciclistilor?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.