Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW 525i 24v
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2
iorgos
De o luna sunt ferictul propietar, al unui 525i 24v e34

Fabricat 14-02-1992.

Dotarii: inchidere centralizata cu modul confort, aer conditionat, interior din piele bej, autoblocant, obc-ul mic.

Revin cu poze
coman cosmin
maicaaaaa ce de detalii despre ea laugh.gif .
cum am mai zis :Sa o stapanesti sanatos.
iorgos
QUOTE (coman cosmin @ Jul 12 2011, 02:19 PM) *
maicaaaaa ce de detalii despre ea laugh.gif .
cum am mai zis :Sa o stapanesti sanatos.


Si mai am detalii, dar le spun mai incolo. laugh.gif
iorgos
Pozele promise.

Azi am luat uleiul pentru motor si cutie si filtrele

Pana in wekend, facem schimburile.
David

Felicitari, sa te bucuri de ea! party.gif fnd (22).gif fnd (7).gif

Nu i-ar strica printre altele si un OBC mare! blush.gif

Ce numar sugestiv are... blush.gif Ma gandeam dac-o merge repede? (Nenea baga viteza tare, asta mica?) flm (7).gif

Ma bucur tare mult ca esti pe val! celb (4).gif Am auzit de bine... fnd (7).gif Sa fie intr-un ceas bun!!! celb (4).gif
andy_e34
smecherie mare cu 5-arele astea supreme!!!!!

Mai dai cu otet pe la tample!!!! si pe la praguri!!!! laugh.gif

E la fel de frumoasa ca sora ei - aia rosie!
haifisch
sora ei rosie are 12V(olti) deci e cam vitrega laugh.gif tongue.gif

felicitari pentru achizitie

km multi si cai multi! biggrin.gif
iorgos
QUOTE (David @ Jul 12 2011, 06:35 PM) *
Felicitari, sa te bucuri de ea! party.gif fnd (22).gif fnd (7).gif

Nu i-ar strica printre altele si un OBC mare! blush.gif

Ce numar sugestiv are... blush.gif Ma gandeam dac-o merge repede? (Nenea baga viteza tare, asta mica?) flm (7).gif

Ma bucur tare mult ca esti pe val! celb (4).gif Am auzit de bine... fnd (7).gif Sa fie intr-un ceas bun!!! celb (4).gif


Iti multumesc pentru toate cuvintele frumoase David. lnr (1).gif

Am incercat sa pun OBC-ul mare, dar trebuie sa anulez un fir si nu ma bag la taiat fire din bord.

Merge destul de repede avand in vedere ca este AUTOMATA. biggrin.gif



Aseara, masina a primit un schimb de ulei la motor cu filtru de ulei, filtru de aer si combustibil. biggrin.gif

Zilele astea se face si schimbul la cutie.
bartro
QUOTE (iorgos @ Jul 13 2011, 10:20 AM) *
Am incercat sa pun OBC-ul mare, dar trebuie sa anulez un fir si nu ma bag la taiat fire din bord.

Fir ala de alimentare? Am facut la E32 treaba asta, tai 2 fire acolo la mufa, nu e mare tiganie.
iorgos
QUOTE (bartro @ Jul 13 2011, 10:59 AM) *
QUOTE (iorgos @ Jul 13 2011, 10:20 AM) *
Am incercat sa pun OBC-ul mare, dar trebuie sa anulez un fir si nu ma bag la taiat fire din bord.

Fir ala de alimentare? Am facut la E32 treaba asta, tai 2 fire acolo la mufa, nu e mare tiganie.


Idea este ca nu stiu care din fire trebuiesc taiate. smile.gif
David
CITAT(iorgos @ Jul 13 2011, 10:38 AM) *
CITAT(bartro @ Jul 13 2011, 10:59 AM) *
CITAT(iorgos @ Jul 13 2011, 10:20 AM) *
Am incercat sa pun OBC-ul mare, dar trebuie sa anulez un fir si nu ma bag la taiat fire din bord.

Fir ala de alimentare? Am facut la E32 treaba asta, tai 2 fire acolo la mufa, nu e mare tiganie.


Idea este ca nu stiu care din fire trebuiesc taiate. smile.gif


Si pentru asta sunt sambetele de la circ! Nu-i asa? smile.gif happy (24).gif
David
CITAT(andy_e34 @ Jul 12 2011, 09:24 PM) *
E la fel de frumoasa ca sora ei - aia rosie!


Daca ar fii sa vorbim de frumusete per ansamblu, mie unul, sora ei - aia rosie, i-mi place mai mult! wub.gif E mult mai bine intretinuta!

Dar una-i cureaua de distributie si alta-i lantul! blush.gif Fiecare, in parte, are farmecul ei!...
haifisch
ia tu scufita aia rosie ca iau eu cenusareasa cu 24v sa va arate un semn frumos in trafic laugh.gif
shapte
frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos...dar pana la prostii de genu obc si alte nebunii fa pragurile alea ca la ce gauri ai prin ele ai sa gasesti si soareci prin ea tongue.gif

in orice caz este foarte frumoasa, mai ales interiorul crem, sa o stapanesti sanatos si sa faci multi km cu ea smile.gif
iorgos
QUOTE (David @ Jul 14 2011, 10:40 PM) *
QUOTE (andy_e34 @ Jul 12 2011, 09:24 PM) *
E la fel de frumoasa ca sora ei - aia rosie!


Daca ar fii sa vorbim de frumusete per ansamblu, mie unul, sora ei - aia rosie, i-mi place mai mult! wub.gif E mult mai bine intretinuta!

Dar una-i cureaua de distributie si alta-i lantul! blush.gif Fiecare, in parte, are farmecul ei!...


Da sunt de acord cu tine David, ca sora ei "vitrega" arata mult mai bine, dar o sa arate si bavareza poate mult mai bine. biggrin.gif

QUOTE (shapte @ Jul 15 2011, 01:13 AM) *
frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos...dar pana la prostii de genu obc si alte nebunii fa pragurile alea ca la ce gauri ai prin ele ai sa gasesti si soareci prin ea tongue.gif

in orice caz este foarte frumoasa, mai ales interiorul crem, sa o stapanesti sanatos si sa faci multi km cu ea smile.gif



Multumesc pentru urarii, soareci i-am dat afara din gaurii. laugh.gif
andy_e34
sper ca vi cu "sobolanca" - de data asta, nu?
iorgos
QUOTE (andy_e34 @ Jul 15 2011, 01:16 PM) *
sper ca vi cu "sobolanca" - de data asta, nu?


In primul rand postul asta trebuia scris la " intalnire la circ" tongue.gif

Daca vi si tu cu "sorcova" ta poate vin si eu. laugh.gif
haifisch
ba...voi ce vrei chiar sa faceti parte din circ cu sobolance si sorcovele astea? laugh.gif
iorgos
Masina a primit semnalizari fata noi, tot albe. smile.gif
iorgos
De cateva zile, imi piuie in cap senzorii de la usi, cica nu ar fi inchisa o usa. smile.gif

Ma terminat cu nervii. laugh.gif
bartro
oh, the memories smile.gif
Si E32 avea problema asta, intai la denivelari, apoi permanent. Pe langa avertisment sonor, sa aprinde si toale lumini de interior smile.gif
Era uzat switchul de la broasca (prindere pe stalp de masina) si s-a facut prea scurt ca sa fie apasat cat trebuie. Am lipit cu picatura ceva pe el ca sa-l prelungesc, si problema a fost rezolvata.
iorgos
QUOTE (bartro @ Jul 27 2011, 05:14 PM) *
oh, the memories smile.gif
Si E32 avea problema asta, intai la denivelari, apoi permanent. Pe langa avertisment sonor, sa aprinde si toale lumini de interior smile.gif
Era uzat switchul de la broasca (prindere pe stalp de masina) si s-a facut prea scurt ca sa fie apasat cat trebuie. Am lipit cu picatura ceva pe el ca sa-l prelungesc, si problema a fost rezolvata.


Incerc sa rezolv problema in wekend. biggrin.gif

Merci pentru sfat Bart.
iorgos
De ieri sunt posesor de cheie de buji noua OEM smile.gif
coman cosmin
laugh.gif si la ce ajuta?sau nu merge motorul bine daca nu schimbi bujiile cu cheie originala?
sa imi schimbi si mie bujiile ca poate mai castig niste cai in plus tongue.gif
iorgos
QUOTE (coman cosmin @ Jul 29 2011, 03:01 PM) *
laugh.gif si la ce ajuta?sau nu merge motorul bine daca nu schimbi bujiile cu cheie originala?
sa imi schimbi si mie bujiile ca poate mai castig niste cai in plus tongue.gif


Nu il ajuta cu nimic, dar nu aveam cheie de bujii pentru " vaca asta de chiulasa", si in consecinta daca tot trebuia sa cumpar, am cumparat ceva care are o oarecare valoare. tongue.gif
BBo
QUOTE (iorgos @ Jul 29 2011, 11:33 AM) *
De ieri sunt posesor de cheie de buji noua OEM smile.gif


Eu n-am putut sa o folosesc pe a mea, pur si simplu nu ai destul cuplu cu ea, tot la una aftermarket cu clichet si prelungitor am apelat.
iorgos
QUOTE (BBo @ Jul 29 2011, 05:08 PM) *
QUOTE (iorgos @ Jul 29 2011, 11:33 AM) *
De ieri sunt posesor de cheie de buji noua OEM smile.gif


Eu n-am putut sa o folosesc pe a mea, pur si simplu nu ai destul cuplu cu ea, tot la una aftermarket cu clichet si prelungitor am apelat.


Daca nu o pot folosi, normal ca iau una aftermaket, iar oem-ul la portbagaj. smile.gif
MeHigh
am eu un cap de tubulara pt bujii, pe care l-am folosit la M50B20, dar n-am turbina sa il invart tongue.gif
iorgos
QUOTE (MeHigh @ Jul 29 2011, 11:49 PM) *
am eu un cap de tubulara pt bujii, pe care l-am folosit la M50B20, dar n-am turbina sa il invart tongue.gif


Lasa Mihai, cautam o turbina pentru tine, sa invarta bine. biggrin.gif
iorgos
Am schimbat astazi bujiile si fisele, ocazie cu care am facut inaugurare la cheia de buji, biggrin.gif

Merge foarte bine si nu am intampinat nicio problema cu cuplu la desfacere sau la strangere. smile.gif
iorgos
Am cumparat capete de bara si bielete antiruliu. Pregatim terenul pentru ITP. smile.gif

Sambata ma apuc de schimbat.
iorgos
Intre timp sa rezolvat si cu itp-ul.

Am cumparat bratele inferioare fata, opturile spate si bieletele antiruliu spate. smile.gif

Iar cireasa dupa tort o reprezinta covorasele fata+spate din interior, nu de alta dar vine vremea nasoala. smile.gif
iorgos
In sfarsit aseara am reusit sa termin de schimbat tot cea ce trebuia la masina. Ma refer la articulatie fata+spate.
Am rezolvat si problema cu senzorii de la usi. Varianta care a folosit-o si Bart. biggrin.gif
In rest masina merge aproape tot timpul. smile.gif
lucian
cat te-a costat articulatia fata? sa stiu si eu la ce sa ma astept.
ai schimbat brate superioare, inferioare, bielete directie si antiruliu?
haifisch
intr-un fel raspund in numele lui fiindca am tot purtat cu el discutii pe tema asta

depinde mult de ce anume iti doresti ....daca vrei ceva bunicel sau bun (ex. FEBI sau SWAG made in DE of course tongue.gif ) sau ceva bun (TRW)

oricum sa te astepti sa scoti din buzunar aprox 1000 de lei....chiar si mai mult daca vrei piese de calitate
iorgos
Dupa cum ti-a spus si Aly, depinde ce vrei si cat esti dispus sa investesti in masina.

Nu am schimbat chiar tot pentru ca anumite brate chiar nu am avut de ce sa le inlocuiesc. Mai exact bratele superioare. In rest am schimbat tot.

haifisch
wink.gif alea superioare m-a uimit si pe mine starea lor......bine ca ai scapat de scartaitul ala enervant
lucian
am gasit pe ebay meyle hd cu 230 e set complet pt. fata.
cu transport cu tot ajung la 300 probabil.
iorgos
QUOTE (lucian @ Sep 17 2011, 07:47 AM) *
am gasit pe ebay meyle hd cu 230 e set complet pt. fata.
cu transport cu tot ajung la 300 probabil.


Daca te coafeaza pretul ala, poti sa le cumperii. Vezi ca mai sunt si pe 4tuning baietii care au tot aceleasi produse si sunt din Romania.
lucian
cumpar de la tine, ca ai preturi bune. wink.gif
iorgos
QUOTE (lucian @ Sep 17 2011, 01:16 PM) *
cumpar de la tine, ca ai preturi bune. wink.gif


Cand esti hotarat sa-ti cumperi ceva, sti unde este magazinul.
iorgos
Lista cu optionalele masini.

Type code HD61

Type 525I (EUR)

Dev. series E34 ()

Line 5

Body type LIM

Steering LL

Door count 4

Engine M50

Cubical capacity 2.50

Power 141

Transmision HECK

Gearbox AUT

Colour ATLANTISBLAU (207)

Upholstery ULTRAMARIN STOFF (0413)

Prod. date 1992-02-26


Order options
No. Description
240 LEATHER STEERING WHEEL

314 HEATED WINDSCREEN WASHER NOZZLES

410 WINDOW LIFTS, ELECTRIC AT FRONT

423 FLOOR MATS, VELOUR

428 WARNING TRIANGLE

465 THROUGH-LOAD SYSTEM

472 CENTER ARMREST FRT DRIVER/PASS

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

510 HEADLIGHT BEAM-THROW CONTR. F LOW BEAM

520 FOGLIGHTS

528 AUTOMATIC AIR RECIRCULATION CONTROL(AUC)

530 AIR CONDITIONING

556 EXTERIOR TEMPERATURE DISPLAY

571 BOOSTED POWER SUPPLY

661 BMW BAV. CASS. III

686 DIVERSITY-FUNCTION AERIAL

690 CASSETTE HOLDER

801 GERMANY VERSION
lucian
cum aflasi? e vreun site? iti dau si eu vin-ul masinii.
se pare ca n-a avut piele din start.
iorgos
Este un topick pe BMWCLUB, pentru acest lucru.

Da nu a avut piele masina, si nu ma deranjeaza deloc. Tocmai din cauza asta am postat dotarile masini, eu nu ma ascund ca alti. laugh.gif , fara intentie dar cu directie. biggrin.gif
lucian
QUOTE (iorgos @ Oct 7 2011, 02:00 PM) *
Este un topick pe BMWCLUB, pentru acest lucru.

Da nu a avut piele masina, si nu ma deranjeaza deloc. Tocmai din cauza asta am postat dotarile masini, eu nu ma ascund ca alti. laugh.gif , fara intentie dar cu directie. biggrin.gif

directie catre cine? ca n-am inteles... unsure.gif
iorgos
QUOTE (lucian @ Oct 7 2011, 08:14 PM) *
QUOTE (iorgos @ Oct 7 2011, 02:00 PM) *
Este un topick pe BMWCLUB, pentru acest lucru.

Da nu a avut piele masina, si nu ma deranjeaza deloc. Tocmai din cauza asta am postat dotarile masini, eu nu ma ascund ca alti. laugh.gif , fara intentie dar cu directie. biggrin.gif

directie catre cine? ca n-am inteles... unsure.gif


Directia nu este catre tine Lucian. Uite link-ul pentru vin-ul masini. http://www.bmwclub.ro/forums/topic/93054-a...__fromsearch__1
iorgos
Poze de schimbarea de brate, capete de bara si altele.

Bine inteles cu ajutoare. biggrin.gif
haifisch
nu aveai tu ce face de ai pus tu pozele astea luateash pe cricu' ala laugh.gif
elvislorin
ba ce cald a fost la voi
haifisch
pozele sunt din august-septembrie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.