Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMWclub
BMWZone > DIVERSE > Off-topic
xox
Tampit rau de tot romulus ala.

Asta-i doar un topic sa ma descarc. Nici nu vreau raspunsuri, doar ca nu-mi vine sa cred cat de chisati sunt unii romani.

Pardon, termenul corect este "self-oriented". Peace.
tomado e28 owner
Poi ce ti-a facut?
TiL
Initial mi s-a parut ok ca om si inca il consider acceptabil, desi modul in care m-a zburat de acolo a fost de tot rahatul.

Ce ti-a facut?
Shark
Este un dobitoc. Aici ii dau dreptate lui Tudor.
Dobricaliviu
dezvoltati , poate era intr-o pasa proasta si .......... noua ni se"ntampla cateodata

[ pacifistul de mine ]
tomado e28 owner
Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif
bartro
QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 2 2011, 07:23 PM) *
Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif

Si noi poate trecem pe asa ceva, dar sper sa nu arata asa ca la vecini.
QUOTE
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif

lasa, ca poate sa bucura de vacanta smile.gif
tomado e28 owner
Mai bine in varianta de acum... Nu-mi place cum arata acolo, si nu cred ca tine doar de obisnuinta.
Ciupanezu
Sau ţine. biggrin.gif
Shark
QUOTE (Dobricaliviu @ Mar 2 2011, 05:09 PM) *
dezvoltati , poate era intr-o pasa proasta si .......... noua ni se"ntampla cateodata

[ pacifistul de mine ]

Liviule, chiar esti prea pacifist rolleyes.gif

Individul asta se comporta cu forumul de parca n-ar fi un forum public ci un fel de wc personal. Stiti, voi, locul ala unde te **ci si te speli apoi (scuze de formulare dar chiar asa a devenit). La cea mai mica litera care nu-i convine, postul este sters si userul banat. Individul dovedeste fara drept de apel si ori de cate ori poate, ca are o personalitate de tot rahatul. Chiar daca *tot timpul* este intr-o pasa proasta, este cea mai buna dovada de inferioritate psihica sa te descarci pe cei cu gread ierarhic mai mic (admin vs user normal). Eu lucrez cu studenti si stiu exact ce inseamna sa fii in pase proaste si totusi sa-i tratezi pe cei "tineri" cu respectul pe care il doresti si tu.
Dar na', in calitate de mojic, mitic sau cum vreti sa-i spuneti te comporti asa cum poti sau cum ai fost educat...
Concret, prima oara am deschis un topic in care indemnam la solidaritate pe problema taxei de prima inmatriculare de anul trecut. Individul a inchis subit topicul si cand l-am intrebat de ce mi-a zis sec: s-a mai discutat. (va dati seama ca am invatat pana acum sa folosesc butonul Search...)
A doua oara zilele trecute, s-a iscat un mic scandal pe topicul Iasiului (baietii tineri de aici vor sa se organizeze serios, sa faca un club oficial, sigla, membership, etc.), chestie care bineinteles ca nu a fost tolerata acolo. Am incercat sa aplanez putin si sa le explic baietilor in mod voalat care este situatia. Din p.d.v. al limbajului voi ma stiti cam cum ma exprim eu pe forumuri si cum pun problema. La fel am facut si acolo. Acum sunt in vacanta de acolo si pot intra "pe contul de backup" doar pe de ip-ul de la servici (sau cu proxy extern, ma rog...).
Asta reprezinta un refresh al celor 2 remindere:
1. Ce naiba caut eu acolo?
2. Ce fain e aici!

QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 2 2011, 07:23 PM) *
Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif

Dap. Postul meu disparuse deja de multisor.

Ciupanezu
Eu nu sunt în nici un caz vreun fan al lui, n-am deloc o părere bună despre el, însă discuţiile despre un club independent n-au ce căuta pe forumul respectiv.

Cu alte cuvinte, dacă vrei să te organizezi separat, fă-o pe puterea ta, unde vrei tu, dar nu te ajuta de forumul respectiv ca să strângi oameni.

E o chestie de principiu.

Probabil că s-a gândit că dacă se va face un alt club, va pierde utilizatorii din Iaşi care vor prefera să posteze pe forumul lor.

În orice caz, chestiile astea se pot face, internetul e destul de mare pentru toată lumea, însă nu prin intermediul unui forum cu care vei intra apoi în competiţie.

Sigur că maniera asta de a băga pumnul în gura tuturor este greşită, însă n-ai ce face în afară de a nu mai intra acolo, argumentele nu sunt băgate în seamă.

Eu de exemplu, ca să atrag utilizatori pe forumul meu, am făcut fluturaşe pe care le-am pus sub ştergătoarele multor BMW-uri din oraş, am dat gratis stickere şi suporturi de număr personalitate, am făcut link exchange fără alte beneficii financiare cu alte site-uri auto sau cu altă temă.

Nu cred că ar fi fost moral sau corect să-mi fac topic pe BMWclub sau BMWzone şi să invit pe cineva acolo.
Sigur că aş fi popularizat forumul mai rapid, însă într-un mod negativ.

Dacă băieţii respectivi vor să facă proiectul respectiv cu adevărat, să muncească şi să investească.
tomado e28 owner
Si-au mai facut si altii clubul lor zonal si au ramas si pe bmwclub. Oricum se putea trata problema mult mai diplomatic. Din ce am citit oamenii n-au primit vreo explicatie clara, pur si simplu li s-a inchis topicul.

Imi aminteste romulus asta de cineva de pe club mercedes... Cu articolele m-a dat gata biggrin.gif

Una peste alta, ca sa privim din alt punct de vedere, e forumul lui privat, cui nu-i convine e liber sa-si ia jucariile si sa plece.

P.S: stiu ca nu e prea frumos sa barfim aici ca babele, dar macar o putem face tongue.gif
Ciupanezu
Oricum nu era acela locul pentru a discuta asemenea lucruri.
xox
Ciupanezule, n-ai prins ideea. Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum.

Romulux n-a prin nici el ideea, probabil a citit printre randuri (ma indoiesc) ori a primit un report (cel mai probabil) si s-a gandit imediat ca poate pierde ceva trafic (complet rupt de realitate).


Concluzia e: un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. Nu stiu daca exista un club oficial bmw sau daca bmwclub chiar inseamna ca-i un club cu acte in regula. Daca nu e si-mi fac eu club, pot sa cer rnc-ului sa-mi dea domeniul lor. Daca vrea intr'adevar sa se joace, ok, nici o problema.

Ce nu suport sunt oamenii care nu fac diferenta intre virtual si real. Vrei trafic? Angajeaza-ti o firma care se ocupa de seo. Vrei utilizatori? Fii corect.

Eu nu cred ca s-ar supara nimeni de aici daca-mi fac "reclama" la clubul bmwiasi. Iar faptul ca exista link pe site-ul meu catre bmwclub va fi corectat cat de repede. Chit ca majoritatea face parte din "cealalta" comunitate.

Aici macar se ajuta oamenii intre ei. Acolo ce-i la ordinea zilei, zeflemeaua? Meh. Sa suga o ceapa. Degerata.
xox
PS: Vive la resistance!
brown.shark
xox = poate ca astea; " Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum." + " un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. " ar fi trebuit sa incercati sa le explicati mai bine / clar, poate omul era obosit, neatent, poate vreun report mai tendentios...nu ca i-as tine eu partea, n-am d c , dar culmea , de curand, am dat report unui post unde un user tot incerca un flame, jignindu-ma, evident mod. de servici a ignorat....stie el de ce.... dar a 2 a zi, a facut corect "operatia" romulus...chiar m-a surprins.
Ciupanezu
QUOTE (xox @ Mar 5 2011, 03:10 AM) *
Ciupanezule, n-ai prins ideea. Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum.

Romulux n-a prin nici el ideea, probabil a citit printre randuri (ma indoiesc) ori a primit un report (cel mai probabil) si s-a gandit imediat ca poate pierde ceva trafic (complet rupt de realitate).


Concluzia e: un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. Nu stiu daca exista un club oficial bmw sau daca bmwclub chiar inseamna ca-i un club cu acte in regula. Daca nu e si-mi fac eu club, pot sa cer rnc-ului sa-mi dea domeniul lor. Daca vrea intr'adevar sa se joace, ok, nici o problema.

Ce nu suport sunt oamenii care nu fac diferenta intre virtual si real. Vrei trafic? Angajeaza-ti o firma care se ocupa de seo. Vrei utilizatori? Fii corect.


Am prins ideea foarte bine.

Vreţi să faceţi un club cu acte în regulă. OK.
Însă acel club cu acte în regulă 100% va avea şi un site.

Iar dacă va avea un site, va avea cu siguranţă şi un forum.
Chiar m-aş mira să vreţi să faceţi doar un club cu acte în regulă, însă apoi să folosiţi alte forumuri pentru comunicare.

Există un club BMW afiliat la BMWclub Europa.

E acesta: http://www.bmw-auto-moto-club.ro/

Diferenţa asta nu prea se poate face din moment ce internetul a ajuns în strânsă legătură cu viaţa reală, totul este acum promovat şi pe internet.

Îmi pare rău, însă nu sunt de acord cu tine.

Chiar nu văd de ce v-ar permite orice administrator de forum să purtaţi asemenea discuţii pe forumul său.

Dacă vroiaţi să faceţi un club de fotografie sau un club al iubitorilor de şpriţ, sunt sigur că nu s-ar fi supărat nimeni.

L.E: Văd că aveţi deja un site, iar dacă apeşi butonul forum, trimiterea e spre BMWclub.
În mod sigur e o urmare logică în viitor ca după ce veţi face un club cu acte în regulă, să vă faceţi un forum independent.

xox
Treburile nu stau chiar asa.

Nu facem alt forum, ramanem pe forum-urile unde avem deja prieteni, in felul asta pastrand contactul cu restul comunitatii. Ca ne intalnim apoi intr-un "clubhouse" ori ca-mi cumpar piese cu un discount, asta-i treaba mea. Poate cineva din Oradea sau Timisoara cauta un oarecare ajutor care i-l pot eu oferi. De ce nu?

Treaba asta cu separatul in 'nshpe mii de comunitati mi se pare stupida. Romulus ar trebui sa ofere acces la bmwclub pe baza de abonament, altfel nu-i justificata atitudinea. smile.gif
Ciupanezu
Nu are de unde să ştie dacă, după ce veţi avea un club cu acte şi popularizat prin intermediul altor forumuri, nu veţi face un forum separat.

Aşa se justifică atitudinea.

Nimănui nu-i place ca altcineva să crească pe spinarea lui.

Mă rog, asta e părerea mea, tu ai părerea ta, totul e ok din punctul meu de vedere.
xox
Hm, din ce zici suna ca si cum un forum e o pepiniera.

Realitatea e ca nu creste nimeni nimic, oamenii se aduna si ei pe unde pot, cum pot. Reiterez ideea: se justifica atitudinea doar in momentul in care exista o contributie/cotizatie pentru apartenenta la o comunitate de genul asta, in speta virtuala.

Cata vreme-i gratis, anunt infiintarea clubului bmw iasi, cine vrea sa se inscrie bine, cine nu, nu.

Iar daca forumul nu-i creat ca o metoda de comunicare si de organizare, atunci la ce l-a mai creat? Pentru profit? Mie mi-e scarba de oamenii astia. bmwiasi.com e un site platit din banii mei, unde cei ce posteaza o fac din pasiune. Ca exista link spre bmwclub e alta poveste, pentru ca majoritatea sunt utilizatori acolo.

In fine. Atragi mai multe muste cu miere decat cu otet. Dar in cazul asta se pare ca-i vorba de cacat, iar din cauza asta calitatea mustelor nu mi se mai pare multumitoare. Nici surprinzatoare, avand in vedere natura intrinseca a mustelor.

PS: stiu ca iarasi sunt prea "de la sentiment" dar sincer sa fiu, m-am saturat de clica de acolo.
TiL
Eu cred ca mai degraba l-ar durea popularizarea unui club concurent pe forumul lui, decat popularizarea unui simplu forum.
Si pot sa-l inteleg, avand in vedere felul in care si-a pus la punct business-ul, normal ca nu accepta sa faca publicitate gratuita concurentei.
Ciupanezu
QUOTE (xox @ Mar 5 2011, 02:32 PM) *
Hm, din ce zici suna ca si cum un forum e o pepiniera.

Realitatea e ca nu creste nimeni nimic, oamenii se aduna si ei pe unde pot, cum pot. Reiterez ideea: se justifica atitudinea doar in momentul in care exista o contributie/cotizatie pentru apartenenta la o comunitate de genul asta, in speta virtuala.

Cata vreme-i gratis, anunt infiintarea clubului bmw iasi, cine vrea sa se inscrie bine, cine nu, nu.

Iar daca forumul nu-i creat ca o metoda de comunicare si de organizare, atunci la ce l-a mai creat? Pentru profit? Mie mi-e scarba de oamenii astia. bmwiasi.com e un site platit din banii mei, unde cei ce posteaza o fac din pasiune. Ca exista link spre bmwclub e alta poveste, pentru ca majoritatea sunt utilizatori acolo.

In fine. Atragi mai multe muste cu miere decat cu otet. Dar in cazul asta se pare ca-i vorba de cacat, iar din cauza asta calitatea mustelor nu mi se mai pare multumitoare. Nici surprinzatoare, avand in vedere natura intrinseca a mustelor.

PS: stiu ca iarasi sunt prea "de la sentiment" dar sincer sa fiu, m-am saturat de clica de acolo.

Da, normal că pentru bani e făcut forumul respectiv.

Putem desparte firul în 4 până mâine, însă realitatea este că există atât de multe forme de comunicare în afară de forumul respectiv încât chiar nu are rost să se ajungă la astfel de discuţii.

brown.shark
xox - super tare si corecta asta; " Treaba asta cu separatul in 'nshpe mii de comunitati mi se pare stupida. " =10+
bartro
Dar de ce sa fim uniti? De unde exista dorinta asta?
Cate tari are Europa? Ar fi bine sa fie doar una singura? Ma indoiesc. Ar fi plictisitor si nu poate fi pus in practica pentru ca sunt oameni prea diferiti. Mi se pare ok sa fie cativa site-uri cu profile un pic diferite.
Va ganditi prea mult la Basaraba pamant Romanesc tongue.gif
brown.shark
bart, pb simpla, tehnic vorbind, e ca daca ai o nedumerire, trb sa cauti pe mai multe forum-uri...acu, am invatat i reversul medaliei, daca e doar un forum si multi useri, se mai poate si bloca...alta naspa....

de curiozitate, tu cate forumuri de bmw stii ca-s in RO ? daca nu e voie sa scrii aici, dar m-as mira, te rog PM.
multumesc.
Ciupanezu
Sunt multe dar care-i problema?

În acest moment este foarte bine că sunt mai multe, concurenţa duce la creşterea calităţii.

brown.shark
daca tu tot stii mai bine ca mine cate sunt, d c nu-mi scrii tu direct si nu-mi mai raspunde bart, doar suntem pe forum sa ne ajutam...

cu asta sunt perfect de acord ; " concurenţa duce la creşterea calităţii "
bartro
De 4 stiu eu, dar nici nu am cautat alte ultimi ani. Sunt si membru pe toate 4. BMWzone a fost a 2-a la care m-am inscric, dar aici sunt pe departe cel mai activ. De ce? Probabil mi se potriveste cel mai bine.
Ciupanezu
QUOTE (brown.shark @ Mar 6 2011, 12:11 PM) *
daca tu tot stii mai bine ca mine cate sunt, d c nu-mi scrii tu direct si nu-mi mai raspunde bart, doar suntem pe forum sa ne ajutam...


Sunt foarte multe.

BMWclub
BMWZone
Forumbmw
BMWforum
BMWAUTOFORUM
BMWowners
BMW AUTO MOTO CLUB ROMANIA

Poţi scrie bmw forum pe google şi dai peste ele.

Mai sunt vreo două dar sunt aproape fantomă.

Mai e şi site-ul lui Bobo - e46.ro

Mă rog, concurenţa e pozitivă.
xox
Ei ofera mediul, noi oferim traficul.

Urasc mercantilismul, nu se impaca prea bine cu ideea de pasiune.
brown.shark
merci ciupa !

m-ai distrus... sad.gif
io's®
CITAT(brown.shark @ Mar 6 2011, 12:39 PM) *
m-ai distrus... sad.gif

de ce? unsure.gif
brown.shark
pai 7, eu stiam de vreo 4, acu' ma roade sa dau si p'acolo...alt timp mancat...
CRM112
mai e si e30.ro

Ciupanezu
QUOTE (brown.shark @ Mar 7 2011, 12:44 AM) *
pai 7, eu stiam de vreo 4, acu' ma roade sa dau si p'acolo...alt timp mancat...


E aberant, doar nu te apuci să postezi chiar pe toate forumurile. laugh.gif
xox
2500E pentru un server? GTFO.

Realitatea e ca daca-i strange, cel mai probabil o sa stranga si mai multi, cineva o sa-i dea o factura "bogus" si restul intra in buzunarul lui.

Pe de alta parte, isi merita soarta astia la fel de mult cum si-o merita si aia care incarca pe cartele orange.
TiL
Da, vad ca vrea sa ia superserver. Not bad....
Am aratat si eu cererea lor aici la firma, dar cred ca-i prea ieftin pentru ce putem oferi biggrin.gif
Ciupanezu
Sunt şi mulţi creduli uşor de manipulat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.