Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Protest contra preturilor carburantilor
BMWZone > DIVERSE > Off-topic
Pages: 1, 2
eugene12
De cateva zile am primit mass-uri de la diverse persoane cum ca pe 17,18,19 ianuarie sa nu alimentam la pompe din cauza cresterilor repetate a preturilor.Eu personal sunt de acord si chiar o sa fac un efort sa nu ies cu masina chiar daca o sa am carburant.Se imbogatesc altii pe spinarea nostra si nimeni nu face nimic.Eu zic ca nu e chiar atat de greu sa facem asta,sau macar sa alimentati inainte daca aveti drumuri de facut.Poate rezolvam ceva...sau poate nu, macar sa le creem probleme(legale) biggrin.gif .
lucian
nu alimentezi pe 18, 19...si alimentezi pe 21. tot aia e.Oricum o sa ajungem sa alimentam din ce in ce mai rar si mai putin.vina nu e a lor (benzinarii); sunt comercianti si urmaresc profitul maxim in orice conditii. ar trbui cautati baietii care au privatizat peco prin 2000 sau cand a s-a facut privatizarea cu omv-ul.
eu vad trei solutii: pe termen scurt GPL, masini economice de ultima generatie pt. cine-si permite sau salariul sa tina pasul cu scumpirile.
haifisch
niciuna din variante nu o sa mearga
eugene12
GPL=27.9 ron /l si nu mai e o afacere ca masina iti consuma mai mult decat benzina.In plus daca nu facem nimic o sa ajunga 6-7 lei/l benzina.Nu stiu cati isi permit.Eu pana la tara am 450 km deci tre sa dau 1/2 salariu sa pot merge pana acolo.Am inteles 1 eur pe l era ok dar ei scumpesc in fiecare saptamana.Nu inteleg de ce suntem asa nepasatori.Oricum ar fi eu nici nu ies cu masina in zilele respective.Salutare!
lucian
QUOTE (haifisch @ Jan 6 2011, 04:25 PM) *
niciuna din variante nu o sa mearga

ar mai fi varianta 4: rezidenta in dubai sau in russia.

Eugene, mai bine ne strangem mai multi si protestam in fata sediului Petrom sau al guvernului.
alex_rhv
GPL = economie 40% fata de benzina. E cel mai rentabil momentan.
tomado e28 owner
Biodiesel smile.gif Ieși la jumătate de preț. Doar să nu le vină ideea sa pună contoare pe instalații, ca la cazanele de țuică, pentru accize. Ar fi capabili laugh.gif
brown.shark
singura solutie civilizata, greva fiscala generalizata , si fizici si juridici. daca nu le mai dai bani sa vezi ce se cumintesc instant, trb doar sa fie lumea rationala.
05aBi
Urmatorul boicot are loc la data de 14.01.2010 ora 17.00, la fantana Miorita ... acest boicot e mai special fata de celelalte care s-au mai tinut prin capitala si prin celelalte judete, prin faptul ca la aceea data si aceea ora, ne corelam toti si facem un boicot general in toata tara.
Eu ma gandesc serios sa merg, mai e cineva dispus de pe aici sa sprijine aceasta initiativa, adica sa participe ?
Mihai_AMD
CITAT(05aBi @ Jan 10 2011, 06:29 PM) *
Urmatorul boicot are loc la data de 14.01.2010 ora 17.00, la fantana Miorita ... acest boicot e mai special fata de celelalte care s-au mai tinut prin capitala si prin celelalte judete, prin faptul ca la aceea data si aceea ora, ne corelam toti si facem un boicot general in toata tara.
Eu ma gandesc serios sa merg, mai e cineva dispus de pe aici sa sprijine aceasta initiativa, adica sa participe ?

incerc sa ajung si eu
lucian
QUOTE (05aBi @ Jan 10 2011, 06:29 PM) *
Urmatorul boicot are loc la data de 14.01.2010 ora 17.00, la fantana Miorita ... acest boicot e mai special fata de celelalte care s-au mai tinut prin capitala si prin celelalte judete, prin faptul ca la aceea data si aceea ora, ne corelam toti si facem un boicot general in toata tara.
Eu ma gandesc serios sa merg, mai e cineva dispus de pe aici sa sprijine aceasta initiativa, adica sa participe ?

mai exact sa facem ce? nu-i lasam pe alti sa alimenteze la petrom? alimtam 50 g?
05aBi
Exact.
bartro
Platim cu bonuri de masa?
05aBi
Prin orice modalitate astfel incat sa putem trage de timp cat mai mult ...
io's®
CITAT(eugene12 @ Jan 6 2011, 08:41 PM) *
Nu stiu cati isi permit.Eu pana la tara am 450 km deci tre sa dau 1/2 salariu sa pot merge pana acolo.

ohmy.gif
450 dus - intors sau numai dus?


poti face un compromis, te muti mai aproape sau aduci "tara" mai aproape laugh.gif
tomado e28 owner
Daca nu ar mai alimenta nimeni de la OMV/PETROM, ar fi o treaba... Cei care au privatizat petrolul romanesc ar trebui sa uite ce inseamna lumina zilei.
alex_rhv
incerc si eu sa ajung daca o sa am bani de benzina pana acolo laugh.gif
Barahh
QUOTE (lucian @ Jan 5 2011, 08:45 PM) *
nu alimentezi pe 18, 19...si alimentezi pe 21. tot aia e.Oricum o sa ajungem sa alimentam din ce in ce mai rar si mai putin.vina nu e a lor (benzinarii); sunt comercianti si urmaresc profitul maxim in orice conditii. ar trbui cautati baietii care au privatizat peco prin 2000 sau cand a s-a facut privatizarea cu omv-ul.
eu vad trei solutii: pe termen scurt GPL, masini economice de ultima generatie pt. cine-si permite sau salariul sa tina pasul cu scumpirile.


S-a creat deja o prohibitie capitalista. In trecut aveai bani, dar nu aveai ce sa cumperi. Benzina se arunca pe marginea soselei. Acum exista mai multe benzinarii decat scoli, dar omul nu mai are bani sa cumpere. E ca la muzeu. In acest cadru se va genera specula. Vom vedea din ce in ce mai multi indivizi care vand combustibili (mai calitativi sau nu) pe sub mana. Drept raspuns preturile la carburanti vor creste si mai mult...
Ramane de vazut ce e de facut.... sad.gif
io's®
CITAT(tomado e28 owner @ Jan 11 2011, 12:56 AM) *
Daca nu ar mai alimenta nimeni de la OMV/PETROM, ar fi o treaba... Cei care au privatizat petrolul romanesc ar trebui sa uite ce inseamna lumina zilei.

aluzia asta am mai auzit-o la TV aseara parca... spusa de un PDList
brown.shark
niste milogi morti d foame si astia de la PDL. daca a privatizat aiurea petrom altcineva, cred ca se refera la PSD, trebuia sa ia ei haturile si sa remedieze , doar guverneaza de atata timp. interesul a fost doar sa dea la o parte capusele semilegale acceptate de OMV, gen luca&co, si sa le inlocuiasca cu ale lor.

sa fie sa ne iasa poze cu fetele lor....
Ciupanezu
QUOTE (tomado e28 owner @ Jan 11 2011, 12:56 AM) *
Daca nu ar mai alimenta nimeni de la OMV/PETROM, ar fi o treaba... Cei care au privatizat petrolul romanesc ar trebui sa uite ce inseamna lumina zilei.


Şi cei care au votat cu Băsescu ar trebui să iasă doar noaptea din casă. laugh.gif laugh.gif tongue.gif

QUOTE (brown.shark @ Jan 11 2011, 10:53 AM) *
niste milogi morti d foame si astia de la PDL. daca a privatizat aiurea petrom altcineva, cred ca se refera la PSD, trebuia sa ia ei haturile si sa remedieze , doar guverneaza de atata timp. interesul a fost doar sa dea la o parte capusele semilegale acceptate de OMV, gen luca&co, si sa le inlocuiasca cu ale lor.


Păi ei acum sunt la putere, prin urmare ar putea să facă în aşa fel încât consiliul concurenţei să sancţioneze grav înţelegerea asta dintre companiile de petrom.
Ei practic au făcut un cartel, iar acest lucru e ilegal în orice ţară civilizată.
Însă din moment ce ei au în spate grupuri de interese din lumea petrolului, normal că preferă doar să-i arate cu degetul pe alţii, ca să scape de responsabilitate.
Păcat că unii pun botul la vrăjeala asta ieftină.
bartro
In tara asta n-ai ce sa votezi. Nici nu exista experienta cu crize economice, perioada comunista a avut grija de asta. Si la nivel politic, si la oameni de rand (dovada fiind credite facute pentru bunuri de consum gen fridirere, TV, masina si preturi nejustificate la locuinte). Daca popor a avut mai mare grija nu era chiar asa dramatic acuma cu criza. Dar nu, v-ati trebuit plasme, desi nu aveti venituri. Nici guvern nu a informat destul despre pericol asta legat de capitalism. Este o lectie pentru tuturor. Sa speram.

QUOTE (Ciupanezu @ Jan 11 2011, 11:40 AM) *
Ei practic au făcut un cartel, iar acest lucru e ilegal în orice ţară civilizată.

Exista o organizatie care trebuie sa monitorizeaza astfel de miscari. Chiar si in romania, parca. Dar probabil nu functioneaza cum trebuie.
Ciupanezu
Consiliul Concurenţei.
brown.shark
bart - 10 + cand le-am zis unor amici ca-si iau lucruri peste nivelul lor mi-au raspuns ca-s comunist. nu ma bag sluga bancii ever.
bartro
Nici fara banci nu prea se poate, uneori merita sa investesti in ceva chiar daca nu ai sac bu bani - dar exista lucruri care justifica sa faci un imprumut, si lucruri care nu justifica.
CRM112
eu am sa continui ca pana in ziua de azi sa alimentez de la agip sau mol; cel putin agip/eni are reclama in grand turismo
smile.gif
bartro
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 11 2011, 12:10 PM) *
Consiliul Concurenţei.

Uite, mai si traieste; http://www.gandul.info/news/seful-consiliu...cinstit-7880031

Eu o sa alimentez unde e mai ieftin, cam atat pot sa fac, anul trecut am mers 2.000km cu masina. Eventual o sa umflu rotile de la bicla la OMV fara sa cumpar ceva de acolo.
tomado e28 owner
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 11 2011, 11:40 AM) *
QUOTE (tomado e28 owner @ Jan 11 2011, 12:56 AM) *
Daca nu ar mai alimenta nimeni de la OMV/PETROM, ar fi o treaba... Cei care au privatizat petrolul romanesc ar trebui sa uite ce inseamna lumina zilei.


Şi cei care au votat cu Băsescu ar trebui să iasă doar noaptea din casă. laugh.gif laugh.gif tongue.gif




Ce are una cu alta? Trebuia sa candidezi, daca ajungeai in turul 2 te votam.

A crede ca exista intr-adevar opozitie in Parlament intre partide e ca si cum ai crede in Zana Maseluta sau in concurenta pe piata petrolului. E o lipsa acuta de reactie din partea autoritatilor pe fondul coruptiei si a haosului general (acesta din urma e mentinut intentionat, intr-o tara organizata nu se fac averi).

Acum ceva timp le-au dat o amenda producatorilor de ciment pentru ca s-au inteles la pret, echivalentul profitului dintr-o saptamana. Ar trebui sa raspunda cineva penal pentru fapte de genul asta.

E interesanta actiunea cu boicotarea daca se generalizeaza la nivel national, dar singurul efect ar fi sensibilizarea opiniei publice. N-am vazut multa lume sa renunte la mersul cu masina ca protest. Solutii ar fi masina electrica (atunci cand tehnologia va fi accesibila) sau biocombustibilii.

"Guvernatorul Băncii Naţionale, Mugur Isărescu, a declarat, în luna noiembrie a anului trecut, că preţurile combustibililor pe piaţa românească au o evoluţie divergentă faţă de principalii factori care ar trebui să le influenţeze, iar BNR nu înţelege mecanismele care stau în spatele scumpirilor anunţate de producători." ...mda, nici noi.
bartro
Oare unde alimenteaza Isarescu?

Cred in continuare ca un boicot general nu va merge. Ne trebuie benzina. Toate proteste, solidaritate opertunista, si platile cu monezi sunt dragute, dar cred va avea efect. Dar pot sa boicotezi un anumit distribuitor pe termen lung, sa fie fortat sa-si scade preturi.
xox
Pe scurt, daca lasi la o parte oamenii pe care i-am votat, exista foarte multi alti oameni care nu-si fac treaba.

De ce? Nu mai spun, ajungem iar la teoria conspiratiei. Chiar daca sunt convins ca exista o logica pentru orice om sa nu-i pese de altul, nu pot decat da vina pe mediul social.

In final, orice as concluziona nu fac decat sa ma invart intr-un cerc vicios.
Ciupanezu
QUOTE (bartro @ Jan 11 2011, 03:26 PM) *


Ce dobitoc!
Cică hoţul neprins, negustor cinstit.
Mai bine nu mai declara nimic decât să spună asemenea inepţii.
În altă ţară, îi amendau cu zeci de milioane pentru chestia asta.

QUOTE (tomado e28 owner @ Jan 11 2011, 03:42 PM) *
Ce are una cu alta? Trebuia sa candidezi, daca ajungeai in turul 2 te votam.

A crede ca exista intr-adevar opozitie in Parlament intre partide e ca si cum ai crede in Zana Maseluta sau in concurenta pe piata petrolului. E o lipsa acuta de reactie din partea autoritatilor pe fondul coruptiei si a haosului general (acesta din urma e mentinut intentionat, intr-o tara organizata nu se fac averi).

Acum ceva timp le-au dat o amenda producatorilor de ciment pentru ca s-au inteles la pret, echivalentul profitului dintr-o saptamana. Ar trebui sa raspunda cineva penal pentru fapte de genul asta.

E interesanta actiunea cu boicotarea daca se generalizeaza la nivel national, dar singurul efect ar fi sensibilizarea opiniei publice. N-am vazut multa lume sa renunte la mersul cu masina ca protest. Solutii ar fi masina electrica (atunci cand tehnologia va fi accesibila) sau biocombustibilii.


Era o replică pe de-o parte într-o notă de umor, pe de altă parte un pic rautăcioasă.

Ideea este că tu ai spus faza aia ţintind în PSD.
Pe de altă parte, vinovaţii reali în această problemă sunt chiar cei de la PDL, cu Boc, pardon, de fapt Băsescu în frunte.

http://www.mediafax.ro/politic/iancu-boc-e...-petrom-2761142

Opoziţie între partide există, însă nu pe criterii de doctrină politică, e doar o cursă a foamei de putere.
tomado e28 owner
Nu am tintit niciun partid. Ideea era ca atunci cand in urma unor actiuni e furat un popor intreg, cineva ar trebui sa raspunda. Nu-mi pasa din ce partid fac parte. Exista opozitie formala la nivel de partide si opozitie intre unii membri/cercuri dar cauzata de propriile interese, nimic constructiv.
Ciupanezu
Da, e corect ceea ce spui, ai dreptate.

Problema e că acest popor are o memorie foarte scurtă.
tomado e28 owner
http://www.mediafax.ro/politic/boc-psd-est...ecedent-2761008
N-ar putea fi ei colegi de celula vreo 15 ani, sa ajunga la o concluzie? tongue.gif Cum putea totusi Boc sa vanda petrolul romanesc in perioada de guvernare PSD? Nu l-ar fi lasat smile.gif Normal ca au ros si ei, cot la cot, doar nu "e" prosti si era mare ciolanul. Avand conturi grase, e usor sa faci polemica pe urma.
Ciupanezu
A votat legea în Parlament împreuna cu cei de la PSD.

Prin urmare, are şi el parte din vină.

Eu cred în vorba "Corb la corb nu-şi scoate ochii."

tomado e28 owner
Astia-s mai degraba ciori, dar asa e smile.gif
CRM112
eu sunt de parere ca cei cu motoare diesel sa investeasca in instalatii pt. rafinarea uleiului smile.gif

eu sunt din ce in ce mai determinat sa fac aceasta investitie
tomado e28 owner
QUOTE (tomado e28 owner @ Jan 7 2011, 04:54 PM) *
Biodiesel smile.gif Ieși la jumătate de preț. Doar să nu le vină ideea sa pună contoare pe instalații, ca la cazanele de țuică, pentru accize. Ar fi capabili laugh.gif

Asta tot zic si eu. Mai ales cei care fac si agricultura tongue.gif
xox
Deci eu tot degeaba vorbesc sad.gif
alex230ro
si restu cu benzina?sad.gif
eugene12
QUOTE (io's® @ Jan 10 2011, 11:26 PM) *
450 dus - intors sau numai dus?


poti face un compromis, te muti mai aproape sau aduci "tara" mai aproape laugh.gif


Pai 450+450=900 biggrin.gif in afara de suta care o mai fac pe acolo smile.gif
tomado e28 owner
Bio-etanolul e mai complicat de produs. Probabil tot companiile care comercializeaza petrol il vor fabrica, deci nu stiu cat de rentabil va fi... sad.gif
MeHigh
pentru cei cu benzina, care locuiesc in zonele de deal, sa isi cultive pruni pe dealuri pentru fabricarea alcoolului cu care vor alimenta masinile. in zona de campie, sa planteze cereale, la fel pentru alcool. cei cu diesel sa isi puna porumb, rapita, floarea soarelui, maslini etc pentru bio-D.
asa ajungem toti sa facem agricultura de subzistenta, ca sa mai invartim roata.
glumesc, insa in fiecare gluma exista si un sambure de adevar, vezi ce zicea CRM mai sus.
aseara am alimentat diesel de 50 RON de la Agip la 5.07 RON/L la dracu!
bartro
carburant fosil oricum e pe calea de disparitie, trebuie gasit un alternativ care poate si sustinut pe time mai nelimitat. Ar fi si bine pentru agricultura, pentru concurenta, piata libera, sa fie mai multi producatori. Problema cred ca e ca nu e destul pamant arabil pentru a sustine populatia globala la nivel de productie de mancare si combustibil.
05aBi
O cobra diesel nu ar merge oare cu 50% motorina si 50% ulei vegetal ? biggrin.gif
MeHigh
ba da, ar merge, dar ce te faci cu motoarele de 2.4 - 3.0 la care platesti o carca impozit degeaba la stat. masinile astea de lux diesel...
xox
Si daca introducem o adaptare la motor pentru bio-diesel n-ar fi cumva obligat guvernul sa coboare taxele?
MeHigh
guvernului nu ii poti impune nimic decat cu forta. si cum un singur individ nu are puterea asta => trebuie multi, deci solidaritate, iar la noi nu exista asa ceva, asadar guvernul nu poate fi obligat la nimic. tot ce putem face e sa gasim o formula de guvern care sa nu ne mai bage mana in buzunar. nu m-ar deranja cu nimic taxele actuale daca as beneficia de servicii de pe urma lor. insa drumuri nu avem, la spital mergem cu bani si pastile la noi, in tribunal se judeca doar gainariile, politia are rol doar de sanctionare a golaniilor, nu de prevenire cum ar fi normal, tigania e la ordinea zilei.
multumesc, BA SEXULE, traiesc bine !!!
doar nu intelesesem urarea lui cand ne-a facut-o acum 5-6 ani cand a fost ea facuta.
bartro
QUOTE (xox @ Jan 12 2011, 02:28 PM) *
Si daca introducem o adaptare la motor pentru bio-diesel n-ar fi cumva obligat guvernul sa coboare taxele?

Ce taxe? Nu Tot masina de lux e, tot la fel de mult poluaza, daca nu chiar mai mult.
tomado e28 owner
Nu trebuie adaptare pentru biodiesel, doar pentru ulei vegetal. Iar carburantul fosil ajunge pentru inca 200 de ani, asta daca nu se mai descopera alte zacaminte. E jaf la drumul mare ce se intampla.

L.E: de ce te-ar incuraja statul sa folosesti un combustibil alternativ, la care nu platesti accize? tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.