Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Parere senzor turatie FACET vs BOSCH/HELLA
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
Mihai_AMD
am hotarat sa iau nou senzorul cititor de turatie din fata de la fulie(m20b20 motronic) si am gasit usor peste 300ron nou bosch sau hella si undeva la jumate cca 150ron Facet,italian....
normal ca intai m-am gandit sa comand facet,mai ieftin insa apoi am zis sa mai intreb poate a mai avut careva si nu are parere asa ok.poate totusi se merita bosch sau hella,chiar daca e dublu...
Dobricaliviu
avand in vedere ca instalatia masinii este bosch................ , pe langa asta probabil ca ti-l montezi singur , daca nu merge facet , greu il ia inapoi magazinul de unde-l procuri , autorizare r a r constatare service , eu ma lovesc zilnic de problemele astea la mine la service
Mihai_AMD
mda....asa e,o sa iau bosch pana la urma
ma gandeam ca facet se comporta la fel ca bosch insa are durata mult mai mica de viata....daca bosch nou ar mai tine cca 20 ani(cat are senzorul meu vechi) si facet ar mai fi tinut macar 5 ani era ok biggrin.gif
dar o sa iau bosch,sa ramana si la nepoti smile.gif)
iorgos
In principiu cam toate sunt la fel.

Daca iti vine un Bosch facut in CHINA sau TURCIA ce faci refuzi marfa ?

Eu zic sa-ti iei un Facet, pentru ca face acelasi lucru.
Mihai_AMD
CITAT(iorgos @ Dec 5 2010, 10:07 AM) *
In principiu cam toate sunt la fel.

Daca iti vine un Bosch facut in CHINA sau TURCIA ce faci refuzi marfa ?

Eu zic sa-ti iei un Facet, pentru ca face acelasi lucru.

nush ce sa mai zic...oricum bosch e bosch si facut in ajbekistan.plus ca nu pe toate reperele bosch zcrie une de facut,chiar ieri am luat senzor temperatura bosch si e identic cu cel de pe masina vechi,scrie decat bosch si codul,poa sa fie facut oriunde...a,parca pe ambalaj scrie totusi germany?!......
in fine,imi amintesc ca am luat acu 2 ani un capac delco la jetronic nou,facet si pot sa spun ca avea carne,grosime cred ca pe jumate unuia bosch original sh,cred ca il ovalizam daca il strangeam in mana.a mers ok cat am tinut jetronicul nu ma vait...
si da,daca nu e made germany pot refuza marfa biggrin.gif...am mai facut asta cand reperul nu era exact ce comandasem,nu vad care ar fi problema,ca nu il jumulesc,poa sa il dea inapoi

huh.gif
Mihai_AMD
pana una alta am montat azi un senzor sh,cu care motorul de pe care l-am dat jos mergea perfect,si sa vedem cum mai se comporta,,,sa speram ca e ok
Ciupanezu
Piesele pe producător nu sunt toate la fel şi nu sunt toate fabricate la acelaşi standard.

Īn general, cele mai bune piese pe producător sunt fabricate de firmele care produc şi pentru BMW.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.