Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NU MAI TRAGE MOTORUL
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E39
calle 13
Salut!Sunt posesorul unui BMW 520 D,an 2001.De cateva zile am observat ca motorul nu mai trage asa de bine in sensul ca in momentul in care schimb viteza si accelerez trebuie sa treaca cateva secunde bune pana motorul trage la capacitate normala.Aceleasi simptome si la plecarea de pe loc.Cineva mi-a spus sa scot mufa de la debitmetru,am facut acest lucru dar motorul tot asa trage.Imi poate spune cineva care ar fi cauza?
TiL
turbina dusa?
bartro
Sau furtun / burduf rupt intre turbina si admisie?
calle 13
Daca ar fi turbina dusa,n-ar trebui sa scoata fum?Pentru ca nu fumega deloc,doar ca are momente in care trage ok si altele in care parca se ineaca mai ales cand apas brusc pedala pana la fund.
MeHigh
cred ca ai probleme la vreun senzor de presiune sau comanda pentru turbo, reactioneaza lent de aici si timpul mort de la apasarea pedalei pana la raspunsul masinii. nu stiu insa care e senzorul, cred ca un tester te poate ajuta.
Mihai_AMD
buba generala a e39 diesel e craparea galeriei de admisie la cca 150mii km
stiu de la un amic care tocmai a luat-o recent noua (1700ron),originala,ca altcineva nu o face decat bmw
si nici la el nu tragea ok insa si fasaia pe la admisie...
nu prea vezi cu ochiul liber ca e crapata,insa undeva deasupra jojei,pe galerie o sa ai ulei imbaxit cu praf
Dobricaliviu
pompa combustibil din rezervor ?
Ciupanezu
Fără tester nu ai cum să-ţi dai seama cu siguranţă.

De exemplu, pot fi furtunele de vacuum uzate, însă pot fi şi alta cauze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.