IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> probleme aprindere...again...
edutxu
post Jun 11 2008, 03:25 PM
Post #1


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



azi zi am reusit sa schimb al3lea set de bujii in curs de o luna. am pus capac de delco nou, delcoul reglat, si totusi dupa ce trec de 2000 de ture masina tremura....exact aceeasi senzatie ca atunci cand ramai fara benzina, trage in socuri asa.
am fost la un mecanic si a zis ca e de vina platina, si ca cel mai bine ar fi sa mi pun delcou cu aprindere electronica.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=12&fg=05 acesta e delcoul pe care il am acum p masina si la care am inteles ca ar trebui sa i schimb platina ?(in caz ca mai gasesc). o alta varianta auzita, [resupune a fi condensatorul ala din delcou.


http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=12&fg=05 mai am un delcou in genul asta, doar k mi se pare prea gros k sa incapa in suportul ala din chiuloasa, si mai are un fel de semi roata dintata p el.

deci cam ce e de facut? sa schimb platina la cel vechi....si daca fac asta p unde asi gasi platina, evwntual condensatorul ala
sau sa l pun p celalalt, si daca merge ce modificari trebuie sa i fac

P.S. la delcoul 2 capacul e putin diferit. adica l am dar e crapat tot. capacul nu se pridne de delcou cu clamele alea 2, are un fel de surub cu arc...ceea ce capacul meu de delcou nu are

mc anticipat...si astept sfaturi de la voi.... wallbash.gif


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Jun 11 2008, 03:37 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



din cate stiu eu avansul este dat in ture de un vacuum ce intra in delcou ... ai verificat daca acel furtun este in stare buna si actioneaza asupra platinei?


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Jun 11 2008, 03:45 PM
Post #3


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP





QUOTE (Sorin @ Jun 11 2008, 04:37 PM) *
din cate stiu eu avansul este dat in ture de un vacuum ce intra in delcou ... ai verificat daca acel furtun este in stare buna si actioneaza asupra platinei?



platina e intepata...din ce mi a zis azi mecanicul ala....wink.gif


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Jun 11 2008, 04:10 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



daca asa e ... atunci chiar platina este
sincer nu stiu cum arata si daca se potriveste ce vrei tu sa faci
poate stiu alti colegi


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jun 11 2008, 06:00 PM
Post #5


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (Sorin @ Jun 11 2008, 04:37 PM) *
din cate stiu eu avansul este dat in ture de un vacuum ce intra in delcou ... ai verificat daca acel furtun este in stare buna si actioneaza asupra platinei?

Avansul de vacuum functioneaza la sarcina mica, cand clapetele de carburatoarele sunt (aproape) inchise. La turatie avans e facut de un mechanismu de avans centrifugal. Daca ala e blocat nu e prea bine. Mai poate fi si de la carburatoarele, au niste clapete care sa deschid in functia de sarcina al motorului. Si poate fi si de la bujiile care nu sunt cea ce trebuie pentru masina (prea cald / prea rece).


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Jun 11 2008, 06:34 PM
Post #6


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP





QUOTE (bartro @ Jun 11 2008, 06:00 PM) *
Avansul de vacuum functioneaza la sarcina mica, cand clapetele de carburatoarele sunt (aproape) inchise. La turatie avans e facut de un mechanismu de avans centrifugal. Daca ala e blocat nu e prea bine. Mai poate fi si de la carburatoarele, au niste clapete care sa deschid in functia de sarcina al motorului. Si poate fi si de la bujiile care nu sunt cea ce trebuie pentru masina (prea cald / prea rece).



bujii am avut d toate felurile si face la fel...mai nou iau din alea romanesti..cu 20 maxim 30 lei imi iau 6 bucati si merge cat merge...e mai simplu decat sa le curat si sa mi dea la masa
ma tem sa mi iau din alea cu 3 sau 4 electrozi k sigur mi le ancraseaza si p alea si arunc banii aiurea
deja am un portbagaj de bujii:(


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Jun 11 2008, 10:55 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Am mers si eu cu Sinterom pe 525 si nu am avut probleme. Pana le-am descoperit si le-am schimbat.

Eu tot cred ca ai belele de la carburatie. Avansul, cat ar fi el de dus, nu cred ca-ti ineaca bujiile "just like that".


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Jun 11 2008, 11:36 PM
Post #8


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



acu nu am aparat...dar sper sa fac pzoe la celalalt delcou p care l am si sa pun aici sa mi spuneti daca se potriveste sau nu....

oricum am pus linkuri mai sus cu ele........
totusi....pot sa i pun delcou cu aprindere electtronica?
daca da...de la ce model se potriveste si daca nu de udne gasesc platini noi pt mien si conmdensatorul ala din interior wink.gif


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Jun 12 2008, 12:36 PM
Post #9


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (edutxu @ Jun 12 2008, 12:36 AM) *
acu nu am aparat...dar sper sa fac pzoe la celalalt delcou p care l am si sa pun aici sa mi spuneti daca se potriveste sau nu....

oricum am pus linkuri mai sus cu ele........
totusi....pot sa i pun delcou cu aprindere electtronica?
daca da...de la ce model se potriveste si daca nu de udne gasesc platini noi pt mien si conmdensatorul ala din interior wink.gif


Nu stiu sigur, dar nu cred ca poti pune aprindere electronica. Din cate stiu eu, "morcovul" de la delco are canelurile in sensul invers celor de la aprinderea cu platina. Si nu merge schimbat doar morcovul de la o aprindere la alta...
Sa vedem ce zic si altii...


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Jun 13 2008, 10:03 PM
Post #10


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP





nu stie nimeni dc merge n socuri fiara mea? sad.gif


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rares
post Jun 13 2008, 10:55 PM
Post #11


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 613
Joined: 8-August 07
Member No.: 1,066
Car: E39
Engine: e12



QUOTE (edutxu @ Jun 13 2008, 11:03 PM) *
nu stie nimeni dc merge n socuri fiara mea? sad.gif


Carburator sau aprindere...
Ai rezolvat cu platina si condensatorul ala? Le-ai inlocuit?
Ai reglat undeva avansul la stroboscop?
Ai schimbat bujii, capac delco, fise?
Ai schimbat filtru aer si filtru benzina?


--------------------
I can take you there faster....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:28 PM