IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum demontez o trapa?
LEX
post Apr 17 2009, 12:36 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 118
Joined: 4-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,432
Car: E30 '86
Engine: M20B20 motronic 130CP



Imi cer scuze daca abordez un subiect probabil deja discutat dar am cautat pe forum si nu am gasit ceea ce caut exact..
In fine: masina E30 '86. problema: schimbare cheder trapa.
Care sunt pasii in desfacerea trapei .. sau cel putin nu toata trapa ci doar placajul de metal pentru a ii adauga pe margine cheder nou.
Mentionez ca trapa mea este manuala iar mecanismul din interior lipseste (maneta aia).


Eventual daca are cineva si maneta aia din interior la vanzare sa ridice mana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LEX
post Apr 18 2009, 01:33 PM
Post #2


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 118
Joined: 4-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,432
Car: E30 '86
Engine: M20B20 motronic 130CP



Ms ms...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursulet_nah
post Aug 16 2009, 10:00 AM
Post #3


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 18
Joined: 18-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,866
Car: E30
Engine: M20B23 2.3 149CP





Cam aceiasi problema am si eu, dar eu vreau sa o dau jos de tote, sa scot toate matzele alea din interior ca zdrangane.

Si apropo, ptru postul de mai sus..daca te intereseaza dau eu ce mai am bun la ea...parte cu maneta o am, si cred ca si alte mici adiacente...daca e da un mesaj ceva si vedem cu facem...

Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mertan
post Aug 16 2009, 10:40 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP



QUOTE (LEX @ Apr 17 2009, 01:36 PM) *
Imi cer scuze daca abordez un subiect probabil deja discutat dar am cautat pe forum si nu am gasit ceea ce caut exact..
In fine: masina E30 '86. problema: schimbare cheder trapa.
Care sunt pasii in desfacerea trapei .. sau cel putin nu toata trapa ci doar placajul de metal pentru a ii adauga pe margine cheder nou.
Mentionez ca trapa mea este manuala iar mecanismul din interior lipseste (maneta aia).


Eventual daca are cineva si maneta aia din interior la vanzare sa ridice mana...



am impresia ca ai acolo nisteimbusuri care detaseara tabla de toata treaba de acolo. eu asa stiu. ia deschide trapa si vezi e zice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Aug 21 2009, 01:19 PM
Post #5


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



Am vazut tarziu topic-ul.
Daca nu poti infige alta maneta, o sa fie greu sa schimbi chederul; va trebui sa sacrifici capitonajul trapei ca sa ai acces la cele sase suruburi care fixeaza capacul pe sine.
Despre "cum se desface mecanismul de trapa" am mai povestit:
"1. Se deschide trapa a.i. sa se "piteasca" pe jumatate in locasul ei din plafon.
2. Se trage cu grija dar ferm de partea din fata a capitonajului trapei (care e prins de trapa prin niste "butoni" asemanatori celor ce prind capitonajul de usa; asemanatori ca principiu de prindere)
3. Se impinge capitonajul in locasul in care intra cu tot cu trapa cnd o deschizi si se inchide apoi trapa mentinand capitonajul in locas, urmand a se deschide in celalalt mod (ca o trapa de Dacie).
4. Se demonteaza cele 6 suruburi in care e prinsa trapa si se da jos. "

@ ursulet_nah Sfatul meu este sa identifici ce componente nu-s fixate bine si sa repari trapa, daca tot o desfaci. E pacat sa renunti la ea, si-n plus nici nu cred c-o sa poti s-o fixezi pe pozitia inchis permanent fara s-o sudezi.


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:46 PM