IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Auto-x
Guest_jaffar_*
post Oct 18 2005, 08:38 AM
Post #1





Guests






cred ca cel mai potrivit termen in limba romana ar fi "slalom".
pe scurt, e vorba despre un traseu nu foarte mare, marcat cu jaloane. se doreste parcurgerea acestui traseu intr-un timp cit mai scurt.

un exemplu de traseu simplu: 10m mers drept, 4 jaloane in linie, 10m mers drept, intors dupa un jalon, 20m mers drept, oprire la punct fix (intre doua jaloane). oprirea inainte sau dupa punctul fix se penalizeaza din timpul total. evident, se pot face variatiuni infinite; totul se poate organiza intr-o parcare, intr-un poilgon auto, pe o pista speciala sau in spatele blocului, atita timp cit exista conditiile (nu discutam momentan despre ele). alte exemple de trasee sint cele organizate de 2-3 ori pe an de unele cluburi de curse din Romania, de obicei in parcarea Prisma. acolo insa abordarea era diferita, scopul final nefiind timpul, ci doar spectacolul, ceea ce poate fi o varianta la fel de interesanta (de obicei publicul prefera spectacolul, iar soferii - imbunatatirea performantelor personale si ale masinii).

dupa cum va spuneam si la o intilnire, asta e una din activitatile de baza ale cluburilor bmw din lume. pot face rost de schite de trasee, sfaturi din partea celor cu experienta, filme etc. mi-ar placea sa stiu cine mai e interesat de asa ceva si, daca ne adunam destui, sa incepem sa ne gindim cum putem ajunge sa le organizam. nici macar nu e nevoie de spectatori sau campionate oficiale pentru inceput, putem face totul doar pentru noi.

un motto al acestui tip de competitii este: daca nu stii sa conduci rapid o masina cu 90 cai, degeaba ai inca 900 in plus. masinile bmw se preteaza _foarte_ bine la acest tip de traseu, fiind foarte competitive chiar si cu bestii moderne si cu multe sute de cai. in afara de distractie pura, putem invata si cum sa obtinem mai mult de la masinile noastre fiind, in acelasi timp, in siguranta. viteza atinsa pe aceste trasee este mica, pericolul de a distruge masina este mic (jaloanele sint de cauciuc, nu exista borduri sau stilpi duri etc).

acelasi auto-x se transforma intr-o distractie mult mai mare cind are loc pe teren cu aderenta scazuta (ud, zapada etc).

sa v-aud biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Gabi_323i
post Oct 19 2005, 09:51 PM
Post #2


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 821
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 18
Car: E21
Engine: M20 2.3 143CP



asa e el, mai copil laugh.gif


--------------------
BMW E21 323i 2.3l K-Jetronic, 17" Alpina
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 05:31 PM