IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Piese noi sau SH?, Piese noi sau piese din dezmembrari
Ciupanezu
post Aug 25 2010, 09:14 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (CRM112 @ Aug 25 2010, 09:53 AM) *
Am sunat mai demult la Bosch Diesel car service si nu au vrut sa ma primeasca. Masina nu e chiar ultima rapciuga. Sa ma **t in ordinele lor interne de nemernici.


De vină pentru chestiile astea sunt majoritatea neserioşilor care au maşini mai vechi şi care n-au cuvânt sau vor doar să facă improvizaţii, lipituri, să pună doar piese sh etc.

După ce te arzi cu câţiva de genul acesta, preferi să nu mai primeşti oameni cu maşini vechi, deşi unii sunt oameni de treabă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 25 2010, 10:20 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



n-ai cu c sa t arzi. pretul / costul manoperei e una, pretul piesei e alta. pb lor e ca le e frica sa nu gaseasca deja improvizatii sau modificari, sau piese greu de desfacut datorita vechimii, sant ciobani si strica din prostie/ lipsa scule sau dispozitive, clientul face explozie sau le da nana...
plus ca gem d impresii ca-s veniti d la scolarizare d la NASA si nu pot sa atinga decat modele fabricate maine....

This post has been edited by brown.shark: Aug 25 2010, 10:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 09:14 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Nu prea e aşa.

Dacă-ţi vine unul de genul acesta, stai 2 ore să dai jos nişte şuruburi, apoi îi spui că trebuie schimbată o anumită piesă, iar clientul nu înţelege că alea 2 ore de manoperă nu sunt pe gratis chiar dacă nu s-a făcut altceva în afara de a desface nişte şuruburi, iar el vrea ca în loc de înlocuire să-i faci o improvizaţie care nu va ţine, apoi tot el se va întoarce nemulţumit, prin urmare se numeşte că te-au ars.

Nu e vorba aici de cât costă piesa, e vorba că pierzi timpul degeaba făcând improvizaţii pentru care nu poţi acorda nici o garanţie, iar dacă se întâmplă ceva nasol tocmai din cauza acelei improvizaţii sau din cauza unei piese sh montate de tine, oalele sparte se sparg în capul tău.
Genul de om idiot care montează discuri sh sau face tot felul de improvizaţii menite să reziste 2 luni nu prea are capacitatea intelectuală necesară pentru a înţelege că greşeala îi aparţine.

This post has been edited by Ciupanezu: Aug 26 2010, 09:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 09:41 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 10:14 PM) *
Nu prea e aşa.

Dacă-ţi vine unul de genul acesta, stai 2 ore să dai jos nişte şuruburi, apoi îi spui că trebuie schimbată o anumită piesă, iar clientul nu înţelege că alea 2 ore de manoperă nu sunt pe gratis chiar dacă nu s-a făcut altceva în afara de a desface nişte şuruburi, iar el vrea ca în loc de înlocuire să-i faci o improvizaţie care nu va ţine, apoi tot el se va întoarce nemulţumit, prin urmare se numeşte că te-au ars.

Nu e vorba aici de cât costă piesa, e vorba că pierzi timpul degeaba făcând improvizaţii pentru care nu poţi acorda nici o garanţie, iar dacă se întâmplă ceva nasol tocmai din cauza acelei improvizaţii sau din cauza unei piese sh montate de tine, oalele sparte se sparg în capul tău.
Genul de om idiot care montează discuri sh sau face tot felul de improvizaţii menite să reziste 2 luni nu prea are capacitatea intelectuală necesară pentru a înţelege că greşeala îi aparţine.


nu intelege, ii explici, inainte si dupa.
discurile sh sant ok daca-s bune.
decat sa stai p loc 2 luni, faci cva sa t misti, dar in siguranta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 09:45 PM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Poate că unii preferă să evite astfel de personaje, iar dacă au clienţi, cu atât mai bine pentru ei.

Cine schimbă degeaba nişte discuri?
E clar că nişte discuri sh sunt deja uzate, prin urmare nu sunt deloc bune.

Nu e de joacă cu aşa ceva.
Dacă nu ai bani de nişte discuri noi, mai bine nu mai ieşi pe stradă cu maşina, eu aşa aş face, aşa mi se pare corect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 09:53 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 10:45 PM) *
Poate că unii preferă să evite astfel de personaje, iar dacă au clienţi, cu atât mai bine pentru ei.

Cine schimbă degeaba nişte discuri?
E clar că nişte discuri sh sunt deja uzate, prin urmare nu sunt deloc bune.

Nu e de joacă cu aşa ceva.
Dacă nu ai bani de nişte discuri noi, mai bine nu mai ieşi pe stradă cu maşina, eu aşa aş face, aşa mi se pare corect.



s h inseamna folosit nu uzat / defect
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 09:59 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Şi cum faci să iei nişte discuri sh?

Nu iei unele de la dezmembrări?

Acele discuri pot fi discuri care au rămas de la alte maşini, discuri uzate, nu discuri în stare perfectă de pe o maşină tocmai lovită.
Mai rar aşa noroc încât să găseşti la dezmembrări piese de articulaţie, suspensie sau frânare în stare bună.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 10:01 PM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 10:59 PM) *
Şi cum faci să iei nişte discuri sh?

Nu iei unele de la dezmembrări?

Acele discuri pot fi discuri care au rămas de la alte maşini, discuri uzate, nu discuri în stare perfectă de pe o maşină tocmai lovită.
Mai rar aşa noroc încât să găseşti la dezmembrări piese de articulaţie, suspensie sau frânare în stare bună.


depinde in ce "dezmembrari" ai acces... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 10:03 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Adică tu vorbeşti de maşini furate?

Vorbind la modul cel mai serios, luând piese de pe maşini furate demonstrezi multe despre propriul caracter, şi aici nu mă refer la tine în special ci la oricine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Aug 26 2010, 10:06 PM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp





Sunt multe masini donatoare care ofera piese inca bune. Altfel n-ar exista parcurile de dezmembrari. Cat despre mecanici... in zona nu stiu nici macar unul sa faca treaba de calitate, daca e greu nu se baga, iar de taxat taxeaza cat pot. Prefer sa repar de unul singur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 10:09 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 11:03 PM) *
Adică tu vorbeşti de maşini furate?

Vorbind la modul cel mai serios, luând piese de pe maşini furate demonstrezi multe despre propriul caracter, şi aici nu mă refer la tine în special ci la oricine.


zau daca nu mi-ai dat o replica de baiat de militian....
noroc ca a postat tornado un raspuns rational si d bun simt pt care-i multumesc. ce repari cu mana ta e sigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 10:16 PM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu e nici o replică de băiat de miliţian, pur şi simplu asta e realitatea.
Dacă iei piese furate, să nu te plângi când o să rămâi şi tu fără maşină sau fără piese de pe ea.

Cumpărând piese furate încurajezi furtul, e simplu şi logic.
Acest cerc vicios e vechi de când lumea.

QUOTE (tomado e28 owner @ Aug 26 2010, 11:06 PM) *
Sunt multe masini donatoare care ofera piese inca bune. Altfel n-ar exista parcurile de dezmembrari.


Piese bune, nu consumabile.

Discurile de frână sunt consumabile.

Parcuri de dezemembrări există mai ales pentru acele piese care sunt foarte scumpe dacă le cumperi noi, iar dacă le iei sh nu e nici un fel de problemă, sunt aproape la fel de bune ca unele noi.
Discurile de frână nu fac parte din această categorie.

This post has been edited by Ciupanezu: Aug 26 2010, 10:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 10:26 PM
Post #13


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 11:16 PM) *
Nu e nici o replică de băiat de miliţian, pur şi simplu asta e realitatea.
Dacă iei piese furate, să nu te plângi când o să rămâi şi tu fără maşină sau fără piese de pe ea.

Cumpărând piese furate încurajezi furtul, e simplu şi logic.
Acest cerc vicios e vechi de când lumea.



Piese bune, nu consumabile.

Discurile de frână sunt consumabile.

Parcuri de dezemembrări există mai ales pentru acele piese care sunt foarte scumpe dacă le cumperi noi, iar dacă le iei sh nu e nici un fel de problemă, sunt aproape la fel de bune ca unele noi.
Discurile de frână nu fac parte din această categorie.


stii tu vreun proprietar de parc care-ti spune ca are masini de furat ?...
..zau, in ce lume te invarti...aveam alta parere...

la sistemul de franare singurele consumabile sant placutele / sabotii si lichidul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 10:35 PM
Post #14


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Normal că nu-ţi spune, însă poţi să tragi nişte concluzii la faţa locului, nu te duci ca o oaie.
Dacă maşina nu e accidentată şi nici nu e foarte veche încât să fie profitabil să o cumpere din afară pentru a o dezmembra, e clar că e furată.

Iar piesele de pe maşini furate se vând într-un circuit un pic mai închis, printre cunoscuţi, asta dacă maşina a fost furată din ţară.

Sunt foarte realist.

Şi discurile sunt consumabile.
În mod normal, un set de discuri trebuie să fie schimbat la 2-3 schimburi de plăcuţe, aşa se procedează în afară.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Aug 26 2010, 10:40 PM
Post #15


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,477
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Si discurile sunt consumabile. Mi-a luat ceva vreme si mie sa realizez lucrul asta.

DAR, tot as pune disc SH la E28 obosit cum am eu.
Chestia cu masina care nu are ce cauta pe strada... mai degraba sunt soferi care nu au ce cauta pe strada. Exista si masini care n-au ce cauta pe strada, dar nu as baga una cu disc SH in categoria asta.


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 10:40 PM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 11:35 PM) *
Normal că nu-ţi spune, însă poţi să tragi nişte concluzii la faţa locului, nu te duci ca o oaie.
Dacă maşina nu e accidentată şi nici nu e foarte veche încât să fie profitabil să o cumpere din afară pentru a o dezmembra, e clar că e furată.

Iar piesele de pe maşini furate se vând într-un circuit un pic mai închis, printre cunoscuţi, asta dacă maşina a fost furată din ţară.

Sunt foarte realist.

Şi discurile sunt consumabile.
În mod normal, un set de discuri trebuie să fie schimbat la 2-3 schimburi de plăcuţe, aşa se procedează în afară.


m-ai convins... stii...tot...

acu' noi astia care n'avem " ....aşa se procedează în afară " putem sa "procedam" normal, inauntru ?....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 10:45 PM
Post #17


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (brown.shark @ Aug 26 2010, 11:40 PM) *
m-ai convins... stii...tot...

acu' noi astia care n'avem " ....aşa se procedează în afară " putem sa "procedam" normal, inauntru ?....

Eu ţi-am dat argumente, tu preferi să treci la ironii gratuite. Treaba ta.

N-ai decât sa procedezi cum vrei, însă nu este normal astfel.


QUOTE (TiL @ Aug 26 2010, 11:40 PM) *
Chestia cu masina care nu are ce cauta pe strada... mai degraba sunt soferi care nu au ce cauta pe strada. Exista si masini care n-au ce cauta pe strada, dar nu as baga una cu disc SH in categoria asta.


Eu am părerea mea.

Nu cred că o maşină pe care s-au pus discuri sh, plăcuţe sh, amortizoare sh şi alte piese de direcţie sh e o maşină care ar trebui să circule pe stradă.

Un mic joc în direcţie, o suspensie prea moale sau nişte discuri uzate pot duce la un accident grav în care pot muri oameni.

Normal, există şi şoferi care n-au ce căuta pe străzi, însă e evident cum se iau permisele la noi.

Chestia asta e valabilă şi la pneuri.
Iei nişte pneuri sh, te bucuri că ai dat 400 Ron pe un set, uiţi de data fabricaţiei şi de faptul că mai au 2-3 mm şi ai ajuns la limita de uzură, iar după un eventual accident apar regretele.

Am făcut prostia asta o dată, nu o voi mai repeta.
Am luat nişte pneuri sh pentru nişte jante pe 16, arătau ok, mai aveau multă carne, însă erau de căcat pe ploaie.
Erau nişte Pirelli P6000.

Mi-a ieşit un puşti boschetar sau aurolac în faţă pe ploaie, mergeam pe Bd. Ghencea cu vreo 50 km/h fiind ud aşa că am putut să-l evit, însă am atins cu viteză foarte mică un gard cu semn de ocolire pe el, uitat de muncitorii de la drumuri.
M-a costat 700 Ron ca să vopsesc bara şi aripa, în rest n-am avut alte daune.
Copilul nu era pe trecere, însă dacă dădeam peste el aş fi trăit cu chestia asta pe cap toată viaţa, şi pentru ce? Pentru nişte jeguri de pneuri.

În rest n-am avut nici un accident de când am permis, însă la ce bun? Dacă dădeam peste copilul ăla, indiferent că el era de vină din moment ce nu a trecut pe trecere şi a alergat prin faţa maşinii, şi eu aş fi avut vina mea pentru că am montat nişte pneuri proaste.

Cu pneurile pe care le am acum îngheaţa maşina atât pe uscat cât şi pe ud, nici nu se pot compara cu acele gunoaie.

Prin urmare, nu e de joacă deloc, e vorba de viaţă şi de moarte, iar astea sunt mai presus de bani.

Pot fi pneuri, discuri, plăcuţe, piese de articulaţie sau suspensie, regula e aceeaşi.

This post has been edited by Ciupanezu: Aug 26 2010, 10:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Aug 26 2010, 10:58 PM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp





Nu toti pot sa-si schimbe absolut tot nou pe masina. Filozofia e in felul urmator:
1. Trebuie sa stiu in functie de starea masinii ce regim de exploatare poate fi adoptat. Procedand astfel, riscurile sunt minime.
2. Daca o piesa second e mai buna decat cea aflata pe masina, nu vad de ce nu as lua-o sa o inlocuiesc. Cresc siguranta astfel, n-o scad, in conditiile in care nu-mi permit piese noi, dar nu pot trage masina pe dreapta. E un compromis...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 26 2010, 11:02 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



Ciupanezu @ adk o masina folosita dar perfect functionala n-are ce cauta pe strada pt ca e s-h per total sau are piese s-h, cam asta ai scris... tare...

pirelli p6000 nu-s de ploaie / ud iti spune profilul doar cand te uiti la ele....
acu' asa cu link-uri , cum iti place tie ...http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/P6000.htm
si mai gasesti....

la ce scrie tornado o sa zici ca ne-am coalizat impotriva ta dar nu ne stim, nu ne-am vazut ever, asa ca deja 2 gandesc asa....

si oricum n-as pune un disc fabricat azi cine stie unde dar nou daca am unul folosit dar bun si sigur original nemtesc de bmw

daca zici ca " ...am atins cu viteză foarte mică un gard cu semn de ocolire pe el, uitat de muncitorii de la drumuri." daca era pe carosabil, era f bine sa faci poze, multe si bune pana venea echipajul chemat cu 112. e ilegal sa abandonezi materiale de semnalizare pe carosabil, aproape sigur nu era refletorizant / omologat ci vreo facatura, le luai la aia bani d o masina nou lejer...

This post has been edited by brown.shark: Aug 26 2010, 11:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 26 2010, 11:08 PM
Post #20


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Era vorba de consumabile, în acest caz de discurile de frână, n-am afirmat ceea ce spui tu, nu mai scoate ceea ce spun din context.

Nu există pneuri speciale de ploaie, nu suntem la F1.
Sunt nişte pneuri proaste.

Există pneuri cu profil similar dar care sunt mult mai bune pe ploaie, asta ţine de material, nu doar de profil.

Un disc nou fabricat de ATE sau Textar e la fel de bun cum era acel disc când era nou.
Disc de BMW nu există, discurile cu ştanţă BMW sunt fabricate de Textar sau de alţi producători, BMW nu fabrică discuri.

Nu e vorba de nici o coalizare, e doar o discuţie.
Dacă ai argumente, totul e ok.


QUOTE (tomado e28 owner @ Aug 26 2010, 11:58 PM) *
Nu toti pot sa-si schimbe absolut tot nou pe masina. Filozofia e in felul urmator:
1. Trebuie sa stiu in functie de starea masinii ce regim de exploatare poate fi adoptat. Procedand astfel, riscurile sunt minime.
2. Daca o piesa second e mai buna decat cea aflata pe masina, nu vad de ce nu as lua-o sa o inlocuiesc. Cresc siguranta astfel, n-o scad, in conditiile in care nu-mi permit piese noi, dar nu pot trage masina pe dreapta. E un compromis...


Eu n-am zis să ai totul nou pe maşină, ideea este să bagi bani mai ales în cum merge maşina, nu în cum arată.

Decât să arate bine şi să fie praf tehnic, mai bine invers.

Consumabilele trebuie să fie obligatoriu noi, asta e cea mai bună filosofie.
Dacă nu-ţi permiţi măcar consumabilele unei maşini, nu-ţi permiţi maşina, e simplu.
Dacă nu ţi-o permiţi, o vinzi şi-ţi iei una pe care ţi-o permiţi, dacă e posibil.
Aşa mi se pare corect.

Majoritatea vor să aibă cine ştie ce jante, caroseria perfectă, bagă bani în tot felul de accesorii şi interioare, însă maşinile lor sunt nişte cazane din punct de vedere tehnic.

Normal că mai faci şi compromisuri, însă mai bine faci compromis pentru starea tehnică atunci când ai de ales între ea şi starea optică, nu sacrifici ceea ce este cu adevărat important pentru estetic.

Toţi visează la noi jante mari, suspensii sport, kit-uri aerodinamice, volane de M, tot felul de lucruri excentrice, iar starea tehnică e praf.
Afară vopsit gardul, înauntru leopardul.

This post has been edited by Ciupanezu: Aug 26 2010, 11:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 02:51 AM