IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Joc in volan la 525 Tds...e34
Rating 5 V
Dannnnny85
post Jul 13 2006, 09:37 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 103
Joined: 12-July 06
Member No.: 379



Ma poate ajuta cineva..?Banuiesc ca jocul in volan se trage de la bucsa aia care se nenoroceste cam la toate...pormblema mea e...unde se afla si cum o schimb...ca am incercat ca la dacie si nu am gasit-o1 :crybaby:


--------------------
525 Tds...1992..143cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies (1 - 8)
Darren
post Jul 13 2006, 10:11 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Daca e ca la E36, e imediat sub volan.
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...431&hg=32&fg=30
Vezi piesa 11


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dannnnny85
post Jul 13 2006, 10:41 PM
Post #3


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 103
Joined: 12-July 06
Member No.: 379





Sub volan eu nu am gasit nimic....bucsi...cred ca pe la motor tre sa fie...


--------------------
525 Tds...1992..143cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post Jul 13 2006, 11:56 PM
Post #4


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



:crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: au inchis realoem-ul site-ul c ne facem !? :paranoid:


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Robert
post Jul 14 2006, 06:04 AM
Post #5


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 825
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 25



QUOTE (Dannnnny85)
Banuiesc ca jocul in volan se trage de la bucsa aia care se nenoroceste cam la toate

Nenorocirea este ca, la toate BMW-urile E28, E34, E32 (si cred ca si alte modele mai vechi), care au deja un parcurs de peste 150.000 Km, cauza cea mai probabila a jocului in volan este uzura din interiorul casetei de directie.
Caseta de directie la aceste modele este cu mecanism cu bile recirculante - iar uzura se acumuleaza in timp si este cvasi-imposibil de remediat. Dupa parerea mea, aceasta este una dintre cele mai de kkt solutii tehnice. Ii invidiez pe cei care au modele BMW cu directie cu cremaliera.

Pana a suspecta caseta de directie, trebuie sa elimini alte cauze posibile (care pot fi remediate usor si ieftin):

a) componentele 4 (capete bara), 9 (bara centrala directie), bucsa 15 a bratului liber 14 si jocul a bratului 10 pe axul canelat care iese din caseta de directie, din aceasta poza (4 si 9 cauze destul de frecvente, 15 cauza rara, 10 cauza foarte rara);

cool.gif cuplajul cardanic 7, cuplajul elastic 2 si piulita mare de la jonctunea coloana - ax canelat din poza aceasta (ambele, cauze putin probabile).

In fine, verifica jocul in caseta de directie. Roaga pe cineva sa miste usor de volan stanga-dreapta, iar tu baga-te sub masina. Pune o mana pe axul de intrare in caseta si cealalta pe capatul bratului Pitman care iese din caseta. Fa teste cu volanul pe pozitia drept inainte, apoi cu volanul virat cca. 3/4 tura la stanga sau la dreapta. Jocul, daca exista, il sesizezi imediat.

In poza de mai jos sunt indicate cele doua suruburi de reglaj ale casetei de directie.
Surubul 2 reduce jocul axial, dar este foarte putin probabil sa ai astfel de joc., deci lasa-l in pace, pana una-alta.
Surubul 1 reduce jocul transversal ("stanga - dreapta", modul curent de utilizare) - deci asupra lui trebuie sa actionezi. Pozitioneaza volanul pe directia drept inainte, slabeste contrapiulita de 17mm si strange 1/8 tura surubul din mijloc (iti trebuie un inbus). Nu uita sa strangi contrapiulita.
Verifica apoi in mers daca nu cumva directia este prea stransa (devine greoaie si volanul revine greu la zero, dupa un viraj). Daca directia inca este OK si tot mai ai joc, mai strange inca 1/8 tura. Daca a devenit prea stransa, desfa 1/8 tura. E foarte migalos reglajul, dar simplu de facut.



Retine ca la casetele cu bile recirculante, jocul cel mai mare este cu volanul virat peste 3/4 ture stanga sau dreapta. Sa nu incerci sa anulezi jocul in aceasta pozitie, pentru ca va fi prea strans pe pozitia drept inainte.

O alta observatie, daca masina are un parcurs mare, uzura din caseta de directie nu mai poate fi compensata nici macar din suruburile de reglaj, ci doar usor ameliorata. Va trebuie sa accepti asta pur si simplu, sau sa schimbi caseta cu una noua (ceea ce costa foarte mult). O caseta de directie de la dezmembrari este putin probabil sa faca vreo diferenta, cu exceptia situatiei in care caseta ta este intr-adevar foarte uzata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dannnnny85
post Jul 14 2006, 07:38 PM
Post #6


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 103
Joined: 12-July 06
Member No.: 379





Mersi mult de ajutor...yo mai am inca o masina la fel care o tin pt piese....nu stiu daca merita sa demontez cealalta caseta si sa o schimb pt ca e foarte probabil sa am aceeasi problema...o sa incerc sa reglez cum ai zis tu...mersi mult inca odata


--------------------
525 Tds...1992..143cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Mar 8 2007, 01:55 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Am facut un pic de curatenie pe aici, am mutat post-urile off-topic in alta parte, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni acele post-uri smile.gif.


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piovra
post Jul 11 2007, 12:46 AM
Post #8


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 130
Joined: 9-July 07
Member No.: 1,010
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Nu mai e poza cu suruburile 1 si 2 de reglaj de la caseta de directie. O poate pune cineva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NitrosOxide
post Nov 28 2008, 02:06 AM
Post #9


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28-November 08
Member No.: 2,362
Car: E 34 525 TDS
Engine: M51 2.5 143 cai



Am avut aceasta problema si sincer se poate rezolva am un E34 525 TDS touring din 94, am schimbat semicaseta de directie, si desigur capete de bara facut reglaj strans tot, si desigur o geometrie e cea mai recomandata. si am scapat de jocul mare din volan!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:58 PM