IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> E34 520i, Driving Pleasure
warhammer23
post Jun 18 2010, 12:13 AM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Buna seara. M-am decis sa va prezint 'Masina mea' , desi o am de peste 1 an.

Va avertizez ca voi scrie mult biggrin.gif


Prolog

Fiind de mic inebunit de LEGO , tot ce tine de masinarii, vehicule etc , crescand , cu timpul a trebuit sa imi gasesc un alt hobby in care sa imi canalizez aceasta pasiune. Asa ca .. masinile pt mine au devenit 'Lego de metal'. Ba mai mult , o masina pt mine e mai mult decat niste 'fiare' , ci ceva cu totul deosebit.

Prima mea masina a fost un Hyundai XG mostenita de la tatal meu , care din pacate nu mai este printre noi. O masina cu V6 de 3 L si cutie automata , nu prea e masina de inceput ... desi eu am avut f mare grija de ea (era pt mine ceva de vis) degradare fizica si morala cat timp am asteptat (si ea a stat degeaba) sa am varsta pt carnet , si-a spus cuvantul. Eu am reusit sa ma bucur de ea fix un an (si a meritat pe deplin acel an).. ca a inceput sa pice totul de pe ea , terminad cu cutia automata care mi-a pus capac.Masina practic am dat-o pe nimic. Insa din acel nimic am reusit sa imi iau altceva.


Freude am fahren

Cand a venit momentul sa imi iau alt 'Lego din Metal' .. desi eram pasionat de masini , nu prea stiam absolut nimic ca mecanica , repere , ce sa evit , la ce sa ma uit mai exact etc
Eu cu un amic ne-am pus pe cautat. Eu descoperind de la veche masina frumusetea de a calatorii , nu conta unde ci doar de a calatori ,explora etc ..am zis sa gasim ceva asemanator. Adica ceva mare si confortabila (ce sa fac am prins gustul pt sedan si confort de la cealalta biggrin.gif )..

Si el la fel nu prea se pricepea , dar nu ne-am dat batuti ,ca eu invatat sa ma descurc singur orice ar fi .. era mai mult un "challenge".
Am cautat cred ca tot autovitul... eram si cu bugetul limitat.. etc... Am cautat de la toate marcile posibile.. nu prea 'simteam' nimic cand ma uita la posibilii candidati ..

Spre final ...gasim un E32 740. Superba . Insa avea probleme cu actele .. vreo 5 propietari..procura peste procura... ceva de nedescris laugh.gif
Deja vroiam sa renunt..asta e.. eu si impulsiv..adica ori e alba ori neagra.. smile.gif

Intr-un final dam de ceva. Tocmai bagase anuntul. (repet , nu stiam nimic atunci de masini , stiam doar asa din poze tongue.gif )
O vad .. avea poze de peste tot... compartimentul motor super curat. Interiorul de piele .. e neagra ..e mare .. mai e si BMW .. eu..oo.. stiam ca tata a avut un BMW mai de demult.. gata e semn. biggrin.gif
Sun. Eu direct , ofer atat. A acceptat ne-am intalnit .. test drive, am fost la verificat (macar atat m-a duc capul atunci biggrin.gif )

.. nici acu nu o sa uit cum m-am simtit cand m-am suit la volan in ea , modul cum s-a mulat scaunul pe mine , cum a cuplat ambreiajul , modul cum simteam absolut tot si mai ales cum mergea wub.gif eu care nu mai condusesem de aproape un an..! ba mai mult venind de pe cutie automata.. !
am zis.. e pe buna dreptate vorba aceea " masina, te alege ea pe tine".

Pe scurt am luat-o. Nu am mai dormit noaptea aceea. M-am plimbat cu ea pana am ramas fara benzina.
Am facut actele etc.
Ce a urmat dupa , adica modul cum m-a influentat aceasta masina .. acu povestesc ..

O mica prezentare

Masina este un BMW E34 din 03/1991 , cutie manuala , cu interior piele + scaunele fata electrice , AC , portbagaj si rezervor mai mare decat la o masina cu motor de 3 L laugh.gif .. (420 L portbagajul de la Hyundai vs 460 l la BMW , 70 L vs 80 L BMW ) .
Motor : M50B20 , Km: (mica poveste si aici) .. cam jumatate de milion ..
Avea schimbate toate consumabilele de la ambreiaj, filtre , lichide , anvelope , faruri ..si ce mai era...


Continuare

Timp de un an , eu fiind si destul de diferit ca mentalitate .. de abia dupa ce am laut masina am inceput sa ma documentez sa stiu ce am luat laugh.gif
Nu stiu ce mi-a facut masina asta , dar de cand am luat-o am fost intr-o cursa continua , cu o pofta imensa de cunoastere a tot ce inseamna masini ( la modul de reparat, repere , piese etc) si marca BMW in sine. Practic cu cat aflam mai multe despre ea , cu cat m-a indragosteam si mai mult de ea.
Adica absolut toate 'reperele' care le am , toate lucrurile pe care mi le doresc eu de la o masina , este fix masina asta . Nu imi vine sa cred wub.gif

Adica , eu merg pe ideea ,atat timp cat ceva pt mine merita, nu ma mai intereseaza punctele negative , ci le privesc ca pe niste obstacole pe care trebuie sa le inving. Ce consum.. , masina asta e mai economica decat masina veche.. cui ii ziceam ca sunt multumit de consum , radea de mine ..

Apoi ca sincronizare ... deci daca era mai veche , era cu motorul M20 .. (nu zic ca nu e bun , acu imi place tot ce e BMW : P ) ci reperele care mi el caut eu.. (adica mai 'vechi' avea ditributia pe curea, trebuiau reglati tachetii la x km etc ) pe cand la M50 (tacheti hidraulici , ditributia lant..etc ) iar daca era mai noua masina ..era cu VANOS (nu zic ca nu e bun , acu vreau si cu vanos ) insa prefer lucrurile cat mai simple.
Dovada ca nu are ABS , Traction control/stabilitate (ASC/DSC) , ..naiba nici ceasu nu imi merge la ea laugh.gif Legat de simplitate , sunt fascinat de idee cat mai putine electronice , cat mai driver orientated ..si se pare ca BMW pt asta este.
Ba mai mult fiind si pe cutie manuala , din nou un alt reper pt mine ca simplitate , legatura si mai 'profunda' cu masina.

Apoi sa fie cat mai mari/solide ... deci pot bifa si asta , ea in sine e tanc :X rezervor mare.. (nu ma intereseaza strict consumul , ci autonomie.. adica practica... eu nu concep cum fac astia de azi o masina gen Mercedes C63 AMG , masina cu motor de 6.2 L V8 cu o putere si cuplu de a muta munti , si ii pun rezervor de 66 L :|

Cu alte cuvinte eu am lumea mea acuma biggrin.gif .. si frumusetea lumii mele e ca lucrurile incep sa se lege intre ele..

Eu fiind inebunit de calatorii si placerea recent descoperita de a conduce si modul cum te face sa te simti o masina desobita , descoperind ca la BMW , moto-ul este "The Ultimate Driving Machine" .. parca a venit si ca o confirmare suprema.
O alta confirmare .. cand am vazut ce se spune despre ea adica , citat:
"The E34 was among the most reliable luxury cars on the market, earning the best-in-class reliability rating from Intellichoice in 1991. It is still considered one of the most reliable BMWs ever made." ('atat.." zice ego meu wub.gif )

Apoi traditia si heritage-ul de le BMW , pt mine unul dintre interesele maxime la o masina este 'inima' si anume motorul.
BMW , semnatura lor cu 6 in line (una din cele 3 configuratii care prin design nativ si definitie sun PERFECTE , alaturi de motoarele boxer (de la Porsche de ex) si V12 (care de fapt e format din 2x L6)..din nou o alta confiimare..
Apoi aliajele , M50 parca ultimul motor cu combo-ul de bloc de fonta si chiulasa de alusil de la BMW, insa cu f multe elemente moderne si pt cat mai 'maintenence free' ..pt mine, motorul acesta cu cea mai buna reteta 'old school @ modern'

Etc..

Cam asa ceva am facut eu cam un an.. mereu descopeream detalii care sa imi placa si mai mult despre ea.

Deci la mine condusul masinii a devenit jumatate de calatorie/excursie.
Prin cate am trecut cu ea (o sa le poveste cand mi el mai amintesc) ..

A alta prezentare .. a 'rusinii' ..

Asa , evident masina nu este perfecta .. la cat ce bani am dat pe nici ..e mai scump un laptop, insa la ce sentimente imi ofera , valoreaza pt mine de 10x ori.
Si anume.. nu avea instalatie trasa pt geamuri electrice.. ce frumos e sa nu poti deschide geamul in caldura de peste 30 grade in trafic smile.gif)
Evident masina e mic frankenstain..are cred ca toate elemtele de caroserie de pe alte masini.
Descoperisem ca nu avea claxon.. cand era ceva ... trebuie sa scot capu pe geam..dat stai ! ca nu merg geamurile smile.gif))
Mi-a zburat un stergator la 160 km/h... smile.gif) etc.

Singurul lucru ce sa ii pot reprosa e ca nu este M5 smile.gif

Epilog

Nici nu stiu ce sa mai zic....Voi pune poze ...
Pt unii poate este o masina , insa pt mine a devenit ceva mai mult de atat. Si sper sa reusesc sa apuc sa experimentez E34-ul suprem si anume M5-ul . Acolo este un alt capitol din povestea/pasiunea mea.

Sper ca nu iau ban pt cat am scris si ca nu v-am plictisit smile.gif


(poze cand o luasem ,adaug pe parcurs mai multe cu ce am mai adaugat la ea etc)

This post has been edited by warhammer23: Jun 18 2010, 12:28 AM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 18 2010, 12:41 AM
Post #2


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



(scuzati eventualele greseli de ortografie de mai sus sau lucruri care nu au nici un sens.. laugh.gif )


Incet cu incet , tot am strans bani pt calatorii.

Cum terminasem cu inmatriculatul , am sunat amicul.Timpul sa plecam.
Un alt element haotic din 'lumea mea'.Habar n-am unde ma duc sau pe unde ajung laugh.gif pur si simplu plec...
Ne-am suit in masina... ne-am trezit pe Transfagaraseanu . Doamne ce priveliste si vreme am prins atunci. Nu mai zic ca masina s-a comportat exemplar. wub.gif
Ah inca ceva .. imi place mult sa pozez , filmez etc. La fel sper sa nu iau ban pt cate vreau sa atasez rolleyes.gif


To be continued...

This post has been edited by warhammer23: Jun 18 2010, 12:42 AM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Edi_
post Jun 18 2010, 12:46 AM
Post #3


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 221
Joined: 6-April 07
Member No.: 886
Car: E28
Engine: M30B28





Foarte frumoasa descriere, desi nu am avut timp sa citesc tot, felicitari pentru achizitie si starea de spirit!!


--------------------
E28 528i ; ex e28 524d, 524td, 520i, e34 520i, 525ix, e39 525d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jun 18 2010, 01:30 AM
Post #4


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Eu am citit tot.

Bravo! Atat am de zis. happy.gif


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionusunt
post Jun 18 2010, 12:30 PM
Post #5


jah soldier
*****

Group: Members
Posts: 3,737
Joined: 5-May 06
From: cocalartown berceni
Member No.: 276
Car: E46 sedan 2.0d
Engine: M47TUD20 nusestieCP



o intrebare am .bateria la 520 nu e in spate sub bancheta ? ca tot m50 e si asta...


--------------------
Bob
Marley and the
Wailers




OO=[][]=OO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 18 2010, 01:08 PM
Post #6


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20





Multumesc de aprecieri smile.gif


@ ionusunt .. se pare ca luna 08 / 1991 la e34 a fost 'prag' de tranzitie .. si aici include si mutatul bateriei sub bancheta spate (a mea fiind 03/91..e in fata ..pe cand un amic are tot e34 dar din 09/91 si o are sub bancheta...)

This post has been edited by warhammer23: Jun 18 2010, 01:08 PM


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 18 2010, 02:11 PM
Post #7


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Asa... sa continui..

--------

Zi mare a fost cand am reusit sa ii gasesc grilele frontale ca ii lipseau. biggrin.gif (primele 2 poze)
Apoi am luat "acurele" si m-am apucat sa scap de puntele de rugina de prin multe locuri.

--------

Ziceam de km masinii... atunci cand cautam masini mai 'vechi' chiar nu ma mai uitam la 'nr' lor.. ~ 10-15-20 ani masina oricat de nestiutor eram atunci ,era clar ca vor avea multi orice ar fi : )) .. in anunt scria 175ooo.
In bord este modelul cel cu ODO digital.. si evident sufera de problema comuna la e34 si anume contacte imperfecte , se duc tranzistori si ce mai e pe acolo etc. Cu alte cuvinte cand masina e calda nu se vede nimic : )) si cand e rece de abia atunci se vede ceva.
Atunci masina era calda nu se vedea nimic.. dupa ce am luat-o a doua zi .. apar km.. 41x.xxx laugh.gif parca am dat la slots ... Oricum reali , SF sau alt scenariu legat de ei , nu ma intereseaza la modul cum merge masina wub.gif .
Sunt recunoscator ca vechiul propietar era si el pasionat si avut grija de ea , mentinand-o si cat mai stock.
Ca sa inchie cu km ,eu sunt fericit ca imi contorizeaza laugh.gif ..adica cand e masina rece..notez cat am..ma plimb/calatoresc etc..si verific cand se raceste iar..ce mai , aventura in sine.

--------

Mai ziceam ca nici macar ceasu' nu imi merge la ea .. avand OBC IV (cel cu multe butoane) , desi da bine pe interior (adica astupa gaura tongue.gif ) , evident ca nu merge.. nu arata nimic ca are sensorii/firele/legaturile facute iar masina din fabrica avea ceasul analogic. Macar ca se aprinde si da frumos noaptea :X

--------

A venit si acel iad inghetat de acum cateva luni ..sau cunoscut sub numele de 'iarna'. biggrin.gif
Desi masina a stat in garaj , asa de frig a fost incat mi-a crapat vopseaua pe o janta ..
..am mai pierdut si bateria ,aici gresela mea ca am uitat sa o scot .(poza cu ea noua tongue.gif) , practic se daramasera 2 elementi din interior si facuse burta baterie..

Cand a venit timpul sa iau bateria noua ..la fel.. totul ca pe o aventura biggrin.gif
Am zis sa iau ceva mai mare (ca am alternatorul de 140 Ah cool.gif ) .. ce gasisem destul de scumpe prin locurile obisnuite ..noroc ca am gasit la baieti care aduc piese.. nou nouta (aveam multimetru cu mine sa o verific cat de incarcata era biggrin.gif ) ..la super pret.. o Varta de 74 Ah cu 680 cca.
Am luat-o. Ma stai asa ca trebuie sa o si car... : P
Pana am gasit un taxiul de nu am umblat cu ea in ghiozdan ( nu stiu cum a incaput) ..deci pt fiecare pas care il facem auzeam cum se rupe ghiozdanul laugh.gif

--------

Si poze diverse..
-cand desfacsuem jumatate de masina sa imi trag 4 fire pt geamuri.
-poza cand era fara grile + cer frumos
-cand ma inspecta pisica daca dau bine cu aspiratorul

This post has been edited by warhammer23: Jun 18 2010, 02:15 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 18 2010, 03:41 PM
Post #8


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



dragutza rau masina dar si mai frumoasa descrierea ....un adevarat entuziast

sfat....incearca sa pui si tu poze ceva mai mici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Jun 19 2010, 09:28 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



S-o stăpâneşti sănătos şi s-o conduci cu plăcere! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 19 2010, 09:32 PM
Post #10


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20





Multumesc tuturor de urari wub.gif


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Jun 28 2010, 06:59 PM
Post #11


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



sa o stapanesti sanatos, e o masina bine facuta, din vremurile cand masina nu era un bun de consum.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 28 2010, 07:25 PM
Post #12


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



QUOTE (MeHigh @ Jun 28 2010, 07:59 PM) *
sa o stapanesti sanatos, e o masina bine facuta, din vremurile cand masina nu era un bun de consum.


Ms frumos wub.gif

Exact asta ma atrage acum la aceste masini.. ca erau facute din 'orgoliu' , ca o 'mandrie' al fabricii (ex si de la 'rivalii' de la Mercedes cu E-Classe W124 )
..nu sa fie vandute , jumatate de masina sa fie din plastice ieftine , sa fie super dependente de reprezentante si tot asa (evident vorbesc in general , sunt si exceptii ..dar astazi sunt din ce in ce mai putine.. )

This post has been edited by warhammer23: Jun 28 2010, 07:26 PM


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Jun 28 2010, 08:01 PM
Post #13


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



PS - pentru unii, s-ar putea ca E34-ul suprem sa fie un Alpina smile.gif si nu M5. oricare ar fi, deocamdata raman vise frumoase, si pe masura ce trece timpul si mai dispar din putinele exemplare ramase, devin amintiri cum ca odata s-au facut niste E34 speciale.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 28 2010, 08:45 PM
Post #14


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20





QUOTE (MeHigh @ Jun 28 2010, 09:01 PM) *
PS - pentru unii, s-ar putea ca E34-ul suprem sa fie un Alpina smile.gif si nu M5. oricare ar fi, deocamdata raman vise frumoase, si pe masura ce trece timpul si mai dispar din putinele exemplare ramase, devin amintiri cum ca odata s-au facut niste E34 speciale.


Da, corect. De ex un B10 Bi-Turbo ..chiar ca vis. wub.gif ...dar f rara 507 bucati ,.. asa macar ma 'consolez' ca la M5 sunt cam 12ooo de bucati tongue.gif .. bine cate or mai 'trai' ...



PS. Toate modele de Alpina E34 daca e cineva curios cu 'cifrele' ca mine smile.gif
http://www.m5board.com/alpina/e34.html


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 28 2010, 10:12 PM
Post #15


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



eu ma m-as multumi si cu un 525i 24v si voi vorbiti de m5 si alpine laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAD520
post Jun 29 2010, 12:50 PM
Post #16


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 389
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 64
Car: E12, E34
Engine: M20 & M50



Nu mai sunt foarte sigur ca asta era numarul masinii, insa detaliile, inclusiv faza cu obc-ul pus sa acopere gaura, ma fac sa cred ca asta este masina pe care a vrut tata sa o cumpere acum 2 - 3 ani. Nu mai stiu exact. Am dat o tura cu ea... mergea ok, doar ca am fost uimit de improvizatii si foarte multe lucruri care nu functionau. Iar pretul nu era tocmai mic. Sunt 90% sigur ca asta este masina.
Ma bucur ca a ajuns pe mainile unui pasionat. Cu siguranta este pe un drum mult mai bun. BAFTA!

This post has been edited by MAD520: Jun 29 2010, 12:51 PM


--------------------
// E12-520-'79 / E34-525-'90
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 29 2010, 02:15 PM
Post #17


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Multumesc wub.gif

Da, cu improvizatiile... cam ce nu mergea pe ea , au fost si cazul meu ,cand am fost sa o vad. (daca ar fi aceesi masina , ca am pastrat nr de inmatriculare .. pur si simplu mi-a fost lene sa il mai schimb biggrin.gif )

Adica nu mergeau geamurile electrice ca nu avea firele trase (am rezolvat , merg perfect toate 4), obc e pus de forma , faza cu butonul pt AC 'artizanal' biggrin.gif ca cel din bord nu mergea (la fel l-am rezolvat) , nu mergeau proiectoarele (ca erau ruginite , erau maro ..le-am aruncat) si cam astea cred ca erau ... ah nici claxonu' nu era pus laugh.gif Pt mine astea au fost 'hilare' . Mecanic/tehnic ma interesa cel mai mult smile.gif
Optic/exterior .. la fel nu am tinut mortis sa fie perfecta.. e plina saraca de cicatrici ale vietii cred ca e carpita peste tot..dar e carpita bine.. (poza cu botul/narile de ex )..dar e o 'supravietuitoare' biggrin.gif (cred ca la exterior singurile lucruri noi sunt farurile :X pe aste le sterg cel mai des sa sclipeasca biggrin.gif )

Ca pret .. in anunt cerea 2500.. eu am luat-o cu 2000.

Hm ..ce am mai primisem la ea atunci .. casetofon si boxe noi.. (care la fel , nu ma intereseaza f mult , sistemul audio dintr-o masina ,la mine, trebuie sa-mi indeplineasca o singura cerinta - sa-mi citeasca mp3 / track-uri si sa prinda posturile de radio automat laugh.gif - eu sunt cu coloana sonora de la 'cilindrii' music.gif )

Roata de rezerva cu cauciuc nou , cateva piese de rezerva niste capete de bara noi , cric original (cat m-am chinuit sa il pun in pozitia aia a lui din locasul specific , ca ma luam dupa simbolul de pe capitonaj si credeam ca imi arata ca trebuie pus EXACT asa .. smile.gif) si nu intra in nici un fel.. aa apropo de cric, dupa ce am aflat ca porecla acestui cric este 'The Widowmaker' , am stiut de ce am cateva praguri 'distruse' biggrin.gif

Cauciucurile erau noi noute , inca mai aveau mustatile pe ele ..
Jantele parca mi-a zis ca erau reconditionate .. dar trebuie sa roluiesc una ca e destul de lovita intr-o parte ..
Ca marime , imi place la nebunie ce aderenta imi ofera .. am 235/45/17 pe fata cu 245/45/17 pe spate , 8,5j cu 10j

Ce as vreau eu sa mai fac la ea...
-ceva tighingerie la praguri
-sa repar celalalt stergator , ca ala ,v-am zis a zburat la 160 km/h laugh.gif (am DIY dar cand am vazut cat e de desfacut.. 'astept' sa pice si celalta si il fac atunci.. (pdf-ul atasat) )
-roluiesc X jante , ca doar una am verificat si era descentrata.. sa vad la celelalte..
..
in rest 'basic maintenance' vreau sa il fac cat mai des.. consumabilele de riguare.
Chair azi am fost si am luat ulei ..iar in 'intelepciunea' mea am uitat sa mai iau si filtrele , nu stiam eu de ce mi-au mai ramas bani in plus decat ma asteptam laugh.gif apropo la filtre toate sa fie MANN nu ? iar la filtrul de ulei.. sigur imi da acele garnituri / o-rings si saiba metal pt surub de la baia de ulei ? ca am uitat sa intreb/verific la magazin ..

This post has been edited by warhammer23: Jun 29 2010, 02:18 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
 

Attached File(s)
Attached File  wischer.pdf ( 507.59K ) Number of downloads: 302
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 29 2010, 10:06 PM
Post #18


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP





offtopic....cred ca esti primul om care il vad ca baga liqui moly in bmw.....

oare cum o fi pe langa castrol?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 29 2010, 11:24 PM
Post #19


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Legat de ulei.. vechiul propietar folosea Mobil Super S 10w40..
Eu la vremea aceea nu prea stiam 'ce e cu uleiurile' tongue.gif .. si eu am completat cu cu mobil super 2000 10w40... semi (ce imi aduceam aminte cum arata sticla care ramasese in portbagaj de la fostu')

Dupa mult timp am gasit o foaie veche de cand lausem masina unde imi notasem diverse lucruri ..si era trecut si uleiu..si surpriza cand am vazut ca difera denumirile....si de aici a pornit totul sa schimb uleiul(ca marca)..

Am zis sa cercetez.. gaseam 2-3 surse de unde reiesea ca mobil super s era sintetic .. apoi din alte parti ca ar fi semi si tot asa.. am zis da-le in colo de 'Mobile' conf (9).gif nu sunt in stare sa isi faca ordine la nomenclatura/surse/etichete etc.. noroc ca nu au fost probleme la motor eu descoperind destul de tarziu ca ar fi diferente la ulei .. ca din ce am inteles ca ar fi facut spuma sau mai stiu eu ce..

Si am zis sa iau ceva mai 'deosebit'.. eu unul mi-am gasit urmatoarele variante: Liqui Moly Mos2 / Super Leichtlauf si Motul Synergie 6100 - ambele semi 10w40.
Apoi am gasit si lista cu uleiuri aprobate de BMW pt acest tip de motor , fiind incadrate ca 'special oils'.
Dupa ce am cautat si cand am vazut ca aceste 2 apar si pe lista aceea.. am zis ca si 'oficial' sunt acoperit biggrin.gif

Am trimis mail si in Germania la Liqui Moly , mi-au confirmat ca e ok (cele 2 variante de sus mi-au recomandat , Mos2 e ce am luat eu)
Am mai luat legatura ca cineva din Germania care are tot e34 cu m50 are si mi-a zis ca Liqui Moly si Motul sunt cele mai folosite/populare la schimburi , de service-uri.. chiar si el folsindu-le pe amandoua.. si totul ok....am zis iar..alta confirmare..

De abia astept sa il torn sa vad cum o fi.. dar sa iau si filtrul ala de ulei tongue.gif

This post has been edited by warhammer23: Jun 29 2010, 11:36 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Jun 29 2010, 11:47 PM
Post #20


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP



QUOTE (haifisch @ Jun 29 2010, 11:06 PM) *
offtopic....cred ca esti primul om care il vad ca baga liqui moly in bmw.....

oare cum o fi pe langa castrol?

ma bag si eu ca musca in oala....e bun uleiul...la acelasi nivel cu cel de la castrol...macar asta e facut doar in germanica nu si in turcia ca mobil si castrol (bidoanele de 4l....mai putin de castrol 10w40 magnatec 4l de benzina care se face si la nemti...restul sunt mari sanse sa fie din turcia)...i-am pus unui prieten in m50b20...nu i l-a papat deloc....castrolul i l-a papat...acum probabil ca o sa sara ciupanezu si cei ca el si o sa reinceapa discutia cu ce recomanda bmw si bla bla bla


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:25 PM