IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> ventilator electric vs vascocupla, Schimbare vascocupla cu ventilator electric
TiL
post Sep 15 2009, 01:09 PM
Post #41


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,477
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



QUOTE (316i @ Sep 14 2009, 11:12 PM) *
Da, eu am senzatii unice de fiecare data cand aleg sa merg cu el, chit ca ma duc la birou cu el, chit ca merg cu el doar in wk. smile.gif
E totusi o diferenta intra a-ti tortura masina in mod constient pe drumurile noastre si de a alege o alternativa. In fond nu-mi place sa-mi bat joc de banii, munca si timpul meu. Cand nu ai alta varianta si esti fortat sa faci asta, asta e. D-aia in USA oamenii au un urs ca daily driver si alt urs pentru track sau auto-x.
Singurul considerent pentru care nu imi folosesc ursul ca daily driver este starea drumurilor. Nici costul benzinei, nici paranoia, nici nimic altceva.
Daca-mi amintesc bine tu parca la un moment dat ai vrut sa pui rulmenti SH pe unul din E28-uri? smile.gif

Cum spuneam, dupa posibilitati. Plus ca aveam rulmentii in mana, decat sa merg cu joc, mai bine fara joc, chiar si SH wink.gif

Nici eu nu as merge cu asa masina zilnic, tot din cauza drumurilor. Chiar si cu cazanul, la orice drum alegeam traseul in functie de starea drumurilor, preferam sa ocolesc decat sa merg pe drumuri nu tocmai bune.
Pana una alta, unii isi permit masina de jucarie, altii nu. Dar nu cred ca e cazul sa aruncam cu noroi in cei care intra la categoria nu.

Bart, pana la OEM exista producatori buni. Pompa Hepu cred ca e vreo 200lei. Nu mai stiu preturi noi, dar intr-o vreme era 200lei Hepu, 150 altceva.


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Sep 15 2009, 03:09 PM
Post #42


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



CITAT(316i @ Sep 11 2009, 10:41 PM) *
La pompa de apa vad ca nu se gandeste nimeni. Mecanicosilor.

mmm.. pompa de apa se poate uza mai repede si daca strangi cureaua putin mai tare wink.gif
si pompa aia a fost conceputa sa mearga pe ea un vasc , conteaza ft mult si starea eliciei, sa nu fie dezechilibrata (sparta etc)




cineva mai sus spunea ca electroventilatorul are 2 trepte de viteza, da... in cazul in care e si vascocuplaj si aer conditionat, altfel nu, nu ar face fata prima treapta (cea mica) wink.gif


parerea mea e ca daca motorul a fost conceput cu vasc sa-i pui vasc , daca nu sa nu-i pui si cu asta basta, pana la urma faci ce vrei ca doar nu e motorul meu wink.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capitanu
post Oct 8 2009, 09:02 AM
Post #43


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 183
Joined: 18-January 07
Member No.: 541
Car: e30,e34
Engine: m20 2.5 200+cp





Eu am pe ursul meu electroventilator, de Dacia Solenta parca biggrin.gif.
Intradevar, urca mai repede in ture cand ii scoti vascul, nu mai are acel sunet de avion, dar trebuie sa faci anumite modificari ca acest bricolaj sa ti iasa bine.
Asadar, pui electroventilator in fata radiatorului, schimbi radiatorul original cu unul cu termocupla (cealalta varianta ar fi sa faci o reductie cu locas pt termocupla la iesire din radiator), instalatie electrica facuta cum trebuie, cu cabluri de putere pe circuitul primar(releu-ventilator-alimentare), si cu toate elementele ce tin de siguranta (releu, siguranta). Eu in + am mai montat si un buton de by-pass in masina ca atunci cand vreau ca ventilatorul sa mearga in continuu sa pot face acest lucru.
Eu sunt chiar foarte multumit de acest sistem, merg de mai mult de 1 an asa si nu am intampinat nici o problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 06:53 PM