IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cheltuieli intretinere masina, Ce procent din venit alocati masinii voastre ?
vioE21
post Nov 2 2010, 10:01 AM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 45
Joined: 13-July 06
Member No.: 382



Nu stiu daca sa mai discutat, cat cheltuiti cu masinile voastre? Ma refer procent din venituriile voastre? Consider ca intr-o tara normala si un venit normal, cheltuielile cu masina luna de luna nu ar trebui sa depaseasca 10% din venit , sa zicem un maxim 15%. Aici se include benzina , asigurare, taxa de drum , intretinerea masini, etc. Cunosc multe persoane care au dat o gramada de bani pe masina si la urma sa nu aibe bani de benzina, de intretine etc.Cu toate ca puteau sa-si cumpere o masina mai ieftina pe care sa si-o permita( Cei pasionati nu sunt inclusi smile.gif ) .Voi ce considerati ca e normal? Rog un moderator daca poate sa adauge un poll ceva cu procent si fiecare sa voteze daca vrea.
Va rog sa nu discutam sume de bani , consider ca este irelevant.......daca se poate doar in procent..

In cazul meu, undeva intre 7 - 10%,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Nov 2 2010, 10:08 AM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



octombrie -> peste 60% dar puteam sa stau linistit in 10-20% daca nu aveam pitici pe creier
septembrie -> peste 30%
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Nov 2 2010, 10:10 AM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





cheltuielile nu-s la fel procentual vorbind intre o utilitara si o masina din clasa superioara - lux.
eu, personal, consider ca e absurd sa te folosesti zilnic de un mastodont ca sa faci drumuri minore /uzuale in oras.
nu se pune pb. romaneste, cam cum zicea ursul in banc...."la banii mei imi iau una si mai mare..."
dar....in cazul meu, cam 4-5%.

QUOTE (CRM112 @ Nov 2 2010, 10:08 AM) *
octombrie -> peste 60% dar puteam sa stau linistit in 10-20% daca nu aveam pitici pe creier
septembrie -> peste 30%


tu vrei sa o iei de nevasta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Nov 2 2010, 03:04 PM
Post #4


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



niciodata nu depasesc 25% indiferent ce e de facut la masina. nu fac foamea pentru ea, daca nu merge o dau dracu si o repar cand pot. nu mor cu ea de gat.
dar cheltui o gramada de bani pe diverse alte porcarii, minore, putin cate putin si raman fara bani la sfarsitul fiecarei luni.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 2 2010, 04:33 PM
Post #5


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Impozit 158ron/luna, benzina 200ron/luna, RCA 50ron/luna, deci cam 400RON per luna deja fara cheltuieli legat de intretinere, reparatii. Cat dau pe piese lunar nu cred ca e relevant avand in vedere ca inca sunt la inceput cu E12-ele. Ca sa fie doar cele enumerate 10% din venitul meu, ajung la un salariu de minim 4000RON net ca sa ma incadrez in guideline dat de vioE21. Considerand ca salariu mediu net in Romania e cam 1000 de RON inseamna ca chiar am o masina de lux smile.gif

Si toti care au scris aici au sau un salariu foarte bun, sau cumva cheltuieli foarte scazute la masina/masini. Sa-mi spuneti detalii pe PM ca sunt interesat.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Nov 2 2010, 05:43 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





Eu cand cheltui cu ea, cheltui destul de mult. procentajul din salariu e oarecum semnificativ, dar daca e sa socotesc procentajul din banii ramasi dupa plata chiriei si ratelor, e jale.


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Nov 2 2010, 06:22 PM
Post #7


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



eu...nu pot calcula un procent din salariu ca nu am salariu smile.gif
insa,din ce incasez prin alte mijloace(din fericire legale smile.gif,sa nu zic 50% dar 40% din venitul lunar intra in masina...bineinteles ca fac tot posibil ca viitoarea sotie si cel mic sa aibe ce trebuie,cu aceasta ocazie multumesc alor mei ca ne sustin,insa cand e vb sa fie ceva "putred" la masina a2a zi comand piesa noua.stiu ca nu e bine nici asa insa nu pot sa dorm daca stiu ca la 3noaptea nu pot sa urc in cazan sa plec.plus,ca,daca nu cade ceva incerc eu sa gasesc diverse briz brizuri(nu luminite albastre pe duze de spalat sau capace cu spinuri smile.gif) ),insa mereu e loc de ceva adaugari la masina,ca a fost un xenon,o janta,sau or sa fie niste senzori parcare fata/spate cat mai curand biggrin.gif
si benzina ma omoara,,,,si nu stau intr-un oras aglomerat,nu am nici semafoare aici,insa de colo colo zilnic ajung sa indop rezervorul cu 10litri la 2-3 zile....noroc ca nu sunt navetist ceva ma termina...

uneori imi doresc sa nu fi fost asa pasionat,sa las cazanu in pace,fie el e12 sau opel corsa,sa pun benzina si atat...vb vine,adica sa nu mai bag atatia bani in piese,marea majoritate noi..dar apoi ma trezesc,vad ca e 7dim si ca incepe o noua zi,poate mai plictisitoare sau plina de reparatii la rechin smile.gif
scz daca am deviat de la topic...


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vioE21
post Nov 2 2010, 09:41 PM
Post #8


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 45
Joined: 13-July 06
Member No.: 382



Ce am observat este ca cei cu masini mai vechi, pre 90 , cheltuie mai mult pe masina decat cineva cu un E46 de exemplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Nov 2 2010, 09:56 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Nu sunt de acord, nu e o regula. Depinde de proprietar. Daca are o pasiune deosebita pentru masina, va investi in ea, indiferent de anul de fabricatie, toti banii disponibili pentru asta. Am vazut destui cu masini vechi mergand cu ele pana raman fara roti. Costurile intretinerii unui e46 ar trebui sa fie mai mari oricum.

This post has been edited by tomado e28 owner: Nov 2 2010, 09:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 2 2010, 10:01 PM
Post #10


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





QUOTE (vioE21 @ Nov 2 2010, 09:41 PM) *
Ce am observat este ca cei cu masini mai vechi, pre 90 , cheltuie mai mult pe masina decat cineva cu un E46 de exemplu.

Depinde, la un e46 sau ceva mai nou ai de facut si cu devalorizare.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Nov 2 2010, 10:35 PM
Post #11


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



CITAT(vioE21 @ Nov 2 2010, 09:41 PM) *
Ce am observat este ca cei cu masini mai vechi, pre 90 , cheltuie mai mult pe masina decat cineva cu un E46 de exemplu.

hmmm...e si asta un adevar pe undeva...
caz concret.am un amic cu e46.si toata ziua vine pe la mine si se oftiCA CA el nu poate sa surubareasca ca mine la e12,adica poate dar cu bani mai multi.
nu zic,sunt si care baga bani in astea mai noi,insa bani multi...
in fine...si daca aveam e39/e60,ma strangeam de unde de neunde si tot "o faceam a mea"...
cea mai mare bucurie a mea,ca posesor de cazan vechi,e12,ca de altfel si a altora sunt sigur,ca nu trec neobservat pe oriunde merg cu e12-ele....exclus zone de tara unde multi remarca "misto mertzanu"
chiar si cei care cand trec pe jos pe lg mine,care ma cunosc insa nu vor sa vad eu ca se holbeaza,ii vad in oglinda apoi intorsi cu totul...
si nu ca e12 meu e vreun avion,asta e meritul oricarei masini vechi,sa fie admirate.pana si un bun prieten cu un opel ascona din 78,coupe,imi zice ca il intreba lumea una alta cand merge undeva cu cazanu...

si tot app de ce zicea vioE21,ca noi astia cu astea vechi cheltuim mai mult ca unu cu e46 de ex,asta depinde si de proprietar...
stiu cazuri in care cel cu e46 a luat-o sa o tina ceva timp si apoi o vinde,nu prea il intereseaza daca are placute ok,ulei daca e ok sau mai stiu eu ce..daca pune antigel bun sa din ala de dacie.pe cand eu,care stiu ca nu prea recent o sa am bani de una mai noua,ma simt nevoit sa iau ulei bun,antigel bun acu ca tot vine gerul ca daca pica ceva tot eu bag bani.cel cu e46 zice"lasa ca daca pica ceva,pica la urmatoru proprietar"...

sunt si baieti care au e46 sau e39 si stiu ca vor sa-l tina si il ingrijesc.ca exemplu,desi nu-l cunosc personal,tot respectul pt Ciupanezu,am rasfoit topicul cu e39 lui si am vazut cate a facut la o masina,e39 prefacelift,de care multi fug ca vor facelift,si a adus-o acolo unde a vrut...nu stiu cati refaceau cutia aia automata cu atatia bani,sunt sigur ca multi altii ar fi vandut masina pe ce pe nece daor sa scape dea ea,ca sa dus automata...
in fine...despre kestii de genu ar fi de vb o gramada...
totul e sa nu te dea inapoi o problema mai costisitoare,si sa pui de vanzare o masina care ai iubit-o doar ca de,a venit vremea sa bagi bani in ea...ala nu e proprietar de bmw.e doar posesor de masina.


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Nov 2 2010, 10:56 PM
Post #12


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



nu am facut niciodata socoteala

de fapt ce inseamna cheltuieli intretinere masina ? benzina + revizii sau tot ce insemana sa chelltui ca sa intretii o masina.. de la benzina/anvelope(de sezon)/piese uzate/ consumabile/revizii/ pana la RCA (casco daca e cazul)/ impozit anual etc ???

mie imi vine greu sa cred ca cineva chelltuie DOAR 5-7-10% din venit pt tot cand are o masina de 10+ ani (chiar si 20) ori e posibil cand venitul este format din minim 4 cifre (€) lunar.


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vioE21
post Nov 2 2010, 11:45 PM
Post #13


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 45
Joined: 13-July 06
Member No.: 382



QUOTE
de fapt ce inseamna cheltuieli intretinere masina ? benzina + revizii sau tot ce insemana sa chelltui ca sa intretii o masina.. de la benzina/anvelope(de sezon)/piese uzate/ consumabile/revizii/ pana la RCA (casco daca e cazul)/ impozit anual etc ???




Pai cam tot ce inseamna cheltuieli cu masina: benzina, asigurare, revizii, consumabile.

Eu nu fac multi km pe an pt ca locuiesc aproape de munca, fac cam 4-5 min de acasa pana la munca cu masina. Si cred ca este posibil sa aloci doar 10% din buget cheltuielilor cu masina . In loc de motor de 2 sau 2.5 L se poate circula si cu 1.3 -1.6. Din start sa economisit la impozit ,asigurare si consum .(Repet, pasionatii de ''cotete'' smile.gif ies din discutie). Consider ca decat sa am o masina cu motor mare si sa nu o pot intretine , mai bine ceva mai mic si care imi permite sa o tin intr-o stare tehnica buna.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 3 2010, 03:00 AM
Post #14


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Tu pui problema gresit. Pe luna, bezina, inteleg. Asigurare si revizii, consumabile, sunt pe an sau functie de cat mergi cu masina si daca-i daily drive.

Am avut o luna pe an in care am investit tot venitul meu in masina. Urmatoarea luna, doar benzina. Practic asta a insemnat doua luni mai putin comfortabile in ce priveste berea si tigarile, gratare, iesiri in concediu.

Pe luna, orice masina ai, daca vrei sa mergi cu ea ii pui benzen. Restul platesti ca sa poti sa-i pui benzina smile.gif

Nu e vorba de cat de multi km faci pe an, conteaza daca-ti place sa conduci ori ba. Fiecare isi construieste echilibrul asta functie de ce simte. Asta-i si motivul pentru care piata de masini e asa diversa smile.gif Oamenii sunt diferiti, trebuie cate ceva pentru fiecare.

Ca o paranteza: http://www.subaru.com/content/static/fight...rity/index.html


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 3 2010, 09:36 AM
Post #15


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Am facut odata un calcul, cat m-a costat mers per kilometru cu E32, luat in calcul pret achizitia, pret vanzare, cheltuieli pe parcurs legat de intretinere, taxe, asigurare, benzina, si nr de km pe care le am facut in tot timp asta. Pot sa va spun ca era mult mai ieftin sa merg cu taxi cele 3 ani de zile smile.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 3 2010, 10:59 AM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (db85amd @ Nov 2 2010, 10:35 PM) *
sunt si baieti care au e46 sau e39 si stiu ca vor sa-l tina si il ingrijesc.ca exemplu,desi nu-l cunosc personal,tot respectul pt Ciupanezu,am rasfoit topicul cu e39 lui si am vazut cate a facut la o masina,e39 prefacelift,de care multi fug ca vor facelift,si a adus-o acolo unde a vrut...nu stiu cati refaceau cutia aia automata cu atatia bani,sunt sigur ca multi altii ar fi vandut masina pe ce pe nece daor sa scape dea ea,ca sa dus automata...
in fine...despre kestii de genu ar fi de vb o gramada...
totul e sa nu te dea inapoi o problema mai costisitoare,si sa pui de vanzare o masina care ai iubit-o doar ca de,a venit vremea sa bagi bani in ea...ala nu e proprietar de bmw.e doar posesor de masina.


Ceea ce am făcut eu nu e un lucru raţional şi nu-l recomand altora.

Asta faci cānd ţii la maşină, īnsă este foarte costisitor, iar satisfacţiile sunt destul de mici īn Romānia pentru că ceilalţi oameni nu-ţi respectă proprietatea. (īţi zgārie maşina, īţi fură oglinzile etc.)

Raţional ar fi să o vānd, mai ales din cauza impozitului enorm şi costurilor foarte ridicate de exploatare.

Cānd te gāndeşti că am dat pe o maşină 11500 €, apoi am mai băgat īncă vreo 10 000 € īn ea, iar dacă aş vrea s-o vānd acum abia iau 5000 €, din punct de vedere financiar e o risipă.



This post has been edited by Ciupanezu: Nov 3 2010, 11:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FiveThreeFive
post Nov 3 2010, 11:51 AM
Post #17


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 75
Joined: 4-December 06
Member No.: 485
Car: ex- E28
Engine: M30 3.5



QUOTE (Ciupanezu @ Nov 3 2010, 10:59 AM) *
Ceea ce am făcut eu nu e un lucru raţional şi nu-l recomand altora.
[...]
Cānd te gāndeşti că am dat pe o maşină 11500 €, apoi am mai băgat īncă vreo 10 000 € īn ea, iar dacă aş vrea s-o vānd acum abia iau 5000 €, din punct de vedere financiar e o risipă.

In viata este foarte dificil sa decizi unde trasezi granita intre cheltuieli si economii.
Sigur, este aberant sa cheltui banii fara discernamant. Dar la fel de aberant este sa iti refuzi anumite elemente de confort si satisfactie personala, atunci cand ti le permiti.

Din pacate, nu exista nimic pe lumea asta a carui valoare sa se conserve in mod garantat pe termen lung. In special banii, dar si aurul, actiunile - se pot oricand devaloriza oricand. Nici macar proprietatile imobiliare nu sunt sigure, avem destule exemple in istorie de nationalizari.
A-ti trai viata insa inseamna sa faci si lucruri care iti plac, nu doar sa fii prudent si econom. Fapt care implica cheltuieli. Altfel, traiesti degeaba.
Se zice ca ai exact atati bani cati cheltuiesti. Desigur, exista si optiunea de a-ti propune sa fii cel mai bogat mort din cimitir...
Ca urmare, nu-ti ramane altceva decat sa speri ca viata nu o sa te loveasca urat de tot, incat sa ajungi sa regreti placerile pe care ti l-ai permis candva. Atat timp insa cat ai o pregatire rezonabila, o atitudine corecta social si profesional, o sanatate satisfacatoare si esti lipsit de vicii grave, sunt sanse foarte mari ca sa duci o viata cel putin decenta.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 3 2010, 12:09 PM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Da, ai dreptate, la fel gāndesc şi eu.

Īnsă, aşa cum am spus, e descurajant să vezi că o maşină īn care bagi bani şi suflet este īn mod constant zgāriată de diverşi imbecili care nu sunt īn stare să iasă din maşină fără să lovească o altă maşină, sau zgāriată din răutate şi prostie.
Iar faptul că rămāi fără oglinzi e un fel de picătură care umple paharul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Nov 3 2010, 02:25 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Merita sa investesti in aspectul unei masini abia cand ai garaj... Asta nu inseamna sa-ti iasa picioarele prin podea, dar eu mi-as fi vopsit de ceva vreme masina daca nu as sti ca din ignoranta/rautate/prostie e zgariata frecvent. Nu am venit inca asa ca nu pot exprima in procente, dar nu prea are rost socoteala asta smile.gif In principal cam tot ce am pus deoparte am cheltuit pentru masina. E mai sanatos decat alte vicii tongue.gif Iar banii sunt facuti oricum sa circule.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vioE21
post Nov 3 2010, 05:43 PM
Post #20


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 45
Joined: 13-July 06
Member No.: 382



Eu cel putin nu mai vreau sa bag bani cu taraita intr-o masina.Pasiunea costa si momentan nu sunt dispus sa cheltui putin cate putin si sa nu iasa ceva ce vreau eu. Tocmai deaia stau pe tusa vreo 2-3 ani si pe urma pot sa imi fac un E21, E28 sau E24 asa cum vreau eu.Apropo, poate ca-l stiti sau nu , un site cu piese noi si reconditionate http://www.wallothnesch.com/e/frameoffer.htm . Calculat ma costa in jur de 5000 E sa imi fac o masina cum vreau eu. Eu zic ca merita asteptarea

Si in legatura cu
QUOTE
Se zice ca ai exact atati bani cati cheltuiesti. Desigur, exista si optiunea de a-ti propune sa fii cel mai bogat mort din cimitir...
atunci sa nu mai muncim sau sa ne punem bani de pensie ca poate murim si o facem degeaba...

Fiecare face ce vrea cu bani lui, dar si sa investesti intr-o masina si sa nu fie exct cum vrei, este dezamagitor.
Cazul lui Ciupanezul, ca sa tii o masina sa arate pe placul tau si sa fie in conditii tehnice bune este extrem de costisitor. Sunt putini ca el care sa nu o ia pe scurtaturi in intretinerea masini.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:57 AM