IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> PROBLEMA CHEIE, CHEIE
bimbo
post Sep 13 2009, 07:27 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



am si eu o problema cu cheia ...nu merge sa inchid din cheie de fapt se inchide si se deschide deci nu ramane inchisa...o pot inchide doar cu cheia in portiera doar daca dau de 5-6 ori din cheie...stie cineva ce poate avea?am schimbat si modulu de inchidere EWS cu altele de la alte masini si degeaba...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Sep 13 2009, 08:59 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu cred că-ţi va spune cineva pe un forum exact care-i problema.

Mergi la un electrician auto.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Sep 13 2009, 09:16 PM
Post #3


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Daca nu bine reglat un motoras de inchidere poate se face asa. M-am lovite de asa ceva cand am umblat un usa de sofer la E32. Din cauza o pozitionarea necorespunzator, la inchidere, motorasul nu mai ajunga la capatul lui de cursa, si sa deschidea instant, activand si celalte usile.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Sep 14 2009, 08:05 AM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



nu are nici o treaba cu modulul EWS ... sunt 2 relee in modulul de comfort, ce comanda usile geamuri , stergatoare etc care au imbatranit , trebuie desfacute si apoi curatate contactele, sau s-a stricat cheia .


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 14 2009, 08:08 AM
Post #5


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



am mers la vreo 5 electricieni si toti ziceau de modulu de inchidere ....am schimbat si modulu de la alte masini(vreo4)si degeaba,nu stiu ce draq sa aiba...deci tot ce nu merge e sa inchid din cheie si tre sa dau de multe ori din cheie cand e in portiera ca sa se inchida....de deschis merge din cheie(si masina si portbagaju)...si aia de la bavaria tot asa mi-au zis ca modulu de inchidere....

QUOTE (Sorin @ Sep 14 2009, 09:05 AM) *
nu are nici o treaba cu modulul EWS ... sunt 2 relee in modulul de comfort, ce comanda usile geamuri , stergatoare etc care au imbatranit , trebuie desfacute si apoi curatate contactele, sau s-a stricat cheia .

si modulu ala unde e?ca habar nu am
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 14 2009, 08:28 AM
Post #6


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp





QUOTE (bimbo @ Sep 14 2009, 09:08 AM) *
am mers la vreo 5 electricieni si toti ziceau de modulu de inchidere ....am schimbat si modulu de la alte masini(vreo4)si degeaba,nu stiu ce draq sa aiba...deci tot ce nu merge e sa inchid din cheie si tre sa dau de multe ori din cheie cand e in portiera ca sa se inchida....de deschis merge din cheie(si masina si portbagaju)...si aia de la bavaria tot asa mi-au zis ca modulu de inchidere....


si modulu ala unde e?ca habar nu am

aveam inainte si o problema cu stergatoarele....de vreo 2 ori mi-a stat becu aprins la airbag si atunci mergeau stergatoarele cu intrerupere si perdeluta dupa spate numai mergea si cd-u....dar nu a mai facut de atunci nicio figura....se poate sa fie de la modulu de comfort?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Sep 14 2009, 08:46 AM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



dai jos torpedoul si sub panoul de sigurante este o unitate mare in care intra 2 sau 3 mufe, in functie de echipare , acela este modulul de comfort.
Modulul de inchidere nu cred ca exista asa ceva , este inclus in modulul de comfort.


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Sep 14 2009, 09:43 AM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Da, aşa este.

Modulul de închidere centralizată nu există.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 14 2009, 12:45 PM
Post #9


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



[quote name='Sorin' date='Sep 14 2009, 09:46 AM' post='105891']
dai jos torpedoul si sub panoul de sigurante este o unitate mare in care intra 2 sau 3 mufe, in functie de echipare , acela este modulul de comfort.
Modulul de inchidere nu cred ca exista asa ceva , este inclus in modulul de comfort.
[/q
ala l-am schimbat de mai multe ori de la mai multe masini si degeaba...tot nu merge,si aia de la bavaria asa mi-au zis modul de inchidere ews....nu stiu ce draq sa ii mai fac ca ma dispera
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin
post Sep 14 2009, 01:07 PM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros





EWS este imobilizatorul
nu are nici o treaba

nu este modul de inchidere ci sistem antidemaraj
uita-te acolo unde ti-am spus dupa modulul de comfort


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 14 2009, 02:32 PM
Post #11


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



ok
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 16 2009, 03:18 PM
Post #12


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



Am vb cu un electrician si zice sa schimb modulu EWS si cheia si va merge sigur....ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dumi
post Sep 20 2009, 03:10 PM
Post #13


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 33
Joined: 5-August 09
From: Iasi
Member No.: 2,896
Car: E46
Engine: 320i 2.0 150 CP



Bimbo, ai mai rezolvat? Uite ca dupa ce ti-am citit topicul, a inceput si mie sa-mi faca ceva asemanator de ieri. Dau sa inchid din cheie si nu se inchide mereu (cateodata merge totusi), dar de deschis portiere si portbagaj, merge fara nici o problema. La fel si daca inchid cu cheia-n portiera, merge perfect. Si ieri vreau sa spun ca m-am intors din drum de cateva ori dandu-mi seama ca nu se inchide din cheie sub nici un fel. Ma duc si mai incerc sa vad care-i treaba, si daca nu, cu un alt set de chei. Tu totusi ti-ai rezolvat problema? Si daca da, unde si cat te-a costat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 20 2009, 05:35 PM
Post #14


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp





Nu am rezolvat ...o sa ma duc la bavaria...am vazut la cineva de aici o problema asemanatoare si zicea ca a schimbat modulu EWS si a facut cheie noua si merge brici
deci o sa urmez exemplu pt ca nu ii pot da de cap la ce ar putea avea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dumi
post Sep 21 2009, 04:33 PM
Post #15


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 33
Joined: 5-August 09
From: Iasi
Member No.: 2,896
Car: E46
Engine: 320i 2.0 150 CP



Am mai testat ieri, si ce pot sa spun, cand m-am dus din prima la masina, am deschis-o (asta stiam oricum ca merge), si cand am dat sa o inchid inapoi, nimic. Am mai incercat insa de cateva ori, si n-a durat prea mult pana s-a inchis, si totul era ok din nou, se inchidea se deschidea. Insa daca pun cheile-n contact, din cate am observat, nu merge sa inchid masina imediat dupa, nu stiu care-i faza. Deci presupun ca la mine spre deosebire de tine Bimbo, e o problema la cheie cu inchisul (ca si beculetul din cheie cand clipeste o face foarte slab), pentru ca de exemplu, cu cealalta "master key", imi merge perfect. Nu cred ca am sa-mi bat capul acum sa o schimb pe asta care mai face figuri, ca presupun ca e destul de scump... Bafta tie in continuare, si informeaza-ne cand rezolvi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bimbo
post Sep 27 2009, 05:47 PM
Post #16


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13-September 09
From: rm.valcea
Member No.: 2,958
Car: e46
Engine: 2000 136cp



QUOTE (Dumi @ Sep 21 2009, 05:33 PM) *
Am mai testat ieri, si ce pot sa spun, cand m-am dus din prima la masina, am deschis-o (asta stiam oricum ca merge), si cand am dat sa o inchid inapoi, nimic. Am mai incercat insa de cateva ori, si n-a durat prea mult pana s-a inchis, si totul era ok din nou, se inchidea se deschidea. Insa daca pun cheile-n contact, din cate am observat, nu merge sa inchid masina imediat dupa, nu stiu care-i faza. Deci presupun ca la mine spre deosebire de tine Bimbo, e o problema la cheie cu inchisul (ca si beculetul din cheie cand clipeste o face foarte slab), pentru ca de exemplu, cu cealalta "master key", imi merge perfect. Nu cred ca am sa-mi bat capul acum sa o schimb pe asta care mai face figuri, ca presupun ca e destul de scump... Bafta tie in continuare, si informeaza-ne cand rezolvi.

Am sunat la bavaria si mi-au zis ca e vb de modulu EWS si costa la ei 3mil700 cu tva....problema e ca vor 2mil pe ora,asa se lucreaza acolo si mi se pare cam scump....dar totusi o sa ma duc sa imi fac o cheie,pt ca am decat una si arata jalnic...si atunci o sa vad despre ce e vb...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Sep 28 2009, 12:38 AM
Post #17


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



QUOTE (Dumi @ Sep 21 2009, 05:33 PM) *
Deci presupun ca la mine spre deosebire de tine Bimbo, e o problema la cheie cu inchisul (ca si beculetul din cheie cand clipeste o face foarte slab), pentru ca de exemplu, cu cealalta "master key", imi merge perfect. Nu cred ca am sa-mi bat capul acum sa o schimb pe asta care mai face figuri, ca presupun ca e destul de scump...


Posibil ca sa ai aceeasi problema ca si mine, switch-ul de pe cheie sa nu mai mearga ca lumea (nu mai face contact bine din cauza cauciucului de pe cheie). La mine e relativ ok, simt switch-ul prin cauciuc si m-am invatat cum sa-l apas ca sa inchida. Daca se deterioreaza, am sa-l schimb la un service gsm cel mai probabil.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dumi
post Sep 28 2009, 04:28 PM
Post #18


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 33
Joined: 5-August 09
From: Iasi
Member No.: 2,896
Car: E46
Engine: 320i 2.0 150 CP





QUOTE (xox @ Sep 28 2009, 01:38 AM) *
Posibil ca sa ai aceeasi problema ca si mine, switch-ul de pe cheie sa nu mai mearga ca lumea (nu mai face contact bine din cauza cauciucului de pe cheie). La mine e relativ ok, simt switch-ul prin cauciuc si m-am invatat cum sa-l apas ca sa inchida. Daca se deterioreaza, am sa-l schimb la un service gsm cel mai probabil.


La un service GSM? Se poate face asta? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
byrev
post Nov 22 2009, 07:57 PM
Post #19


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22-November 09
Member No.: 3,079
Car: E36
Engine: M40 1.6, 100CP



QUOTE (Dumi @ Sep 28 2009, 04:28 PM) *
La un service GSM? Se poate face asta? blink.gif


Opinia mea este ca undeva este o eroare pe inchiderea centralizata, ma refer la relee, contacte usi sau o chichita electronica undeva.
Pentru cei carora le merge inchiderea sa faca un experiment
1. sa inchida din cheie/telecomanda cu usa deschisa: rezultatul este ca usile se vor deschide , sistemul detecteaza o eroare.
2. tot cu usa deschisa, dar intrerupatorul din usa ( e chestie micuta , pe interior incuietoare caroserie) apasat inchdeti din cheie sau telecomanda: rezultatul este ca usile se vor inchide fara problema.

Asadar chiar si un contact oxidat/imperfect la un intrerupator de usa poate sa duca la un astfel de comportament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
byrev
post Nov 23 2009, 05:11 PM
Post #20


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22-November 09
Member No.: 3,079
Car: E36
Engine: M40 1.6, 100CP



Un alt motiv ar fi din cauza unui intrerupator defect dintr-un actuator la oricare usa sau portbagaj. Am scos eu o mufa la un actuator (mufa ptr intrerupator - 3 fire) , am incercat sa inchid si dupa inchidere se deshidea automat.

This post has been edited by byrev: Nov 23 2009, 05:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:08 AM