IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Problema foarte dubioasa E38, ... mi-a explodat un proiector de ceata ...
Shark
post Mar 27 2008, 10:45 PM
Post #1


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Mi s-a parut o chestie extrem de bizara ... Nu era crapat, nu avea nimic, nici o problema. De fapt nici nu folosisem proiectoarele vreodata de cand am masina. Le-am mai aprins asa, cand si cand, sa vad daca mai functioneaza dar dupa aia le-am stins imediat.
In seara asta nu era prea intuneric afara si am zis hai sa le aprind, in locul farurilor normale, sa merg cu pozitiile si cu proiectoarele de ceata.
Au functionat cam 1/2h. Am mers lent, prin oras, sanse minime sa fi sarit vreo piatra. Dupa aia am ajuns acasa. Eram in fata garajului, tocmai deschideam poarta si aud un buf... a explodat sticla de la proiectorul sting. S-a facut toata fasii de stica, si unele au sarit in afara, restul in far.
Sincer, m-am si speriat un pic.

Problema e ca nu-mi dau seama care ar putea fi cauza. M-am uitat si la celalalt proiector, am pus mana pe el si m-am fript ingrozitor. Stiu ca ele se incalzesc destul de tare, dar parca am pus mana pe oala la fiert... Nu cred ca e normal.

Proiectorul era asezat in soclu perfect, nu batea in caroserie, era reglat, nu atingea nimic ... nu stiu ce sa mai zic. Am verificat si fantele de aerisire sa nu fi fost obturate cu pamant sa faca presiune ... nimic. Erau ok. Becurile sunt normale. Acum m-am uitat prima data la ele, arata impecabil, Philips H7, 55W, exact cat scrie in carte ...

Oare ce sa fi fost? Sa se fi incalzit asa de tare incat a cedat sticla? Dar de ce? Am masurat impedanta becului, are cam 3ohm, cu un calcul simplu se regasesc cei 55W. Ce sa-i mai fac?

Problema cea mai mare este ca daca il schimb (sau ii pun alta sticla) cum stiu ca problema nu se va mai repeta? Si cum stiu ca nu va pati si cel din dreapta la fel?
Ce parere aveti, ai mai auzit pana acum asa ceva?


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Shark
post Mar 28 2008, 04:39 PM
Post #2


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Tot sticla si tot sanatosa. Are cam 3-4 mm grosime...


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:21 AM