IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nu alimenta pe 1mai, PROTEST
Radu46
post Apr 21 2010, 02:26 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 136
Joined: 12-July 07
From: Buzau
Member No.: 1,016
Car: 525d
Engine: 2500cc 163cp



ATENTIE!!! Soferi si soferite ! 1 MAI este ziua boicotului national la pompele de carburant! protest impotriva scumpirilor saptamanale nejustificate ale carburantului! in ziua respectiva, NU ALIMENTATI!!! Democratie inseamna puterea poporului nu a excrocilor care incearca sa fie puternici pe spinarea si mai ales buzunarele noastre. dati mai departe daca sunteti uniti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Apr 21 2010, 03:16 PM
Post #2


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Eu sunt unit cu ceilalti soferi. Dar daca alimentez cu o zi inainte sau dupa, pentru ca am nevoie ce crezi ca se schimba?

Si ce facem cu soferii de autobuze sau conductorii de locomotiva?

Cum crezi ca se poate schimba pretul barilului printr-un protest copilaresc? Pentru ca asta. Ceva de genul: imi iau jucariile si plec acasa.

Vrei protest cu adevarat? Cumpara un scooter, o bicicleta si foloseste-o mai des pe asta.

Ori daca esti fan adevarat, strange bani x ani si cumpara un BMW H7. smile.gif

Just my 2 cents.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrctheo
post Apr 21 2010, 07:58 PM
Post #3


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 90
Joined: 8-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 1,572
Car: e30
Engine: M20B20





right on xox
pretul benzinelor tre' sa se alinieze cu cel din ue. iar pretul per baril pe plan mondial tot creste. e si logic de altfel


--------------------

____________
˙uɐɔ ı ǝsnɐɔǝq
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZerO_CooL
post Apr 21 2010, 08:17 PM
Post #4


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 149
Joined: 16-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 296
Car: -
Engine: -



S-au gasit cand sa faca zi de boicot, cand majoritatea pleaca la munte, la mare...


--------------------
Fan "Brigada Ursulete"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Apr 21 2010, 10:47 PM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



E total inutil.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
enculescusorin
post Apr 21 2010, 11:14 PM
Post #6


beemwe - ist
*

Group: Members
Posts: 251
Joined: 4-February 07
From: Drobeta Turnu Severin
Member No.: 606
Car: 320i E36 coupe
Engine: m50b20 S2





Nu stiu de ce considerati ca e inutil, daca fiecare dintre noi vrea sa faca asta,nu e deloc inutil,de asta am si ajuns unde suntem ca si tara,comunitate,pentru ca niciodata nu avem curajul sa spunem ceva,orice,incepand de la cele mai mici lucruri pana la cele mai importante,pana la urma asta e mentalitatea noastra nationala,eu consider ca daca o sa continuam sa nu spunem nimic,nu o sa se intample nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Apr 21 2010, 11:19 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Păi mă, e scumpă benzina şi punct, degeaba ne plângem.

Problema e cu veniturile din România, nu cu preţul benzinei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Apr 22 2010, 01:05 AM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



O fi ea scumpa, dar se mai si abuzeaza... Marile companii petroliere de obicei se inteleg sa nu iasa in pierdere wink.gif De cele mai multe ori exista o discrepanta evidenta intre evolutia pretului materiei prime si pretul de la pompa.

Ideea nu e sa aiba pierderi benzinariile, ci sa existe o reactie... Ar avea vanzari mai putine doar daca s-ar reduce deplasarile cu auto, altfel per total tot aceleasi vanzari le au.

Eu alimentez o data pe saptamana, deci ma pot inscrie la protest linistit tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu46
post Apr 22 2010, 07:17 AM
Post #9


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 136
Joined: 12-July 07
From: Buzau
Member No.: 1,016
Car: 525d
Engine: 2500cc 163cp



un patron de benzinarie mi-a spus odata ca el creste benzina si motorina pana la un anumit nivel de clienti. daca vede dupa o scumpire ca nu mai vine lumea scade pretu putin cate putin pana face norma dar daca vine lumea buluc chiar si dupa o scumpire o mai scumpeste putin pana scade cererea si tot asa. a zis ca statul nu le pune nici o piedica pt ca si statul e interesat sa ia cat mai mult.
omv,rpmpetrol si petrom sunt o echipa de monopol si doar lukoilu si agipu le mai sta in coasta dar si astia tot dupa bani sunt si nu le fac concurenta.

E ca si cand ar fi derbiul steaua- dinamo si arbitru de centru e gigi becali,
si cei de la dinamo adica noi ne bagam coada intre picoare si plecam.
Poate a sosit timpu sa nu mai plecam ci sa le rupem mufa acolo pe terenul lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu46
post Apr 22 2010, 07:32 AM
Post #10


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 136
Joined: 12-July 07
From: Buzau
Member No.: 1,016
Car: 525d
Engine: 2500cc 163cp





QUOTE (ZerO_CooL @ Apr 21 2010, 09:17 PM) *
S-au gasit cand sa faca zi de boicot, cand majoritatea pleaca la munte, la mare...


Idea e ca atunci grasi burdusiti de bani se asteapta la castiguri mari de tot. doar daca suntem uniti ii putem face sa vada ca le-au scazut vanzarile intr-o zi cu un procent doua.
Afara la americani spre exemplu se unesc toti si blocheaza consumul de carburant vreo 2 zile in toata tara si ii fac pe patroni sa scada pretu imediat.
La noi din cauza celor care zic "lasa ma ca merge asa" campaniile astea nu au efect pt ca in loc sa ii spuna lu sora-sa lu maica-sa lu tasu sa nu mai bage benzina in ziua respectiva il doare in cot si se duce sa bea o bere la birt.
EU la astia le zic "tarani prosti" care duc tara asta de rapa.
Pacat ca cei mai curajosi oameni din tara asta au murit pe front in primul si al doilea razboi mondial si nu au mai putut face copii cu vana in ei ca sa ia atitudine acum. au procreat doar aia care stateau sub pat cand cadea vreo bomba la 2km.

This post has been edited by Radu46: Apr 22 2010, 07:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu46
post Apr 22 2010, 07:40 AM
Post #11


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 136
Joined: 12-July 07
From: Buzau
Member No.: 1,016
Car: 525d
Engine: 2500cc 163cp



QUOTE (xox @ Apr 21 2010, 04:16 PM) *
Eu sunt unit cu ceilalti soferi. Dar daca alimentez cu o zi inainte sau dupa, pentru ca am nevoie ce crezi ca se schimba?

Si ce facem cu soferii de autobuze sau conductorii de locomotiva?

Cum crezi ca se poate schimba pretul barilului printr-un protest copilaresc? Pentru ca asta. Ceva de genul: imi iau jucariile si plec acasa.

Vrei protest cu adevarat? Cumpara un scooter, o bicicleta si foloseste-o mai des pe asta.

Ori daca esti fan adevarat, strange bani x ani si cumpara un BMW H7. smile.gif

Just my 2 cents.

ei vad doar scaderile spontane de cumparare raportate pe zi, nu vad scaderi de genu nu a mai alimentat radu cu bmw 20de litri.
daca 798000 de romani nu mai alimenteaza deloc pe 1 mai atunci ziua de lucru e compromisa pentru ei cu cateva miliarde si ii doare rau de tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Apr 22 2010, 10:18 AM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (Radu46 @ Apr 22 2010, 08:32 AM) *
Idea e ca atunci grasi burdusiti de bani se asteapta la castiguri mari de tot. doar daca suntem uniti ii putem face sa vada ca le-au scazut vanzarile intr-o zi cu un procent doua.
Afara la americani spre exemplu se unesc toti si blocheaza consumul de carburant vreo 2 zile in toata tara si ii fac pe patroni sa scada pretu imediat.
La noi din cauza celor care zic "lasa ma ca merge asa" campaniile astea nu au efect pt ca in loc sa ii spuna lu sora-sa lu maica-sa lu tasu sa nu mai bage benzina in ziua respectiva il doare in cot si se duce sa bea o bere la birt.
EU la astia le zic "tarani prosti" care duc tara asta de rapa.
Pacat ca cei mai curajosi oameni din tara asta au murit pe front in primul si al doilea razboi mondial si nu au mai putut face copii cu vana in ei ca sa ia atitudine acum. au procreat doar aia care stateau sub pat cand cadea vreo bomba la 2km.


Nu ştiu de unde ai auzit tu lucrurile astea sau ce stă în spatele părerilor tale, în America este foarte ieftină benzina în comparaţie cu Europa.

Pe de altă parte, în România degeaba protestezi astfel, benzina este o necesitate, iar firmele din acest domeniu ştiu acest lucru.

Din moment ce România este în Uniunea Europeană, trebuie să se alinieze ca preţ cu celelalte state.

Nu e vorba de nici un curaj să nu alimentezi într-o anumită zi, însă aici vorbim de rezultat, de finalitate.

Dacă nu alimentează nimeni într-o anumită zi (o utopie), îi va durea fix în 3 litere pentru că tot va trebui să alimenteze lumea.

This post has been edited by Ciupanezu: Apr 22 2010, 10:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Apr 25 2010, 10:42 AM
Post #13


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



chiar,cat e in germania/italia/spania de exemplu litru de benzina?intreb mai ales pe cei care au fost recent...

cum a zis si ciupanezu...ei stiu ca benzina e o necesitate maaare,si ei pe asta se bazeaza,dupa parerea mea si daca o sa fie 2euro litru,nu multi vor trage pe dreapta,ca esti fortat de treburile cotidiene sa te retii de la alte alea si sa pui benzina...si nu vb ca proprietar de tico pe gaz,vb ca un om care zilnic,tr sa dau de mancare celor 6 pistoane sad.gif
sau altfel spus,sa consideram ca pretul benzinei e ok,insa salariile noastre sunt mici in general
cam tragic ce se intampla pe la noi


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Apr 25 2010, 02:02 PM
Post #14


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





http://gasoline-germany.com/statistik.phtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Apr 25 2010, 09:17 PM
Post #15


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



in austria si italia benzina costa 1,2-1,4€ per litru


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu46
post May 3 2010, 09:59 AM
Post #16


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 136
Joined: 12-July 07
From: Buzau
Member No.: 1,016
Car: 525d
Engine: 2500cc 163cp



drept rasplata au mai scumpit ieri motorina de 100 de la 45mi la 46.5 si aia ieftina tot cu vreo 1000lei. la benzina nici nu mai vb. sa dea dzeu sa le moara cine le e mai drag si sa le dea castiguri mari sa le compenseze moartea lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post May 3 2010, 11:34 AM
Post #17


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



am bagat zilele trecute (parca chiar de 1 mai sad.gif ) si 99+ la petrom e 4.8 ron wacko.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post May 3 2010, 11:41 AM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





S-au scumpit enorm combustibilii în ultimii 3 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FiveThreeFive
post May 3 2010, 03:23 PM
Post #19


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 75
Joined: 4-December 06
Member No.: 485
Car: ex- E28
Engine: M30 3.5



In anii din urma am urmarit si eu foarte indeaproape evolutia preturilor carburantilor, si chiar m-am agitat cumva "public" pe acest subiect.
Cred ca inca mai exista, chiar pe acest forum, ceva din discutiile de atunci.

Din pacate pentru noi:

1. O parte importanta din veniturile bugetului de Stat se bazeaza pe taxele impuse automobilistilor. Cam 50+ % din pretul platit la pompa merge la stat. Platim anual impozit, chiar daca nu mergem deloc cu masina respectiva. Impozitul este astfel structurat incat sa fie incurajati sa aibe masina atat cei care considera automobilul ca o utilitate, cat si cei pentru care automobilul inseamna pasiune. Platim taxa de drum. Platim daca vrem sa parcam in oras. Platim ca sa trecem podul peste Dunare. Platim sa intram in Mamaia. Amenzile rutiere, chiar daca in teorie au rolul de a impune respectarea regulamentului de circulatie, in practica sunt preponderent aplicate astfel incat in fapt sa aduca bani la buget.
Deci Statul nu are absolut nici un motiv ca automobilistii sa consume mai putin. Principiile gen "poluatorul plateste", "protectia mediului" sunt texte frumoase sub care se ascund noi idei de a stoarce bani de la automobilisti.

2. Companiile petroliere sunt afaceri, nu institutii caritabile. Nimeni nu o sa vanda ceva cu 1 leu, daca piata ii permite sa vanda acel ceva cu 2 lei. Cu exceptia faptului cand pretul i se impune de catre o autoritate superioara. Iar piata, in prezent, cere. Vedeti aglomeratiile din orase, de pe sosea. Este cerere din plin.
Singura autoritate care poate influenta companiile petroliere este Statul. Care, din motivele de la pct. 1, este evident ca nu va actiona impotriva propriului interes financiar. Cu cateva exceptii, cum ar fi o schimbare de politica, sau o revolta la nivel national. Parasiti insa orice speranta. Suntem in UE, iar politica europeana este de a scumpi carburantii, nu invers. Cat despre o revolta nationala, acesta e un lucru cvasi-imposibil in Romania (e.g. jumatate de secol de comunism indurat in liniste).

3. Singurul instrument in mana noastra, pentru a reduce costul cu combustibilul, este sa reducem consumul. Fie schimband masina (ceea ce insa ne poate arunca imediat la alte costuri, cele de achizitie, respectiv alte impozite), fie mergand mai putin cu masina pe care o avem (exista alternative: bicicleta, tren, etc.). Faptul ca nimeni nu alimenteaza in cutare zi, fara insa a reduce si consumul pe o perioada indelungata de timp, este zero. Nu consumul cvasi-instantaneu influenteaza business-ul, cat consumul mediu pe perioade de timp suficient de lungi.

4. Sa presupunem ca, in timp, consumul va scadea foarte mult. Poate pentru ca oamenii isi vor lua masini economice, poate pentru ca masinile electrice vor deveni majoritare. In acest caz, Statul se va trezi in situatia ca o sursa importanta la buget s-a redus semnificativ. Ce va face? Desigur, va schimba sistemul de impozitare, astfel incat sa compenseze acest lucru.

5. Ca o concluzie a pct. 3 si 4 de mai sus, putem sa reducem costurile la nivel individual numai atat timp cat reducerea totala nu este majora, iar numarul de indivizi care fac acest lucru este sub o anumita masa critica. De indata ce tendinta devine generala, sistemul va merge catre un alt punct de echilibru (= schimbarea criteriilor de impozitare).

Asa ca, in ceea ce priveste pretul carburantilor:
BOHICA = Bend Over, Here It Comes Again
smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post May 3 2010, 07:34 PM
Post #20


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



robert, bine ai (re)venit printre noi ! chiar imi era dor de posturile tale wink.gif

ce mai face batranul 5ar? smile.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:40 PM