IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum controlam masina intrata in derapaj?
florin83
post Nov 24 2005, 10:56 AM
Post #61


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



QUOTE (alex230ro)
Polei cred ca era daca la mine e o supriza ca am derapat avand in vedere ca am gume de vara la Florin care are 4x4 + gume de iarna e o surpriza biggrin.gif  .


pe polei poti sa cel mai smecher sistem de tractiune integrala si cele mai tari cauciucuri ca tot derapezi.. smile.gif

da_joint, tot asa si la mine.. am dat a 2-a pana sa intru in curba, aveam !50km/h..
Si la mine a fost usor de redresat ca nu a derapat violent..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUPERBEC
post Nov 24 2005, 11:43 AM
Post #62


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 882
Joined: 18-October 05
Member No.: 16



QUOTE (barrriton)
hai sa concluzionam:

presupunand ca suntem pe ud/polei/zapada, si avem situatiile:

1. sare un prost de pieton sa traverseze si am 40-50 km/h - cum si cat franez?

2. din varii motive pleaca fundul - care este ordinea manevrelor (contrabracaj, luat piciorul din gaz...etc) ?

dupa un raspuns complet si documentat, aveti voie sa vorbiti ce vor muschii vostri mai departe biggrin.gif


chiar nu stiai?????

CLAXONEZI SI ACCELEREZI IN ACELASI TIMP are cel mai funny efect asupra pietonilor biggrin.gif


--------------------
A Mercedes fan, Audi owner on BMW forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
da_joint
post Nov 24 2005, 12:01 PM
Post #63


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,020
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 27
Car: e30 325ix





La mine merge claxonu' cand vrea el....asa ca ramane doar sa accelerez :unibrow: daca se dau la o parte bine ...daca nu angel.gif :-({|=


--------------------
www.mindbomb.ro -sunt Masochist....traiesc in Romania!



Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Nov 26 2005, 10:19 AM
Post #64


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



QUOTE (da_joint)
La mine merge claxonu' cand vrea el....asa ca ramane doar sa accelerez :unibrow: daca se dau la o parte bine ...daca nu angel.gif :-({|=

N-ai inteles, claxonul nu era ca sa se dea la o parte pietonii, ci sa iti admire evolutia si talentul de sofer.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Nov 26 2005, 11:48 AM
Post #65


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



QUOTE (barrriton)
hai sa concluzionam:

presupunand ca suntem pe ud/polei/zapada, si avem situatiile:
1. sare un prost de pieton sa traverseze si am 40-50 km/h - cum si cat franez?
2. din varii motive pleaca fundul - care este ordinea manevrelor (contrabracaj, luat piciorul din gaz...etc) ?
dupa un raspuns complet si documentat, aveti voie sa vorbiti ce vor muschii vostri mai departe biggrin.gif


1. Aveam 40km/h pe bd. Unirii, faceam stanga spre Timpuri Noi. La faza asta, pietonii au rosu, masinile care merg in directia inainte pe bd.Unirii au rosu, si daca nu prea trec masini care sa faca stanga, pietonii au impresia ca.. pot traversa. Buun, imi sare Fulga in fatza, calc frana cu sete (cine isi doreste ABS?) si incep sa ma holb unde sa ma duc. In dreapta masini oprite la stop, in stanga scuar pe unde misunau niste alti pietoni. Fulga mea de fapt trecuse de banda mea, dar s-a speriat de un nene cu un Renault (ala isi daduse brusc seama ca face la stanga de pe banda 2) si a sarit inapoi fix in mijlocul benzii mele. Pana la urma am fandat-o (fara claxoane or smth, s-a speriat si ea de la zgomotul franarii si se miscase putin mai incolo cat sa trec pe langa ea. I-am facut scurt o descriere a arborelui genealogic al dansei din mers pentru ca nu vroiam sa pierd verdele de la semafor.
Now concluzii:
a. Puneti niste perne de jur imprejurul masinii pentru pietonii de o inteligenta medie care se cred mai tari ca tabla.
b. Cand iesiti dimineata intr-o strada circulata, testati in primul rand aderenta, pentru a nu fi surprinsi de vreo situatie de derapaj (adik sa vedeti daca va abtineti de la blanuri).
c. Faza aia cu verificati presiunea in pneuri saptamanal nu e la misto, o presiune diferita in roti va va aduce aminte la o franare pe ud despre tot ce ati citit pe internet despre derapaje.
d. Vine iarnaaaaaaa. Etrierii vor avea tot mai des tendinta de a nu functiona egal (mai ales daca nu au fost curatati niciodata). AA, si lichidul de frana se mai schimba si el din cand in cand. Exista chiar si un aparat care masoara.. procentul de apa din lichidul de frana parca si iti spune daca ar trebui schimbat.
e. Daca pedala de frana nu este ferma, ci elastica, intr-o situatie de frana de urgenta pe ud (fara ABS) este foarte usor sa aduci masina in situatia de a derapa. Si teoria scrie ca franarea este eficienta atunci cand este la limita blocarii rotilor. Daca nu ai ABS, asta o inveti cu timpul... exersand. Si anumite situatii le poti invata in teorie: cum se comporta masina cand franezi cu 2 roti pe pietris/nisip/praf/gheata/polei/pete de ulei, si alte locuri in care aderenta tinde spre 0.

2. La situatia cu "pleaca fundul" nu pot sa-ti dau un raspuns. Sigur fac ceva cu volanul si cu acceleratia, dar de fiecare data cand mi s-a intamplat a fost ceva inconsient, nu am stat sa ma gandesc ce fac in momentul ala. Deci sigur virez rotile in directia in care a plecat si fundul. Sigur nu schimb treapta de viteza. Si acceleratia cred ca la inceput iau piciorul de pe ea, dar dupa ce masina capata tendinta de a reveni un pic spre traiectorie o accelerez usor ca sa o ajut. Dar asta cu acceleratia.. doar cred, pentru ca nu stiu ce naiba fac cu piciorul ala. O sa fiu mai atent.

QUOTE (SUPERBEC)
CLAXONEZI SI ACCELEREZI IN ACELASI TIMP are cel mai funny efect asupra pietonilor

Pai si daca moare de inima unul in fatza ta si se scurge pe sosea.. ce faci? Oare asta e omor din culpa? Mi se intampla frecvent ca pietonii sa aplice regula prioritatii de gasca si sa treaca pe rosu multi, iar eu vin cu 50km/h si.... claxonez normal, dar nu o accelerez pentru ca de obicei sunt imprevizibili si s-ar putea sa-mi inchida orice drum optim. Daca aveam verde si din cauza pietonilor care au traversat pe rosu am franat si am prins galben ce sa fac? Voi ce faceti? :unibrow:


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAD520
post Dec 14 2005, 02:45 PM
Post #66


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 389
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 64
Car: E12, E34
Engine: M20 & M50





Va mira o curba luata de-a latu' cu 40 - 50 km/h... Eu am luat curbe de-a latu la 50 - 60km/h intentionat de foarte multe ori; intentionat. De doua ori am luat niste curbe cu adevarat marfa; adica am mers pe 2-3 roti fara sa derapez deloc. O data am simtit ca o sa ma rastorn pt ca m-am sprijinit cu umarul de usa. Toate astea le-am facut cu masina cu motor + tractiune spate. De cand am BMW-ul... am facut cam tot ce se poate, doar ca nu l-am ridicat pe 3 roti (pt ca este cam imposibil) si nici nu am de gand.
PS: d'abea astept sa vina poleiul, zapada, etc... pana acum m-am bucurat doar de apa, mazga, noroi, ulei (si-a spart un amic cutia de viteze, apoi m-am dat cu masina prin balta de ulei)
PS2: aveti mare grija la derapaje. Nu e o joaca! Mai bine evitati situatiile neplacute biggrin.gif
PS3: nu am vrut sa ma laud. Sper ca ati inteles ce trebuia. Daca nu... asta e. :ninja:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ccc
post Dec 14 2005, 05:06 PM
Post #67


meep meep!!
*****

Group: Members
Posts: 1,010
Joined: 17-October 05
From: -
Member No.: 5
Car: -
Engine: -



QUOTE (MAD520)
PS3: nu am vrut sa ma laud. Sper ca ati inteles ce trebuia. Daca nu... asta e. :ninja:


Cine te crede? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAD520
post Dec 14 2005, 05:12 PM
Post #68


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 389
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 64
Car: E12, E34
Engine: M20 & M50



Chiar tu. Ceilalti cred ce vor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ccc
post Dec 14 2005, 05:27 PM
Post #69


meep meep!!
*****

Group: Members
Posts: 1,010
Joined: 17-October 05
From: -
Member No.: 5
Car: -
Engine: -



MAD520 cred ca esti dator cu o mica demonstratie de maiestrie la volan, la urmatoarea intalnire smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAD520
post Dec 14 2005, 05:54 PM
Post #70


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 389
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 64
Car: E12, E34
Engine: M20 & M50





Nu fac show. Ma dau pt mine. Culmea este ca de cand mi-am luat BMW-ul m-am mai cumintit. Incerc pe cat posibil sa nu mai fac prostii... nu de alta, dar era sa o patesc din cauza altora care nu stiu sa conduca nici macar normal (nu exagerez) si plus ca trebuie sa bagi bani in masina pt ca nu e chiar "tanc"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Dec 21 2005, 02:58 PM
Post #71


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



Dupa parerea mea cel mai bun prieten in cazul in care iti fuge de spate e volanul.Din volan incerci sa-i"prinzi" spatele si ridici treptat piciorul de pe acceleratie pana se cuminteste.Eu sunt patit cu o Lada 1200;ma jucam facand precum schiorii cristiane(asa cred ca le zice->stanga-dreapta din spate)si cu rotile turate a prins prin covorul de gheata un petic de asfalt.A urmat o zmucitura in sensul in care era indreptata masina(din pacate nu de-a lungul strazii) si masina a urmat o traiectorie haotica,am sarit bordura cu care eram aproape paralel in momentul in care am ajuns la ea,si am miscat o banca din loc cu tot cu postamentul de beton pe care era.Urmarile:scanduri de la banca intrate prin usa,pragul mi-a ajuns pana la jumatatea podului pedalier de la sofer,stalpul din fata un pic oblic si aripa fata impachetata.Nu-mi prea mai vine sa ma mai joc pe gheata,nici macar cu Lada,dar cu BMW-u';pe zapada merge,e "legal".


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAD520
post Dec 21 2005, 05:46 PM
Post #72


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 389
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 64
Car: E12, E34
Engine: M20 & M50



Eu am fost mai norocos la faza asta. biggrin.gif
In timp ce faceam drifturi pe piatra cubica umeda cu o Skoda 120L pe la 60km/h, din cauza denivelarilor la un moment dat masina s-a intors brusc si m-am trezit ca merg cu spatele, tot cu 60km/h, pe langa bordura, oarecum paralel dar totusi ma indreptam spre ea. Nu aveam ce sa mai redresez...(frana am calcat-o, dar masina mergand cu spatele, frana fatza devenise un fel de frana spate si mergea taras, plus ca era ud si fata f. usoara) si acum ma uitam la pomii care treceau pe langa mine cu viteza si asteptam sa faca poc. Dupa cativa metri a facut putin poc si m-a smucit putin.
Spuneam la inceput ca am avut noroc, pt ca masina se lovise puternic cu roata stanga spate de bordura si apoi a urcat pe ea. Daca era dacie indoiam rau puntea spate - poate chiar se rupea(ceva pe acolo).Am plecat de acolo, masina nu avea nimik, mergea ok. Cand am oprit din nou, am coborat si am observat ca aveam janta varza, cauciucul d'abea se mai tinea, dar masina mergea ok. Am mers 3 zile cu roata asa biggrin.gif
CONCLUZIA: NU INCERCATI ASA CEVA!!! masina scapa f. usor de sub control!!!
PS: cred ca sunt putin off-topic


--------------------
// E12-520-'79 / E34-525-'90
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butcky
post Jan 10 2007, 12:36 AM
Post #73


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 2,496
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 24
Car: e30 - 325ix din '89
Engine: 2.5 - 171 cp



De cand e polei pe jos tot incerc cu ix-ul sa derapez controlat in curbe. De multe ori imi iese, dar cateodata o calc prea rau si incepe sa faca cerculete smile.gif
Cand o "pierd" e bine sa o calc ca invarta rotile pt a se redresa sau sa iau piciorul din pedala? E foarte ciudat ix-ul pe polei... wacko.gif

This post has been edited by butcky: Jan 10 2007, 12:37 AM


--------------------
e30 - 318i coupe din '90 / e30 - 318i coupe din '89 / e30 - 324d din '86 / e30 - 325ix din '89 / e30 - 325i din '88 / M5 engine 3800 cmc - over 340 hp (Nurburing Edition)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Jan 10 2007, 12:42 AM
Post #74


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP





la mine daca ii dau prea tare fac "cerculet" biggrin.gif
daca ii dau mai incet pleaca spatele, dupa care incepe sa traga fata si se redreseaza..

incearca pe uscat sa vezi daca poti sa faci drifturi.. tongue.gif
esti tare daca resesti biggrin.gif

ps: daca stau sa ma gandesc, tu cu rotitele alea de tico cred ca poti huh.gif

vezi filmele din postul asta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Jan 10 2007, 11:59 AM
Post #75


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,475
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Aseara am patit-o din nou. Daca data trecuta am dat vina pe ursulet (usor de spate) acum dau vina pe troaca. Dizelul asta pune greutate cam mare in bot si da un comportament cam nasol pe viraje. Oricum, vina-i a mea:

Coboram spre Unirii dinspre Alba Iulia. Vazand ca la Piata Unirii inca-i verde am accelerat de la ~55 la 70 km/h, dar cu o leneeee (adica intr-a 5-a). In fine, am trecut mai mult pe rosu decat pe galben, in intersectie deja am lasat-o in frana de motor (dar a 5-a nu tine cine stie ce frana de motor). Drept urmare am ajuns cu viteza maricica in "sicana" de la fantani si am facut un mic drift dupa care l-am redresat din volan, fara frana, fara scos din viteza. M-am speriat nitzel...

Apoi era sa repet figura la Universitate, dar de data asta aveam viteza mai mica, franasem din timp si am pierdut aderenta doar o clipa, abia s-a simtit. Intrasem in fata unui E39 si-am zis sa ma grabesc, ca sa nu ma injure prea tare conf (9).gif


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Jan 10 2007, 12:55 PM
Post #76


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



QUOTE (TiL @ Jan 10 2007, 11:59 AM) *
Drept urmare am ajuns cu viteza maricica in "sicana" de la fantani si am facut un mic drift dupa care l-am redresat din volan, fara frana, fara scos din viteza. M-am speriat nitzel...

Evident ca fara scos din viteza trebuie...
La FWD in general ajuta sa iei piciorul de pe acceleratie cand iti fuge spatele, sa lasi in viteza si sa redresezi din volan. La RWD din cate stiu NU trebuie sa ridici piciorul de pe acceleratie, din contra, ar trebui putin accelerat pentru ca puntea spate sa primeasca o apasare mai mare si sa recapete aderenta.
M-am trezit eu care conduc RWD de mai putin de o saptamana sa va dau sfaturi voua care conduceti de ani de zile... Va dati seama ca ce am spus despre RWD e din ce am citit.


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Jan 10 2007, 01:01 PM
Post #77


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,475
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp



Nu stiu daca e chiar asa. O frana de motor la FWD iti usureaza mai mult spatele, facandu-l sa fuga mai mult.
Cred ca daca esti stapan pe tine e bina sa accelerezi putin, atat la RWD cat si la FWD. Vorbesc de situatia in care masina a devenit supraviratoare. Daca ai pierdut doar fata, la FWD intr-adevar e bine sa lasi frana de motor. Lucru valabil, probabil si la RWD.

Pot spune ca ieri am gresit, lasand frana de motor cand imi derapa spatele, dar am preferat sa-l las sa mearga asa... smooth, decat sa-l bruschez (am si joc in planetare).


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexxx
post Jan 10 2007, 02:01 PM
Post #78


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 371
Joined: 17-November 06
From: Bucharest
Member No.: 477
Car: E46
Engine: 325





QUOTE (TiL @ Jan 10 2007, 01:01 PM) *
Nu stiu daca e chiar asa. O frana de motor la FWD iti usureaza mai mult spatele, facandu-l sa fuga mai mult.
Cred ca daca esti stapan pe tine e bina sa accelerezi putin, atat la RWD cat si la FWD. Vorbesc de situatia in care masina a devenit supraviratoare. Daca ai pierdut doar fata, la FWD intr-adevar e bine sa lasi frana de motor. Lucru valabil, probabil si la RWD.

Pot spune ca ieri am gresit, lasand frana de motor cand imi derapa spatele, dar am preferat sa-l las sa mearga asa... smooth, decat sa-l bruschez (am si joc in planetare).

Se contrl ft simplu...cand esti in curba si vezi k ai intrat in derapaj, apesi acceleratia la max si dansezi cu masina... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
316i
post Jan 10 2007, 02:54 PM
Post #79


Road Runner
*****

Group: Members
Posts: 3,336
Joined: 17-October 05
From: La dreacu'
Member No.: 9
Car: BMW E30 08/90
Engine: 08/94 M42 318iST



QUOTE (Alexxx @ Jan 10 2007, 02:01 PM) *
Se contrl ft simplu...cand esti in curba si vezi k ai intrat in derapaj, apesi acceleratia la max si dansezi cu masina... tongue.gif


snf (45).gif


--------------------
16 valves, 24 hours a day, 1bar boost. A vulgar display of power. Making boost since 30-06-2008.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butcky
post Jan 10 2007, 02:58 PM
Post #80


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 2,496
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 24
Car: e30 - 325ix din '89
Engine: 2.5 - 171 cp



wallbash.gif Cata inteligenta...


--------------------
e30 - 318i coupe din '90 / e30 - 318i coupe din '89 / e30 - 324d din '86 / e30 - 325ix din '89 / e30 - 325i din '88 / M5 engine 3800 cmc - over 340 hp (Nurburing Edition)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:01 PM