IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tradatorul, tot old school
MeHigh
post Feb 27 2011, 08:42 PM
Post #21


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



cu farurile, o sa fie bine, la golful de acum 7 ani tot prolema asta o aveam, luminile de rahat... am cumparat atunci faruri noi Bosch si degeaba, tot prost luminau. acum o rezolv definitiv.
am uitat sa precizez, tot printre optiunile sport ale masinii, se numara si cutia de filtru de aer de BMW E21.
Multumesc Mihai pentru poze smile.gif

This post has been edited by MeHigh: Feb 27 2011, 08:43 PM


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lord halo
post Feb 27 2011, 09:31 PM
Post #22


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 135
Joined: 30-July 07
From: Constanta
Member No.: 1,047
Car: e12e21e23e24e30e31e32e38
Engine: m30 3.5 218CP



Frumos ....rechinul cool.gif !!! Bineinteles rolleyes.gif ! ( si ce jante de iarna are... biggrin.gif


--------------------
words like violence , break the silence ...


(oo=[][]=oo) Oo=[][]=oO (oo=U=oo)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ReLLaXX
post Feb 27 2011, 10:55 PM
Post #23


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 150
Joined: 19-October 07
Member No.: 1,223
Car: E23
Engine: M106





Ca sa vezi ironia sortii, eu am trecut la faruri de G2 pe sapte tocmai ca sa vad. huh.gif Nu stock, e drept. Si la fel de drept ca nu am avut un far bun de E23/E28 pentru comparatie.

Modificari trebuiesc facute sigur. Un flex, atentie si cateva puncte de sudura fac magii. Eu nu le-am avut de nici un fel, da' vorba aia... Am avut un prieten. smile.gif


--------------------



Just cruising...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Feb 28 2011, 12:04 AM
Post #24


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



dar gasesti element de far de e23 nou
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Feb 28 2011, 12:06 AM
Post #25


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



@mihaitza se vede de la o posta diferenta....arata altfel cu arcurile astea.....mult mult mai bine....mai tii minte ca vorbeam noi la circ....bravo, super tare

@mehigh e foarte bine ca investesti....nu am zis ca nu e bine....eu sper sa nu o lasi chiar asa "peste stock" tongue.gif .... sunt o gramada de optiuni sa o faci sa arate mai bine dar toate la timpul lor smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Feb 28 2011, 12:12 AM
Post #26


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





MeHigh - nu te mai munci geaba sa mutilezi ochelarii de e23 ca nu iese treaba. crede-ma , mi-au trecut vreo 10 G2 prin mana lejer, de BMW nu mai vb...sistemul de prindere si reglare e total diferit la ambele masini, 2 concepte diferite, plus ca, daca o sa dai de 2 ochelari de faruri electrice de G2, o sa-ti para rau dupa munca ... fie pui sticla clara la 2 oglinzi bune de G2, fie 2 faruri bune, noi de G2, si xenon ce ai cumparat.

la planetare inversezi articulatiile intre ele, stg / dr, toate 4, si o sa lucreze pe fetele neuzate, pe care au "tras doar la mersul inapoi. evident, mai adaugi unsoare, grafitata.
orice alta intrebare / nedumerire ai, baga cu tupeu, nu-i pb. am si manual de service.

This post has been edited by brown.shark: Feb 28 2011, 12:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Feb 28 2011, 08:11 AM
Post #27


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



tare cazan,inainte sa iau ursul aveam in vizor si G2 GTI ,si inainte sa iau compactul era G5 GTI.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Feb 28 2011, 08:58 AM
Post #28


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



daca luam un G2 GTI, nu apucam sa mai fac kilometri pe care i-am facut in ultima luna si jumatate, nu ca nu mi-ar fi placut un GTI, la fel cu mi-ar placea si un urs 2.5, dar cum n-avem de unde, mergem asa cu "car car power" vorba lui TiL'u.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 1 2011, 03:00 PM
Post #29


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



aseara am finalizat prima faza la capitolul iluminat frontal exterior: am realizar farurile cu lupa, am pastrat oglinzile de Golf 2 asa cum erau ele, vechi, sterse si cu urme de rugina(curatate, dar tot ruginii), am adaugat si sticla clara (multumesc Iorgos). luminile de pozitie vor fi mutate pe farurile mici din grila, nu vreau sa renunt la ele. acestea au ramas de asemenea stock, cu sticla striata si zgariata, pentru acelasi efect.
prima impresie:
farurile "rat look" lumineaza exceptional !!! rezultatul obtinut pe timp de noapte e cel sperat, am scapat de probleme. o sa revin cu poze cu farurile, atat de departe, cat si de aproape, si ziua si noaptea smile.gif
luminile=lupe FX-R, xenon D2S 4300K, faruri originale G2 si sticle clare de E28, niste poxilina, silicon, si banda adeziva (tip duct tape, cu intaritura sintetica).
Multumesc Adi si Catalin, sau Catalin si Adi, pentru ajutor, 6 maini fac mai multa treaba decat 2, plus ca trece timpul mai placut in echipa.
urmeaza: sistem de spalare al farurilor (absolut necesar la jegul de pe drumurile noastre - e prioritar asta) si poate, daca deslusesc misterele, adaptez si un self-leveling pentru faruri.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Mar 1 2011, 04:28 PM
Post #30


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Cool, dar vreau sa vad poze smile.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adys_m1986
post Mar 1 2011, 09:15 PM
Post #31


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 315
Joined: 12-August 08
From: Chitila - Bucuresti
Member No.: 1,743
Car: E34 525 24v E28 524 TD
Engine: M50B25 M21D24



QUOTE (MeHigh @ Mar 1 2011, 03:00 PM) *
aseara am finalizat prima faza la capitolul iluminat frontal exterior: am realizar farurile cu lupa, am pastrat oglinzile de Golf 2 asa cum erau ele, vechi, sterse si cu urme de rugina(curatate, dar tot ruginii), am adaugat si sticla clara (multumesc Iorgos). luminile de pozitie vor fi mutate pe farurile mici din grila, nu vreau sa renunt la ele. acestea au ramas de asemenea stock, cu sticla striata si zgariata, pentru acelasi efect.
prima impresie:
farurile "rat look" lumineaza exceptional !!! rezultatul obtinut pe timp de noapte e cel sperat, am scapat de probleme. o sa revin cu poze cu farurile, atat de departe, cat si de aproape, si ziua si noaptea smile.gif
luminile=lupe FX-R, xenon D2S 4300K, faruri originale G2 si sticle clare de E28, niste poxilina, silicon, si banda adeziva (tip duct tape, cu intaritura sintetica).
Multumesc Adi si Catalin, sau Catalin si Adi, pentru ajutor, 6 maini fac mai multa treaba decat 2, plus ca trece timpul mai placut in echipa.
urmeaza: sistem de spalare al farurilor (absolut necesar la jegul de pe drumurile noastre - e prioritar asta) si poate, daca deslusesc misterele, adaptez si un self-leveling pentru faruri.

Oricand! smile.gif


--------------------
E34 525 24v E28 524 TD
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Mar 1 2011, 10:29 PM
Post #32


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



MeHigh - n-ai ce sa adaptezi, doar sa ai rabdare sa cauti, ca exista sistemul ei original, de asta iti ziceam eu sa nu renunti la ochelarii aia galvanizati originali. plus ca, acum ai functional si sist de nivel pt masina incarcata / normala.

era bun sa ai rabdare si aparat sa poti face un tutorial cu "intinerirea" farurilor.

sper ca nu ai pus silicon pe vreo piesa de metal, va face o mare rugineala acolo.

daca vrei, poti sa analizezi si faza cu mutatul pozitiilor in lampa de semnalizare, se gasesc albe si pt barele astea si pt celelalte, fie ca optezi pt led, fie 2 becuri, fie bec cu 2 faze, depinde ce ai chef tu sa faci. nu a mai avut loc pozitia din cauza lupei ?

tu ce tehnologie ai folosit la desfacutul geamurilor originale de pe oglinzile de la faruri ?

This post has been edited by brown.shark: Mar 1 2011, 10:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 2 2011, 12:19 AM
Post #33


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



am gasit prin podul garajului un far de acum 7-8 ani, de golfulete 2, cu oglinda gri matuita (cred ca e un bosch) si care nu mai avea geam. am masurat geamul de plexi de E28 si se potriveste, asa ca am stricat un singur far de pe masina (cel care avea rugina inauntru si luase o piatra in geam), sticla veche am scos-o cu un pistol de aer cald, a iesit foarte usor si e inca intreaga pe la baieti prin garaj.
tutorial nu am facut pentru ca eram in criza de timp, erau -4/-5 grade afara si nu prea ne ardea de poze. insa pot detalia operatiunea pas cu pas pentru cine doreste sa o faca.
silicon am pus doar intre oglinda de far si rama metalica a lupei, unde se imbina cele 2, sa ma asigur ca nu intra umezeala sau praf inauntru in noua "incinta". teoretic nu rugineste, intrucat oglinda e acoperita cu rahatul ala care luceste, iar partea de lupa e din material de carcasa cutie viteze (nu mai stiu cum ii zice, duraluminiu cred). tocmai am revenit de la un drum Bucuresti-Pitesti-Bucuresti si pot spune ca e mult mai lejer condusul pe timp de noapte. am facut si reglajul bine la faruri, astfel incat sa nu orbesc oamenii pe strada (doar de-asta am si luat lupele, sa le pot regla sa nu deranjeze).
ceea ce am nevoie acum, e un filtru de aer sport sau unul original cat mai compact, sa il pot pune in spatiul ramas intre mufa becului D2S si sorbul de admisie (cutia originala de E12/E21 nu mai are loc acolo acum).
Norocul face ca nu a trebuit sa mut nici bateria, a ramas spatiu intre mufa becului si baterie cat sa intre o bucata de carton (cam 5-6mm).
revin cu poze, azi nu am apucat sa fac pentru ca am fost in criza de timp cu Marti-Sorul asta, dar am onorat toate doamnele si domnisoarele din jurul meu cu placere, asa cum se cuvine smile.gif
Happy Martisor ladies !!


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Mar 2 2011, 09:22 AM
Post #34


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





m-ai intristat cu adancimea asta mare la xenon.
la bricolaj auto, nu mai folosi silicon (d'asta de sanitare / acvarii) are acetat (studiezi pe prospect / net) e f coroziv cu apa din aer pt metale. gasesti tot felul de masticuri personalizate f bune. eu , de ex, am gasit unul de la denbraven, super bun cu care am lipit snurul de azbest pe etansarea usii de la cazanul de incalzire,iti dai seama temperatura... are deja 2 ani...

te rog, da-mi si mie, in PM sau aici, cum vrei tu, un link sa vad cum e xenon asta, bani ? , de unde iau ? garantie ? l-as gati si eu p golfulete
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 2 2011, 10:43 AM
Post #35


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



lupele le-am luat de pe site-ul asta: http://www.auto-electronic.net/INFINITI-FX...-Projectors.htm
e un tip pe nume Sword, cu mine si inca un baiat de pe vwforum s-a tinut de cuvant, lupele au costat 176$ cu tot cu transportul prin DHL, au ajuns in 8 zile (el a zis 10 ca sa isi a marja de eroare).
i-am facut transferul bancar prin western union inainte, in aceeasi zi s-a dus la DHL si a pus lupele, mi-a dat tracking number si apoi am urmarit coletul pe site la DHL. Instalatia de xenon am cumparat-o cu 210 RON de pe forum, pe cutie scrie HID Xenon, si e cu bec tip D2S (eu am vrut la 4300Kelvini). Lupele sunt cu soclu D2S, deci de aici alegerea tipului de bec; D2S-ul e bec cu o singura faza, iar comutarea faza lunga/scurta se face din lupa, care are un electromagnet in interior si comuta o tablita din fata becului. in afara de astea 2 elemente (lupele si kitul xenon) mi-au mai trebuit geamurile si materialele de lipit, aici stii tu ce sa iei mai bine decat mine.. costul total al operatiunii, cu tot cu suc si tigari, e undeva la 850-900 RON, insa nu are rost sa te apuci pana cand nu vezi cum lumineaza (daca nu-ti place apoi? smile.gif ). Poate ajung prin apropierea ta si le vezi intr-o seara.
P.S - ce-i cu adancimea mare la xenon? nu am inteles exact, te referi la cat de aproape ajunge lupa de baterie si eliminarea filtrului de aer? alta varianta nu e aici, din pacate.. sad.gif

This post has been edited by MeHigh: Mar 2 2011, 10:46 AM


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Mar 2 2011, 11:06 AM
Post #36


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



MeHigh - da , ma refer la faptul ca partea din spate a farului devine adanca / profunda.
sincer, astept sa pui poze cu ce ai pe masina si cu cutiile de la ce ai cumparat, o sa ma uit si p site-uri, trb sa ma documentez solid la trb asta cu xenon / lupe pt ca am de facut minim la 3 masini. smechera trb cu faza lunga / scurta doar din lupa, dar p d alta parte, trb sa ai mereu in torpedou un bec.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 2 2011, 11:20 AM
Post #37


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



e in jur de 100 lei un set de becuri D2S aftermarket, iar durata de viata a unui bec xenon e mai mare decat la halogen, instalatia de xenon pe care am avut-o pe urs are 3 ani vechime, si merge fara probleme si acum, nu au scazut in intensitate becurile si nici nu s-au "scuturat". desigur, poate fi si o chestiune de noroc smile.gif
promit sa fac mai multe poze, si sub capota, si in exterior, ca sa fie cat mai usor de vazut orice detaliu. ne auzim pe messenger diseara daca esti online.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 2 2011, 05:42 PM
Post #38


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





primul set de poze cu montajul, pozele facute ziua:













mai tarziu fac si pozele in care se va vedea cum lumineaza, si cum "bat" pe sosea.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 3 2011, 07:09 PM
Post #39


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



si pozele facute noaptea, scuze dar asta e al doilea set de poze de noapte, primul set e pe camera, am uitat sa pun cardul in ea si nu am cablu de date sa le scot inca.
enjoy, si scuze de calitatea mai slaba























--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Mar 5 2011, 07:51 AM
Post #40


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



si pozele oficiale de noapte, facute pe langa ziduri unde se pot lua ca puncte de reper, si pe camp smile.gif














--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:40 PM