IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> DIY - cum sa ramai cu permisul, studiu de caz-culoarea rosie semafor/neacordare prioritate trecere pie
alex230ro
post Jun 4 2014, 07:05 AM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



Ce scriu aici se aplica in cazul in care politia va opreste fara a avea dovezi clare pentru:
-trecere pe culoarea rosie
-neacordare prioritate pietoni
nu am zis ca va opreste abuziv ca sa nu se interpreteze.Cazul meu:anul trecut in aprilie am fost oprit dupa ce am efectuat virajul stanga de pe Sos-Buc-Ploiesti pe Bd Aerogarii de catre un agent de politie care m-a informat ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului.Oprirea s-a facut dupa metoda clasica ,organul era dupa intersectie fara sa poata vedea direct si neobstuctionat semaforul.Totusi asta nu conteaza.daca ai "norocul" sa fi ultima/penultima masina(cazul meu) si ai si un BMW (cazul meu) cuplat cu o schimbare de banda (cazul meu) ai sanse de 90% sa fi oprit.Ideal dupa ce sunteti opriti sa scoateti telefonul sau orice alt aparat de inregistrare si sa filmati/inregistrati toata discutia cu organul.Eu atunci doar am parlamentat cu el incercand sa aflu cum a vazut el semaforul,in general sunt cateva raspunsuri clasice de organ care s-au aplicat si la mine:
1.pai am vazut semaforul asta de inainte verde si tu erai in intersectie
2.pai am vazut semaforul de la pietoni verde si tu erai in intersectie
3.si argumentul suprem daca nu iti convine contesta
Ideal e sa fiti calmi si sa nu va suparati,eu nu am reusit si l-am "intepat" un pic pe domnul agent(concret i-am demonstrat ca in cazurile de mai sus 1+2 mai erau cam 8 masini in intersectie)puteti refuza semnarea procesului (cazul meu) dar acesta va fi trimis oricum acasa,la mine au venit niste baieti de la sectie sa il aduca.Dupa ce se scrie procesul va va intreba daca aveti obiectii.spuneti cu obiectii dar nu le enumerati.in cazul in care aveti martor in auto sau daca vedeti pe cineva cunoscut care a vazut tot ceea ce s-a intamplat scrieti cu obiectii si martor.Sunt 15 zile in care puteti contesta procesul verbal(ceea ce am facut si eu) apoi procesul a fost peste 6 luni iar pana sa ajunga pronuntarea a mai durat 3 luni.In cazul in care nu aveti martor in masina sau nu aveti inregistrarea discutiei cu organul sunt 99% sanse sa pierdeti(cazul meu).Legea da intotdeauna dreptate organului iar acesta va face tot posibilul sa se acopere,de exemplu la mine a dar o declaratie in care a scris ca a vazut direct si neobstructionat semaforul(o minciuna binenteles,dar again e cuvantul meu vs cuvantul lui.)So pe scurt daca sunteti oprit de politie pt una din faptel de mai sus si sunteti siguri ca nu a-ti savarsit-o trebuie:
1.FILMATI TOT CE VORBITI CU ORGANUL!!
2.Nu va enervati,si vorbiti cat se poate de politicos incercand sa vedeti ce argumente are si in ce baza v-a oprit
3.in cazul in care nu va lasa in pace,contestatie
4.NU AVETI INCREDERE IN JUSTITIA ROMANA-statul are intotdeauna dreptate si pentru 30 zile permis suspendat nici un judecator/judecatoare nu se va complica sa pronunte altceva oricat de coerenta si logica ar fi argumentatia voastra.In plus organul cum am scris mai sus se va acoperi (dar in cazul in care l-at filmat nu va mai putea spune ca a vazut direct si neobstructionat semaforul)
TOT CE AM SCRIS MAI SUS SE APLICA DOAR DACA SUNTETI NEVINOVATI.
Sper sa nu ajunga nimeni in situatia mea smile.gif


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jun 4 2014, 09:16 AM
Post #2


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Mai adaug si eu ceva, tot din experienta si tot legat de contestatii.

Dupa ce am avut accidentul cu E46, cand a dat Golful peste mine, n-am facut amiabila si m-am dus direct la Politie. Vinovatul a depus contestatie si-a castigat, iar eu n-am mai vazut nici un ban de la asigurare (uniqa).

Mai mentionez si ca a fost sfatuit de asigurator sa procedeze in felul asta, iar la politie a facut un scandal monstru, aproape ca l-au dat afara din sectie.

In Iasi am auzit ca treaba-i de multe ori invers fata de ce spui tu, de multe ori Politia pierde contestatiile. Nu-mi dau seama daca-i de bine ori de rau, probabil sunt circumstante diferite.

In concluzie, sunt complet de acord cu punctul 2 din ce-ai enumerat, ca de filmat nu ma pricep cu telefonul meu. Eu n-am avut niciodata parte de "sacaitori", si-am fost oprit destul. Chiar au fost vreo 2 situatii cand puteam sa raman fara permis dar au fost intelegatori si-am primit doar amenzi. Unele usturatoare, ce-i drept, dar...

Pana la urma, vorba dulce mult aduce smile.gif (am invatat-o si eu mai greu, dar...)

This post has been edited by xox: Jun 4 2014, 09:19 AM


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jun 4 2014, 09:27 AM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42





Clar ideal e sa incerci sa vorbesti cu el,totusi in cazul meu nu s-a putut,ma rog si eu am fost desul de nervos avand in vedere ca,chiar trecusem pe verde smile.gif ,totusi nu l-am injurat sau mai stiu eu ce,doar l-am enervat demontandu-i toate afirmatiile .oricum alta investitie buna ar fi un dash cam .una peste alta a fost o experienta oarecum urata care a demonstrat ca daca organu vrea sa te faca te face.Bine in cazul meu am stat 45 min sa scrie pv-ul,acesta fiind scris ca la carte inclusiv mentiunea ca eram singur in masina.Binenteles daca vroiam puteam aduce un martor la proces,dar am zis sa fiu 100% cinstit,lucru care pana la urma nu m-a ajutat cu nimic,ce a fost socant pentru mine a fost faptul ca in sept deci cu aprox 2 luni inainte agentul a dat declaratie ca a vazut semaforul direct(uluitor nu un politist da o declaratie falsa smile.gif) _,practic aia a fost declaratia care mi-a luat permisul definitiv.Faza tare e ca in intersectie era un MCV supraveghere trafic de la care am cerut inregistrarea(nu s-a dat) primaria nu a vrut sa imi dea inregistrarea de la camerele supraveghere trafic iar camera de la o cladire din apropiere nu batea cum trebuie pana in intersectie.
edit:faza tare e ca sunt cam la a 2-a sau a 3-a experienta de genu asta,la primele 2 oamenii au fost mai intelegatori,in sensul ca l-am aratat uite e rosu vezi ca sunt 3 masini in intersectie,uite mai trece una,oamenii aia au fost intelegatori si au zis ok ai dreptate dar ai grija.sa fie oare pentru ca atunci eram cu Oltcitul?

This post has been edited by alex230ro: Jun 4 2014, 09:37 AM


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Jun 4 2014, 11:28 AM
Post #4


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Sau cel mai simplu, pentru orice fel de presupusa contraventie/infractiune: camera de bord.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jun 4 2014, 11:31 AM
Post #5


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



1. Si la Iasi la noi stau baietii "la pescuit". Pe vremuri era cu "norma", cica s-a scos dar nu-s foarte convins. (+ an electoral, contributii la campanii din bugetul local, etc...)

2. Dashcam-ul e sfant.

3. Conteaza clar si masina. Plus de asta Bucurestiul e plin de fel de fel de oameni, deci cumva trebuie si ei sa fie pregatiti de orice situatie... Probabil cu cat ii agasezi mai tare, cu atat se inversuneaza si ei mai tare.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jun 4 2014, 01:19 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42





QUOTE (BBo @ Jun 4 2014, 12:28 PM) *
Sau cel mai simplu, pentru orice fel de presupusa contraventie/infractiune: camera de bord.

am zis dash cam smile.gif ,o sa iau si eu una cat mai repede.
@xox la asta era mai degraba placerea ca il arde pe unu cu BMW cred.

This post has been edited by alex230ro: Jun 4 2014, 01:20 PM


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jun 4 2014, 02:11 PM
Post #7


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Nici nu prea conteaza pana la urma, o sa se ajunga la noi ca la rusi, care au camere toti din cauza ca nu platesc asigurarile. La politie cica nu se accepta dar eu nu pricep de ce nu exista niste omologari pentru camere.... Ar pierde si statul si asigurarile, dar macar ar fi mai bine per total.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:37 PM