IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Si a mea...., E46 320i
abuseif
post Jul 12 2014, 03:23 PM
Post #181


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 84
Joined: 18-June 10
Member No.: 3,427
Car: e46 330i
Engine: m54



ce amortizoare contine eibach sportline?eu poate imi voi pune de la eibach barele alea antiruliu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jul 12 2014, 08:05 PM
Post #182


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



bilstein b6 parca,sau cum se numesc alea mai sport. biggrin.gif


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Jul 14 2014, 07:07 PM
Post #183


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54





Kitul nu contine amortizoare, doar arcurile sunt.

Am facut toate modificarile mentionate anterior, optand pentru amortizoare MTech - iar in combinatie cu arcurile fac o treaba foarte buna, mult mai confortabila suspensia, iar masina nu mai are lookul ala raked pe care il dadeau Koni-urile (de fapt arcurile erau facute de H&R pentru Koni).

Comparatie H&R vs Eibach punte spate:




Am pus si franele de 330 (PowerDiscuri cu placute EBC Yellowstuff + lichid ATE SuperBlue Racing), cu care am avut o aventura neplacuta pana azi dimineata: imediat dupa montare s-a modificat cursa pedalei, in sensul ca nu mai tinea decat foarte jos, abia la a doua apasare se intarea. Am aerisit de vreo doua ori, am verificat eventuale scurgeri, nimic. Se simtea ca si cand ar exista inca aer in instalatie, practic apasam pedala si facea aproape toata cursa fara ca masina sa franeze (desi auzeam momentul in care placutele prindeau discul)...

Singura varianta la care ma mai gandisem si care ramasese pe lista ar fi fost ca master cylinder sa nu faca fata suprafetei noilor pistonase, in sensul in care mi-ar trebui unul mai mare care sa aiba un debit corespunzator... cel putin asta zicea mecanicul, pe net am gasit pareri asemanatoare... dar nu pentru BMW. Si nici eu nu eram de acord cu presupunerea asta pentru ca BMW are un kit Performance de frane pentru E46 (kit cu etrieri mult mai mari decat cei de 330) care nu vine la pachet cu alte modificari in sistemul de franare, asa ca nu prea inclinam catre varianta asta.

O alta varianta ar fi fost ca placutele sa nu fi fost inca rodate, desi facusem cateva sute de km bune, stratul de bed-in de la suprafata disparuse.... nu parea ca asta ar fi fost o posibila cauza.

Am facut vreo 600 km in weekend, cu aceleasi simptome, pedala moale si frana care tine abia la a doua pedala... pana azi dimineata cand surpriza - totul a revenit la normal, pedala tare si frana care te arunca in cap la simpla apasare cool.gif . Nu stiu ce s-o fi intamplat peste noapte, dar e bine ca pot sa am incredere in masina iar.

Ca atare, tind sa cred ca inca nu fusesera rodate destul... unsure.gif ... desi nu sunt la primul set de placute agresive, vechilor EBC-uri le-a luat mai putin sa se rodeze, cred ca dupa primele 200km erau OK.

Oricum, astea sunt mult-mult mai agresive, cu un coeficient de frecare de 0,65 (cel mai mare pe care l-am putut gasi), musca serios din discuri, se incalzesc ca naiba, dar te si dau cu dinti de volan la nevoie biggrin.gif .

Ah, si am fost cu masina si la dermatolog laugh.gif , i-am scos gropitele de pe caroserie (lovituri de usi, o portiera pe care am inchis-o cu genunchiul ca dormea fi-mea si n-am vrut sa fac zgomot dar m-am ales cu ditamai tabla indoita si altele mici "dobandite" in timp...)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Jul 14 2014, 07:20 PM
Post #184


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



PS: Vibratia la franare se pare ca era de la discurile vechi, probabil se ovalizasera.

Iar legat de problema cu disparitia lichidului de frana, am schimbat cilindrul receptor de pe cutie, l-am desfacut si era umed asa ca n-am mai stat la discutii si am luat altul nou, desi nici ala nu aveam mai mult de 1 an de cand il schimbasem.

Era un SACHS, in viata mea nu mai cumpar elemente de ambreiaj de la ei, am luat un FTE care echipeaza modelele noi de BMW-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abuseif
post Jul 31 2014, 09:28 AM
Post #185


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 84
Joined: 18-June 10
Member No.: 3,427
Car: e46 330i
Engine: m54



eu am fost tentat de kw street comfort insa am citit pe net ca s-ar lasa arcurile pe spate dupa un anumit timp si m-am lasat pagubas.la ce pret mare au ma asteptam sa fie foarte bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jul 31 2014, 02:33 PM
Post #186


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42





Parca esti cu 68-urile acum?poate ne vedem saptamanile astea sa iti iau o rotile fata biggrin.gif am un zgomot dubios(de rulment pare) si vreau sa fiu sigur ca nu e de la cauciucuri.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Aug 4 2014, 10:34 AM
Post #187


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Da, am 68urile. Ti le īmprumut, doar sa nu-mi dai ceva mai mic de 17 ca nu-mi intra smile.gif.

In alta ordine de idei, a revenit pedala moale la cateva zile dupa ce se "rezolvase" singura. Ma scoate din sărite rau de tot, pentru ca nu-mi explic de la ce poate sa fie. Din ce am analizat pana acum, se intampla urmatoarele chestii:
- placuta exterioară de pe partea soferului nu calcă decat pe jumatatea de disc dinspre centru (butuc)
- etrierul respectiv are/avea un mic joc transversal fata de disc, spre deosebire de cel de pe partea opusă
- jocul a īncetat odata cu arcuirea mai puternica a clemei de fixare ( cel putin la mana nu se mai simte, nu stiu cum s-o manifesta sub presiune la frānare )
- Nu se pune problema suruburilor nestranse

Ce am facut:
- dat jos toate placutele fata si inversat stanga cu dreapta
- in timpul procesului am observat ca plăcută interioară de pe partea cu probleme, care vine prinsă pe pistonas, avea clemele mai expandate/tensionate decat cealalta, fapt ce o făcea să nu stea lipită de buză pistonasului, ci se īmpingea singura in afara, ca sa Zic asa...
- am strāns clemele sa intre usor si sa stea perfect lipită de piston
- am luat un pic la pilă buzele ambelor pistoane intrucat observasem ca mai ales pe ppartea soferului nu toata suprafata făcea contact cu plăcută (hmm)
- impins la maxim in afara de cateva ori pistonasele sa se deblocheze, daca era cazul... Nici vorba, se miscau bine...
- scos discurile si analizat spatele lor, acolo placutele calcă bine..
- idem si pt modul de prindere de butuc al discurilor.. fara probleme, altfel oricum imi vibrau, dar am zis sa ma asigur....

Dupa toate astea, pot spune ca acum pedala prinde sus si tare, insa mai am momente cand mi se pare ca iar n-are forta si prinde pe la jumătate.. dar nu sunt foarte sigur... Am facut si ceva km, dar la drum īntins si fara prea multe franari ca sa vad daca calcă bine pe discuri acum.

Eu sper sa fi fost de vina clemele apela care īmpingeau plăcută contra etrierului, catre disc, necesitānd o cursa mai mare a pedalei - o data sa lipească plăcută de etrier si a doua oara sa franceze efectiv...

O alta cauza ar putea fi faptul ca mi-ar trebui un master cylinder de 330, pentru ca asta de acum e prea mic pentru a face fata volumului de lichid necesar odata cu marirea diametrului pistoanelor... Daaaaar, nu am intalnit cazuri de upgrade la frane de 330 si īnlocuire de mc... Functioneaza bine si cel de la motorizarile inferioare.

Am scris un roman smile.gif , dar poate are cineva vreo idee de la ce s-ar mai putea intampla fazele astea, ca mi-a scos peri albi upgrade-ul asta biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Aug 4 2014, 02:00 PM
Post #188


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



Tot 68-uri am si eu smile.gif vedem ne auzim zilele astea.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Aug 6 2014, 01:00 PM
Post #189


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Surpriza mea de dimineata:




Surpriza dobitocului: si-a lasat amprentele peste tot si zona e supravegheata video.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Aug 6 2014, 03:19 PM
Post #190


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42





mda ce sa zic deja ma gandesc cu groaza ca s-ar putea sa las compactul pe strada.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Aug 22 2014, 10:38 AM
Post #191


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



Sper sa fi rezolvat problema cu pedala, de la momentul modificărilor mentionate mai sus n-a mai facut. Presupun ca era de la clipsurile care īmpingeau placuta in afara pistonasului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abuseif
post Sep 9 2014, 06:36 PM
Post #192


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 84
Joined: 18-June 10
Member No.: 3,427
Car: e46 330i
Engine: m54



am fost si mi=am schimbat lichidul de frana si am fost anuntat daca vreau sa imi schimb airbagul pt pasager.voi l-ati schimbat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Sep 10 2014, 08:25 AM
Post #193


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



CITAT(BBo @ Jul 14 2014, 07:20 PM) *
PS: Vibratia la franare se pare ca era de la discurile vechi, probabil se ovalizasera.

Iar legat de problema cu disparitia lichidului de frana, am schimbat cilindrul receptor de pe cutie, l-am desfacut si era umed asa ca n-am mai stat la discutii si am luat altul nou, desi nici ala nu aveam mai mult de 1 an de cand il schimbasem.

Era un SACHS, in viata mea nu mai cumpar elemente de ambreiaj de la ei, am luat un FTE care echipeaza modelele noi de BMW-uri.

eu credeam ca FTE e mai no-name asa, mai de duzina biggrin.gif Mi-am luat la e34 cilindru de pe cutie nou si am vrut Ate, si scria Ate pe cutie si pe cilindru Fte si m-am certat cu ala ca imi da cutie de Ate si cilindru no name biggrin.gif


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Sep 17 2014, 12:08 AM
Post #194


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54





Si al meu a venit in cutie TRW. E OK pana acum, stiam ca e facut chiar la mama lor, acolo smile.gif, dar m-a convins faptul ca echipeaza modelele noi, asa ca presupun ca a trecut testul increderii/fiabilitatii.

http://www.fte.de/index.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Oct 25 2014, 07:54 PM
Post #195


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54



O problema mai veche pe care am tot amanat s-o rezolv: daca o alergam sau mergeam perioade indelungate pe autostrada (peste limita legala, recunosc biggrin.gif ), manca ulei ca la balamuc. Vinovat: garnitura corpului filtrului de ulei.

Uleiul scurs ajunsese pana la cutie... rolleyes.gif
O schimb saptamana viitoare, la revizie.



De asemenea, cred ca s-a infiltrat ulei si la senzorul de la volanta, din an in Pasti decide sa nu invarta, dar la a doua cheie o ia fara probleme:



Investigam, vedem, curatam....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Oct 25 2014, 09:20 PM
Post #196


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



clasic M54,bine si la M42 am avut aceasi problema.


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abuseif
post Dec 22 2014, 06:12 PM
Post #197


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 84
Joined: 18-June 10
Member No.: 3,427
Car: e46 330i
Engine: m54



cred ca ar trebui sa schimb si eu garnitura la vara.sper sa reusesc sa o schimb singur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BBo
post Jan 14 2015, 06:15 PM
Post #198


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 980
Joined: 7-March 07
Member No.: 732
Car: E30|E46
Engine: M20|M54





N-am mai trecut de mult pe aici..... Am inlocuit garnitura si am facut revizia. Cu ulei Motul, ca m-a māncat undeva si am zis sa vad ce-i poate pielea. Rezultat: dupa 1000km de la revizie, nivelul a coborat la jumatate pe joja.... Pai pana in februarie mai fac revizia o data in ritmul asta. Inteleg, mănāncă ulei, dar LM-ul il simteam cum scade abia dupa 5000km, nu dupa primul drum la supermarket, ca sa zic asa. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jan 14 2015, 09:52 PM
Post #199


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



ce Motul ai pus?LL04 sau 5W40 X cees


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 15 2015, 11:22 AM
Post #200


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Unii zic Mo®tul.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pages V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:49 PM