IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Problema ABS E34
MeHigh
post Dec 3 2008, 05:40 PM
Post #1


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



ziua buna,
am o problema, in urma transplantului de motor, cu al meu E34. Fost M20B20, actual M50B20.
dupa conectarea tuturor firelor din mufele de la motor, mai putin unul(de la masina - un anume galben/maro), totul functioneaza perfect, mai putin ABS-ul, imi ramane becul aprins in bord, si nu functioneaza anti-blockul. de la motorul M50, stiu care e firul ce trebuie legat, insa nu stiu pe mufa masinii, care vine de la sigurante, care era firul cu ABS-ul. din datele gasite pe net, trebuia sa fie un anume "red/yellow" de la pinul 20, insa la mine are alta culoare....si la conectare nu imi rezolva problema.
masina a avut ABS inainte, cand era propulsata cu M20B20-ul, si functiona ABS-ul. Acum, nu mai merge sad.gif
Ipoteza: e corect firul maro/galben de la pinul 20(doar ca nu e de culorile gasite pe net, prin alte scheme), si dupa ce il leg cu cel de la computer, sa trebuiasca ceva resetat pe la calculatorul de ABS?

Poate nu-s singurul care a facut acest SWAP, sper sa nu fiu singurul care s-a lovit de problema asta - o solutie, va rog, de la cei in cunostinta de cauza.

multumesc.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coman cosmin
post Dec 4 2008, 02:45 PM
Post #2


91% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 919
Joined: 11-April 08
From: aleea circului
Member No.: 1,580
Car: E28
Engine: 3.5/218hp



In mod normal nu ar trebui nimic resetat la ABS.din cate stiu eu becul se stinge dupa prima frana(asta in cazul in care e totul in regula)
Mufe la senzori bagate bine?


--------------------
E28 FOREVER
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 4 2008, 03:54 PM
Post #3


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





nu am umblat la mufe, dar am sa verific cu prima ocazie cand voi vedea masina pe lumina.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:17 PM