IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Din categoria OBC failure!, corelat cu martorul de ABS
reactor_share
post Sep 14 2009, 07:44 PM
Post #1


64% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 655
Joined: 23-May 06
From: Iasi
Member No.: 303
Car: E28
Engine: M21 524 TD 116CP



De curand m-a atentionat cineva ca nu mi se aprind stopurile pe spate. De cand am luat masina, mi-a aparut la un moment dat "brake lt circuit", dar imi mergeau stopurile pe spate. Invatat cu eroarea in bord, nu am mai dat importanta. Acum am ramas si cu eroarea si cu faptul ca niciun stop nu mai merge cand apas frana.

Mai mult de atat s-a aprins si martorul de ABS, iar daca vreau sa folosesc pilotul automat, merge, numai ca decuplarea lui e foarte greaoaie, in sensul ca masina tinde sa accelereze desi eu apas pedala de frana. Decuplarea se face in ultima instanta, dar inainte de a mi se aprinde martorul de ABS, pilotul automat se decupla numai cat apasam pedala de frana. Acum de abia se face decuplarea.

E vreo legatura intre toate 3 problemele? brake lt circuit - martorul de ABS - cruise control?

Pe forumurile din DE sau UK aparea ca ar fi o legatura intre comportamentul ciudat al cruise controlului si brake lt circuit.

Totusi daca este dus acel modul din spatele pedalei de frana, de ce inainte aveam acelasi mesaj dar in schimb aveam lumini pe stopurile de frana?

Are cineva un modul ... cu 4 picioruse?


--------------------
NOW E34 2.5I vanos '94 (THEN E28 2.4 TD '86 (BACK THEN E28 2.4 TD '83))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Sep 14 2009, 09:11 PM
Post #2


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



Alex, te-ai uitat pe la sigurante? Sa nu aiba legatura cu vreo alta siguranta, si sa se manifeste in felul asta.
Si eu am patit la E28 sa se arda ambele becuri de stop pe frana in acelasi timp, fara nici o explicatie, insa la mine schimbarea lor a rezolvat problema. Ai grija cand pui becurile, sa fie la fel (nu cu mai multe filamente - si de aici pot aparea probleme). O legatura intre ABS si CC poate exista, intrucat ABS-ul stie viteza de rotatie a rotilor, si aici as recomanda o verificare a mufelor dela senzorii ABS.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Sep 14 2009, 10:09 PM
Post #3


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP





In mod SIGUR este modulul din spatele pedalei. Probabil ca initial nu mai avea impedanta corecta dar mai functiona cat-de-cat (si atunci a aparut eroarea dar inca se aprindeau stopurile) iar acum nu mai functioneaza de loc. Faptul ca ramane "blocat" cruise-control este semn sigur ca masina nu isi da seama ca franezi ca sa-l decupleze. Probabil cand insisti mai mult cu frana, una din roti tinde sa se blocheze, ABS-ul simte, actioneaza si decupleaza el cruise-control.
Prin urmare shimba modulul de la pedala si esti salvat.


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reactor_share
post Sep 14 2009, 10:25 PM
Post #4


64% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 655
Joined: 23-May 06
From: Iasi
Member No.: 303
Car: E28
Engine: M21 524 TD 116CP



QUOTE (MeHigh @ Sep 14 2009, 10:11 PM) *
Alex, te-ai uitat pe la sigurante? Sa nu aiba legatura cu vreo alta siguranta, si sa se manifeste in felul asta.
Si eu am patit la E28 sa se arda ambele becuri de stop pe frana in acelasi timp, fara nici o explicatie, insa la mine schimbarea lor a rezolvat problema. Ai grija cand pui becurile, sa fie la fel (nu cu mai multe filamente - si de aici pot aparea probleme). O legatura intre ABS si CC poate exista, intrucat ABS-ul stie viteza de rotatie a rotilor, si aici as recomanda o verificare a mufelor dela senzorii ABS.


Am schimbat si sigurantele, desi erau intacte. Cu becurile nu este nicio problema, pentru ca nici stopul din habitaclu care este pe luneta nu merge.

QUOTE (Shark @ Sep 14 2009, 11:09 PM) *
In mod SIGUR este modulul din spatele pedalei. Probabil ca initial nu mai avea impedanta corecta dar mai functiona cat-de-cat (si atunci a aparut eroarea dar inca se aprindeau stopurile) iar acum nu mai functioneaza de loc. Faptul ca ramane "blocat" cruise-control este semn sigur ca masina nu isi da seama ca franezi ca sa-l decupleze. Probabil cand insisti mai mult cu frana, una din roti tinde sa se blocheze, ABS-ul simte, actioneaza si decupleaza el cruise-control.
Prin urmare shimba modulul de la pedala si esti salvat.


Asa cred ca o sa fac. Oricum o sa ii fac mai multe schimburi.. ulei motor, ulei cutie, ulei diferential... Pana una alta se merita sa il iau nou... sau unul sh (de modul e vb)


--------------------
NOW E34 2.5I vanos '94 (THEN E28 2.4 TD '86 (BACK THEN E28 2.4 TD '83))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Sep 14 2009, 11:12 PM
Post #5


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (Shark @ Sep 14 2009, 11:09 PM) *
In mod SIGUR este modulul din spatele pedalei. Probabil ca initial nu mai avea impedanta corecta dar mai functiona cat-de-cat (si atunci a aparut eroarea dar inca se aprindeau stopurile) iar acum nu mai functioneaza de loc. Faptul ca ramane "blocat" cruise-control este semn sigur ca masina nu isi da seama ca franezi ca sa-l decupleze. Probabil cand insisti mai mult cu frana, una din roti tinde sa se blocheze, ABS-ul simte, actioneaza si decupleaza el cruise-control.
Prin urmare shimba modulul de la pedala si esti salvat.

+1, verifica daca contact de frana la pedala mai merge.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
reactor_share
post Sep 18 2009, 05:46 PM
Post #6


64% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 655
Joined: 23-May 06
From: Iasi
Member No.: 303
Car: E28
Engine: M21 524 TD 116CP





Deci am schimbat switch-ul. Stopurile merg, dar surpriza - in mod total aleator apare in bord din nou - BRAKE LT CIRCUT
E normal asa ceva? Care ar fi motivele?

Am verificat stopurile, becurile si sunt ok. Pot sa merg si 5 km fara sa apara nimic, si deodata la prima apasare de pedala apare. Mie frica sa nu prajesc si switch-ul asta! Ce ar trebui sa fac?


--------------------
NOW E34 2.5I vanos '94 (THEN E28 2.4 TD '86 (BACK THEN E28 2.4 TD '83))
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:28 AM