IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Top Vopsele auto, Experiente de la vopsitorie
manole74
post Jan 31 2009, 07:18 PM
Post #1


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP



Cand deschid topicul aceasta, sunt constient de importanta sinergiei vopsea-vopsitor. Poti sa ai vopseaua perfecta, dar de nu-i stie vopsitotul toate chichitele, totul se poate transforma intr-un esec. Se poate si invers tongue.gif Insa , ma preocupa sa aflu, care este cea mai buna vopsea auto, in clipa de astazi. Am vazut de asemenea ca multi utilizeaza o anume vopsea, iar lacul de la alt producator Si de combinatiile diverse sunt interesat............. Din scurta documentare de pe net, am vazut ca gama Cromax de la DuPont, e cea mai avansata in clipa de fata, cand vorbim de vopsele auto. A folosit cineva asa ceva?
Care sunt parerile voastre sincere, ca una e teorica dar ''praftica'' e alta mancare ......... Va astept.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Jan 31 2009, 08:40 PM
Post #2


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20



CITAT(manole74 @ Jan 31 2009, 07:18 PM) *
Cand deschid topicul aceasta, sunt constient de importanta sinergiei vopsea-vopsitor. Poti sa ai vopseaua perfecta, dar de nu-i stie vopsitotul toate chichitele, totul se poate transforma intr-un esec. Se poate si invers tongue.gif Insa , ma preocupa sa aflu, care este cea mai buna vopsea auto, in clipa de astazi. Am vazut de asemenea ca multi utilizeaza o anume vopsea, iar lacul de la alt producator Si de combinatiile diverse sunt interesat............. Din scurta documentare de pe net, am vazut ca gama Cromax de la DuPont, e cea mai avansata in clipa de fata, cand vorbim de vopsele auto. A folosit cineva asa ceva?
Care sunt parerile voastre sincere, ca una e teorica dar ''praftica'' e alta mancare ......... Va astept.......

eu iti sugerez sa vb cu Aurica laugh.gif laugh.gif
am glumit cataline...cred ca nu o sa mai recomand pe omu ala nimanui....bine,tu mi-ai zis atunci sa stau potolit dar....a fost in limita banilor..

bine ca ai deschis topic asta,pt baba chiar merita sa cauti pana gasesti ceva superprofesional rolleyes.gif


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Feb 1 2009, 04:36 PM
Post #3


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .





catalin, acum nu mai stiu cum stau marcile de vopsele prin topuri, ce-ti pot spune e ca vopsea standox in combinatie cu vopsitor bun = ceva extraordinar de frumos, cred ca daca iei un loc neaccidentat la baba , il speli si ii dai un polish pe o suprafata de 0.2mp o sa vezi ce iese

wink.gif


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Feb 1 2009, 07:18 PM
Post #4


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP



Ema, stiu ca un vopsitor bun poate sa faca diferenta, dar nu am convingerea ferma ca Standox-ul mai este ''the ultimate paint'' unsure.gif De aia as vrea sa aud parerea cuiva care chiar a folosit la masina asa ceva. Parca Ionusunt zicea ceva de DuPont........... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Feb 1 2009, 08:32 PM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Cred că doar Glasurit este peste Standox.

Īnsă din moment ce BMW-urile vin vopsite din fabrică cu Standox, nu văd de ce să foloseşti o altă marcă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Feb 1 2009, 08:36 PM
Post #6


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP





CITAT(Ciupanezu @ Feb 1 2009, 08:32 PM) *
Cred că doar Glasurit este peste Standox.

Īnsă din moment ce BMW-urile vin vopsite din fabrică cu Standox, nu văd de ce să foloseşti o altă marcă.




http://www.descopera.ro/stiinta/3486658-chimia-cailor-putere
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Feb 2 2009, 11:23 AM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



@Manole

Eu am pe masina vopsea DuPont. Lacul dat mi se pare cam subtire dar overall e foarte bine. Pana la simbioza vopsea-vopsitor mai este cea mecanic-masina unde trebuie o mare atentie la dezechipat si mai ales echipat.

Cred ca intr-o astfel de etapa (vopsirea integrala a masinii) aproape orice atelier care are dotarile minime de bun simt pentru vopsitorie (cuptor, banc de amestec si scule noi) precum si un rulaj minim (sa existe garantia ca vopsitorul are mana formata) poti avea rezultate bune indiferent de vopsea (daca vorbim de marci dedicate)

Eu personal am fost si sunt multumit, dar sunt convins ca la fel sunt si altii care au mers pe alte marci.

@ciupanezu: nu stiu bmw ca bmw, dar stiu sigur ca DuPont furnizeaza in momentul asta vopselele catre Mini si Ford (exemplele astea imi vin acum in minte) apropo de link-ul de mai sus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexutzu
post Feb 2 2009, 12:33 PM
Post #8


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 126
Joined: 10-December 06
From: Bucuresti / Dr. Taberei
Member No.: 490
Car: BMW e36
Engine: nu-ti spun!



mercedes tot cu dupont colaboreaza
ideea e ca in vopsirea unei masini... lacul are un cuvant greu intr-o vopsitorie excelenta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bytzu
post Feb 2 2009, 04:56 PM
Post #9


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 332
Joined: 9-March 06
Member No.: 223
Car: E 28 , Ford Capri
Engine: turbu....524 TD



standox e f bun; degeaba ai supervopsea dc nu ai si lacul f bun, pt ca lacul e cel care da finisajul; in orice caz, rareori in romania am vazut masina pregatita si vopsita corespunzator: smirgheluita uscat, apoi primer, apoi smiergheluita fin ud, primele 3 straturi de vopsea, apoi iar smirghel, apoi lac 2 straturi, iar smirghel, apoi iar 2 de lac...cine sta sa faca bec o masina? care vopsitor? culmea e ca le zici ce vrei, sa-ti faca un pret, ei iti zic pretul, apoi lucreaza tot cum stiu ei...


--------------------
proud owner of BMW E28 524td and Ford Capri Mk III V6 2.8.......and more
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Feb 2 2009, 06:16 PM
Post #10


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP





CITAT(bytzu @ Feb 2 2009, 04:56 PM) *
standox e f bun; degeaba ai supervopsea dc nu ai si lacul f bun, pt ca lacul e cel care da finisajul; in orice caz, rareori in romania am vazut masina pregatita si vopsita corespunzator: smirgheluita uscat, apoi primer, apoi smiergheluita fin ud, primele 3 straturi de vopsea, apoi iar smirghel, apoi lac 2 straturi, iar smirghel, apoi iar 2 de lac...cine sta sa faca bec o masina? care vopsitor? culmea e ca le zici ce vrei, sa-ti faca un pret, ei iti zic pretul, apoi lucreaza tot cum stiu ei...




Smirgheluit pe ud?? blink.gif blink.gif Pai asta o fac sa scape mai rapid si sa nu mai schimbe smirgelul asa de des laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Feb 2 2009, 07:57 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (CRM112 @ Feb 2 2009, 11:23 AM) *
@ciupanezu: nu stiu bmw ca bmw, dar stiu sigur ca DuPont furnizeaza in momentul asta vopselele catre Mini si Ford (exemplele astea imi vin acum in minte) apropo de link-ul de mai sus.


Ideea este că poţi să cumperi cea mai scumpă vopsea dar dacă nu ai un vopsitor foarte bun care să lucreze cu grijă, nu faci nimic.

Plus că o maşină nu poate fi niciodată şi nicăieri vopsită ca de fabrică, īntotdeauna vor exista mici defecte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Feb 2 2009, 08:29 PM
Post #12


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP



@ Ciupanezu: Partial ai dreptate! Nu suntem la ''Overhaulin' ''cu Chip Foose,unde se aplica 5-6 starturi de vopsea+2-3 de lac wink.gif , ca sa nu mai zic de polish.......

@ CRM: De ce spui ca lacul aplicat e subtire? Se zgarie foarte usor, sau asta e impresia ta?? Ai folosit gama Cromax de la DuPont? La bani cum a fost?

Scuza-mi explozia de intrebari, dar sunt curios huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Feb 2 2009, 08:48 PM
Post #13


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



smile.gif
Să ştii că nu vorbesc din auzite.

Am un prieten care şi-a vopsit un E39 cu 2000 € la o vopsitorie foarte lăudată din Bucureşti.

I-am zis de la īnceput că este o sumă enormă īnsă el a zis ca vrea calitate maximă.

Cānd s-a dus s-o ia a văzut că nu era perfect vopsită aşa cum sperase.
Vopsitorul i-a zis ca se rezolvă cu un polish şi el i-a zis ca dacă polişează nu va mai vedea nici un ban, că el nu īşi vopseşte maşina integral ca să iasă prost.
Au fost revopsite acele repere şi maşina arăta 95% ok.
Am văzut īnsă după ce a luat-o că grilele au intrat un pic īn vopsea pentru că au fost probabil montate cānd maşina nu era perfect uscată.
Asta arată felul īn care lucrează vopsitorii din ţară..
Vor să facă cāt mai mulţi bani īn timp scurt.

Nesimţirea este cu atāt mai mare cu cāt acest amic de-al meu nu a vopsit maşina pe casco ci din banii lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Feb 2 2009, 09:01 PM
Post #14


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP





Inteleg importanta unui vopsitor calumea, dar sunt sceptic la zicala: " Sa faci din xxxxt bici, sa mai faca si plici''! Poate sa fie super meserias, dar daca in 2 ani vopseaua pe care o aplica pe masina e cojita........ dry.gif Ai vreo recomandare vis-a-vis de vreun meserias?Sa inteleg ca foloseste Standox?
Nu te supara, dar chiar ma intereseaza subiectul si nu plec de la premiza ca eu le stiu pe toate.Sunt deschis oricarei discutii constructive smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Feb 2 2009, 09:19 PM
Post #15


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu, mă feresc să fac astfel de recomandări.

Am mai avut probleme cu un cretin de vopsitor care vopsea super la īnceput şi după ce a īnceput să facă bani s-a făcut foarte neserios.

Acum am găsit un altă vopsitorie unde mi-am făcut oglinzile şi oamenii par foarte serioşi şi lucrează şi cu asigurările īnsă nu-i cunosc destul de bine īncāt să-i recomand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bytzu
post Feb 3 2009, 10:57 AM
Post #16


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 332
Joined: 9-March 06
Member No.: 223
Car: E 28 , Ford Capri
Engine: turbu....524 TD



cretinii smirgheluiesc pe ud direct pe chit,, numai ca prin ala trece apa..si ghici ce se intampla? infloresc gradinilee....


--------------------
proud owner of BMW E28 524td and Ford Capri Mk III V6 2.8.......and more
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Feb 3 2009, 03:40 PM
Post #17


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



@ manole: nu stiu sa-ti spun care gama am folosit-o, culoarea am luat-o dintr-un catalog DuPont īmpărţit pe mărci şi ani de fabricatie.
Spun ca e subtire lacul pentru ca asa mi se pare mie...subtire, si am niste zgarieturi superficiale care nu pricep de unde au aparut dar totusi par a fi "aplicate" intentionat si aici lacul n-are nici o vina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
INTERCEPTOR
post Feb 3 2009, 04:01 PM
Post #18


me,love,ciupacabra
*****

Group: Members
Posts: 4,273
Joined: 23-October 05
From: ROMANIA
Member No.: 50
Car: 3.0, 2000,2800CS,2500
Engine: M 30 si 1 M10





au am folosit standox
si are deja 4 ani.........si tot straluceste ca noua.....multi ma intreaba daca am polishat o

vopsitor am pt tine...........
acuma se vopseste pe baza de apa
standox glasurit dupont e un fel de bmw mercedes audi sau pioneer panasonic grundig............orcum sunt firme de tot..........asa ca..........tu alegi......vospitorul meu
numai standox numai pe baza de apa in vara tre sa mi faca 2500 le


--------------------


Uploaded with ImageShack.us
girls allowed
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Feb 3 2009, 05:10 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



da...am auzit si eu ca acum standardul e vopseaua pe baza de apa, la mine n-a fost asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Feb 3 2009, 05:47 PM
Post #20


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (CRM112 @ Feb 3 2009, 05:10 PM) *
da...am auzit si eu ca acum standardul e vopseaua pe baza de apa, la mine n-a fost asa.

Ecologic. Olandezi mergeau in Belgia pentru vopsit masini, ca in Olanda numai cu ecologic era voie, si era mai slaba calitate. Probabil s-a mai remediat ceva intre timp.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:59 PM