IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> DIY: Schimbare filtru de polen
florin83
post Feb 29 2008, 12:26 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



Simptoma unui filtru de polen imbacsit: nu mai baga aer calumea pe nici o gura de ventilatie.

Unelte necesare: o surubelnita cruce si o tubulara de 8 (posibil sa nu fie nevoie, la mine a fost)

- Se deschide torpedoul. In partea de sus are 2 suruburi (fig.5-6). Apoi mai sunt 2 suruburi in spatele celor 2 guri de ventilatie de deasupra lui (fig.7). Astea mi-au dat cea mai mare bataie de cap. Trebuie o surubelnita mai subtire sa intre printre grile.
Nu e problema daca raman suruburile in gura de ventilatie pt ca or sa cada cand iese torpedoul.
Mai sunt 2 suruburi in partea de jos a torpedoului, care prind si placa de sub el (fig.8)
Attached Image


ps: Becul nu este necesar sa il dati jos (fig.3-4) pt ca are firul destul de lung si nu incurca cand scoateti torpedoul.

- Se scoate toata bucata care contine torpedoul si cele 2 guri de ventilatie de deasupra lui (fig.9) si se lasa in jos..
- Se scoate conducta de ventilatie care duce spre picioare. (fig.12). Are in partea de sus o clema de plastic care o tine fixa (fig.11)
Attached Image


- In spate e un tablou cu relee si multe fire.. (fig.13). Eu n-am reusit sa dau releele jos de pe suport (nu m-am prins cum se scot + ca era intuneric) asa ca am demontat suportul cu totul. Este necesara cheia tubulara de 8.

- Apoi se vede un fel de rotita (fig.14) de care se invarte si iese. Asta este capacul filtrului. Dupa ce se inlatura se vede filtrul. Sa il trageti usor ca e plin de praf si de frunze&ganganii tongue.gif.

- Cel nou e perfect drept, dar daca il studiati o sa vedeti ca are niste puncte care se rup sa-i permita sa se curbeze. Nu intra in carcasa daca nu sunt rupte punctele alea.(fig.16).
Attached Image

- Se introduce la locul lui si se urmeaza pasii inversi demontarii..

La montaj cele mai mari batai de cap mi le-au dat capacul filtrului (fig.17) si cele doua suruburi din spatele gurilor de ventilatie (15 min am stat sa il pun pe ultimul mad.gif )

Timp de lucru: ~30min.

Later edit: Nu dati drumul la ventilatie cand nu e filtrul pus. Eu eram curios daca din cauza filtrului nu baga aer si am dat drumul pe viteza 4 si tot praful de acolo mi-a intrat in fata conf (9).gif + ca oricum nu iese pe gurile de ventilatie aer pt ca trebuie sa treaca intai prin filtru, ori daca acesta nu e, iese pe langa..
Attached thumbnail(s)
Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io'sŪ
post Feb 29 2008, 12:37 PM
Post #2


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



prima data e mai greu, eu il schimbam o data pe an (timp de 5 ani) si deja faceam schimbul "cu ochii inchisi" biggrin.gif
suportul ala cu relee se da jos cu totul, are 2 suruburi (parca de 8mm) , nu se scot releele de pe el
diferenta e mare? acum ai debit suficient?


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Feb 29 2008, 12:40 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP





cred ca am si alta problema la ventilatie..
pe la parbriz si la picioare baga calumea (inainte abia sufla), daca dau prin fata se aude un zgomot mai ciudat, ca si cum ar sta ceva in calea aerului huh.gif si abia adie, chiar si pe viteza 4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdankirk
post Dec 6 2008, 09:04 PM
Post #4


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6-December 08
Member No.: 2,378
Car: e36
Engine: m50 2.0 150 CP



Daca se aude ca un suierat am avut problema asta la un 325tds si am inteles ca e o problema des intalnita la pisici, cauzata de ventilator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Dec 8 2008, 12:49 AM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



QUOTE (florin83 @ Feb 29 2008, 12:26 PM) *
ps: Becul nu este necesar sa il dati jos (fig.3-4) pt ca are firul destul de lung si nu incurca cand scoateti torpedoul.

La tine probabil lipseste ceva, sub bec exista un surub de 10 care tine torpedoul prins de bord. Iti arata si in poza 4. o tubulara de 10. Daca nu-l scoti pe ala (cand il ai) nu-ti iese torpedoul.. bine, depinde cat de puternic esti sad.gif
Si ce e curios, cand deschizi usa la torpedou, eu am 4 suruburi vizibile: 2 sus (de care ai vb si tu) si 2 pe la jumatetea verticala a usii (pe curbura).
P.S.: Ca sa iti intre capacul filtrului repede, dupa ce bagi filtrul nou, trebuie sa-l apesi in directia schimbatorului de viteze, astfel incat sa poti baga varful degetelor intre filtru si partea din spate a carcasei filtrului. Capacul de la filtru are 2 tepi grosi care trebuie sa intre in locul ala.. (plus inchizatorul capacului)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MirceaRM
post Apr 17 2009, 02:05 PM
Post #6


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 6
Joined: 17-April 09
From: Oradea
Member No.: 2,680
Car: 316i Coupe E36
Engine: M43 1.6i 102CP





Florin83 ms de informatii.
Mi-am luat ieri un filtru de polen pt masina mea 316i Coupe E36, am cautat pe google cum se schimba, mi-am printat instructiunile tale, pozele si apoi am coborat la masina si mi l-am schimbat.
Intradevar se simte diferenta, caci la mine initial pe treapta 1 si 2 de ventilatie nu se prea simtea k baga aer.
Tot ieri am schimbat si freonul in instalatie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p4n73r0n
post May 27 2009, 09:35 PM
Post #7


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 19
Joined: 22-January 09
From: galati
Member No.: 2,470
Car: E36
Engine: 1,6 105 cp



QUOTE (MirceaRM @ Apr 17 2009, 02:05 PM) *
Florin83 ms de informatii.
Mi-am luat ieri un filtru de polen pt masina mea 316i Coupe E36, am cautat pe google cum se schimba, mi-am printat instructiunile tale, pozele si apoi am coborat la masina si mi l-am schimbat.
Intradevar se simte diferenta, caci la mine initial pe treapta 1 si 2 de ventilatie nu se prea simtea k baga aer.
Tot ieri am schimbat si freonul in instalatie.

curiozitate..kt te-a ajuns toata treaba cu freonul?...si kt e filtrul??

This post has been edited by p4n73r0n: May 27 2009, 09:35 PM


--------------------
dumb ass why are u screaming?it's the same till the end of time
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baubau
post Nov 1 2009, 07:23 PM
Post #8


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 35
Joined: 5-June 08
Member No.: 1,679
Car: e36
Engine: m42 140 hp



intradevar te-ai chinuit sa scoti si sa bagi la loc suruburile unde sunt gurile de aerisire
si eu am patit ca tine
pina am fost la electrician sa montez alarma si mia dat torpedoul jos si am vazut ca gurile de aerisire se pot scoate
deci si gurile de aer se pot scoate foarte usor csa sa bagti sau scoateti suruburile
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Klaxu
post Oct 31 2015, 06:45 PM
Post #9


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31-October 15
Member No.: 47,214
Car: 316i
Engine: M40 1.6i 100CP



Salutare...eu am un 316i din 1992 care nu are A/C. Oare am filtru polen ? Ca am dat jos torpedoul dar nu seamana cu pozele voastre...la mine am dat peste mecanismul care comuta intre locul pe unde sa sufle aer ... am pus o poza.
Attached thumbnail(s)
Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:06 PM