IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> xoxu, fostul zum
xox
post Mar 16 2007, 02:08 AM
Post #1


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Ce sa spun.. E un ursulet simplu, fara modificari, pe carburatie. Lucian m-a ajutat s-o cumpar, si nu-mi pare rau. Recunosc am vrut s-o vand de cateva ori, la modul ca mi-a trecut prin cap ideea, dar de fiecare data cand ma urc la volan ma simt bine. Imi place pisica arata intr-un fel, dar interiorul.. pana la urma eu o conduc nu ma uit la ea. Iar interiorul ursului imi place. Asa vechi cum e.

Masina asta nu va vedea praguri, spoilere sau kituri m-tech. Urmeaza sa-i dau jos eleronul de nova de pe portbagaj, imediat cum am sa gasesc o solutie sa-i acopar gaurile. Imi place cum a iesit din fabrica, singurele modificari voi cobori masina 5-10 cm pe arcuri sport eventual am sa-i schimb jantele. In plan e si vopsitoria si facuta tinichigeria. Pana atunci insa vreau sa mearga impecabil, sa nu huruie, sa nu troncane si asa mai departe. Posibil sa-i pun un kit de injectie, daca am sa gasesc si un debitmetru pe undeva. Imi place mult carburatia dar modelul care-l am acum pierburg e cam pretentios si isi arata varsta.

In final, e masina mea, singura, merg zi de zi cu ea si o iubesc asa cum e. Multi imi spun sa-mi iau golf, fiat sau mai stiu eu ce. Nu ma intereseaza, iubesc BMW-urile de cand eram pustan si mancam gume turbo.
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
 


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dj16xxs
post Mar 17 2007, 09:32 AM
Post #2


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 53
Joined: 11-December 05
From: craiova
Member No.: 121



QUOTE (xox @ Mar 16 2007, 02:08 AM) *
Recunosc am vrut s-o vand de cateva ori, la modul ca mi-a trecut prin cap ideea, dar de fiecare data cand ma urc la volan ma simt bine.

acelasi lucru mi se intampla si mie...imi zic ca o vand si cand ma urc la volan,gata zic ca nu o s-o mai dau niciodata!!!
masina se conduce excelent...si cand te gandesti ca este tehnologie de 20 si ceva de ani!!!
referitor la masina ta,multa bafta cu ceea ce vrei sa-i faci!!!

am o rugaminte:acum 2 sapt am fost in iasi in delegatie si am vazut un urs is-10-uzi....cred ca ursul asta are cele mai late roti care le-am vazut eu puse pe urs!!! cel putin in romania!!! poti sa pui si tu niste poze cu el!!!masina nu arata foarte bine,dar jantele sunt nebunie curata!!! cred ca sunt 11j pe spate!!!
merci!


--------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian325
post Mar 17 2007, 02:26 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,511
Joined: 25-May 06
From: IASI
Member No.: 307
Car: -
Engine: -





e masina lui marius - gospodarul - pe forum
au fost pozele aici: Poze 325cupe in pregatire
da nu se mai vad de cind cu rocada...
cind ma vad cu el ii fac poze
oricum e cel mai rapid urs din iasi insa omul nu se baga la intilniri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jorj3l
post Mar 17 2007, 04:07 PM
Post #4


!@#$%^&*~ !!!!,nu ?
***

Group: Members
Posts: 457
Joined: 9-May 06
From: Ro,Iasi
Member No.: 283
Car: --
Engine: Z14XEP



QUOTE (iulian325 @ Mar 17 2007, 02:26 PM) *
e masina lui marius - gospodarul - pe forum
au fost pozele aici: Poze 325cupe in pregatire
da nu se mai vad de cind cu rocada...
cind ma vad cu el ii fac poze
oricum e cel mai rapid urs din iasi insa omul nu se baga la intilniri...



dada masina lu gospudaru !!

roata mea de rezerva gospodaruleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!



Si, sa`ti traiasca masinutza uai xoxu` !
lovely!


--------------------
"volan de bmw pe dacia nova..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Aug 19 2007, 05:19 PM
Post #5


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Tot vad ca e un trend, vara asta s-au renovat ursii. Mai tarziu, dar intra si al meu in capitale.

In afara de optiunea de a o duce in service, as mai incerca recarosare sau macar sa cumpar o caroserie cheala cu acte. Daca stiti de asa ceva, astept idei/pareri/sugestii. Multumesc.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Jan 22 2012, 11:37 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,477
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





S-o bibilesti sanatos!


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 23 2012, 10:12 AM
Post #7


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Hehe, multumesc.

Are o hemoragie puternica de benzina, am identificat-o si tre' s-o rezolv azi. Ma enerveaza M20-ul, n-am loc sa-mi bag dejtele pe acolo. Din cauza ca avea M10, parca-i indesat cu forta motorul ala acolo, toate-s prinse cam aiurea, in locuri nefiresti.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 23 2012, 11:37 AM
Post #8


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Am dezgropat topic smile.gif
QUOTE (xox @ Jan 21 2012, 11:32 PM) *
E nostim, ieri mi-am luat E30-ul inapoi.

Cam toti mi-au zis ca-s natarau smile.gif Ce-i drept o lovisem destul de tare in 2007.

Dar imi aduc aminte cand am fost la Bucuresti dupa ea in '06, cand i-am cunoscut pe cei de aici, cand am fost la munte cu ea, cand a dat prima zapada si tot asa. In Iasi la fel, am cunoscut oameni noi si am trait experiente placute.

Si eu sufar din cauza faptului ca nu-mi permit un trai decent. Prost nu-s, facultate am facut dar nu pot sa ma angajez ca un mic robotel de bucatarie care sa asambleze soft/hard pe banda rulanta. Asa ca ma descurc si eu cum pot. Chit ca-i dificil, ma mai ajuta si parintii cu micile "task"-uri de zi cu zi si aia e.

De fapt ce vreau sa spun e ca mi-am luat inapoi masina pentru ca-i singurul mod prin care pot sa scap tocmai de problemele cotidiene. M-am urcat la volan, 10km ma plimb si-apoi ma duc la somn linistit. Si nu-mi mai pasa ca n-am un job de mii de lei pe luna. Am un job modest dar ma tine in priza si-mi permit si masina. Inca n-am nevasta, nici copii (sper laugh.gif ) deci duc o existenta relativ lipsita de griji. Chiar daca-mi dau seama ca-i momentul sa schimb acest "status quo", nu ma grabesc.

In final, consecintele guvernarii actuale si trecute nu se fac simtite doar vis-a-vis de pasiunea pentru o marca/model de masina. Ce as putea zice de infrastructura, de drumuri, poduri, baraje, obiective turistice sau alte "fleacuri" de soiul asta? Sau de firme, de la angajator la angajat? Pana la blocuri, din perspectiva locatarului sau a vecinului. Scoli, spitale, muzee...

Nu vad o solutie pe termen scurt, dar continui sa sper intr-o schimbare. Nici eu nu-s cetateanul model, recunosc asta, dar incet incet ma schimb. Poate-i varsta de vina, cine stie. Oricum ar fi, chiar daca s-au schimbat multe lucruri in ultimii 10 ani, s-au schimbat si mai multe lucruri in ultimii 20. In curand am 31 ani, iar la 10 ani mi-aduc aminte cu placere cum descopeream guma turbo si ... fetele laugh.gif Acum a venit momentul sa-mi redescopar E30-ul, sa-mi linistesc putin mintea si sa schimb un colier pe unde pierde benzina. Sa-mi fac si ITP-ul, asigurarea si sa-mi cumpar xenon. One day at a time.

Spunea cineva intr-un articol ca generatia noua e cunoscuta ca si generatia "ADD" (ceva sindrom cu deficit de atentie) - explicata pentru oamenii de rand prin lipsa de atentie catre un subiect, datorata lipsei "multi-tasking"-ului real in "greerul" uman. Sau si mai simplu, esti bombardat cu atat de multa informatie, incat sari de la una la alta si astepti acest flux de informatii sa ramana constant, indiferent de sursa lui.

Oamenii nu mai gasesc un echilibru, ceea ce e trist. Eu l-am gasit in masina asta. Deci e mai mult decat un hobby, it's my way of clinging on to sanity.

PS: Stiu ca nu-s coerent in general in idei. Gandesc, trag o concluzie si apoi o prezint fara a urma firul logic in asa fel incat un interlocutor sa ma urmareasca. Da' macar am zis ce-am avut de zis. Si-i si mai ieftin ca la psihiatru tongue.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Jan 23 2012, 12:32 PM
Post #9


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



s-o re-stapanesti sanatos XOX-ule. cu ocazia asta, poate ajung si eu sa iti mai fac o vizita smile.gif a trecut ceva vreme de cand nu ne-am vazut, avem niste beri de baut datorie smile.gif


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 23 2012, 07:33 PM
Post #10


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Valeu, doar "niste"? Tre' sa-ti dau o naveta laugh.gif

In alta ordine de idei, n-am reusit s-o aranjez si inca merg cu bomba dupa mine, azi la mall era unu de fro patruj de ani care facea misto de mine si se plimba cu bricheta pe langa masina. Si tre sa-i rezolv si ceasurile din bord, ca n-am decat vitezometru functional. Nici nu stiu cand mai am benzina, cica doar cand se aprinde portocaliu tre' sa-mi fac griji. Partea buna si nebuna e ca tot am pompat azi in ea.

Si are si asigurare de azi celb (15).gif sper intr-o saptamana sa rezolv si itp-ul, ca-mi expira luna viitoare pe 22.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 23 2012, 07:46 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57



trebuia sa-l urmaresti pe ala cu bricheta si sa vezi in ce se urca si apoi iti aprindeai tigarea langa el sau ii cereai un foc smile.gif)) un prieten pe e85 (mergea cu loganul).... si cand au trecut uni pe langa el i-au aprins bricheta biggrin.gif tare faza dar aiurea zici ca ei sunt mai superiori smile.gif) astazi stateam afara si 2 somalezi cu e39 impingeau la ei de zor au ramas fara benzina si-au luat frumos 5L si au mers pe jos o bucata buna de drum si cu fite pe ei si cu de toate nasol sa faci astfel de pana dar mai funy e cand vezi asa ceva biggrin.gif sa fiu pe subiect momentan punei mecanica la punct si la vara tinichigerie + vopsitorie si referitor la recarosare fa un calcul ursu din germania + benzina pana in romania taxele de drum + taxa de recarosare si vezi unde iesi ...eu gasisem un urs care era frate cu al meu la 700 de euro dar m-am gandit si am pus pe hartie 700 masina + 300 benzina + 50 de euro taxe de rovinieta etc prin alte tari + nr de germania + taxa de recarosare pai depasesc 1000 de euro si tot nu faci o treaba te tine si tabla aia 2 3 ani si incepe si aia sa infloreasca asa ca mai bine tinichigerie calumea + vopsire la cuptor sti ca nu mai ai treaba vreo 10 ani maxim biggrin.gif sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 23 2012, 11:35 PM
Post #12


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Dupa 6 ani de zile inca mai pomenesc guma turbo laugh.gif abia acum mi-am dat seama.

Update: masina-i vopsita, tabla facuta, mecanic e impecabila, n-am ce sa-i reprosez, pana si interiorul arata binisor. Dupa ce rezolv furtunul asta de pierde benzina, am sa ma apuc sa vad ce-i cu motorul, in rest... bani de benzen sa am smile.gif Ca de mers merge, azi am rupt aderenta intr'a 2a la ce mizerie de mazga era pe jos. Nimic grav, cred ca a vrut doar sa-mi aduca aminte cum e cu rwd-ul asta.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Feb 19 2012, 11:40 PM
Post #13


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Am intrebat si pe topicul lui Mihai dar am sa intreb si aici: daca am lupe merge sa-i pun xenon plug'n'play? Tot stau in dubii dar mi-as dori mult sa vad si eu mai bine strada din fata mea...


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Feb 20 2012, 10:31 PM
Post #14


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





raspuns: da.
verifica ce tip de bec ai, parca e H1.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 16 2012, 06:35 PM
Post #15


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



M-am tot uitat pe realoem dar nu identific de nici o forma cotul asta de la debitmetru. Ori ca nu m-am uitat la anul care trebuie ori nu e atat de exacta imaginea de pe site.

Ceva ajutor?



--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Mar 16 2012, 08:04 PM
Post #16


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP



da-mi o serie de sasiu si il gasim


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 16 2012, 09:00 PM
Post #17


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Din pacate nu-i motorul ei original.

De exemplu vad piesa 8 - Rubber Boot http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...hg=13&fg=15

Dar parca-i lipseste ceva, nu-mi dau seama daca are celelalte locuri pentru furtune (cele mai aproape de debitmetru)

LE: am gasit aici:
http://www.schmiedmann.com/3_series/E30/Sp.../page2.htm#1602

http://www.schmiedmann.com/3_series/E30/Sp.../page2.htm#7580

http://www.schmiedmann.com/3_series/E30/Sp.../page3.htm#1660

Vad ca sunt la fel astea 3, difera doar o cifra. Dar seamana destul de bine cu cel de pe motorul meu....

This post has been edited by xox: Mar 16 2012, 09:01 PM


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Mar 16 2012, 09:29 PM
Post #18


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP





injectie motronic sau jetronic?cu sau fara catalizator?cate gauri are furtunul tau?

As zice ca e asta...cod oem 13 71 1 726 204
Attached Image


This post has been edited by elvislorin: Mar 16 2012, 09:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 16 2012, 09:54 PM
Post #19


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Si mie tot ala mi se pare ca e, injectia habar n-am ce tip e, nu stiu cum sa-mi dau seama doar din poza. Ala se potriveste la orice M20B20 dupa 86 nu? Are 4 gauri ca si al meu vad..

Abia mi-am luat-o inapoi, cu motorul schimbat, si n-am apucat deloc sa ma joc la ea, a stat doar sub zapada. In link-urile de mai sus vad ca singurele diferente sunt greutatea furtunelor.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Mar 16 2012, 10:03 PM
Post #20


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP



da. e pt modelul din 86. ti-am dat mai sus codul original. uite si un cod de vaico V20-0106, pe care sigur il gasesti in comert la noi. daca nu o rezolvi anunta-ma si ti-l caut. si eu l-am schimbat pe al meu tot cu un vaico. l-am primit intr-o saptamana si m-a costat vreo 60 de lei


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:55 PM