IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> SE RIDICA MASINILE, ATENTIE!!!
butcky
post Aug 9 2007, 05:11 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 2,496
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 24
Car: e30 - 325ix din '89
Engine: 2.5 - 171 cp



Se ridica masinile parcate ilegal! mad.gif Mi-a spus cineva de 2 zile , dar nu am crezut. Azi i-am vazut pe la Unirii si am facut cateva poze. Am stat de vorba cu aia de la firma care ridica (ROSAL) si mi-au spus ca daca ti-o ridica e amenda 6 milioane la platforma + 2 puncte din permis + 700 mii amenda la politie si daca nu apuca sa ti-o ridice e 2 milioane + 2 puncte + 700 mii la politie.
Era acolo si un Logan galben cu radar care cred ca filma cum era parcata masina dry.gif
Masinile se duc undeva pe la ACUMULATORUL - de la Cora mai sus spre Pantelimon, intr-o curte pazita.
Aveti grija unde parcati!!!!!!!!

This post has been edited by butcky: Aug 9 2007, 05:14 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
 


--------------------
e30 - 318i coupe din '90 / e30 - 318i coupe din '89 / e30 - 324d din '86 / e30 - 325ix din '89 / e30 - 325i din '88 / M5 engine 3800 cmc - over 340 hp (Nurburing Edition)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Aug 9 2007, 05:14 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



ce bine imi pare.. am boala pe aia care le parcheaza total aiurea fara sa se uite ca incurca drumul sau ca blocheaza pe careva..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
INTERCEPTOR
post Aug 9 2007, 05:20 PM
Post #3


me,love,ciupacabra
*****

Group: Members
Posts: 4,273
Joined: 23-October 05
From: ROMANIA
Member No.: 50
Car: 3.0, 2000,2800CS,2500
Engine: M 30 si 1 M10





si mie imi pare bine .dar mi se pare totusi prea mult 6 milioane.dar numai asa se face treaba .daca pune amenda doar 1 mil pt unii e nesemnificativ.
da eu nu vreau sa le ia din uniri as vrea sa le ia de pe stradute sau pe taximetristi care parcheaza pe unde apuca


--------------------


Uploaded with ImageShack.us
girls allowed
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Aug 9 2007, 08:08 PM
Post #4


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Eu deja ma enervez cand vad asa ceva. In loc sa fac aici in oras niste locuri de parcare nu fac decat sa da amenzi. Intradavar, cand parchezi asa in cat flux de circulatie este in pericol trebuie tractat.
Nu mi se pare ca masini din poze sunt parcata chiar asa de aiura. Ajunge amenda si atat. De ce treb sa pierzi o jumatate de zi sa-ti cauti masina nu stiu unde la perferie.

Si ma enervez si mai tare cand ma amintesc cand stateam la un bloc cu curte cu poarta care din nefericire era de obicei blocat de oameni care mancau la un restaurant de vis-a-vis. Credeti ca venea cineva sa mute masinile in caz asta? Cand erau 2 afise pe poarta cu parcare interzisa, un stalp cu un semn rutier de oprire interzise pe langa poarta, si cand scrie in codul rutier ca nu ai voie sa stationezi in fata unei poarta? Nu. Politia nu era interesata in asa ceva.

Asa am luat si eu odata o clema din asta galbena la o roata pe la unirii cand sa lucrea la parcare din spate si chiar nu avai unde sa-ti las masina. Si nu am pus in pericol circulatie. Si oricum alcolo era de obicei plin de taximetristi stationati.

Mi se pare hipocrit toate afacere asta.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Aug 9 2007, 08:24 PM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Eu cand am parcat ilegal in Milano (n-am platit, era parcare cu plata pe timpul zilei) am luat amenda 36 de euro. Si m-am invatat minte, am fost foarte grijuliu de atunci oriunde parcam. Ma uitam dupa semnele de la inceputul si sfarsitul parcarii intre ce ore se plateste si plateam. Si eram atent sa nu-mi expire orele platite, si ma intorceam sa platesc daca mai aveam treaba.
Si pietonii m-au surprins. Iti atrageau atentia cand faceai ceva nepermis. Era sa intru pe o strada cu sens unic pe contrasens si mi-a strigat un pieton ca nu e voie. Si cand am oprit intr-o seara undeva intr-o parcare am oprit pe un loc care nu era inconjurat cu dunga albastra (semn de parcare platita pe timpul zilei si gratis noaptea, in general), pentru ca n-am vazut ca nu e marcat (era seara). Pietonii din zona imediat mi-au zis ca nu pot sa opresc acolo, sa ma mut intr-un loc marcat cu dunga albastra. Si m-am mutat, ca amenda e mare.

Nu mi se pare o idee buna sa ridice masinile, asta e o solutie extrema, sa le ridice doar daca blocheaza accesul undeva. Sa dea amenzi pentru asta. Daca ar da si la noi amenzi MARI pentru parcare ilegala sunt sigur ca ar scadea cu mult numarul celor care parcheaza ilegal. Si daca politistii ar fi stricti cu cei care depasesc coloanele de masini si ar aplica legea sunt sigur ca am ajunge si noi sa fim civilizati, cum sunt si cei din vest.
Si pentru depasirea vitezei cu putin peste 10 km/h peste limita legala am luat 74 de euro amenda (mergeam cu putin peste 120 km/h pe ploaie, trebuia sa merg cu 110 si nu stiam). Am fost mult mai atent la viteza dupa aceea...


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Aug 9 2007, 08:31 PM
Post #6


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Am dat acuma in an jumate in Olanda 130 de Euro pt ca am trecut peste o linie continua intre benzi la un semafor.. Sper ca nu chiar ajunge asa in Romania :-)


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 9 2007, 09:51 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Asta e o mare porcarie....daca iti ridica masina si jegosii ti-o zgarie recunoaste cineva ca ti-au zgariat-o ei? Normal ca nu si la cat de atenti sunt in general astfel de oameni cu bunurile altora o sa iasa un balamuc aiurea...
Cat despre amenzile primite de alti useri in alte tari, acele amenzi sunt in functie de nivelul de trai mai ridicat....La noi amenzile sunt prea mari.... Nu cred ca o amenda de un mil e nesemnificativa, nu cred ca ii place cuiva sa dea cate un milion degeaba pt o parcare in loc nepermis.
Oricum nu e normal sa fii amendat cand nu exista loc unde sa parchezi legal...E normal sa amendeze mitocania dusa la maxim, cei care blocheaza accesul pe o strada, cei care parcheaza in mijlocul strazii aproape (am vazut ceva cazuri), cei care isi parcheaza masina pe locuri de handicapati sau in statii de transport in comun...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Aug 9 2007, 10:24 PM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 9 2007, 10:51 PM) *
cei care isi parcheaza masina pe locuri de handicapati sau in statii de transport in comun...

Am vazut in seara asta la Carrefour Baneasa un X5 nou parcat pe 2 locuri de parcare in diagonala, dintre care unul era pentru handicapati. Oare soferul (sau soferita) ce amenda ar fi meritat pentru asta?

In centru (pe bulevardele principale) ar trebui sa dea amenzi pentru parcarea in loc nepermis. Pe strazile mici din cartiere parerea mea e ca nu trebuie date amenzi, chiar nu exista locuri de parcare unde sa-ti lasi masina in fata casei.
Ar fi bine sa inceapa sa marcheze si la noi locurile unde poti sa parchezi, asa cum e prin afara, si sa faca parcari cu plata cu self-service, cum sunt pe afara si cum am vazut in Brasov de cativa ani.


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
INTERCEPTOR
post Aug 10 2007, 01:29 AM
Post #9


me,love,ciupacabra
*****

Group: Members
Posts: 4,273
Joined: 23-October 05
From: ROMANIA
Member No.: 50
Car: 3.0, 2000,2800CS,2500
Engine: M 30 si 1 M10



corect nici nu cred c ao sa intre prea curand pe stradute sa ricide masinile.eocamdata cred ca o sa se plimbe prin centru
saubulevarde.cu politisti noistri tarani inculti si incompetenti nu o sa fie nicodat animic bun in tara asta


--------------------


Uploaded with ImageShack.us
girls allowed
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Aug 10 2007, 01:29 PM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,477
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





Asta e doar o noua afacere de familie, probabil, sa aiba firma care le salta cu ce sa-si plateasca frumusete de masina de saltat autoturisme. Strada aia probabil e cea mai aerisita din centrul Bucurestiului (e in zona Sf Vineri, nu?) si nu cred ca vre-o masina parcata acolo incurca traficul.
Vorba lui Interceptor, sa mearga pe stradute la curatenie. Dar stai, ca acolo nu incape magaoaia. Niste tampiti vio (33).gif


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Aug 13 2007, 12:28 AM
Post #11


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



amenzile cat mai mai civilizeaza rromania (sau credeti cumva ca in vest oamenii se nasc civilizati... vedeti-va de treaba... amenzile i-au civilizat wink.gif )
eu sunt de acord si cu ridicatul si cu amenzile
eu NICIODATA cand ma duc in centru NU parchez masina in locuri nepermise, si dau si bani la parcare (gen dali sau unirii), asa e peste tot in lume..


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sergiu67
post Oct 29 2007, 02:02 PM
Post #12


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 149
Joined: 26-August 07
From: din zalau, viitura in arad
Member No.: 1,103
Car: bmw e30 turing
Engine: 1,8



ziceti de cat de nesimtiti is astia cu parcarile..hai sa va spun ce patesc eu cu astia cu parcarile....intr-o zi aveam treaba multa la politie la inmatriculari si masina imi era parcata peste drum de politie(strada cu sens unic)ca din senin apar astia cu ridicatul masinilor tocmai pe cand sa ies din politie...le-am zis ca eu is cu masina respectiva si ca plec de acolo,dar nu au inteles...au zis ca masina era deja ridicata cu toate ca masina era cu toate rotile pe pamant...ziceau ei ca daca au coborat bratul de la masina de ridicat inseamna ca e ridicata masina...politaiul a vrut sa-mi dea amenda si sa ma duc pe jos pana la birou dupa bani ca sa le platesc ridicatul....atunci mi-a sarit tandara...m-am certat rau de tot cu politistul(care pana la urma mi-a dat un avertisment), si dupa aia le-am zis ca daca tot vor sa ridice masini sa mearga la mine la bloc ca acolo au de unde(e piata alimentara si aia cu en-grosurile lor isi lasa masinile aiurea dar si cumparatorii, de multe ori nu pot sa intru la mine in parcare).tipul de la primarie imi zicea sa ma duc sa depun o cerere la primarie ca numai asa pot sa mearga acolo in piata...ciudat,mai ales ca toata lumea stie de problema asta...is curios ce se intampla daca trebuie sa intre salvarea sau pompierii...acolo unde is probleme cu adevarat se fac ca ploua,dar de masina mea de firma(un polo)se leaga si nici nu incurca circulatia....astia is gunoaie de oameni.sincer va spun,de atunci pot sa-mi las masina oriunde ca nu se mai leaga de ea


--------------------
Destinul pune două degete pe ochii omului, două pe urechile lui şi pe al cincilea pe buzele lui spunāndu-i: “Taci!”.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ve
post Oct 29 2007, 06:26 PM
Post #13


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 318
Joined: 4-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 87
Car: E39 530d
Engine: M57



de acord cu ridicatul masinilor care incurca circulatia si cu amenzile pentru parcare in loc nepermis.
singura problema este acel pret de 6 milioane care reprezinta transportul masinii. e de trei ori pretul unei platforme normale pe care o chemi daca ai necazuri. daca faci o tampenie e normal sa platesti amenda nu sa umplii conturile unei firme de ridicat masini.

This post has been edited by ve: Oct 29 2007, 06:27 PM


--------------------
Ex '85 524td E28, USA Model
Actual 2003 530D, E39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
butcky
post Nov 3 2007, 01:42 AM
Post #14


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 2,496
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 24
Car: e30 - 325ix din '89
Engine: 2.5 - 171 cp





Azi la OMV-ul de la Udristei m-am certat cu 2 garcea si un agarici care era cu ei ca de ce fac poze cand ridica masinile. Spuneau ca nu am voie smile.gif Atata vreme cat sunt pe domeniu public si nu e proprietate privata am voie sa fac ce vreau tongue.gif
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
 


--------------------
e30 - 318i coupe din '90 / e30 - 318i coupe din '89 / e30 - 324d din '86 / e30 - 325ix din '89 / e30 - 325i din '88 / M5 engine 3800 cmc - over 340 hp (Nurburing Edition)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:13 AM