IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> DIY: Inlocuire suspensii si frane puntea spate, rulment, arcuri, amortizoare, discuri, placute, saboti frana de mana
Darren
post Mar 27 2007, 04:45 AM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Week-end-ul trecut am procedat la un episod de DIY pentru a inlocui urmatoarele:
- rulment spate: vechiul rulment avea un mic joc si facea zgomot cand viram
- amortizoare spate: instabilitate pe drumuri cu denivelari
- arcuri spate: inaltimea masinii era mai mica decat cea specificata de BMW, arcurile nu pareau uzate, dar s-a dovedit ca ele erau de vina
- discuri si placute spate: erau cam uzate
- garniturile etrierilor: suspectam blocarea unor etrieri la franare. Daca nu stiti ce diametru are pistonul din etrier, va puteti uita la cifra scrisa pe etrier (demontati doar roata). La mine pe spate sunt de 36mm, iar pe fata de 54mm.
Attached Image



1. Pentru inlocuirea rulmentului trebuia sa desfac planetara din fuzeta. Pentru asta, cu masina asezata pe pamant si frana de mana trasa, am slabit piulita din capatul planetarei introducand cheia prin gaura in care sta emblema BMW din janta.
2. Am slabit toate prezoanele inainte sa ridic masina pe elevator (din moment ce umblam la instalatia de franare, nu mai puteam sa fac lucrul asta cu masina pe elevator pentru ca nu mai aveam cu ce sa blochez rotile)
3. Am desfacut planetarele din diferential desfacand suruburile cu cap TORX (de fapt inversul lui torx, nush cum se numeste, cheile au indicativ Exx) folosind un impact tool electric si multe prelungitoare. Am prins planetara de bratul superior folosind (normal) o sarma.
Attached Image
Attached Image
Attached Image

4. Pentru a putea desface etrierul de pe spate a fost nevoie sa demontez amortizorul de pe bascula (suruburile culisante care tin etrierul pe suportul de etrier se afla in dreptul amortizorului).
Attached Image

Inainte sa desfac surubul care tine amortizorul prins de bascula am pus un cric sub bascula, pentru a nu lasa bascula sa coboare (arcul impinge bascula mai jos decat pozitia in care amortizorul este extins la maxim si nu vroiam sa solicit inutil articulatiile).
Bineinteles ca amortizorul era uzat (il puteam comprima la maxim relativ usor si folosind o singura mana), tubul de protectie anti-praf lipsea cu desavarsire, iar tamponul amortizorului era praf.
Attached Image

5. Dupa inlaturarea amortizorului, am avut acces la suruburile culisante care tin etrierul pe suportul de etrier (imbus de 7).

Attached Image

6. Pentru a scoate mai usor etrierul a trebuit sa presez pistonul etrierului in interior folosind o surubelnita pe post de parghie.
Attached Image

7. Etrierul nu trebuie lasat sa atarne in furtunul de frana. L-am legat de bratul inferior cu o sarma (romaneasca treaba)

Attached Image

8. Dupa demontarea etrierului, am avut acces la suruburile suportului de etrier. (Aveam acces si inainte, dar numai cu o cheie fixa, deoarece unul din suruburi este in dreptul furtunului de la etrier, si pentru mai multa precizie/forta vroiam sa folosesc o tubulara)
Attached Image

9. Am desfacut surubul imbus care tine discul pe fuzeta (folosind cu incredere mult degripant pentru a nu risca deteriorarea lui).
Attached Image

10. In interiorul masinii, am desfacut piulitele care tin cablurile de frana de mana prinse de maneta franei de mana pentru a se elibera cablurile de la frana de mana.
11. Am scos discul de pe fuzeta (folosind mult degripant si cateva lovituri cu ciocanul)
Attached Image

12. Am demontat sigurantele de prindere a sabotilor de la frana de mana (folosind un imbus introdus printr-o gaura de prezon am rotit siguranta 90 de grade). Fiecare sabot are cate o siguranta.

Attached Image

13. Am scos arcul care prinde sabotii in partea cu mecanismul franei de mana (unde vine cablul de la frana de mana)
Attached Image

Apoi sabotii au iesit simplu
Attached Image

14. Am demontat cablul de la frana din mecanismul franei de mana (e prins printr-un pin de metal care este accesibil daca se "desface" mecanismul)
Attached Image

15. Am demontat bara anti-ruliu (cate 1 piulita in spatele arcului care tine bieleta prinsa pe bascula si 2 suruburi care tin clemele bucsilor pe caroserie)
16. Am coborat incet cricul care sustinea bascula (incet am zis, pentru a nu risca o decomprimare brusca a arcului).
17. Folosind o ranga pe post de parghie, am tras bascula mai jos decat dorea ea sa stea, si s-a eliberat arcul din suportul superior, et voila, arcul a iesit

Attached Image

Am comparat arcul vechi cu cel nou, diferenta este minora, dar efectul o sa-l vedeti la sfarsit
Attached Image

Dupa scoaterea arcului, pozitia basculei "lasata liber" era putin mai sus decat pozitia in care ar fi fost daca as fi prins amortizorul la loc, asa ca am ales sa o las in aer.
18. Pentru a scoate rulmentul, in lipsa de "special tool BMW", am folosit metoda traditionala - presa hidraulica. Pentru asta a trebuit sa demontez bascula de pe masina. Faceti semne inainte sa scoateti suruburile de prindere a basculei, pentru a pastra cat de cat unghiurile intr-o pozitie aproximativa macar pana ajungeti la standul de unghiuri. Bascula este tinuta de:
- cablul de frana de mana (la mine n-a vrut sa iasa din bascula, l-am scos din masina si l-am purtat dupa bascula)
- suportul conductei franei (e prinsa cu 2 suruburi pe spatele basculei)
- planetara (slabisem piulita inainte sa ridic masina pe elevator, demontasem planetara (noroc ca a iesit usor din fuzeta, altfel imi trebuia o presa si rabdare)
- senzorul de ABS
- 2 suruburi (unul la bratul inferior, altul la bratul superior)
- suportul de pe caroserie (aflat langa prag, sub usa din spate) - are 3 suruburi


Pentru a inlocui rulmentul a trebuit sa fac urmatoarele:
- presat din spatele port-fuzetei doar pe flansa, a iesit flansa fuzetei (cu o bucata din rulment pe ea - miezul rulmentului e format din 2 cilindri, unul a ramas pe flansa, noroc ca a iesit relativ usor cu o surubelnita si lovituri usoare de ciocan)
- am scos siguranta rulmentului
- presat din spatele port-fuzetei de data asta pe rulment, a iesit si rulmentul de pe fuzeta
Attached Image
Attached Image

Attached Image

Noul rulment l-am introdus in port-fuzeta folosind presa doar pe inelul exterior al rulmentului (si dupa ce am curatat de impuritati lacasul)
Am asezat noua siguranta a rulmentului (DA, siguranta rulmentului trebuie inlocuita neaparat)
Attached Image

Apoi am presat flansa fuzetei in rulment folosind o presa mecanica (de fapt un sistem format din cateva saibe si un surub lung) de data asta avand grija sa folosesc ca punct de sprijin inelul interior al rulmentului. (metoda folosita de mecanici este "cu ciocanul", fara suport pt inelul din interior al rulmentului blink.gif )

Am montat bascula la loc pe masina, conectand senzorul de ABS si cablul franei de mana (conductele de frana le inlocuiam, deci nu le-am prins la loc)

19. Golind portbagajul, am demontat capitonajul de pe interiorul aripilor pentru a ajunge la prinderile flanselor de amortizor, si am desfacut cele 2 suruburi care tin fiecare flansa de amortizor pe caroserie, eliberand astfel tot ansamblul de amortizor de pe masina.
Folosind pentru fiecare amortizor cate 2 saibe, 1 distantier, 1 tampon, 1 tub de protectie anti-praf, 1 flansa amortizor si o garnitura de hartie (da, garnitura de la flansa e de hartie), am compus noile ansamble de amortizoare, conform schemei de pe realoem.com (noroc cu codurile de pe plicuri) si le-am montat pe masina (prinzand doar flansele de caroserie, lasand liber partea inferioara a amortizoarelor)
Attached Image
Attached Image

Attached Image


20. Am demontat etrierii de pe masina cu tot cu cele 2 furtune si conducta (pe care le-am inlocuit), am demontat pistonul etrierului si am inlocuit garniturile (garnitura de lichid, garnitura de praf, suportii pentru suruburile culisante (acestia trebuie sa fie perfect curati impreuna cu suprafata de culisare a suruburilor - cel putin asa scrie in carte)
Attached Image
Attached Image

21. Am curatat fuzeta pe toata suprafata care vine in contact cu discul, pana la luciul metalic, si am montat noul disc.
Attached Image

Attached Image

22. Am montat suportul de etrier si etrierul cu noile placute (pe am uns suprafata si interiorul pistonului cu vaselina care previne scartaitul franelor - chiar daca placutele aveau pe spate o folie cu acelasi scop)
Attached Image
Attached Image

23. Utilizand aceeasi ranga pentru a face parghie, am tras basculele in jos pentru a face loc noilor arcuri. Mai intai se aseaza arcul in suportul inferior, apoi in cel superior. Pentru o montare mai usoara, se pot unge capetele arcurilor cu vaselina.
24. Am ridicat bascula folosind un cric pana cand a ajuns la nivelul la care puteam conecta si amortizorul la bascula. Am montat planetarele la loc pe diferential.
Attached Image

Attached Image

25. Dupa ce am aerisit franele si am completat lichidul de frana pierdut, am montat rotile si cu masina coborata am strans prezoanele si capul planetarei.

Rezultatul il vedeti mai jos. Prima poza e inainte de schimbare, a doua este dupa.
Attached Image
Attached Image


Timpul de lucru a fost de vreo 23 de ore, in 2 zile, cu pauze de tigari, mancare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian325
post Mar 27 2007, 06:35 AM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,511
Joined: 25-May 06
From: IASI
Member No.: 307
Car: -
Engine: -



bravo
pina la urma ai reusit wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Mar 27 2007, 07:22 AM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP





Felicitari! O sa fac topicul "Pinned".


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Mar 27 2007, 09:25 PM
Post #4


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



Multumim pentru descrierea detaliata a operatiunii!


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post
84 HOT
post Mar 28 2007, 05:18 PM
Post #5


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 230
Joined: 23-June 06
From: Klausenburg / Kolozsvar / Cluj-Napoca
Member No.: 358



cat a costat?biggrin.gif ar trebui sa fac si eu asa ceva pe spate la mine:D inca nu am schimbat nimic la asnamblul spate.


--------------------
I love my BMW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Mar 28 2007, 05:52 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP





Lista cu piesele o gasesti aici: http://bmwzone.ro/forums/index.php?showtopic=73&st=700#
Manopera a fost pe baza de mancare, bautura, tigari si febra musculara. Nu stiu cat ar fi costat, dar am preferat sa fac eu operatiunile, pentru ca n-aveam chef sa ma cert cu vreun mecanic care vrea sa puna ciocanul pe rulmenti, sau care are tot felul de idei marete (venite din experienta lui vasta).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisdum
post Aug 15 2009, 07:50 PM
Post #7


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 85
Joined: 24-January 09
From: Constanta, U.E.
Member No.: 2,480
Car: E36
Engine: M42 1.8is 140cp



celb (4).gif snf (45).gif Foarte explicit topicul . Multumim !!!!


--------------------
E36 318is
E39 523iA
Go to the top of the page
 
+Quote Post
daman
post Nov 24 2009, 12:18 PM
Post #8


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 218
Joined: 7-May 09
From: bucuresti
Member No.: 2,727
Car: e36,e21
Engine: m43 1600 105 cp



bravo.e foarte bine ca ai explicat in detaliu cum ai facut si mai ales ca ai pus poze.pentru mine articolul asta e foarte folositor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:28 PM