IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> E34 520i, Driving Pleasure
tomado e28 owner
post Jun 30 2010, 12:13 AM
Post #21


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Acum am gasit si eu topicul tongue.gif M-am regasit si pe mine intr-o anumita masura. Mai ales la partea cu Lego smile.gif Nici eu nu am stiut nimic despre BMW inainte de a lua masina, decat legenda ca ar consuma mult tongue.gif Felicitari pentru ca ai grija de ea si s-o folosesti sanatos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 30 2010, 12:26 AM
Post #22


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



iti multumesc pt promptitudine

ce ma mira pe mine f mult e ca ei resping castrolul si nu inteleg asta deoarece vad niste uleiuri in lista aia de admisi care parca nu au

treaba cu ei gen ulei de fiat, selenia etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Jun 30 2010, 07:40 AM
Post #23


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat





in fond si la urma urmei uleiul trebuie sa asigure ungerea. nu e vre-un motor v-tec deci eu cred ca e in regula chiar si acel ulei smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Jun 30 2010, 11:20 AM
Post #24


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (elvislorin @ Jun 30 2010, 12:47 AM) *
.acum probabil ca o sa sara ciupanezu si cei ca el si o sa reinceapa discutia cu ce recomanda bmw si bla bla bla


Nu neapărat ceea ce recomandă BMW, este evident că aproape orice ulei īn afară de OMV, Petrom sau alte porcării pot fi utilizate fără probleme.
Eu cānd am mai spus că trebuie respectate recomandările producătorului obligatoriu nu m-am referit la ulei de motor ci la uleiul de cutie automată.
Acolo nu te poţi juca, poţi strica cutia dacă pui după ureche.
Eu pun Castrol pentru că-l consider un ulei bun.

Nu este un lucru rău să consume ulei, este normal ca un motor să consume ulei.

Iar consumul de ulei este influenţat de regimul de exploatare.

This post has been edited by Ciupanezu: Jun 30 2010, 11:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Jun 30 2010, 11:24 AM
Post #25


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP



evident ca ai raspuns smile.gif)....hai sa nu ii facem omului praf topicul smile.gif)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Jun 30 2010, 11:26 AM
Post #26


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Atāta timp cāt este vorba de o discuţie pur tehnică, nu se face praf nici un topic de pe un forum auto.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jun 30 2010, 12:00 PM
Post #27


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (elvislorin @ Jun 30 2010, 12:24 PM) *
evident ca ai raspuns smile.gif)....hai sa nu ii facem omului praf topicul smile.gif)...

Ciupanezu a raspuns frumos.
Cu ulei e ca cu religia. Pana si pe forumuri din .de sa inching discutiile despre ce ulei ar fi mai bun. Eu pana acuma am folosit Castrol, cumparat din comert, dar sincer, sunt sigur ca existe uleiuri mai bune. Nu imi place faptul ca produc si in Turcia.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 30 2010, 12:08 PM
Post #28


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



perfect de acord cu ciupanezu

eu cred totusi ca uleiurile din benzinarii gen OMV, petrom sau lukoil sunt mai mult pentru completari de urgenta

eu cel putin asa consider

in fine...iar o dam in offtopic.....scuze warhammer

This post has been edited by haifisch: Jun 30 2010, 12:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 30 2010, 12:26 PM
Post #29


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Multumesc tutoror de suport si aprecieri wub.gif

@haifisch - Da , nici o problema cu uleiul. Nu ma deranjeaza smile.gif Chair va rog sa continuati cu impresii , pareri ,sfaturi etc.

Eu asa am 'invatat' sa 'invat' biggrin.gif cautam elementele de baza ,incerc sa ma documentez cat mai mult apoi caut cat mai multe pareri @ argumente de riguare sa vad daca ceea ce am eu in cap ar corespunde .. analizez ,ia de ce e asa, corelez, ma razgandesc si tot asa biggrin.gif

@bartro .. cam asa si eu.. faza cu Turcia . De ex exista si ulei BMW HIGH POWER SPECIAL SAE 10W40 .. dar care am intelets ca sunt facute tot de Castrol si ce mi se pare ciudat e ca acest ulei are acelasi bidon ca cele de FORD de ex... bine asta asa apreciere ala cald tongue.gif nu am probat sa vad cum merge motorul cu asa ceva.. ca dupa incidentul cu mobil , nu prea am chef de experiment,adica nu zic ca sunt proaste.
Asa voi baga Liqui Moly acesta ca vreau sa plec si in 'rodaj' cu el biggrin.gif daca e ok ,, e perfect.
Daca nu , urmatorul pe lista Motul. Daca nici ala atunci Ulei BMW sau Castrol Magnatec ..si tot asa pana ajung la Mobil ca asta e singurul care am experimentat pe pielea mea tongue.gif deci incerc sa fiu 'open minded' smile.gif Ca oricum eu nu merg incredibil de mult cu masina , eu folosesc 99% vara si drumu lung. Nici 5000 km nu am cu ea tongue.gif si sa imi ofere protectie pt acest interval .. si la fel am inteles ca merge aproape orice ,ideea e sa il schimb des. Ca sunt mai 'fricos' de felul meu si pun baremuri si mai extreme sa ma sigur biggrin.gif



Aaa app de cutia de viteze...o perioada cat am cautat despre lichidele de la cutia de viteza si diferential ... aici am 'am batut lumea la cap' biggrin.gif (link)

Deci la cutie si diff , da Castrol o sa bag .
Mai astept ca vreau sa am confirmarea 100%.. adica am descoperit ca am Getrag ..acu sa vad daca e si modelul 250 .. si in final sa gasesc si actipildul ..sa ma duc pe o rampa . (nu ma intrebati cum am pozat asta , desi nu pare , cum m-am strecuta acolo fara rampa fara cric ,ar speria insasi claustrofobia laugh.gif ) MTF-LT-2 e ce trebuie sa bag ..daca gasesc actipildul.
Iar cu diff-ul la fel.. daca era LSD sau nu.. se pare ca nu am LSD..deci aici 99% e Castrol SAF-XO 75W-90 Synthetic Final Drive Lubricant (99% ca vreau sa verific si codul ..daca il gasesc .. ca daca va uitati in link o sa vedeti de ce biggrin.gif )

La mine orice detaliu conteaza biggrin.gif

Pana la urma , de oriunde as lua filtrul de ulei , imi da toate o-rings /garnituri/saiba baie ulei incluse ? rolleyes.gif

This post has been edited by warhammer23: Jun 30 2010, 12:38 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 30 2010, 12:52 PM
Post #30


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20





(nu a mai mers Edit-ul)

Sorry iar am scris mult rolleyes.gif

Asa vroiam sa ma completez unde si cat folosesc eu masina.

In oras , pur si simplu 'urasc' sa merg cu ea .Stiu ca o 'chinui' si pe ea si pe mine. Noroc ca am metroul si ajung unde trebuie .
Iar iarna aici e si mai si biggrin.gif la mine cand ninge se face 'vulcan' la mine curte . Practic ca sa scos masina e problema logistica ..ca asa de multa zapada (m3) am de dat pe o zona mare (am garajul fix in spatele curtii , si e destul de lunga curtea) incat dupa ce termin , deja ce am dat s-a acoperit la loc ca a venit a doua zi cu ninsaore laugh.gif deci iarna masina hiberneaza. O invelesc in prelate, plastice cu bule etc sa stiu ca nu crape de frig ..la fel sunt mai fricos tongue.gif

Deci masina o folosesc pt dum lung unde stiu ca merge constant , pot sa merg si mai tare(turat) , ma bucur si eu de peisaj si de ea .. iar de ea regimul de condus constant (ca nu imi place sa o bruschez, sa merg haotic etc).Iar uleiul daca imi ofera protectie si toate cele pt acest interval cum o folosesc eu, e super. smile.gif

This post has been edited by warhammer23: Jun 30 2010, 12:56 PM


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elvislorin
post Jun 30 2010, 01:28 PM
Post #31


Cazan owner
*****

Group: Members
Posts: 1,516
Joined: 19-September 07
From: Severin
Member No.: 1,153
Car: E28 525i
Engine: M50B25 192 CP




@bartro .. cam asa si eu.. faza cu Turcia . De ex exista si ulei BMW HIGH POWER SPECIAL SAE 10W40 .. dar care am intelets ca sunt facute tot de Castrol si ce mi se pare ciudat e ca acest ulei are acelasi bidon ca cele de FORD de ex... bine asta asa apreciere ala cald tongue.gif nu am probat sa vad cum merge motorul cu asa ceva.. ca dupa incidentul cu mobil , nu prea am chef de experiment,adica nu zic ca sunt proaste.

pai si asta de ford de cine crezi ca e facut? din cate stiu eu tot de castrol...de aia e acelasi bidon



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clau
post Jun 30 2010, 07:12 PM
Post #32


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 246
Joined: 12-January 08
From: Bucuresti
Member No.: 1,405
Car: E36
Engine: M42 1.8 is



Hai ca am reusit sa citesc si eu topicul... Nu ma bag in discutia cu uleiul fiindca e interminabina (Eu folosesc numai Castrol 10w40) si la Ford, si la urs... etc

Altceva vroiam sa punctez. Si anume ... descopar un nou pasionat printre noi... si ma bucura treaba asta.

Felul cum vorbesti e pe limba multora dintre noi.
E de apreciat cate ai invatat intr-un an... sau de cand ai tu masina. Nevoia te invata tongue.gif Dar si setea de cunoastere te-a ambitionat.

Mi s-a parut impresionant cum te bucuri de momentele pe care ti le ofera masina ta, fie ele bune, fie rele. Orice baba mai face probleme, dar cata vreme o iubesti, nu o sa te opreasca nimic s-o pui la punct si s-o ingrijesti asa cum merita.

Vad ca are ceva dotari si linie. Poti sa pui cate poze vrei, nu cred ca se supara nimeni biggrin.gif

Mult succes cu ea!


--------------------
Fuck new model cars... I`m riding Old School !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 30 2010, 07:56 PM
Post #33


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Multumesc mult de tot lnr (13).gif lnr (13).gif



--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai_AMD
post Jun 30 2010, 09:52 PM
Post #34


> Membru de onoare <
*****

Group: Members
Posts: 3,521
Joined: 18-June 07
From: Gaesti,Dambovita
Member No.: 988
Car: E12, E34
Engine: M20B20, M50B20





Omule....vai ce mult vorbesti smile.gif))
Desi nu am putut citi totul,caci vin de pe sub masina la ora asta si sunt obosit,nu pot decat sa te felicit,in primu rand pt entuziasm,,,si io sunt cam la fel,cred ca daca ne-am intalni am povesti pana ne-ar pica dintii din gura smile.gif))

foarte frumoasa masina..nu o sa iti para rau niciodata ca te-a rapit virusul BMW...

poate vi si la intalnirea semestriala sa o vedem si live

bafta!


--------------------
BMW E12 550i M70, since 1977
BMW E34 520i M50, since 1995
BMW E39 530d M57,since 1999
BMW E39 530d M57,since 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jun 30 2010, 10:05 PM
Post #35


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



chiar era nevoie de unul ca tine pe aici....

si aici nu bat apropouri sau nu ma refer la nimeni in mod special
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jun 30 2010, 11:48 PM
Post #36


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Va multumesc din suflet pt aceste cuvinte frumoase lnr (13).gif

Da , am scris asa de mult ca a trebuit sa comasez tot ce era prin capul meu ... : D

Mai adaug ca masina a implinit (putin peste ) 1 an decat este cu mine. drinks.gif

Pana si la 'date' s-au nimerit frumos si anume:
----pe 04.03.1991 s-a 'nascut' (daca era 19 , ca ziua mea de nastere era prea de tot : D )
----pe 01.06.1991 a fost prima data inmatriculata
iar pe 01.06.2009 am inmatriculat-o eu.


Asa am luat si filtrul , dupa ce m-a prins ploaia la greu , ca m-am dus pe jos cica sa fac miscare.. si a trebuit sa tin (cutia cu) filtrul sub tricou ca sa nu il ud laugh.gif
Va dati seama ce ma asteapta cand ma duc sa iau restul de filtre ..aer,polen,benzina tongue.gif
Si da, vine cu tot ce intrebam eu ..myth busted biggrin.gif

This post has been edited by warhammer23: Jun 30 2010, 11:55 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jul 1 2010, 08:49 PM
Post #37


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Dupa ce ne-a intristat 'furtul' cu impozitul (desi nu ma include ..am avut 3 L si stiu ce inseamna) , propun sa mai povestesc smile.gif

Acum cam o luna , mi se pusese 'pata' f grav sa merg la mare. Insa vremea nu prea tinea cu noi . Am zis sa schimbam strategia.

Si am plecat unde era soare pe harta biggrin.gif .. si se pare ca am ajuns in Giurgiu si apoi in Bulgaria laugh.gif

Drumul pana la Giurgiu ultima data cand am fost (excursie cu autocarul acu cativa ani parca) era in constructie etc. Acuma este incredibil. Nu mi-a venit sa cred cat de frumos era. Trafic 0 . Semn pt noi ca am ales bine , ca intotdeuna cand plecam undeva nu e absolut nimeni laugh.gif

Si ce vreme incredibila am prins ..cu schimbari bruste de peisaje , cromatica etc

Apoi daca tot am ajuns in Giurgiu hai putin si prin Bulgaria ca uite semnul spre granita si nu am iesit niciodata cu masina 'in afara'. biggrin.gif
Am colindat putin prin 2 orase ..nu stiu sa va zic care erau (Ruse parca unul ) ca cine stie sa citeasca de pe indicatoare.. doar la vama scrie si Engleza /'normal' parca.. apoi gata totul indescifrabil tongue.gif ... mai opream pe la niste restaurante .. poc scoteam harta..aici vrem sa ajungem .. ne-am descurcat noi... nici macar semnal la telefon nu aveam biggrin.gif
Am cumparat o sticla de apa sa avem amintire ceva acolo tongue.gif
Pacat ca nu aveam destula benzina ca ma duceam pana la marea lor .

Drumul inapoi in Bucuresti ce linistitor a fost , pe timp de noapte , la fel alta premiera pt mine , nu prea am avut ocazia sa conduc mult nopatea.. ah si proba pt faruri .. adica daca merg tongue.gif

Masina , 'carausul' nostru... la fel ca pana acuma , s-a comportat exemplar wub.gif


Am pus si niste filmulete (link) , cum ziceam ca imi place mult sa pozez , filmez etc. Atunci facem proba si la aparatul foto (ca filmeaza HD :X )
-in "2" , ce furtuna venea cand eram acasa ohmy.gif , practic am fugit de furtuna ..
-in "1" , ce peisaj schimbator .. am fugit de apocalipsa care era in spate , pe dreapta noastra era paradis iar in fata, inspre bulgari era o mica furtuna .. dupa cum se va vedea in filmulet biggrin.gif


Si niste poze ...
- 1 - nimeni cu noi pe sens
- 2,3,4 - cum ziceam incepea sa se schimbe cromatica..
- 5 - cam asa si noi ..orice ar fi " .. " biggrin.gif
- 6 - singurulul lucru familiar de acolo cool.gif
- iar ultimele 3 (nu stiu cum au iesit asa biggrin.gif ) pt mine exprima perfect calatoriile noastre 'haotice' , fara un scop anume , ci doar de a calatori ...

This post has been edited by warhammer23: Jul 1 2010, 08:57 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jul 2 2010, 01:28 PM
Post #38


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20





Gata am facut si schimbul de ulei. Altfel toarce. wub.gif Urmeaza sa plec in 'rodaj' biggrin.gif


Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image

 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Jul 2 2010, 10:07 PM
Post #39


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



lgh (24).gif cat de tare ultima poza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warhammer23
post Jul 5 2010, 08:03 PM
Post #40


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 115
Joined: 7-August 09
From: Bucuresti
Member No.: 2,901
Car: E34
Engine: M50B20



Gata 'rodaju' smile.gif

Am dat o fuga pana la mare ... beach.gif chiar aveam nevoie de o pauza (facultate/licenta : P ) si mi-a placut ca totul s-a sincronizat perfect si anume fix vineri parca am terminat cu ultimul examen din sesiune + aflat ca am trecut la toate : D , am venit acasa am facut schimbul de ulei si a doua zi am plecat in mini vacanta ('gura de aer' pt creier inainte de examenul de licenta ) + rodaj pt ulei thumbup.gif

Impresii : vesti bune , nu mi-a explodat motorul cu noul ulei laugh.gif ... acum serios , nu imi vine sa cred ca nu a 'mancat' nimic din ulei celb (15).gif ca am mers special "tare" / turat sa vad cum se descurca ... ca dupa un astfel de drum , cu vechiul ulei chiar daca mergeam 'normal' se vedea ca 'disparea' ..nu mai zic daca mergeam mai tare.. deci pana acum pot zice ca noul ulei e super wub.gif ..sa vedem pe parcurs cum vor evolua lucrurile..

Masina in sine iar s-a descurcat exemplar , dupa ce am mers tare cu ea , am mai si incarcat portbagaju si bancheta spate cu bagaje de parca eram 2 familii + caine laugh.gif deci am 'chinuit-o' ceva ...

Road trip-ul.. se stie , cand plecam noi , nu e absolut nimeni biggrin.gif vremea a fost superba , in ciuda asa zisei prognoze meteo (cica ploaie , furtuna etc) ... am ignorat-o si am avut noroc .. cazare excelenta , am gasit-o pe loc .. chiar si cum vroiam , cat mai aproape de mare.. ba mai mult am stat la parter si am parcat masina fix sub geamul de la camera incat puteam sa umblu in portbagaj din hotel , nu trebuia sa mai ies afara laugh.gif

... cu alte cuvinte o alta excursie de genu "we travel by faith , not sight" cool.gif

Si niste poze... iar chestia aia roz , noua 'mascota' din masina ... tongue.gif

This post has been edited by warhammer23: Jul 5 2010, 08:10 PM
Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
Attached Image
Attached Image


Attached Image
Attached Image
Attached Image
 


--------------------
"When I start my car, I want my neighbours to think the world is coming to an end." - Homer Simpson
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 08:41 AM