IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Xenon
xox
post Nov 28 2010, 03:57 AM
Post #1


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Vrea si Blue al meu xenon de sarbatori, si-am tot consultat oferta. Am gasit si scumpe si ieftine, si aici pe forum si pe alte site-uri. Cei mai ieftini par sa fie bluexenon.ro, 30e kitul. Si mi-l si pot instala in Iasi, ca au reprezentanta.

Intrebarea e: pe site-ul lor am vazut ca vand si o chestie din asta: http://bluexenon.ro/produse/angeleyes-si-l...u-angeleyes-55w

Eu imi cam doream faruri cu lupa, problema-i ca n-am prea gasit la un pret ok nici pe e-bay si sunt de M3 E46. Merita sa iau astea din link? Inca nu i-am intrebat nimic de compatibilitate, dar nu vad cum le-ar putea monta fara sa-mi decupez oglinda. Chiar sunt curios.

A doua intrebare: "sticla" de la farurile mele nu-i chiar cea mai stralucita. Am un amic, el spune ca se pot polisha farurile. Banui ca-i valabil doar la sticla, nu la plastic. Merita sa pun xenon si atat, fara lupa? Am vazut cum arata pe alte masini si sincer mi se pare ca as orbi ceilalti participanti la trafic. Din masina totusi se vede mai bine decat cu lumanarile mele.

PS: nu e un upgrade "estetic", am mai scris pe undeva ca-s destul de orb noaptea. Si-as vrea sa vad si eu gaurile inainte sa le simt, daca tot ne fac surprize edilii nostri in fiecare zi.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 28 2010, 11:06 AM
Post #2


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



De obicei iese foarte nasol daca pui HID chinezesc pe un far fara lupa. Vei fi injurat de toti care vin din sens opus, creezei un pericol in plus, deci nu vad cum ar fi asa ceva o masura de siguranta. Daca mai ai si sticla matuit, 'glare' va fi si mai mult. Pe e32 care are faruri cu lupa insa rezultat a fost foarte bun.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 28 2010, 12:31 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Dacă vrei să pui xenon, cumpără nişte faruri sh cu lupă pentru E46.

Kit-urile cele mai ieftine nu sunt cine ştie ce, ba mai pică droserul, nu mi se par de încredere.

Cel mai bun ar fi un kit OEM sh luat de la dezmembrări.

Sau dacă vrei ceva nou, un kit Phillips, Hella fiind totuşi prea mult: http://www.proxenon.ro/kituri.php?type=xenon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 28 2010, 01:42 PM
Post #4


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Am gasit la prima cautare pe google faruri cu lupa la 500 ron in Iasi. Noi. blink.gif Maine le dau un telefon laugh.gif

@bart: stiu cum se vad, am si precizat ca nu-s prea incantat de idee, dar era vorba de kit-ul acela din link care vine cu tot cu lupa.

@ciupanezu: am sa iau farurile cu lupa intai, costa cat xenon cu lupa. Desi parca suna prea bine sa fie adevarat. Si daca merge totul cum vreau eu, pana la craciun ii fac de cadou si xenon philips.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Nov 28 2010, 01:55 PM
Post #5


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



QUOTE (xox @ Nov 28 2010, 03:57 AM) *
Vrea si Blue al meu xenon de sarbatori, si-am tot consultat oferta. Am gasit si scumpe si ieftine, si aici pe forum si pe alte site-uri. Cei mai ieftini par sa fie bluexenon.ro, 30e kitul. Si mi-l si pot instala in Iasi, ca au reprezentanta.

Intrebarea e: pe site-ul lor am vazut ca vand si o chestie din asta: http://bluexenon.ro/produse/angeleyes-si-l...u-angeleyes-55w

Eu imi cam doream faruri cu lupa, problema-i ca n-am prea gasit la un pret ok nici pe e-bay si sunt de M3 E46. Merita sa iau astea din link? Inca nu i-am intrebat nimic de compatibilitate, dar nu vad cum le-ar putea monta fara sa-mi decupez oglinda. Chiar sunt curios.

A doua intrebare: "sticla" de la farurile mele nu-i chiar cea mai stralucita. Am un amic, el spune ca se pot polisha farurile. Banui ca-i valabil doar la sticla, nu la plastic. Merita sa pun xenon si atat, fara lupa? Am vazut cum arata pe alte masini si sincer mi se pare ca as orbi ceilalti participanti la trafic. Din masina totusi se vede mai bine decat cu lumanarile mele.

PS: nu e un upgrade "estetic", am mai scris pe undeva ca-s destul de orb noaptea. Si-as vrea sa vad si eu gaurile inainte sa le simt, daca tot ne fac surprize edilii nostri in fiecare zi.

se polisheaza plasticul de nu-i adevarat. da-i un telefon lui lisman si in cateva ore zici ca s noi tongue.gif:


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta până la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 28 2010, 02:25 PM
Post #6


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Pai el mi-a zis, dar n-am retinut pretul.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Nov 28 2010, 02:57 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



se polishaza farurile si la E46 chiar daca sunt de plastic.cat despre xenon nu stiu ce sa zic cat timp ai garantie la el nu mai conteaza .


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 28 2010, 05:13 PM
Post #8


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Probabil ca-i mai nasol cat astepti sa-ti schimbe un droser, dar nah.

In alta ordine de idei, am dat si-un mail la baietii aia ca-s curios cum intra lupa in far.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 29 2010, 06:03 PM
Post #9


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Mi-au raspuns, se scoate sticla de pe far, easy-peasy si apoi se introduce becul HID cu lupa. Adica http://bluexenon.ro/produse/angeleyes-si-l...-pro-canbus-35w

Au si un circuit impotriva erorii din bord de becuri arse.

Nu-s foarte hotarat daca-l iau sa nu, doua faruri cu lupe pe producator costa ~11 mil. Mai astept si functie de cum rezolv alte probleme ale masinii, iau o decizie.

Sunt curios totusi care-i diferenta intre cele de 35W si cele de 55W. Puterea asta consumata in plus se traduce printr-o diferenta vizibila?


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 29 2010, 06:25 PM
Post #10


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





20W sau 57% mai multa putera.. Banuiesc ca este vizibila diferenta, ca este destul de mare.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Nov 30 2010, 01:17 AM
Post #11


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



QUOTE (xox @ Nov 29 2010, 06:03 PM) *
Mi-au raspuns, se scoate sticla de pe far, easy-peasy si apoi se introduce becul HID cu lupa. Adica http://bluexenon.ro/produse/angeleyes-si-l...-pro-canbus-35w

Au si un circuit impotriva erorii din bord de becuri arse.

Nu-s foarte hotarat daca-l iau sa nu, doua faruri cu lupe pe producator costa ~11 mil. Mai astept si functie de cum rezolv alte probleme ale masinii, iau o decizie.

Sunt curios totusi care-i diferenta intre cele de 35W si cele de 55W. Puterea asta consumata in plus se traduce printr-o diferenta vizibila?


Tudor, eu tot n-am intelesc cum se baga lupele alea si sunt mort de curiozitate (ca unul care si-a montat singur angel-eyes + xenon la E30 inca de acu 5 ani siiiii ai vazut cum au iesit). Becul OEM are o "dulie" speciala pentru soclul sau (H1, H7, etc.) si o "vaza" din metal care obtureaza razele de lumina directe. Chiar nu imi imaginez cum se baga ditamai para aia acolo.
Cum e circuitul ala impotriva erorii? Tot o rezistenta d-aia de 60 ron? laugh.gif Iar dispozitivul canbus e foarte interesant. Ar trebui sa credem ca stie protocoalele de can de la *mai toate* masinile? Si cum il legi la can? Firele de can nu stau asa pur si simplu prin motor. Unde te conectezi la ele? Cel mai interesant e cum functioneaza pe BMW... Aici can-ul nu are nici o treaba, trebuie cumva legate direct la LCM. Sincer, ma indoiesc profund ca se rezolva asa usor. Cred ca in final tot la STANDLICHT NICHT_ACHTIV si FERNLICHT NICHT_ACHTIV din LCM ajungem cool.gif

Vezi ca la alea zice ca sunt bi-xenon. Adica nu pt noi. Au si faza mare si faza mica pe acelasi bec, si se comuta din una in alta "mutand" pur si simplu becul mai in fata cu un electromagnet. Tu ai faza mare pe alt bec. Deci toata partea cu electronica "mutatului" becului o platesti degeaba.

Iar faza cu 55w pare "pure China!" Probabil baga o tensiune mai mare in gazul ala (ca au vazut ca tine dom'le), descacarea (pun intended) luminoasa e ceva mai puternica, durata de viata a gazului Xe pana se degradeaza e mai scurta, temperatura becului si a droserului mult mai mari, etc. Stii ca orice bec cu xenon se face roz dupa utilizare indelungata, nu? La E38 s-au facut roz in 10 ani. Oare la astea de 55w in cati ani?

Eu as zice sa iei in considerare doar varianta cu lupele (in cazul in care te conving baietii ca le monteaza profesional) sau se iei de la inceput niste faruri cu lupa si un xenon d'ala de 30eur. Las-o balta cu canurile si cancanurile si waţii.


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Nov 30 2010, 08:19 AM
Post #12


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



eu am pe e30 kitul de xenon de pe E34, are deja 2 ani si nu mi-a facut probleme. lumineaza la fel de intens (sau cel putin asa imi pare mie) becurile, kitul e de 35W si a costat atunci 320 RON, cu siguranta e China. nici eu nu recomand sa pui bec xenon in far fara lupa, si mai e un aspect de urmarit: cand iti iei faruri cu lupa pe scurta, daca sunt SH uita-te la oglinda din spatele lupei, sa nu fie matuita/deformata.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 30 2010, 10:45 AM
Post #13


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Faptul ca scrie canblabla pe ele nu inseamna ca au interfata pentru can.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Nov 30 2010, 11:16 AM
Post #14


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP





Nu?


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 30 2010, 11:30 AM
Post #15


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (Shark @ Nov 30 2010, 11:16 AM) *
Nu?

Daca e made in china, nu smile.gif . Trebuie investigat..


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Nov 30 2010, 01:03 PM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu merită modificate farurile, montate cine ştie ce lupe dubioase, multă muncă pentru nimic.

Mult mai bune sunt farurile originale cu xenon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Nov 30 2010, 07:22 PM
Post #17


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



QUOTE (Ciupanezu @ Nov 30 2010, 01:03 PM) *
Nu merită modificate farurile, montate cine ştie ce lupe dubioase, multă muncă pentru nimic.

Ciupanezul cam are dreptate.
Totusi s-ar putea sa merite dar numai daca sistemul cu lupa e de calitate, daca faci totul cu mana ta si te mai si pricepi rolleyes.gif


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Nov 30 2010, 08:48 PM
Post #18


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Am avut un accident ieri. Va trebui sa-i cumpar oricum alte faruri, am sa caut sh cu lupa.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Nov 30 2010, 10:06 PM
Post #19


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Bai Tudor, nu pot sa cred!!! Ori esti incredibil de ghinionist, ori... e altceva.
Ce s-a intamplat?

This post has been edited by Shark: Nov 30 2010, 10:07 PM


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 30 2010, 10:35 PM
Post #20


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



sad.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:26 AM