IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cumprare 325ci 2004 de la bavaria, O mare teapa
adrian_ilie
post Mar 16 2009, 03:15 PM
Post #1


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 53
Joined: 6-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 885
Car: E36
Engine: M50 325i



Salutare, inca o data Bavaria dovedeste ca sunt sub orice critica.
M-am dus la ei sa cumpar un Bmw 325ci din 2004.
http://www.bmw-company-cars.ro/descriere.a...amp;3=1&4=1
Au zis ca e in perfecta stare si ca nu are nici o problema. Ajuns acolo am constatat
- Masina nu are 218cp cum scriu ei.
- Schimbatorul de viteze era de M pe masina dar au avut grija baieti de acolo sa il fure si sa il schimbe cu unul din targ care nici nu statea bine se rotea pe schimbator
- 4 cauciucuri 3 modele diferite
- un proiector spart

Am trecut peste astea si am intrebat de istoricul de service de care eu stiam deja de la vechiul proprietar dar nu le-am comunicat lor asta.
Ei "nu are nimic e in perfecta stare, nici un accident"
De fapt:
- Masina a fost lovita frontal si schimbat cam tot in fata pana la amortizoare + lovita spate in stalpul stanga destul de rau de s-a rupt si boxa de pe spate.
- Luneta fata schimbata amandoua geamurile laterale schimbate.

Acum vine partea interesanta.
Am constatat acolo un zgomot la cutie care nu se se aude incet dar din ce in ce mai tare peste 3000rpm.
Le zic sa imi faca test motor- test compresie si sa imi zica ce e cu zgomotul ala de la ce este. O baga baieti in servie, ma suna si imi zic ca nu are nimic masina nu s-a auzit nimic e in perfecta stare.
Ma intorc la ei si le zic sa o urce pe rampa sa ma uit pe sub ea si sa vad eu cu ochi mei si sa aud zgomotul respectiv. M-am mirat ca m-au lasat sa intru in service si au urcat-o pe o rampa. M-am bagat sub ea si un prieten de-al meu statea in masina si o accelera cam pana la 3000rpm. Dupa acea turatie ziceai ca cutia de viteze era plina de cuie. Am chemat pe sefu de service a zis sa iesim amandoi de la rampa sa ne ducem in fata ca o verifica ei si ca imi comunica.
Dupa nici 10 minute vine si ne zice(stiau deja dar sperau sa nu imi dau seama si sa mi-o dea asa) ca este toata cutia stricata si ca trebuie inlocuit cutie+volanta+disc.
Am stabilit cu vanzatorul ca el sa vorbeasca cu directorul de vazari si sa gasim o solutie(in mare sa o repare si sa ma intorc sa facem actele, sa platim la comun reparatia, o solutie)
Care credeti ca a fost raspunsul directorului de vanzari Automobile Bavaria?? "nu reparam domne nimic incercam sa o vindem asa la teapa" blink.gif

Garantia masini este de 3 luni si e o mare teapa, sunt acoperite cutia si motorul dar in proportie de 50% manopera si 50% piese.
deci daca eu plecam cu masina aia pe poarta si ma intorceam in 10 min ca se rupea cutia in 2 eu suportam 50% manopera si 50% piese la o masina vanduta stricata.

Fugiti de Bavaria si mai ales de masina asta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manole74
post Mar 16 2009, 03:35 PM
Post #2


visator
*****

Group: Insiders
Posts: 1,238
Joined: 13-June 06
From: Calinesti, Arges
Member No.: 339
Car: BMW E 34
Engine: M30, 3,5L - 211 CP



Balcanic, in sensul urat al cuvantului.......... badtaste (9).gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Geo
post Mar 16 2009, 04:11 PM
Post #3


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20-January 08
Member No.: 1,421
Car: E46
Engine: M47 136CP





De ce nu faci tu un mail la BMW (kundenbetreuung@bmw.de)?

Eu asa am facut cīnd mi-au ţinut maşina īn service 7 săptămāni.

Şi chiar dacă mail-ul s-a īntors la customer support īn Romania, măcar s-au mişcat.

Plus că acolo "sus" se contorizează toate sesizările.

...Dacă nimeni nu reclamă... īşi permit băieţii să meargă la "ţeapă".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 16 2009, 06:38 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nişte īmpuţiţi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Mar 18 2009, 10:34 AM
Post #5


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



e grav daca si de la dealerul BMW in romania iei ţepe..... ce sa mai zicem de tārgul vitan
asa ceva cred ca numai in romania se poate

nici pretul masinii nu este chiar mic


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut
post Mar 18 2009, 11:06 AM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,723
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 29
Car: BMW E46 318I 2002
Engine: N42 2.0 143CP





niste nemernici....dupa ce ca fac jaf in masina si inlocuiesc tot ce pot cu piese uzate, mai incerca sa o vanda si de buna...chiar foarte buna si fara defecte... vio (25).gif Whip.gif spank.gif


--------------------

ex...e36 316i
ex...e30 327i
ex...e46 318i
ex...e60 520i

today just off-road - Navarone
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
post Mar 19 2009, 07:23 PM
Post #7


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 314
Joined: 7-March 07
From: ZION
Member No.: 731
Car: E46 325CI
Engine: M54B25 2500 192CP



scarbe imputite....eu lucrez in aceiasi cladire cu astia de la Bavaria si m-am imprietenit cu un angajat modest de acolo...ce mi-a povestit nu imi venea sa cred...deci oamenii nu au pic de scrupule, este mafie incepand de chairman si terminand pana la ultimul agarici de mecanic.Mi-a povestit de cazuri in care M3'uri, seria 7, masini de peste 40 de mii au fost bagate in serivice de catre propietari si au plecat de 10 ori mai defecte.Toate astea se fac bineinteles cu cunostiinta tuturor sefilor care impart profitul intre ei.In plus toate masinile SH care le vand ei sunt stifturi (inclusiv cele mai noi) sunt masini importate din germania cu paguba totala acolo si refacute la noi....puteti face un test:luati vin de la om asina expusa si cereti istoric in germania.O sa va cruciti....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionusunt
post Mar 19 2009, 07:49 PM
Post #8


jah soldier
*****

Group: Members
Posts: 3,737
Joined: 5-May 06
From: cocalartown berceni
Member No.: 276
Car: E46 sedan 2.0d
Engine: M47TUD20 nusestieCP



QUOTE (Peter Pan @ Mar 19 2009, 07:23 PM) *
scarbe imputite....eu lucrez in aceiasi cladire cu astia de la Bavaria si m-am imprietenit cu un angajat modest de acolo...ce mi-a povestit nu imi venea sa cred...deci oamenii nu au pic de scrupule, este mafie incepand de chairman si terminand pana la ultimul agarici de mecanic.Mi-a povestit de cazuri in care M3'uri, seria 7, masini de peste 40 de mii au fost bagate in serivice de catre propietari si au plecat de 10 ori mai defecte.Toate astea se fac bineinteles cu cunostiinta tuturor sefilor care impart profitul intre ei.In plus toate masinile SH care le vand ei sunt stifturi (inclusiv cele mai noi) sunt masini importate din germania cu paguba totala acolo si refacute la noi....puteti face un test:luati vin de la om asina expusa si cereti istoric in germania.O sa va cruciti....

ia sa scrie domnul batz ce a patit la x5ul tatalui sau zilele astea dupa ce a platit aprox 3000 de euro pentru multe chestii "de schimbat".si nu numai ca au facut de mantuiala tot si ia dat ulei pe esapament ,ci a trebuit sa stea sa piarda si cateva ore bune ca sa faca plata......


--------------------
Bob
Marley and the
Wailers




OO=[][]=OO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 19 2009, 09:35 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Ăştia de la Bavaria sunt cei mai nenorociţi.
De fapt, cam asta e povestea reprezentanţelor auto din Romānia.

Afară vopsit gardul, īnauntru leopardul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionusunt
post Mar 20 2009, 02:24 PM
Post #10


jah soldier
*****

Group: Members
Posts: 3,737
Joined: 5-May 06
From: cocalartown berceni
Member No.: 276
Car: E46 sedan 2.0d
Engine: M47TUD20 nusestieCP





eu zic ca ar fi o idee buna sa trimitem o scrisoare(la modul mai oficial tongue.gif ) la munchen din partea bmwzone.ro sau ceva de genul si sa le scriem frumos despre ceea ce se petrece la astia.sigur fac macar niste controale.


--------------------
Bob
Marley and the
Wailers




OO=[][]=OO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Mar 20 2009, 02:52 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



bai sa stii ca e o idee


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
batz
post Mar 20 2009, 03:46 PM
Post #12


55% BMW corupt
***

Group: Members
Posts: 629
Joined: 20-February 07
Member No.: 668
Car: E46 330i coupe
Engine: m54b30 231cp



crezi ca are vrun rost?merita incercat totusi.
in ceea ce priveste bavaria...imi provoaca scarba deja...e46le meu a stat la ei cateva ore acum 2 ani.si de atunci nu a mai pus roata in bavaria:P dar X5u respectiv saracu...si-au batut joc de el.masina care ieri a facut 70k km....ma rog sunt niste tarani care fura d p masini care "lasa domnle ca dam tepe" ..p.s ieri la X am schimbat placute fata spate.pret pt placute ATE fata spate de X5 550ron.durata de instalare...sa zicem o ora maxim.deci manopera cam 2 milioane .ei au cerut 1780.sa nu mai zic de 3l de ulei aruncati p esapament ca au zis ca e destul sa schimbe doar o valva din cele 2 de la sist circulare ulei.ca ce mama naibii...smile.gif) plus ca am mai descoperit un zgomot dubios in motor.o bataie ft aiurea..


in mare sa nu mai mearga nimeni la bavaria!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
post Mar 20 2009, 07:47 PM
Post #13


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 314
Joined: 7-March 07
From: ZION
Member No.: 731
Car: E46 325CI
Engine: M54B25 2500 192CP



QUOTE (ionusunt @ Mar 20 2009, 02:24 PM) *
eu zic ca ar fi o idee buna sa trimitem o scrisoare(la modul mai oficial tongue.gif ) la munchen din partea bmwzone.ro sau ceva de genul si sa le scriem frumos despre ceea ce se petrece la astia.sigur fac macar niste controale.



am vaga impresia ca nu rezolvi nimic....sefii lor de aici Directori manager sunt nemtzi.....so.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrian_ilie
post Mar 20 2009, 10:09 PM
Post #14


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 53
Joined: 6-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 885
Car: E36
Engine: M50 325i





QUOTE (Peter Pan @ Mar 19 2009, 07:23 PM) *
scarbe imputite....eu lucrez in aceiasi cladire cu astia de la Bavaria si m-am imprietenit cu un angajat modest de acolo...ce mi-a povestit nu imi venea sa cred...deci oamenii nu au pic de scrupule, este mafie incepand de chairman si terminand pana la ultimul agarici de mecanic.Mi-a povestit de cazuri in care M3'uri, seria 7, masini de peste 40 de mii au fost bagate in serivice de catre propietari si au plecat de 10 ori mai defecte.Toate astea se fac bineinteles cu cunostiinta tuturor sefilor care impart profitul intre ei.In plus toate masinile SH care le vand ei sunt stifturi (inclusiv cele mai noi) sunt masini importate din germania cu paguba totala acolo si refacute la noi....puteti face un test:luati vin de la om asina expusa si cereti istoric in germania.O sa va cruciti....


cum se poate cere istoric in Germania pt un bmw?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 21 2009, 09:30 AM
Post #15


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Prin mail.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrian_ilie
post Mar 21 2009, 10:53 AM
Post #16


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 53
Joined: 6-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 885
Car: E36
Engine: M50 325i



QUOTE (Ciupanezu @ Mar 21 2009, 09:30 AM) *
Prin mail.


mailu asta? kundenbetreuung@bmw.de
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 09:28 AM