IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> E34 520i, nascuta in 1989
iorgos
post Dec 28 2009, 05:40 PM
Post #241


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V



Ce va apucat pe amandoi, aveti oxiurii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 28 2009, 05:54 PM
Post #242


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



nu vreau nici 2.0 la urs, mi-e suficient 1.8. am alergat masina, mi-a ajuns cu fuga, nu mai am nevoie de un motor mare. costurile de intretinere pentru 1.8 sunt mai mici (aici includ asigurare, impozit, revizii, consumabile) si atunci cand nu mergi prea mult cu masina conteaza lucrurile astea. de cand am montat motorul M50 anul trecut am parcurs cca 7000 km. chiar nu renteaza sa tin in fata blocului o masina cu motor mare, in conditiile in care merg atat de putin cu ea. tot respectul pentru generatia asta de serie 5, mi-a satisfacut toate nevoile anul trecut si acum doi ani, insa acum e peste ce am eu de trebuinta. nu mai fac drumuri lungi, nu mai am la fel de multe iesiri in afara tarii, deci confortul pe care il ofera la condus 3-400 km e acelasi si cu o masina mai mica, inca nu imi amortesc oasele dupa distanta asta.
daca se gaseste cineva sa o vrea, eu sunt impacat cu ea si nu o dau cu nici o parere de rau. daca nu, probabil o voi radia din circulatie si dezmembra in functie de cerere, statul nu merita un leu din banii pe care ii dam noi pe taxe si am de gand sa ii dau cat mai putin posibil, eu muncesc banii aia, el (STATUL) isi bate joc de mine. daca actualii mei angajatori ar fi de acord cu ideea de contract de colaborare cu PFA, cu siguranta as face si asta. si as plati catre stat un mare nimic, acelasi nimic pe care mi-l ofera si el mie prin deciziile luate de guvernanti.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Dec 28 2009, 06:23 PM
Post #243


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP





bai voi va comportati de parca va-ti nascut azi...statul te arde la buzunar la orice tip de masina fie ea mica sau mare....

impozitul e o problema pt masinile mari in cilindree...asigurarea nu e extraordinar de exagerata avand in vedere ca pt un logan de 1.4 platesti 427 de ron pe an ceea ce e enorm avand in vedere ca la un bmw de 2.8 este 644 de ron

mihai....tu te plangi ca te arde statul la bani cu 2000....la logan platesti asigurarea la fel.....impozitul e mai mare adevarat dar nu e nici ala o mare belea....plus ca piesele la reanault....sau ma rog logan sunt exagerat de scumpe ca nah e renault...plus ca eu nu vad 520 tau ca pe o masina numai de fuga....poate sa fie si economica daca iti reglezi piciorul

la ursul pe care ti l-ai dori asigurarea o sa ramana aceeasi....adica in jur de 600 de ron pe an iar impozitul o diferenta mult prea mica sa o simti cu adevarat deci nu ai sa rezolvi nimic.....nu mai vorbesc deja de celebra criza care a inghetat piata auto....nimeni nu mai cumpara nimic decat pe bani de kk....sau pe schimburi

in concluzie sfatul meu pt tine e sa tii masina iar pt domnu sportiv care la el chiar e o problema cu taxele ii recomand celebrul si umilul tico sau orice alta buburuza pe langa masina lui
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 28 2009, 06:47 PM
Post #244


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



am avut o masina frantuzeasca, multumesc, dar nu incape vorba de inca una.
asigurarea la e34 (RCA) pe urmatorul an tocmai ce-am facut-o, si a fost 630 ron la Asirom parca. nu cred ca la 2.8 e doar 644. am spus ca vreau sa dau cat mai putin posibil la stat, nu am adus vorba de consum. e34 asta e decent la consum, pentru 1500 kg de fier pe care le misca motorul ala. adica, cu 26 litri am facut 180 km in Bucuresti, cu tot cu piruetele prin zapada(cca 60 km in 4 nopti adunati). in afara scot medie pe la 8-9, depinde cat de tare o alerg. sunt de acord sa consume masina, pentru ca ma folosesc de ea. dar eu nu ma mai folosesc de ea, asadar am nevoie de o masina mai mica si mai putin pretentioasa la capitolul "cheltuieli fixe".
Nu aduc vorba de impozitele lui Sportivu, daca as fi in locul lui mi-as smulge parul din cap, dar aici e alegerea lui, fiecare ne ducem zilele asa cum putem.
a nu se intelege gresit, nu o dau ca sa iau vreo chinezarie sau mai stiu eu ce masina noua cu interiorul din plastic de lighean. vreau tot o masina veche, dar mai mica in dimensiuni si cu motorul mai mic.
pentru drumuri lungi am mercedesul, Vladut 316i l-a vazut si stie ce zic, pentru oras am un Golf 4 cu care ma pot misca. vreau o masina pe sufletul meu, rwd, cu costuri mai mici decat 5'ul, cu care sa ies la plimbare si sa ma simt bine fara sa imi subtiez felia de paine cand am de platit taxele masinii.
daca in ultimul an de zile de cand lucrez pentru firma actuala primeam mariri de salariu, probabil nu ma mai deranja atat de mult cand am platit 630 ron asigurarea. la impozit, intre 1.6 si 2.0 se taxeaza cu 18 ron/200 cm3. sub 1.6 parca e 8 roni/200 cm3. daca aduni cheltuielile astea (rca, impozit, revizie) intr-un an de zile iti ies bani de-un week-end la munte . eu vreau sa plec week-endul ala la munte, nu sa ii las pe altii sa mearga pe banii mei. despre asta e vb pana la urma.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Dec 28 2009, 07:06 PM
Post #245


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



pai da dar incearca si tu un ardaf, astra etc si sa vezi diferente la bani....asiromu e cu 100 de roni mai scump... ori incerci site-ul rca ieftin ori un broker ca sunt o gramada...

un e34 la costuri e ok pt o masina rwd...si vad ca ai si artilerie de masini de oras....daca iei rwd mic nu se transforma si aia intr-o masina ca si golfu si mercedesu?

un e30 de 1.8 nu as putea sa o numesc o masina de suflet....nu o sa iti ofere nici o senzatie....

ma rog eu mi-am spus parerea acuma.....tu faci cum te taie capul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 28 2009, 07:20 PM
Post #246


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V





Sincer Mihai eu cred ca nu te-a prins sindromul BMW, daca vrei masina mica cu tractiune fata. Fara sa te superi pe mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Dec 28 2009, 07:28 PM
Post #247


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (Sportivu @ Dec 28 2009, 04:54 PM) *
Impozitele cresc, asigurarile cresc, taxa auto de prima inmatriculare ramane in picioare. E tragic, dupa parerea mea...e jaf la drumul mare.


Cu impozitele e nasol, dar se pare că mai mulţi au dat statul īn judecată pentru taxa de primă īnmatriculare şi au cāştigat. smile.gif

---------------

Īn orice caz, eu nu-i īnţeleg pe cei care se plāng de impozite la maşinile de sub 3 litri, pānă la urmă sunt impozite relativ mici īn comparaţie cu costurile de īntreţinere ale unei maşini premium.
Eu plătesc 2100 Ron impozit pe an şi nu plāng, deşi este evident că nu este normal să plătesc atāt de mult īn comparaţie cu o maşină de cilindree mai mică.
RCA-ul la fel nu costă atāt de mult, tocmai am făcut acum cāteva zile RCA-ul şi m-a costat 650 Ron pe un an, chiar nu e mult īn comparaţie cu alte ţări.

This post has been edited by Ciupanezu: Dec 28 2009, 07:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Dec 28 2009, 07:34 PM
Post #248


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP



nu iorgosica nu ai inteles....el vrea masina rwd cu costuri mai mici decat 520 pt sufletul lui fara sa subtieze felia de paine

imposibil....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 28 2009, 07:38 PM
Post #249


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V



QUOTE (haifisch @ Dec 28 2009, 08:34 PM) *
nu iorgosica nu ai inteles....el vrea masina rwd cu costuri mai mici decat 520 pt sufletul lui fara sa subtieze felia de paine

imposibil....


Nu exista asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Dec 28 2009, 07:41 PM
Post #250


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





520i nu are costuri mari de īntreţinere.



This post has been edited by Ciupanezu: Dec 28 2009, 07:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 28 2009, 07:52 PM
Post #251


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V



QUOTE (Ciupanezu @ Dec 28 2009, 07:41 PM) *
520i nu are costuri mari de īntreţinere.



Asta tot spun si eu aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sportivu
post Dec 28 2009, 09:47 PM
Post #252


Mensch Maschine
*****

Group: Members
Posts: 1,339
Joined: 14-June 07
From: Bucuresti
Member No.: 976
Car: E34
Engine: M60B30



Bre, pana la urma depinde si de buzunarul fiecaruia. Asta este problema. NU avem NICI UN DREPT sa judecam. Punct.

@Ciupa: si eu tot 2100 de roni am impozitul la E34 + inca 350 la Aro + apartament + teren + alte nenorociri + + + + din 2010 se nasparleste situatia.... +20% impozitele... + nu mai stiu cat la suta asig. e Nasol pentru noi astia care sudorim zi de zi pentru existenta, e foarte nasol.

@Haifisch/@Iorgos: exista placere si pe alte masini cu rwd si mult mai ieftine de intretinut.(asta ca idee generala)

Eu in prima faza incerc sa vad ce combinatii pot sa fac, legal...ca sa nu platesc impozitul intreg sau...de ce nu si deloc. Asta e singura chestie care ma doare. 535ul chiar nu consuma mult, urban: 16-18% si extra 8-10 si merge de rupe. Pentru mine nu e mult. Impozitul in schimb, doare tare, cu banii aia si impreuna cu altii imi fac un concediu misto de tot, sau petrec decent de sarbatori , iau un set de jante la masina, consumabile complet, etc etc etc.
Daca nu reusesc cu impozitul, o sa o vand/schimb. Da, se vinde greu, tocmai de aceea as prefera un schimb (E21, E12, E28, E30, E36 cu motor mic)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Dec 28 2009, 09:54 PM
Post #253


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



E nasol pentru toată lumea, pānă la urmă sunt nişte bani pe care-i plăteşti degeaba.

Tot pe drumuri proaste circuli chiar dacă plăteşti 2100 Ron impozit, tot de servicii publice de 2 bani ai parte, asta e problema pānă la urmă...

Nu judecăm pe nimeni, este doar o discuţie cu argumente.

This post has been edited by Ciupanezu: Dec 28 2009, 09:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 28 2009, 10:30 PM
Post #254


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Ar trebui sa fie deductibil la impozit ivestitii care tin de siguranta si poluare de catre masina smile.gif
Vorba lui Sportivu, cu 2100RON pot sa cumpari frane noi, articulatie, bujii..

@Mehigh, cu asa flota de masini merge o reducere. Dar de ce BMW-ul? Nu prea mai ai investitii de facut acuma cand ai rezolvat-o cu motor. Nu pierzi valoare din cauza devalorizare. Consum nu e mult mia mare fata de un 1,8, mai ales daca s-ar putea sa fie un 1,8 de o generatie mai veche. Urs e si mai putin aerodinamic fata de E34. Singur ce e ceva mai mare la 520 poate e RCA si impozit. Insa daca o inlocuiesti (in loc de pur simplu vanzare cu minic in loc) cu in 1,8, chiar nu e o mare diferenta. Eu zic sa faci niste calcule.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
05aBi
post Dec 28 2009, 10:45 PM
Post #255


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,891
Joined: 18-February 07
From: Bucuresti
Member No.: 658
Car: E21
Engine: M10 1.6 90cp



Pana la urma exista si varianta cu fiat 850, coupe, RWD. biggrin.gif

This post has been edited by 05aBi: Dec 28 2009, 10:46 PM


--------------------
Baby Six
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 29 2009, 02:01 AM
Post #256


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



fiecare dintre voi are dreptate, privind din punctul lui de vedere.
insa nu doar ceea ce e sub capota ofera satisfactie la o masina. am zis e30 pentru ca are acelasi bord si interior in general specific bmw-urilor din vremea aia. si pentru ca asta conteaza pentru mine. ca masina sa fie facuta pentru sofer. nu caut sa ofer confort pasagerilor, pentru ca 95% din km ii parcurg fara pasageri. nici nu vreau sa ocup o strada intreaga, nu imi creste cu nimic orgoliul daca masina e mai mare. nici un motor mare nu imi ofera cu nimic in plus fata de 2.0-ul de-acum. pentru ca nu asta caut. E34 ma multumeste, insa are niste plusuri de care nu am nevoie, dar pe care le platesc.
ziceam pe la inceputul topicului astuia ca mi-ar placea un coupe. desi am inteles ca BMW a confirmat niste incercari de E34 Coupe.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iorgos
post Dec 29 2009, 08:41 AM
Post #257


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,305
Joined: 1-May 07
From: BUCURESTI
Member No.: 917
Car: E34
Engine: 525I 24V



QUOTE (Sportivu @ Dec 28 2009, 10:47 PM) *
Bre, pana la urma depinde si de buzunarul fiecaruia. Asta este problema. NU avem NICI UN DREPT sa judecam. Punct.

@Ciupa: si eu tot 2100 de roni am impozitul la E34 + inca 350 la Aro + apartament + teren + alte nenorociri + + + + din 2010 se nasparleste situatia.... +20% impozitele... + nu mai stiu cat la suta asig. e Nasol pentru noi astia care sudorim zi de zi pentru existenta, e foarte nasol.

@Haifisch/@Iorgos: exista placere si pe alte masini cu rwd si mult mai ieftine de intretinut.(asta ca idee generala)

Eu in prima faza incerc sa vad ce combinatii pot sa fac, legal...ca sa nu platesc impozitul intreg sau...de ce nu si deloc. Asta e singura chestie care ma doare. 535ul chiar nu consuma mult, urban: 16-18% si extra 8-10 si merge de rupe. Pentru mine nu e mult. Impozitul in schimb, doare tare, cu banii aia si impreuna cu altii imi fac un concediu misto de tot, sau petrec decent de sarbatori , iau un set de jante la masina, consumabile complet, etc etc etc.
Daca nu reusesc cu impozitul, o sa o vand/schimb. Da, se vinde greu, tocmai de aceea as prefera un schimb (E21, E12, E28, E30, E36 cu motor mic)


Da te inteleg ce spui dar eu nu judec pe nimeni eu am alta parere despre acest lucru.
Referitor la faptul ca exista si alte masini care pot oferii aceleasi placeri si mult mai ieftine de intretinut nu cred, decat partea cu intretinutul si aia este relativa. Daca sti ceva poti spune te rog.
Faptul ca 535ul cansuma putin, sunt de acord cu tine dar la un motor mic de 1.8 o sa ai un consun de 12-13 litri% din cauza cuplului mic.
Ozi buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Dec 29 2009, 03:57 PM
Post #258


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP





eu am renuntat sa mai judec....nu ma mai intereseaza....vroiam doar sa stiu vb lui bart din toata flota aia de masini de ce tocmai la bmw renunta

numeste o masina MULT mai ieftina de intretinut care sa iti ofere placere....asa ca idee generala

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Dec 29 2009, 04:35 PM
Post #259


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



nu inteleg unde cititi voi, nu am zis nicaieri "mult mai ieftina", am zis "cu costuri fixe mai mici".
v-am spus si de ce renunt la ea si nu la una din celelalte masini:
- VW-ul e coupe, e mic si il conduce si maica-mea (care nu conduce nici o masina mare pt ca zice ea, ii e frica)
- Mercedesul e de invidiat la starea in care e, ar fi pacat sa il vand, are optiuni bune si totul functioneaza impecabil la masina aia ( Inclusiv sirocoul, Vladut wink.gif i-am gasit buba prin vara)
- BMW-ul nu il inlatur din "flota de 3 barci" ci doar il inlocuiesc cu altul mai mic si poate coupe.


JOKE
"Daca spuneam ca vreau sa vand masina pentru ca nu se mai retrage singur un maner de la usa spate, din exterior, intelegeam sa ziceti ca's nebun. La coupe nu te lovesti de problema asta"
JOKE



--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Dec 29 2009, 04:42 PM
Post #260


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Nimeni nu a judecat pe thread asta sau ma insel eu? Poate unii sa simt rapid judecati unsure.gif . Eu aduc doar argumente la o discutie. Mi se pare normal ca daca vrei sa faci un schimb de masini din motive anume, sa verifici toate parametri si sa faci o estimare despre rezultat. Din punct de vedere financiar inca nu vad mare avantaj. Inca un argument, cu achizitia de o masina SH mai apare si costuri (mici) de inmatriculare, daca buget nu e foarte mare poate ii trebuie si un casetofon, cauciucuri, placute de frane, un debitmetru, ... . Repede ajungi la cheluieli aditionale care iti ar fi acoperit inca un an de mers cu vaporul actual daca nu are defectiuni.

Un argument mai valid din punctul meu de vedere ar fi ca E30 e mai mult masina old-school si ofere o placere la condus mai mult fata de E34.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:10 AM