IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebari legat IHKA (clima) de E32
bartro
post Apr 13 2009, 09:02 PM
Post #1


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Odata cu zile mai calduroasa am observat ca clima la septar nu da decat cald pe partea soferului. M-am documentat un pic despre cum functioneaza, si azi am aruncat o privirea la motoras care comanda voletul de amestecare aer cald / rece, si am observat ca motorasul respectiv nu mai este prins la corpul de clima. S-a rupt acolo niste plastice, fiind plasat cam in spatele locului de casetofon suspectez ca a fost agatat odata la un montaj mai putin elegant de un casetofon si s-a rupt. Pana aici totul e clar. Insa, chiar daca pun motoras pe locul lui, nu imi vine aer rece. Apoi am incercat sa comand tija intre motorasul si voletul cu mana, dar tot aer cald imi vine. Tija intre in corp si nu pot sa vad unde se duce. O fi sarit pe celalt capat?
Intrebare este daca a mai desfacut cineva IHKA asta, ca sa-mi spune daca am vreo sansa sa ajung in adancime ca sa vad daca a sarit tija de pe volet, daca poate se sare usor, si sa confirme daca intradevar ar trebui se simte schimbare cald/rece daca trag de mana de tija aia...

Cam multe, dar e un fel de enigma clima asta. Ca sa ajung ca lumea la toate cele trebuie dat jos bord, si parca nu am chef asa mult.

Motoras suspect este nr. 6 din site din link, nr. 3 face aceasi treaba, numai pentru pasager.

http://bmwe32.masscom.net/johan/ihka/ihka.html

Am observat ca teoretic si supapa de apa catre radiator trebuie sa se inchide, o sa verific asta in curand, insa la pasager parca tot cald e calorifer dar nu sufla aer cald ci rece rece.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Apr 13 2009, 09:39 PM
Post #2


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Hmda, am gasit un site care are ceva exemple e failures ca al meu...
http://bmwe32.masscom.net/johan/center_ven...nts_v1.1-1.html


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:35 AM