IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare generala, despre 32
bartro
post Nov 12 2007, 08:08 AM
Post #1


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Salut,

Daca tot nu gasesc un e12 sau un e23 in stare acce[tabila, am observat ca sunt si e32-uri la preturi rezonabile. Acuma nu prea stiu nimic despre e32, si as vrea sa stiu daca sunt lucruri specifica la care treb sa fiu atent la achizitionare de o masina de gen asta. Ma gandeam mai ales la cutie automata, cum pot sa testez cat de cat daca are probleme sau nu, fara mers la reprezentanta sau testere electronice. Sau e totusi de remcomdat un mers la un tester?


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Nov 12 2007, 11:52 AM
Post #2


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



pai.. trebuie sa verifici cam tot ce verifici la o masina SH
stiu doar ca au fost ceva probleme cu sistemul automat care comanda clima, acel bunic al klimatronikului, pererea mea e sa eviti acel sistem

Attached Image



cat despre cutiile auutomate, trebuie sa ai ft mare grija, depinde cum iti e norocul, cutia poate sa functioneze ft bine pana in momentul cand se incinge si abia atunci sa inceapa sa faca figuri si sa intre pe avarie (am intalnit multe cazuri la e32 si e34) si numai atunci detecteaza si testerul defectul , ca daca functioneaza bine cat e rece, ce avarie sa citeasca testerul?
eu m-as indrepta spre o cutie manuala la o masina SH destul de inaintata in varsta

tot ce am scris am scris din auzite in cursul anilor, nu am avut niciodata e32
poate te lamureste cineva care are/avut acest model de BMW

bafta in cautari!


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 12 2007, 01:07 PM
Post #3


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Mersi pentru rapsuns, idea e ca cel mai multe E32-uri pare sa fie cu cutie automata. Am sa vad ce gasesc. Cutii automata sa gasesc SH?


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Nov 12 2007, 02:57 PM
Post #4


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



QUOTE (bartro @ Nov 12 2007, 01:07 PM) *
Cutii automata sa gasesc SH?

cred ca gasesti, dar ai certitudinea ca stii ce cumperi?????


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 12 2007, 03:34 PM
Post #5


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (io`s @ Nov 12 2007, 02:57 PM) *
cred ca gasesti, dar ai certitudinea ca stii ce cumperi?????

Sigur ca nu, dar asta face lucruri mai interesant :-)


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionusunt
post Nov 12 2007, 09:19 PM
Post #6


jah soldier
*****

Group: Members
Posts: 3,737
Joined: 5-May 06
From: cocalartown berceni
Member No.: 276
Car: E46 sedan 2.0d
Engine: M47TUD20 nusestieCP





ai putea sa il contactezi pe evildeath .el are e28 automatic si a reconditionat cutia deoarece a luat masina cu cutia varza (mergea numa in Reverse )-stiu ca a dat aproximativ 10 milioane lei vechi .


--------------------
Bob
Marley and the
Wailers




OO=[][]=OO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 12 2007, 09:32 PM
Post #7


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (ionusunt @ Nov 12 2007, 09:19 PM) *
ai putea sa il contactezi pe evildeath .el are e28 automatic si a reconditionat cutia deoarece a luat masina cu cutia varza (mergea numa in Reverse )-stiu ca a dat aproximativ 10 milioane lei vechi .

Da, stiu de asta. Mai am citit ca merge numai in 'r' din cauza un fenomen cu nume 'neutral drop' ( http://www.youtube.com/watch?v=e4ONKVm51eM ) adica cand incerci prea des sa faci liniute cu cutie automata.
Am cam gasit 2 bucati de e32 la bani care imi permit, una manuala cu ac, fara piele, trapa, etc, su una cu cutie automata, ac, trapa, piele..


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionusunt
post Nov 15 2007, 02:24 AM
Post #8


jah soldier
*****

Group: Members
Posts: 3,737
Joined: 5-May 06
From: cocalartown berceni
Member No.: 276
Car: E46 sedan 2.0d
Engine: M47TUD20 nusestieCP



QUOTE (bartro @ Nov 12 2007, 09:32 PM) *
Da, stiu de asta. Mai am citit ca merge numai in 'r' din cauza un fenomen cu nume 'neutral drop' ( http://www.youtube.com/watch?v=e4ONKVm51eM ) adica cand incerci prea des sa faci liniute cu cutie automata.
Am cam gasit 2 bucati de e32 la bani care imi permit, una manuala cu ac, fara piele, trapa, etc, su una cu cutie automata, ac, trapa, piele..

probabil asta facuse fostul propietar ,ca era genul de Cursier (Racer tongue.gif ) ,si asta a si salvat masina totodata.(ca s-a stricat rapid cutia )
am vazut ca au scazut mult e32urile la pret .cauta si peter pan unul si la vreo 3000 de euro sunt niste exemplare dragutele .acuma trebuie vazut cu propriul ochi biggrin.gif bafta la cautari tine-ne la curent cool.gif

This post has been edited by ionusunt: Nov 15 2007, 02:25 AM


--------------------
Bob
Marley and the
Wailers




OO=[][]=OO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Nov 16 2007, 08:58 AM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



si cand te duci sa vezi masina, ia-o la un test-drive care sa dureze pana se incalzeste, sa vezi daca are probleme cu racirea.
verifica baia de ulei, daca a fost atinsa - masina e cam joasa, baia nu are scut
verifica toate-toate comenzile, luminile si luminitele.
Ia-l cu motorul de 3 l (daca nu esti cumva multimilionar in lei noi smile.gif )

In rest, probleme nu stiu ce sa spun ca ar putea fi. Masina e tanc daca s-a avut grija de ea (ulei la timp). Bucşaraie&co sunt de schimbat la orice maşină.

Cat despre masinile gasite - pielea nu mi se pare un must, avand in vedere varsta ei si faptul ca vara te coci, si iarna ingheţi (daca nu ai incalzire in scaune - functionala)
Preturile au scazut foarte-foarte mult, dar acum se pot cerne mai bine ofertele mai bune. Daca gasesti un model cu airbag e mai bine (nu neaparat pentru siguranta cat pentru an si facelift). Facelift-ul il poti recunoaste si dupa grila lata si nu mai stiu ce smile.gif .

Sunt pe autovit (erau de fapt) niste oferte foarte tentante: unul bej de 3.5l in CT care arata bine si oferta avea un iz tentant. Mai era unul rosiatic-visiniu, dar nu mai stiu detalii. Oricum, retin ca cel din CT era pe la 5500, dar parerea mea e ca merita. Eu ajunsesem cer pe al meu, la care numai eu stiu cum si cat m-am chinuit, aprox. 3000eur, dar am renuntat la gandurile astea negre. Numai daca socotesc tot ce e aftermarket si ma apropi de banii astia.

Succes!

P.S. - majoritatea (nu toate) au fost automate din fabrica.

This post has been edited by CRM112: Nov 16 2007, 09:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Nov 16 2007, 01:06 PM
Post #10


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,946
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp





Multumesc mult pentru informatie smile.gif

Am gasit ceva care imi place, mecanic pare destul de ok, poate cat o bucse pe fata. Dedesubt arate bine. Merge si incalzire la scaune asa ca sper ca nu raman lipit de scaune iarna. Estetic nu e foarte ingrijit (diverse lovituri usoare gen parcare), dar e mai bine avand in vedere unde parcez si cum se circule in Bucuresti, macar nu imi fac griji noapta ca imi zgrie cineva masina. Cutie automata, schimbe bine viteze (sper sa ramana asa). Am mers prin aglomeratie in oras, temperatura motorului a ajuns undeva intre un sfert si jumatate. A zis proprietar ca la drum intins scade temperatura, cea ce inseamna ca termostat e blocat pe deschis, sau nu mai are termostat. Are AC din asta 'automata' care, cum a prevazut io's, are niste probleme, dar cred ca ma descurc acolo, chiar imi place sa rezolv astfel de probleme. Mai are o problema la relantiu, cred ca e confuz calculator din cauza semnale gresite de la sonda lambda sau ceva de gen asta. Merge cam bogat. Motor e M30B30.

So.. asteptati in curand o adaugare la 'masina mea' din partea mea, si va multumesc in avans pentru sfaturi pe care o sa am nevoie la rezolvare de diverse probleme biggrin.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CRM112
post Nov 16 2007, 10:03 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



o verificare tehnica mai precisa nu strica...zic si eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:16 PM