IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> E46: senzor airbag-defect
ironm
post Feb 5 2006, 05:57 PM
Post #1


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 110
Joined: 1-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 82
Car: E46 320d/2002
Engine: 2L 150CP



mi se tot aprinde de la o vreme beculetu ala cu o bila mare care vine peste omuletzu ala rosh' legat de scaun. se aprinde in general cand e cineva pe locu din dreapta si se stinge dupa cateva minute. care-i faza? am inteles ca e senzorul de airbag, dar de la ce s-a defectat...????
o fi din cauza ca am pus prea multa greutate pe scaunu din dreapta? sau ca am proptit usor botu masinii intr-un gard d ciment?biggrin.gif


--------------------
Black E46 320d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 5 2006, 06:12 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Interesant articolul asta:
http://www.pelicanparts.com/BMW/techarticl...ir_Bag_Lamp.htm

Daca se aprinde doar cand se aseaza cineva pe scaunul din dreapta, mi se pare clar ca e o problema cu senzorul de prezenta din acel scaun, sau cu firele care merg de la scaun spre computerul de ABS (de obicei, daca pasagerii tot misca scaunul ca sa-l regleze dupa placul inimii, pot aparea contacte imperfecte in conectorul de sub scaun). Sau poate cineva din spate ti-a tras cu piciorul de firele de sub scaunul din dreapta.
Acum.. daca tu ai asezat ceva foarte greu pe scaunul respectiv, poate ai distrus senzorul din scaun (ceea ce mi se pare cam aiurea), si va trebui sa cam demontezi pe acolo ca sa-si revina (si sa inlocuiesti ceva :unibrow: )
Daca ai proptit masina cu botul intr-un gard (de ciment sau nu) si nu ti-au sarit airbag-urile, atunci nu e de la asta tongue.gif

Vorbeste si tu cu cc_seat sa-ti citeasca codul de eroare de la airbag ca sa stii de ce anume te legi. Dar prevad ca acel senzor de prezenta din scaun iti va da dureri de cap.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ironm
post Feb 5 2006, 06:28 PM
Post #3


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 110
Joined: 1-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 82
Car: E46 320d/2002
Engine: 2L 150CP





interesant e scriu aia...o sa verific firele pe la mine sa vad daca o fi iesit vreunu. intr-adevar,scaunu a fost miscat excesiv intr-o perioada...da chestia e ca se stinge si aprinde cand vrea el...n-are un program zilnic stabil:)


--------------------
Black E46 320d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darren
post Feb 5 2006, 06:39 PM
Post #4


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,502
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 4
Car: E36 318i/1995
Engine: M43 1.8 115CP



Pai contactele imperfecte nu au program stabil tongue.gif
Dar, ca sa fii sigur ce ceea ce se intampla, vezi ce coduri de eroare ai in computerul masinii. Unii ziceau ca ar fi bine sa dai cu spray pe mufa de sub scaun (sa nu ai cheia in contact cand demontezi mufa aia, ask me how I know ™)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ironm
post Feb 7 2006, 06:22 PM
Post #5


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 110
Joined: 1-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 82
Car: E46 320d/2002
Engine: 2L 150CP



eh...ceva e clar. Daca va apare becu ala in bord FUGITI, nu mergeti....pana la cea mai apropiata reprezentata BMW (asa cum dealtfel scrie si in carte) si reparati buba...oricare ar fi ea si oricat ar costa - nu poate costa mai mult ca o viata!!!!
Ceva e clar...daca se aprinde cand sta cineva pe scaun...nu mai merg airbagurile...oricare unu sau toate deja nu prea e relevant! Don't ask me how I know ™ tongue.gif


--------------------
Black E46 320d
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandru_83
post Feb 8 2006, 05:13 PM
Post #6


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 850
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 31
Car: E92 325i
Engine: 218CP





Si eu am aceeasi problema dar sta aprins tot timpul.Totul a inceput de la o groapa smile.gif Si asa a ramas tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ironm
post Feb 8 2006, 09:12 PM
Post #7


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 110
Joined: 1-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 82
Car: E46 320d/2002
Engine: 2L 150CP



DU-TE CU EA IN SERVICE!!!!
In carte scrie ca becul ala se mai poate aprinde si din cauza la "agressive or track driving"...agressive la tine fiind echivalent cu mersu pe hartoapele din buc smile.gif) Oricum, ar trebui verificat. Nu stii ce are!!!


--------------------
Black E46 320d
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:10 AM