IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tehnici de depasire
Sorin
post May 29 2006, 07:49 PM
Post #61


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,580
Joined: 20-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 37
Car: E46 Schwarz2
Engine: mic dar viguros



Din punctul meu de vedere esti binevenit pe forum dar aici nu este vorba de bmw in discutie este vorba de faptul ca te -a tinut robert pe contrasens scuze si explicatie ai primit este momentul sa te rezumi la ele capacitatile tale de racer si de tupeist nu sunt cele ce trebuiau puse in evidenta ... dar ce ti-a spus ccc si jaffar ( mai aspru si mai sadic) ar trebui sa te indemne sa te gandesti ca sunt si alti nebuni

Eu am Golf 2 si am venit la Cheia cand au inceput serpentinele a inceput sa si ploua iar trafic a existat am depasit si eu pe serpentine numai daca aveam vizibilitate si imi anuntam intentia cu lumini si claxoane sa fiu pus la "respect " nu a existat ocazia pt ca nu aveau cum sa le ofer aceasta ocazie ca la intoarcere mi-a taiat unu o curba juma pe contrasens din depasire asta e se intampla si ideea in sofat este sa reusesti sa previi
iar de grabit nu ma grabesc niciodata catre un paharel.... sunt motive mai importante pt asta


P.S ceea ce am spus te rog ia ca un sfat nu ca un afront sau jignire :nod:
Am devenit un mini Darren in ale posturilor biggrin.gif


--------------------
To the aiiiiiiirport
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RedCap
post May 29 2006, 08:10 PM
Post #62


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 49
Joined: 28-May 06
Member No.: 317
Car: E46
Engine: M54 2.5 192 CP



Hmm... atatia oameni, atatea pareri si toate legate de cum conduc, ma pune pe ganduri totusi treaba asta. Dar de aici pana la a imi dori careva moartea... totusi e drum lung si deja s-a exagerat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RedCap
post May 29 2006, 09:10 PM
Post #63


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 49
Joined: 28-May 06
Member No.: 317
Car: E46
Engine: M54 2.5 192 CP





QUOTE (jaffar)
RedCap,

da, am exagerat si imi cer scuze pentru asta, sincer. nu doresc nimanui moartea, dar "argumentele" tale nu ma faceau sa ma gindesc decit de cite ori am fost in situatia lui robert sau a tirului sau a altora despre care ai povestit... chiar o data, nu prea de mult, un nene cu un jeep a facut exact ce ai spus tu de la inceput, a tras dreapta si s-a suit pe mine, in plina curba, in coloana, pe linie continua. sigur, e o timpenie sa doresc cuiva moartea, dar tu erai atit de agitat incit trebuiau niste argumente la fel de agitate ca sa iti dea de gindit. e foarte usor sa treci limita sigurantei, e mult mai greu sa te stapinesti si sa iei in calcul orice risc pe care ti l-ai putea asuma inainte de a face o manevra.

eu personal sper sa fii mai atent pe sosea pe viitor, si sa ne vedem la urmatorul fest la un paharel. fac eu cinste daca nu mai zice nimeni pe statie ca "vine un mig cu un clio, feriti-va" smile.gif hai sa ne bucuram de pasiunea noastra cu miinile si picioarele intregi si sa cautam solutii de a pilota doar unde nu punem pe nimeni in pericol. stiu un grup de oameni interesati de a merge la hungaroring, sint citeva zile pe an (sau mai des ?) deschise publicului. nu e un capat de lume si acolo intr-adevar poti trai senzatii tari fara a-i afecta pe altii.


jaffar vezi ca ai un pm de la mine si inchei discutia aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mertan
post May 29 2006, 10:00 PM
Post #64


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP



faza e ca eu am vazut prea multe accidente, prea multi morti si raniti si alte chestii de genul asta. si imi ajunge... asa am zis si eu la inceput ca sunt reisar si depasesc pe oricine si ca ii fac pe toti. dar mi-am dat seama ca nu este asha. eu nu am puterea necesara la masina. nu prea trage si asha ca nu ma bag la depasiri. mi-e frica de frane sa nu le bruschez si sa ma duc sanie si nici amortizoarele nu sunt bune pe fatza... asha ca eu cand e vb de depasire ma bag in curu lui si cand cred eu ca e momentul propice bag inferioara si ii dau viza. acuma daca nu prea am vizibilitate si sunt in dreptul lui, pot sa incetinesc, sa pun frana si intru de unde am plecat... pt depasiri itzi trebuie masina puternica si sa fii sigur pe ea si sa ii stii toate limitele. dupa ce ai mers mii de km cu o masina atunci poti zice ca poti face cu ea ceva. asha ca eu cand mai vad ceva accident ma gandesc si nu vreau sa mi se intample si mie. e pacat de tine credema. sunt sigur ca esti un tip de treaba si ca nu am nimik cu tine. dar parca eu mi-am dat seama ca viata are prioritate... cred ca stii pancardele de pe marginea drumului. si poate le stii pe alea de pe nationala cu statistica... si atunci cand le vad, parca nu imi mai trebuie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post May 30 2006, 08:39 PM
Post #65


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



Redcap, ai fost si la muntele rosu sambata dupa masa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mertan
post May 31 2006, 07:12 AM
Post #66


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP





unde statea dracu de florin... spionul in mini imprezta... :cool: posibil sa fi fost... nu stim. parca tu florin ai luato inainte... nu imi aduc aminte sa fi trecut pe langa noi un clio... adica cand urcam toti... sa ne uitam la pozele din parcare....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post May 31 2006, 08:01 AM
Post #67


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



QUOTE (mertan)
unde statea dracu de florin... spionul in mini imprezta... :cool: posibil sa fi fost... nu stim. parca tu florin ai luato inainte... nu imi aduc aminte sa fi trecut pe langa noi un clio... adica cand urcam toti... sa ne uitam la pozele din parcare....


ii pandeam cu farurile stinse :paranoid:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RedCap
post May 31 2006, 03:33 PM
Post #68


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 49
Joined: 28-May 06
Member No.: 317
Car: E46
Engine: M54 2.5 192 CP



QUOTE (florin83)
Redcap, ai fost si la muntele rosu sambata dupa masa?


Cand batea un vant teribil de tare... da, am fost si p-acolo si duminica pe la vreo 12 am mai fost. Desi masina aia surprinsa de tine in poze parca avea o firma trecuta pe ea deci nu cred sa fi fost eu. Repet : nu cred, dar e foarte posibil totusi ca eu sa fi fost. Dar ce legatura are totusi ? Pe cine am mai depasit si p-acolo ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post May 31 2006, 04:52 PM
Post #69


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



hmm.. pozele sunt de sambata..

n-ai facut nimic tongue.gif , eram curios doar
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 31 2006, 05:30 PM
Post #70


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D





QUOTE (florin83)
QUOTE (mertan)
unde statea dracu de florin... spionul in mini imprezta... :cool: posibil sa fi fost... nu stim. parca tu florin ai luato inainte... nu imi aduc aminte sa fi trecut pe langa noi un clio... adica cand urcam toti... sa ne uitam la pozele din parcare....


ii pandeam cu farurile stinse :paranoid:

unde stinse k in poza sunt aprinse laugh.gif


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RedCap
post Jun 2 2006, 09:02 PM
Post #71


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 49
Joined: 28-May 06
Member No.: 317
Car: E46
Engine: M54 2.5 192 CP



Mi-am adus aminte... eu cand merg am luminile aprinse, masina surprinsa de florin83 nu le avea, nu vad nici un stop aprins asa ca... sigur nu eram eu. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IulianE
post Oct 10 2006, 12:41 AM
Post #72


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9-October 06
Member No.: 461
Car: Audi
Engine: V8 250CP



legat de depasiri...am observat ca deseori in trafic participantii obisnuiesc sa depaseaasca facand o manevra foarte larga,pastrand o distanta mare fata de autovehiculul depasit.Asta e un mod foarte precaut de a depasi nu contest asta.Eu cel putin in ceea ce ma priveste depasesc foarte in scurt...stau foarte aproape de masina din fatza iar momentul depasirii avansez si foarte aproape in partea laterala a masini depasite.Ata e o metoda destul de riscanta dobandite de acum ceva ani cand aveam Supernova si ca putere nu ma ajuta deloc in depasiri.m-i s-a intamplat de multe ori sa risc sa ma ciocnesc cu cel de pe contrasens....nu o recomand decat in cazuri limita.cand faci depasiri ample pierzi mult avans,e foarte ineficient mai ales cand vine o masina de pe contrasens.

This post has been edited by IulianE: Oct 10 2006, 12:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian325
post Oct 10 2006, 08:12 AM
Post #73


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,511
Joined: 25-May 06
From: IASI
Member No.: 307
Car: -
Engine: -



QUOTE (IulianE @ Oct 10 2006, 01:41 AM) *
legat de depasiri...am observat ca deseori in trafic participantii obisnuiesc sa depaseaasca facand o manevra foarte larga,pastrand o distanta mare fata de autovehiculul depasit.Asta e un mod foarte precaut de a depasi nu contest asta.Eu cel putin in ceea ce ma priveste depasesc foarte in scurt...stau foarte aproape de masina din fatza iar momentul depasirii avansez si foarte aproape in partea laterala a masini depasite.Ata e o metoda destul de riscanta dobandite de acum ceva ani cand aveam Supernova si ca putere nu ma ajuta deloc in depasiri.m-i s-a intamplat de multe ori sa risc sa ma ciocnesc cu cel de pe contrasens....nu o recomand decat in cazuri limita.cand faci depasiri ample pierzi mult avans,e foarte ineficient mai ales cand vine o masina de pe contrasens.


de ce drak sa faci o depasire riscanta indiferent de 'tehnica de executie'?
aaa , din graba?
sau pt a demonstra cine are bilele mai mari?
tocmai am ajutat un amic sa dezmembreze un E39 pe care l-a cumparat bushit; e ...belea ce fragile sunt masinile astea...probabil ai in ele o senzatie de mega siguranta inconjurat fiind de atita electronica, asa cre ca simtea perechea din E39, pina a scapat masina intr-un stilp, din lateral stinga pe centru, calculatoarele din portbagaj au fost lovite si airbagurile nu s-au declansat -decit cel din volan-soferul a fost strivit peste blonda din dreapta(parul blond era infipt in parbrizul spart...), varza - ce mai...
asa ca indiferent cit te grabesti daca traficul e aglomerat nu are rost sa fanatzezi...parerea mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IulianE
post Oct 11 2006, 10:51 PM
Post #74


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9-October 06
Member No.: 461
Car: Audi
Engine: V8 250CP





ba tu stii sa citesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Oct 12 2006, 08:39 AM
Post #75


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



QUOTE (IulianE @ Oct 10 2006, 01:41 AM) *
stau foarte aproape de masina din fatza iar momentul depasirii avansez si foarte aproape in partea laterala a masini depasite

Asta presupune sa ai o masina destul de puternica. Eu nu pot sa fac treaba asta cu cei cativa cai ai mei si trebuie sa pregatesc din timp fiecare depasire(ma refer la depasirile la viteze mai mari, unde nu ma mai ajuta fizicu') si sa accelerez din timp, de la o anume distanta fata de cel din fata.


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IulianE
post Oct 12 2006, 11:25 AM
Post #76


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 4
Joined: 9-October 06
Member No.: 461
Car: Audi
Engine: V8 250CP



nu din contra....75 de cai pe Supernova care am avut-o acum 2 ani.Asta incercam sa zic ca daca faci manevra din scurt o faci mai repede....ceea ce e foarte important.Uide de ex Buzau-Braila....drumul e foarte stramt ,sunt multe camioane,si se circula cu viteza.nu poti sta in spatele unui camion care merge cu 80km/h.Chiar acolo am observat chestia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Oct 12 2006, 01:17 PM
Post #77


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



Pai daca stai f. aproape de masina din fata care merge cu 80km/h si vrei s-o depasesti intr-un timp cat mai scurt, ai nevoie de un motor puternic care sa te ajute. Interesul este sa mergi cat mai putin pe contrasens, nu;ca soseaua fiind aglomerata din sens opus, n-o sa ai spatiu f. mult de depasire. Asa ca trebuie sa pregatesti depasirea din timp. Stai la o distanta suficient de mare de masina din fata si alegi momentul in care incepi sa accelerezi a.i. sa ai suficienta viteza acumulata ca sa poti efectua in scurt depasirea imediat ce a trecut masina care vine din fata.

This post has been edited by comisaru: Oct 12 2006, 01:18 PM


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post
316i
post Oct 12 2006, 01:44 PM
Post #78


Road Runner
*****

Group: Members
Posts: 3,336
Joined: 17-October 05
From: La dreacu'
Member No.: 9
Car: BMW E30 08/90
Engine: 08/94 M42 318iST





Offtopic> Iulian, ala esti tu din poza? laugh.gif


--------------------
16 valves, 24 hours a day, 1bar boost. A vulgar display of power. Making boost since 30-06-2008.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Oct 12 2006, 01:57 PM
Post #79


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



depinde de zona, de trafic.. eu fac ambele tipuri de depasiri in functie de situatie..
alea din scurt normal se fac la viteze mici..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
comisaru
post Oct 12 2006, 02:53 PM
Post #80


73% BMW corupt
****

Group: Insiders
Posts: 746
Joined: 21-December 05
From: Ploiesti
Member No.: 135



pai pe tine te-ajuta "Mini Impreza" in orice situatie. wink.gif


--------------------
316
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:28 PM