IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> BMWclub
xox
post Mar 2 2011, 02:19 PM
Post #1


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Tampit rau de tot romulus ala.

Asta-i doar un topic sa ma descarc. Nici nu vreau raspunsuri, doar ca nu-mi vine sa cred cat de chisati sunt unii romani.

Pardon, termenul corect este "self-oriented". Peace.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 2 2011, 02:45 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Poi ce ti-a facut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TiL
post Mar 2 2011, 03:00 PM
Post #3


100% BMW corupt
*****

Group: Administrators
Posts: 8,476
Joined: 17-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 7
Car: E28 525i
Engine: M30 2.5 147cp





Initial mi s-a parut ok ca om si inca il consider acceptabil, desi modul in care m-a zburat de acolo a fost de tot rahatul.

Ce ti-a facut?


--------------------
Inline 6 in a 5-er 4 ever
E28 528i, E39 525i touring, E39 520i touring, E53 X5 4.4i, E70 X5 3.0si, E46 318i

ex E39 520i exclusive, E39 525tds, E46 318d touring, E28 525i, E34 525i, E28 524td, E30 318i, E28 525i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Mar 2 2011, 04:57 PM
Post #4


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Este un dobitoc. Aici ii dau dreptate lui Tudor.


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dobricaliviu
post Mar 2 2011, 05:09 PM
Post #5


9% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 160
Joined: 23-January 10
From: bucuresti
Member No.: 3,183
Car: e21
Engine: m10 315 75cp



dezvoltati , poate era intr-o pasa proasta si .......... noua ni se"ntampla cateodata

[ pacifistul de mine ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 2 2011, 07:23 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp





Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Mar 2 2011, 07:59 PM
Post #7


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 2 2011, 07:23 PM) *
Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif

Si noi poate trecem pe asa ceva, dar sper sa nu arata asa ca la vecini.
QUOTE
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif

lasa, ca poate sa bucura de vacanta smile.gif


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 2 2011, 08:04 PM
Post #8


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Mai bine in varianta de acum... Nu-mi place cum arata acolo, si nu cred ca tine doar de obisnuinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 2 2011, 09:43 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Sau ţine. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shark
post Mar 4 2011, 01:25 PM
Post #10


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP





QUOTE (Dobricaliviu @ Mar 2 2011, 05:09 PM) *
dezvoltati , poate era intr-o pasa proasta si .......... noua ni se"ntampla cateodata

[ pacifistul de mine ]

Liviule, chiar esti prea pacifist rolleyes.gif

Individul asta se comporta cu forumul de parca n-ar fi un forum public ci un fel de wc personal. Stiti, voi, locul ala unde te **ci si te speli apoi (scuze de formulare dar chiar asa a devenit). La cea mai mica litera care nu-i convine, postul este sters si userul banat. Individul dovedeste fara drept de apel si ori de cate ori poate, ca are o personalitate de tot rahatul. Chiar daca *tot timpul* este intr-o pasa proasta, este cea mai buna dovada de inferioritate psihica sa te descarci pe cei cu gread ierarhic mai mic (admin vs user normal). Eu lucrez cu studenti si stiu exact ce inseamna sa fii in pase proaste si totusi sa-i tratezi pe cei "tineri" cu respectul pe care il doresti si tu.
Dar na', in calitate de mojic, mitic sau cum vreti sa-i spuneti te comporti asa cum poti sau cum ai fost educat...
Concret, prima oara am deschis un topic in care indemnam la solidaritate pe problema taxei de prima inmatriculare de anul trecut. Individul a inchis subit topicul si cand l-am intrebat de ce mi-a zis sec: s-a mai discutat. (va dati seama ca am invatat pana acum sa folosesc butonul Search...)
A doua oara zilele trecute, s-a iscat un mic scandal pe topicul Iasiului (baietii tineri de aici vor sa se organizeze serios, sa faca un club oficial, sigla, membership, etc.), chestie care bineinteles ca nu a fost tolerata acolo. Am incercat sa aplanez putin si sa le explic baietilor in mod voalat care este situatia. Din p.d.v. al limbajului voi ma stiti cam cum ma exprim eu pe forumuri si cum pun problema. La fel am facut si acolo. Acum sunt in vacanta de acolo si pot intra "pe contul de backup" doar pe de ip-ul de la servici (sau cu proxy extern, ma rog...).
Asta reprezinta un refresh al celor 2 remindere:
1. Ce naiba caut eu acolo?
2. Ce fain e aici!

QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 2 2011, 07:23 PM) *
Am intrat si eu de curiozitate si mi-a fost destul de greu sa mai gasesc forumul, a devenit un fel de blog smile.gif
Colegul nostru xox i-a scris cam de la sentiment, nu stiu cand va mai posta acolo tongue.gif

Dap. Postul meu disparuse deja de multisor.



--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 4 2011, 06:32 PM
Post #11


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Eu nu sunt īn nici un caz vreun fan al lui, n-am deloc o părere bună despre el, īnsă discuţiile despre un club independent n-au ce căuta pe forumul respectiv.

Cu alte cuvinte, dacă vrei să te organizezi separat, fă-o pe puterea ta, unde vrei tu, dar nu te ajuta de forumul respectiv ca să strāngi oameni.

E o chestie de principiu.

Probabil că s-a gāndit că dacă se va face un alt club, va pierde utilizatorii din Iaşi care vor prefera să posteze pe forumul lor.

Īn orice caz, chestiile astea se pot face, internetul e destul de mare pentru toată lumea, īnsă nu prin intermediul unui forum cu care vei intra apoi īn competiţie.

Sigur că maniera asta de a băga pumnul īn gura tuturor este greşită, īnsă n-ai ce face īn afară de a nu mai intra acolo, argumentele nu sunt băgate īn seamă.

Eu de exemplu, ca să atrag utilizatori pe forumul meu, am făcut fluturaşe pe care le-am pus sub ştergătoarele multor BMW-uri din oraş, am dat gratis stickere şi suporturi de număr personalitate, am făcut link exchange fără alte beneficii financiare cu alte site-uri auto sau cu altă temă.

Nu cred că ar fi fost moral sau corect să-mi fac topic pe BMWclub sau BMWzone şi să invit pe cineva acolo.
Sigur că aş fi popularizat forumul mai rapid, īnsă īntr-un mod negativ.

Dacă băieţii respectivi vor să facă proiectul respectiv cu adevărat, să muncească şi să investească.

This post has been edited by Ciupanezu: Mar 4 2011, 06:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 4 2011, 06:58 PM
Post #12


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Si-au mai facut si altii clubul lor zonal si au ramas si pe bmwclub. Oricum se putea trata problema mult mai diplomatic. Din ce am citit oamenii n-au primit vreo explicatie clara, pur si simplu li s-a inchis topicul.

Imi aminteste romulus asta de cineva de pe club mercedes... Cu articolele m-a dat gata biggrin.gif

Una peste alta, ca sa privim din alt punct de vedere, e forumul lui privat, cui nu-i convine e liber sa-si ia jucariile si sa plece.

P.S: stiu ca nu e prea frumos sa barfim aici ca babele, dar macar o putem face tongue.gif

This post has been edited by tomado e28 owner: Mar 4 2011, 06:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 4 2011, 08:06 PM
Post #13


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Oricum nu era acela locul pentru a discuta asemenea lucruri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 5 2011, 03:10 AM
Post #14


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Ciupanezule, n-ai prins ideea. Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum.

Romulux n-a prin nici el ideea, probabil a citit printre randuri (ma indoiesc) ori a primit un report (cel mai probabil) si s-a gandit imediat ca poate pierde ceva trafic (complet rupt de realitate).


Concluzia e: un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. Nu stiu daca exista un club oficial bmw sau daca bmwclub chiar inseamna ca-i un club cu acte in regula. Daca nu e si-mi fac eu club, pot sa cer rnc-ului sa-mi dea domeniul lor. Daca vrea intr'adevar sa se joace, ok, nici o problema.

Ce nu suport sunt oamenii care nu fac diferenta intre virtual si real. Vrei trafic? Angajeaza-ti o firma care se ocupa de seo. Vrei utilizatori? Fii corect.

Eu nu cred ca s-ar supara nimeni de aici daca-mi fac "reclama" la clubul bmwiasi. Iar faptul ca exista link pe site-ul meu catre bmwclub va fi corectat cat de repede. Chit ca majoritatea face parte din "cealalta" comunitate.

Aici macar se ajuta oamenii intre ei. Acolo ce-i la ordinea zilei, zeflemeaua? Meh. Sa suga o ceapa. Degerata.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 5 2011, 03:24 AM
Post #15


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



PS: Vive la resistance!


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Mar 5 2011, 09:28 AM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



xox = poate ca astea; " Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum." + " un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. " ar fi trebuit sa incercati sa le explicati mai bine / clar, poate omul era obosit, neatent, poate vreun report mai tendentios...nu ca i-as tine eu partea, n-am d c , dar culmea , de curand, am dat report unui post unde un user tot incerca un flame, jignindu-ma, evident mod. de servici a ignorat....stie el de ce.... dar a 2 a zi, a facut corect "operatia" romulus...chiar m-a surprins.

This post has been edited by brown.shark: Mar 5 2011, 09:29 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 5 2011, 12:02 PM
Post #17


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (xox @ Mar 5 2011, 03:10 AM) *
Ciupanezule, n-ai prins ideea. Noi vrem sa facem un club cu acte in regula, nu un forum.

Romulux n-a prin nici el ideea, probabil a citit printre randuri (ma indoiesc) ori a primit un report (cel mai probabil) si s-a gandit imediat ca poate pierde ceva trafic (complet rupt de realitate).


Concluzia e: un forum reprezinta doar o modalitate de a intra in contact cu alti oameni. Si e o modalitate de a tine legatura cu membrii afiliati unui club. Nu stiu daca exista un club oficial bmw sau daca bmwclub chiar inseamna ca-i un club cu acte in regula. Daca nu e si-mi fac eu club, pot sa cer rnc-ului sa-mi dea domeniul lor. Daca vrea intr'adevar sa se joace, ok, nici o problema.

Ce nu suport sunt oamenii care nu fac diferenta intre virtual si real. Vrei trafic? Angajeaza-ti o firma care se ocupa de seo. Vrei utilizatori? Fii corect.


Am prins ideea foarte bine.

Vreţi să faceţi un club cu acte īn regulă. OK.
Īnsă acel club cu acte īn regulă 100% va avea şi un site.

Iar dacă va avea un site, va avea cu siguranţă şi un forum.
Chiar m-aş mira să vreţi să faceţi doar un club cu acte īn regulă, īnsă apoi să folosiţi alte forumuri pentru comunicare.

Există un club BMW afiliat la BMWclub Europa.

E acesta: http://www.bmw-auto-moto-club.ro/

Diferenţa asta nu prea se poate face din moment ce internetul a ajuns īn strānsă legătură cu viaţa reală, totul este acum promovat şi pe internet.

Īmi pare rău, īnsă nu sunt de acord cu tine.

Chiar nu văd de ce v-ar permite orice administrator de forum să purtaţi asemenea discuţii pe forumul său.

Dacă vroiaţi să faceţi un club de fotografie sau un club al iubitorilor de şpriţ, sunt sigur că nu s-ar fi supărat nimeni.

L.E: Văd că aveţi deja un site, iar dacă apeşi butonul forum, trimiterea e spre BMWclub.
Īn mod sigur e o urmare logică īn viitor ca după ce veţi face un club cu acte īn regulă, să vă faceţi un forum independent.



This post has been edited by Ciupanezu: Mar 5 2011, 12:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 5 2011, 01:02 PM
Post #18


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16





Treburile nu stau chiar asa.

Nu facem alt forum, ramanem pe forum-urile unde avem deja prieteni, in felul asta pastrand contactul cu restul comunitatii. Ca ne intalnim apoi intr-un "clubhouse" ori ca-mi cumpar piese cu un discount, asta-i treaba mea. Poate cineva din Oradea sau Timisoara cauta un oarecare ajutor care i-l pot eu oferi. De ce nu?

Treaba asta cu separatul in 'nshpe mii de comunitati mi se pare stupida. Romulus ar trebui sa ofere acces la bmwclub pe baza de abonament, altfel nu-i justificata atitudinea. smile.gif


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 5 2011, 01:13 PM
Post #19


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Nu are de unde să ştie dacă, după ce veţi avea un club cu acte şi popularizat prin intermediul altor forumuri, nu veţi face un forum separat.

Aşa se justifică atitudinea.

Nimănui nu-i place ca altcineva să crească pe spinarea lui.

Mă rog, asta e părerea mea, tu ai părerea ta, totul e ok din punctul meu de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 5 2011, 02:32 PM
Post #20


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Hm, din ce zici suna ca si cum un forum e o pepiniera.

Realitatea e ca nu creste nimeni nimic, oamenii se aduna si ei pe unde pot, cum pot. Reiterez ideea: se justifica atitudinea doar in momentul in care exista o contributie/cotizatie pentru apartenenta la o comunitate de genul asta, in speta virtuala.

Cata vreme-i gratis, anunt infiintarea clubului bmw iasi, cine vrea sa se inscrie bine, cine nu, nu.

Iar daca forumul nu-i creat ca o metoda de comunicare si de organizare, atunci la ce l-a mai creat? Pentru profit? Mie mi-e scarba de oamenii astia. bmwiasi.com e un site platit din banii mei, unde cei ce posteaza o fac din pasiune. Ca exista link spre bmwclub e alta poveste, pentru ca majoritatea sunt utilizatori acolo.

In fine. Atragi mai multe muste cu miere decat cu otet. Dar in cazul asta se pare ca-i vorba de cacat, iar din cauza asta calitatea mustelor nu mi se mai pare multumitoare. Nici surprinzatoare, avand in vedere natura intrinseca a mustelor.

PS: stiu ca iarasi sunt prea "de la sentiment" dar sincer sa fiu, m-am saturat de clica de acolo.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:37 PM