IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> UE, Ce pareri aveti? E bun de ceva?
bartro
post Feb 25 2010, 10:53 PM
Post #1


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Acuma ceva timp s-a ales nou presedinte UE, Herman Van Rompuy. Ati auzit de el? Probabil nu. Nimeni nu a auzit de el. Zilele trecuta a fost jignit de catre englezul Nigel Farage : http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle7040733.ece

Nigel Farage este un politician Englez care mai executa cand in cand un atac de gen. Cred ca este ales de catre Englezi in parlament UE pentru ca multi consider ca UE impune reguli care nu au suport la populatie, costa multi bani, si contine multi indivizi care stau acolo pentru bani frumosi, interesul lor si munca putina. Si pentru ca englezi nu prea au benifici. Parerea care este impartit si de multi Olandezi. Tin minte de o filmare despe cum membri din parlament veneau vineri devreme ca sa semneaza condica de prezenta si apoi plecau acasa, si asta sunt lucruri mici presupun.

Romania este din 2007 membru UE. Voi ce ati simtit? E bine? Rau? Cum considerati UE ca institut acolo in Bruxelles? Sunt la fel de corupti ca cei de aici?


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
io's®
post Feb 25 2010, 11:30 PM
Post #2


.
*****

Group: Super Moderators
Posts: 5,955
Joined: 31-October 05
From: Bucureşti
Member No.: 72
Car: .
Engine: .



nu cred ca exista coruptie si nereguli mai mari ca-n romania.


--------------------
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"
"BMW E PENTRU DRUMURI LUNGI PE CARE SA LE FACI MAI REPEDE DECIT ORICINE PE SOSEA, SA MERGI TARE SI PE AUTOSTRADA SI PE SERPENTINE SI SA -I DAI 200 SI LA DEAL SI LA VALE"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nmg
post Feb 26 2010, 11:15 AM
Post #3


36% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 372
Joined: 30-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 499
Car: E23
Engine: M30 2,8 135 kW





Nu pot sa-mi dau cu parerea apropo de coruptie dar in mod sigur birocratia lor este cel putn comparabila cu a noastra. Evident, nu este un lucru de bine.

In ceea ce priveste ilustrul necunoscut Herman von Rompuy, auzisem ca la vremea respectiva contracandidatul lui ar fi fost Tony Blair. Avand in vedere ca UE incepe sa faca concurenta SUA, alegerea lui Rompuy este justificata, chiar ar fi fost culmea sa aleaga drept presedinte UE un om de-al americanilor.

Ramane de vazut insa daca Rompuy va reusi sa se impuna. Oricum, pentru RO, ca intrarea in UE este benefica, cred ca sunt mai multe avantaje decat dezavantaje.

Pentru alte tari insa, depinde.


--------------------
Life is too short to drive anything less than a BMW ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Feb 26 2010, 01:02 PM
Post #4


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Contracanditat a fost si prim ministru Olandez, Jan Peter Balkenende (da, seamana cu harry potter).
Nici el nu prea e cunoscut. Faptul a Olanda a facut protest la anumite decizii de UE si populatie olandeza care a respins constitutia Europeana (care apoi a fost acceptat fortat de catre Balkenende si ale lui) cred ca a defavorizat sansele lui Balkenende.

Cred ca in general tarile saraci au mai multe benificii de UE fata de tari bogati. Dar trebuie sa exista totusi in raport corect. Olanda, de exemplu, a contribuit relativ mult mai mult la UE decat Franta sau Germania. Dar un cuvant mare nu are de spus, fiindca influenta de o tara e in functie de locuitori. Aderarea de Polonia la UE a fost foarte poblematic pentru tarile mici. Polonia cu 38 de milioane de locuitori fata de Olanda cu 16 milioane are o influenta mult prea/mai mare.



--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Mar 21 2011, 04:15 PM
Post #5


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



http://www.youtube.com/watch?v=XHBMLil4JbI


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 21 2011, 06:24 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp





Pentru Romania e un lucru bun apartenenta la UE, aduce un plus de stabilitate si a luat o parte din forta de munca. Bineinteles ca sunt si dezavantaje. Momentan tarile sarace beneficiaza de o infuzie de capital din partea celorlalte pentru a le ridica nivelul. Probabil in timp tari ca Olanda vor avea de pierdut, dar Europa per ansamblu va castiga din procesul asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Mar 24 2011, 02:18 AM
Post #7


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



QUOTE (bartro @ Mar 21 2011, 04:15 PM) *


Mie mi se pare doar un puppetshow.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edutxu
post Mar 26 2011, 12:01 PM
Post #8


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



QUOTE (tomado e28 owner @ Mar 21 2011, 07:24 PM) *
Pentru Romania e un lucru bun apartenenta la UE, aduce un plus de stabilitate si a luat o parte din forta de munca. Bineinteles ca sunt si dezavantaje. Momentan tarile sarace beneficiaza de o infuzie de capital din partea celorlalte pentru a le ridica nivelul. Probabil in timp tari ca Olanda vor avea de pierdut, dar Europa per ansamblu va castiga din procesul asta...

bun...rau.....mai mult rau de fapt
se aloca mai multi bnai pentru romania, ai dreptate dar nu i atrage nimeni si se intorc iarasi la bugetul lor, prinurmare la fel de saraci suntem
plus ca romania e piata de desfacere pentru ue, aici ajungant toate produsele cee nu se cumapra acolo
ca sa nu mai vorbim de produsele agricole, franta si germania n o sa permita niciodata romaniei sa produca la capacitate maxima, chiar de curand am vazut la tv un reportaj ca agricultorilor romani nu le sunt cumparate produsele, iar ministerul agriculturii obliga supermarcheturile sa cumpere 2% din productia autohtona
de ce 2% si nu 90% iar restul sa fie substituit din cele importate?


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Mar 26 2011, 04:18 PM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Nu se cumpara legumele si fructele romanesti cum ar trebui, pentru ca e mai simplu pentru majoritatea conationalilor sa ia de la supermarket decat sa faca putina miscare pana la piata. Daca ar fi mai mult interes pentru binele national, plus putina cultura si educatie, nu s-ar mai returna banii la UE, n-ar mai fi mafia lanturilor de magazine si in piete, etc, etc... Ue a oferit niste oportunitati, dar nu ne vireaza bani pe degeaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Mar 26 2011, 08:38 PM
Post #10


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa





Īn multe domenii au fost folosiţi foarte mulţi bani de la UE, nu se īntorc toţi īnapoi.

Mai mult se īntorc cei destinaţi persoanelor fizice, statul īnghite aproape tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:01 AM