IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> taxe dupa UE
mertan
post May 16 2006, 01:36 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP



astia sunt nebuni??? nu imi vine sa cred. eu nu am euro... dar ce naiba sa fac??? daca ash avea salariu de mii de euro ar mai merge... ce sa fac? sa imi cumpar pisika? nu stiu ce sa fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mertan
post May 16 2006, 01:42 PM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP



am inteles. nesimtiti de-a dreptul... cred ca dacia-renault o sa dea un procent din vanzari la stat. :nod:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ve
post May 16 2006, 03:15 PM
Post #3


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 318
Joined: 4-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 87
Car: E39 530d
Engine: M57





eu am ajuns demult la concluzia ca guvernantii romani ishi urasc poporul pe care-l conduc...nu e suficienta incompetenta pe toate fronturile..trebuie sa fie si ceva ura la mijloc...altfel nu se explica "actul de guvernare" din ultimii 60 de ani in tara asta.

cred ca am pierdut 15 ani degeaba...trebuia sa o taiem de mult de aici.

nu inteleg de ce nu au macar bunul simt sa dea o lege in care scrie negru pe alb: romanii au voie sa cumpere numai dacii. romanii trebuie sa mearga pe drumuri proaste. romanii trebuie sa suporte abuzuri. si tot asa. ce ne mai incurcam cu tot felul de "taxe" care chipurile ar putea fii platite de cineva. pana si la amarata de recarosare stiti ce taxe trebuie sa platesti daca vrei sa aduci o masina de afara.

nu prea mai am sperante...ce bine ar fii sa ma insel dar nu prea cred.


--------------------
Ex '85 524td E28, USA Model
Actual 2003 530D, E39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Viper05
post May 16 2006, 04:26 PM
Post #4


a
***

Group: Members
Posts: 545
Joined: 1-November 05
From: a
Member No.: 83
Car: a
Engine: a



QUOTE (jaffar)
aseara am avut parte de o portie zdravana de ris cind am urmarit stirile. uefantasticii nostri de guvernanti imbuibati de spagile de la dacia/renault, s-au gindit sa faca un proiect de lege pentru marirea taxelor (n-am prea inteles daca taxa de inmatriculare sau impozitul sau ce alta taxa) pentru masinile vechi. astfel, pentru o masina non-euro se propune plata unei taxe de 2.5 eur / cmc. adica la un motor de 1990 cmc, vom plati 4975 EUR taxa. yupiiii !!!

au fost intrebati si niste europeni care au fost la fel de socati ca si mine smile.gif


E vorba de taxa de inmatriculare , la o masina care se aduce de afara

@mertan , stai linistit ca nu ai cum sa platesti 4500e impozit pe o masina care valoreaza 3000
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zom
post May 16 2006, 04:43 PM
Post #5


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,167
Joined: 17-October 05
From: bucuresti
Member No.: 6



ceva de genul intelesesem si eu. si faceau socoteala ca, daca intram in ue, bu o sa mai fie taxe vamale, dar adaugand taxa asta noua si minunata, practic masinile second hand vor costa in romanica atat cat costa si acum, poate un pic mai mult pentru motoare mari. o sa vedem in cateva zile sad.gif bine macar ca le vom putea inmatricula...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mertan
post May 16 2006, 04:59 PM
Post #6


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,341
Joined: 24-November 05
From: IASHIngton- bacau
Member No.: 103
Car: e30
Engine: m20 2.0 129CP





hai sa luam un exemplu concret... un e36 cu motor m50 si 1990 cmc. cati bani platesc?? sa zicema ca acolo masina costa 1500 de euro... haidetzi sa calculam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zom
post May 16 2006, 05:02 PM
Post #7


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,167
Joined: 17-October 05
From: bucuresti
Member No.: 6



mai ai si tu rabdare cateva zile, ca deoc amdata toata lumea face speculatii. de ex, pentru non-euri, A.P.I.A. a cerut sa fie 2,5 euro/cmc, astia au ramas la 2 sau 1,5, dar nu era nimic batut in cuie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Robert
post May 16 2006, 05:28 PM
Post #8


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 825
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 25



De regula, cred ca si de data asta vor aplica strategia tipic romaneasca: se anunta niste scumpiri absolut aberante, apoi se simuleaza un dialog cu "societatea civila", iar la urma se adopta preturi in zona a 50%..75% din cele anuntate la deruta, initial.
Si astfel toata lumea rasufla usurata la urma: "Vai, totusi, bine ca nu le-au scumpit atat de mult cat ne asteptam."

Lista de exemple este lunga si variata.

De aici rezulta, cred eu, o alta concluzie - mai importanta si foarte trista: in astfel de momente se simte lipsa unor cluburi auto bine organizate si inchegate.
Tot timpul ne-am intrebat: la ce ne trebuie, domnule, un club BMW in Romania? Ce, nu putem fara club? Ce-mi trebuie mie, domnule, club, la care sa platesc cotizatie anuala de membru? M-am tampit? Ce, nu ne putem intalni si asa, fara club?

Ei bine, exact in situatii din astea ni se dovedeste impotenta. Metaforic vorbind (sper...).
APIA este "Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile". Acest organism reprezinta (cu succes, judecand dupa taxele anuntate) interesele producatorilor si importatorilor de masini noi.
Daca ar fi existat o ANCA ("Asociatia Nationala a Cluburilor Auto"), care sa reprezinte interesele a mii de membri din cluburile VW, Dacia, BMW, etc etc din Romania, ei bine, atunci guvernul trebuia sa impace doua puncte de vedere total opuse. Asta inseamna negociere, deci ponderare. Pentru ca alegatori (votanti) sunt si colo, si colo, iar orice guvern nu asculta decat de o singura lege suprema: atragerea de votanti.

Iata deci la ce ar fi fost bun un club BMW puternic in Romania, preferabil alaturi de alte cluburi puternice ale altor marci:
- taxe vamale decente la importul masinilor din EU;
- preturi mai mici la carburanti, la pompa;
- impozite auto rezonabile;
- posibil drumuri mai ingrijite.

Bravo, APIA. V-ati prins ca sunteti singurii care canta pe piata. Hai, baieti, sa dansam pe melodia lor.
Pentru ca, deh, la ce dracu ne trebuie noua club?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post May 17 2006, 03:50 AM
Post #9


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



QUOTE (Viper05)
@mertan , stai linistit ca nu ai cum sa platesti 4500e impozit pe o masina care valoreaza 3000

In Anglia sunt impozite foarte mari, ceea ce face ca masininile SH sa fie foarte ieftine. Un cunoscut al meu si-a cumparat un Ford Mondeo sub 10 ani vechime cu 900 lire sterline si impozitul pe 1 an era tot cam 900 lire sterline. Avand in vedere asta, ii cred in stare pe ai nostri sa se gandeasca sa faca impozitele mai mari decat valoarea masinii...


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ve
post May 17 2006, 05:19 AM
Post #10


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 318
Joined: 4-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 87
Car: E39 530d
Engine: M57





<Din Cotidianul de azi:

Impozitul pentru autoturisme cu o capacitate cilindrica de pina la 1.600 de centimetri cubi inclusiv va urca pina la 56 de lei, dublu fata de impozitul maxim de 28 de lei achitat in prezent.

Pentru autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 1.601 si 2.400 de centimetri cubi inclusiv, impozitul va fi cuprins intre 240 si 360 de lei, iar pentru autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 2.401 si 3.200 de centimetri cubi inclusiv, impozitul va fi cuprins intre 480 si 640 de lei. Impozitul pentru autoturismele cu o capacitate cilindrica de peste 3.200 de centimetri cubi inclusiv va fi de minimum 800 de lei./>


Ca de obicei sa nu cumva sa deranjam multimea asha ca punem 28 (douazecisiopt) de lei impozit. Pana la urma impozitul trebuie sa reprezinte ceva si 100 si ceva de euro pe an pentru o masina poate fii inteles (nu in contextul veniturilor din ro, dar nu e un capat de tara).
Dar de ce trebuie ca unii (si anume majoritatea) sa nu plateasca impozit? 28 de lei nu mi se pare o suma decenta. e o bataie de joc. e ca si cum ar fii scutiti.
se vede din nou ca masura este doar una populista menita sa arate "grija guvernului fata de omul de rand" si "cum ii arde pe bogatani".


--------------------
Ex '85 524td E28, USA Model
Actual 2003 530D, E39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ve
post May 17 2006, 05:47 AM
Post #11


27% BMW corupt
**

Group: Members
Posts: 318
Joined: 4-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 87
Car: E39 530d
Engine: M57



my point exactly smile.gif
ei nu fac diferenta intre cayene si un e30...


--------------------
Ex '85 524td E28, USA Model
Actual 2003 530D, E39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:19 AM
Post #12


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



e clar , ma apuc de manari si tot o sa imatriculez o masina din germania, eu am si pe cineva in familie de la RAR, vad ca nu se mai poate. am tot asteptat sa ne indreptam si noi dar vad k tot impotriva noastra este guvernul si am asteptat cu imatricularea din 2007 si am sperat multe dar am inceput sa cedez nervos :axe:
dupa ce k suntem un popor de oameni saraci ne mai si impun sa cumparam masini autohtone care nu numai k sunt egale cu 0 k nu pot sa injur pe forum dar mai au si preturi de :vom:


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:26 AM
Post #13


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



eu unu nu as da nici 2000Euro pe un logan full :dis: sa fie la ei acolo , si pacat de cei care cred in mitul masinii autohtone (si si-au luat logan) k este o masina ieftina si ushor de intretinut , asa a inceput totul mai intai urca pretul masinii si pe urma piesele iar la sfarsit ce mai ramane , dacia 1310 sau 1410 era o masina de 10ori mai buna decat loganul .
atatea am avut de zis :retard:


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:33 AM
Post #14


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D





ma uit la citroen c1 si c3 care se invart tot pe la pretul ala si vreau sa zic k e o masina de alt nivel , si nu urmatorul nivel vreo 3-4 nivele mai sus .
Iar pretul Loganului este dus la extrem si nu inteleg tot pe noi ne jupuiesc de bani si afara este mai ieftin :retard: la noi totul este anapoda :dis:


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:35 AM
Post #15


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



eu unul stiu unde se fac si cum se fac si ce calitate au piesele de interior bordul ceasurile tot (la interior ma refer)


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post May 17 2006, 11:35 AM
Post #16


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



smile.gif cam asa e Loganu e ok,dar nu la pretul ala. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:38 AM
Post #17


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



eu la asta m-am referit raportul pret/calitate dar vad k am inceput sa batem in off-topic


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post May 17 2006, 11:39 AM
Post #18


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP





QUOTE (jaffar)
romanul a vrut o barja, a primit logan. romanul e fericit. majoritatea au nevoie de un mijloc de transport din punctul A in punctul B, cu care sa poata cara cit se poate de mult.
]

romanul a fost si mai fericit dupa ce a primit logan dizal :puke:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:41 AM
Post #19


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



norok k au venit astia d la renault cu motorul lor de diesel k al nostru era tare dinozaur era nivelul al unui passat 1 d prin 90 :retard:


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n3o
post May 17 2006, 11:43 AM
Post #20


CSL fan
*****

Group: Insiders
Posts: 1,944
Joined: 11-December 05
From: Bucharest, Pta. Romana
Member No.: 120
Car: e39 530da touring
Engine: 3.0D



QUOTE (jaffar)
QUOTE (n3o)
eu la asta m-am referit raportul pret/calitate dar vad k am inceput sa batem in off-topic


pai, ce nu e de calitate la logan ? in afara de vopsea si toba ruginita din fabrica ?


masa plastica interiorul si la restul nu ma bag k nu stiu , dar pot sa spun k are un finisaj :vom:

laugh.gif de toba nu stiam


--------------------
www.printareieftina.uv.ro - Servicii dtp, printare, copiere si multe altele
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:50 AM