IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> E 30 320 IA, pentru un pret corect poate schimba proprietarul
alex230ro
post Jan 9 2014, 10:50 AM
Post #21


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



Din pacate vama platita nu mai conteaza.M-am interesat si eu de aspectul asta,ca si eu am la a mea taxa de platit.Oricum din punctul meu de vedere daca pretul incepe cu 3 nu este chiar foarte mare avand in vedere dotarile si starea masinii.Totusi care e motivul despartirii?


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 9 2014, 11:02 AM
Post #22


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Si eu am dat pe privat tot un pret apropiat de 3... din care vroiam sa scot taxa de inmatriculare.

N-am stiut ca mai are un motor, cutie manuala si blocant (de trusa completa si lanterna nu mai zic, alea-s cireasa de pe tort) - chiar mi se pare un pret ok. Intr'adevar urca impreuna cu taxa si schimbat motorul inapoi, se apropie de pret de E46 dar nu-i o masina care o mai gasesti pe toate drumurile.

PS: alex, foarte tare coincidenta cu SUN. Poate-i un semn tongue.gif

PS2: ma retrag din cursa, speram sa fie ceva mai ieftina.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 9 2014, 11:09 AM
Post #23


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20





QUOTE (alex230ro @ Jan 9 2014, 10:50 AM) *
Din pacate vama platita nu mai conteaza.M-am interesat si eu de aspectul asta,ca si eu am la a mea taxa de platit.Oricum din punctul meu de vedere daca pretul incepe cu 3 nu este chiar foarte mare avand in vedere dotarile si starea masinii.Totusi care e motivul despartirii?

Nu tin sa ma despart de ea si nici nu visez sa-mi iau banii pe care cred eu ca-i merita masina, ba chiar cred ca a-si putea deveni usor nostalgic daca s-ar vinde dupa 18 ani petrecuti impreuna insa pe de alta parte ma gandsc asa cum ti-am spus si in PM la o alta masina mai mare si mai economica (spun asta din toate punctele de vedere achizitie, intretinere, taxe) mai am un disel de 2,2 care-mi scoate o medie de 8% dar se apropie de pensie cu peste 750 000 km si cred ca-i cam ajunge (in paranteza fie spus, achizitionat de nou, i-am shimbat o singura data bujiile, un senzor la axa cu came, o conducta si origurile din pompa de inalte) si nu mai spun mai multe ca nu face parte din categoria alb/albastra
Indiferent daca se vinde sau nu, in familie va mai intra cat de curand un break, cu plasa pentru caine in portbagaj, asta asa, sa mora ursul de oftica!

This post has been edited by SUN 83: Jan 9 2014, 11:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Jan 9 2014, 11:38 AM
Post #24


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,458
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



QUOTE (xox @ Jan 9 2014, 11:02 AM) *
Si eu am dat pe privat tot un pret apropiat de 3... din care vroiam sa scot taxa de inmatriculare.

N-am stiut ca mai are un motor, cutie manuala si blocant (de trusa completa si lanterna nu mai zic, alea-s cireasa de pe tort) - chiar mi se pare un pret ok. Intr'adevar urca impreuna cu taxa si schimbat motorul inapoi, se apropie de pret de E46 dar nu-i o masina care o mai gasesti pe toate drumurile.

PS: alex, foarte tare coincidenta cu SUN. Poate-i un semn tongue.gif

PS2: ma retrag din cursa, speram sa fie ceva mai ieftina.

da,SUN-ul alb si SUN-ul negru smile.gif ar fi ceva laugh.gif totusi din pacate nu stiu daca am timp/chef sa dau compactul + ca lui Andra ai place mult compactul.on topic @SUN -poti sa imi lasi un nr de telefon?poate ne vedem sambata,mai vin cu un prieten care ar vrea sa vada masina.

This post has been edited by alex230ro: Jan 9 2014, 11:39 AM


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 9 2014, 12:20 PM
Post #25


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Yin & Yang (si soarele rotund) laugh.gif 4 cil + 6 cil = 10cil. Poetic.

This post has been edited by xox: Jan 9 2014, 12:22 PM


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 9 2014, 06:40 PM
Post #26


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57





Poate imi explici si mie de ce valoreaza acest urs 3000 de euro ?smile.gif ca mie unu imi da cu virgula. Astept un raspuns.Vopseaua nu e o originala, interiorul nu este original cu incalzire, kit m-tech 2 original nu are. Destept e ala care cere si nu cel care da rolleyes.gif Daca masina are valoare sentimentala atuncea de ce o vinzi ? Pe mine unu nu ma atrage aspectul asta de masina bec orice masina revopsita la cuptor si facuta bine iti ia ochii imediat. La pretentiile care le ai la bani va ramane mult si bine in familie asa ca poti sa stai linistit ca nu o sa plece de la tine. Si sa arunc si eu o oferta publica iti pot ofer un tras de par 1700 euro 1800 maxim mai mult nu valoreaza masina din punctu meu de vedere. Poti sa-ti opresti jantele si sa mearga pe table sunt si alea roti poti sa pui faruri normale nu neaparat hella smoke , blocantu poti sa ti-l opresti in rest mai avem ce sa dam jos de pe ea ? cred ca mai gasim sa dam jos dar pe urma mai umblam si la oferta mea.

This post has been edited by Halogen: Jan 9 2014, 06:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 9 2014, 06:48 PM
Post #27


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20



QUOTE (Halogen @ Jan 9 2014, 06:40 PM) *
Poate imi explici si mie de ce valoreaza acest urs 3000 de euro ?smile.gif ca mie unu imi da cu virgula. Astept un raspuns.Vopseaua nu e o originala, interiorul nu este original cu incalzire, kit m-tech 2 original nu are. Destept e ala care cere si nu cel care da rolleyes.gif Daca masina are valoare sentimentala atuncea de ce o vinzi ? Pe mine unu nu ma atrage aspectul asta de masina bec orice masina revopsita la cuptor si facuta bine iti ia ochii imediat. La pretentiile care le ai la bani va ramane mult si bine in familie asa ca poti sa stai linistit ca nu o sa plece de la tine.

Sau poate ca nu, te voi lasa sa-i dai de treaba neuronului singuratic sa vedem cu totii, poti sa o faci?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 9 2014, 06:54 PM
Post #28


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57



E problema ta cat ceri pe masina , pretul nu reflecta nimic din calitatiile masini sa`ti fie clar. Daca ursu asta valoreaza acum 3000 euro apai fostu meu urs care a intrat doar suma asta in el + masina in sine ajunge la 5000-6000 euro si totusi pe aia se vede pe asta nexam. Poate o fi cabrio naiba si nu vad eu eu zic sa mai pui niste poze sa ma uit mai bine urs la pret de e39 MAXIM ASTA ! Iti mai repet eu ca viitor cumparator explica-mi si mie de ce aceasta masina valoreaza atatia bani ? sunt mai prost de fel daca e nevoie vin si o vad live sa vedem daca tu reusesti sa-mi explici de ce are pretu asta sa ma convingi sa-ti dau bani pe ea. Se pare ca neuronu meu singuratic cam functioneaza prea bine al tau e cam in pauza.....aaa pai stai asa ca si masina mea are valoare sentimentala. Vand e28 bara fata m bara spate m eleron m interior m multiple piese noi pret 7000 euro negociabil astept oferte pe privat nu publice ca sa nu deranjam lumea. Prietene tu crezi ca ai deaface cu prosti ? umblam cu recarosari cu dastea e 90% originala. Poate pe unui ii incanta masina este problema lor si treaba lor fiecare cu gusturile lui.

This post has been edited by Halogen: Jan 9 2014, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 9 2014, 07:51 PM
Post #29


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Aici se opreste discutia asta.

Halogen, chiar nu are rost sa te oftici in public. Omul e liber sa cere cat vrea. Noi suntem oameni mari si putem decidem singuri daca pretul e corect sau nu, in functie de piata, buzunarele noastre si ce ofere masina respectiva si orice alt argument de luat in calcul care noua ni se pare relevant.

SUN, numeratul neuroniilor nu face parte de o strategie buna pentru vanzari.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 9 2014, 08:16 PM
Post #30


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20





QUOTE (bartro @ Jan 9 2014, 07:51 PM) *
Aici se opreste discutia asta.

Halogen, chiar nu are rost sa te oftici in public. Omul e liber sa cere cat vrea. Noi suntem oameni mari si putem decidem singuri daca pretul e corect sau nu, in functie de piata, buzunarele noastre si ce ofere masina respectiva si orice alt argument de luat in calcul care noua ni se pare relevant.

SUN, numeratul neuroniilor nu face parte de o strategie buna pentru vanzari.

snf (45).gif multumesc Domnule Bartro! s-a notat biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 9 2014, 08:46 PM
Post #31


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57



QUOTE (bartro @ Jan 9 2014, 07:51 PM) *
Aici se opreste discutia asta.

Halogen, chiar nu are rost sa te oftici in public. Omul e liber sa cere cat vrea. Noi suntem oameni mari si putem decidem singuri daca pretul e corect sau nu, in functie de piata, buzunarele noastre si ce ofere masina respectiva si orice alt argument de luat in calcul care noua ni se pare relevant.

SUN, numeratul neuroniilor nu face parte de o strategie buna pentru vanzari.



Am inteles, dar totusi anunt fara pret ? delete sau vanzatorul sa puna pretul.Nu am de ce sa ma oftic bart pot sa cumpar masina dar nu ma intereseaza imi caut ceva mic de oras un diesel , cred ca sambata ma duc sa o cumpar neaparat cu ac wub.gif

ps: mai bine se sterge topicul care este poluat, vanzatorul sa deschida un topic nou cu prezentarea masini si pretul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Jan 10 2014, 01:28 AM
Post #32


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



Eh, relax. Topicul e ok, exista preturi, exista dotari(da, conteaza pentru mine lanterna aia si trusa de scule), exista piese la pachet (are 2xLSD+2xM20 ffs)... E in regula.

Hai sa privim si altfel lucrurile: daca ar fi sa-si vanda Mihai E34-le sau E12-le, va dati seama cam cat ar costa? wacko.gif Ori Interceptorul... Poate nu-s masini pentru "puristi", dar...


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Jan 10 2014, 09:43 AM
Post #33


zijdelings geïnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,950
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Nu cunosc foarte bine reguli, dar nu cred ca e obligat sa pune un pret.
Daca ma corecteaza cineva in privinta asta, o sa iau masuri.

SUN sa ne spune daca vrea topicul curatat.

Haideti, on-topic. Se poate.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 10 2014, 01:15 PM
Post #34


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20





QUOTE (bartro @ Jan 10 2014, 09:43 AM) *
Nu cunosc foarte bine reguli, dar nu cred ca e obligat sa pune un pret.
Daca ma corecteaza cineva in privinta asta, o sa iau masuri.

SUN sa ne spune daca vrea topicul curatat.

Haideti, on-topic. Se poate.

Multumesc, topicul poate ramane asa, avem fiecare dreptul sa ne exprimam opiniile, doar suntem pe un forum! recunosc ca mi s-a ridicat un picut palaria la cele spuse de Halogen dar cu toate astea intr-un fianl mi-a devenit simpatic iar cu ocazia asta vreau sa-i comunic urmatoarele:
- vopseaua este cea originala '87
- calul este la fel si la manuala si la automata smile.gif
- pe stanga calului exista doua butoane: geam stanga fata si trapa (de la o varsta este mai greu sa ridici mana pentru a apasa pe un buton)
- pe dreapta, buton ptr geamul din dreapta
- pe partea dintre scaune a calului butoane ptr incalzirea acestora
- exista si plasticele aferente automatei + maneta
- scaunele sunt ale masinii retapitate in 2008
- incalzirea este schimbata in 2008 o data cu retapitarea, achizitiomata de noua din tablou pana la butoane aprozimativ 300E
- pilotul, sonorizarea, motorizarea, OBC-ul, AC-ul, ABS-ul mostenite de la predecesoarea recarosata din cauza unui accident relativ banal (piticul din creier mi-a recomandat schimbarea caroseriei urasc fiarele indreptate)
- volan, oglinda mtehnic, perdeluta spate retractanta, fluturi achizitionati sh ulterior
- duze spalator incalzite, oglinzi laterale incalzite achizitionate
noi
- iale incalzite si instalatie spalator faruri intr-o cutie prin garaj
- articulatii originale fara nici o interventie
- masina am luat-o ceruita pe dedesupt fara urme vizibile de rugina sau accident
- arata de nota 8 din 10 dupa parerea mea
- functioneaza de nota 9 din 10
- ii trebuiesc schimbate bucsile de punte spate si rulmentul intermediar de la cardan (se regasesc intr-o alta cutie in acelasi garaj)
- uleiul si filtrul trebuiesc deasemeni schimbate ptr ca au inplinit un an in Decembrie
- filtrul de aer trebuie spalat si uns
- masina se vinde in starea care este plus diverse ramasite de e30 existente in orice garaj al unui pasionat al marcii
- am incercat sa o pastrez intr-o forma cat mai apropiata de aceea cu care a iesit pe poarta fabricii
- ''90%din piese sunt originale'' adica sunt stantate BMW nu sunt achizitionate pe vre-un producator (vezi coliere, cleme, suruburi)
Cu acestea fiind spuse cred ca am fost pe intelesul tuturor!
Motivul presupusei vanzari i-mi apartine ca si pretul blink.gif

3300 Euro se poate negocia la fata locului dupa vizionare si test drive
Oferta valabila pana ma razgandesc si ii platesc Taxele pe anul in curs biggrin.gif

This post has been edited by SUN 83: Jan 10 2014, 01:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 14 2014, 11:34 PM
Post #35


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57



QUOTE (SUN 83 @ Jan 10 2014, 01:15 PM) *
QUOTE (bartro @ Jan 10 2014, 09:43 AM) *
Nu cunosc foarte bine reguli, dar nu cred ca e obligat sa pune un pret.
Daca ma corecteaza cineva in privinta asta, o sa iau masuri.

SUN sa ne spune daca vrea topicul curatat.

Haideti, on-topic. Se poate.

Multumesc, topicul poate ramane asa, avem fiecare dreptul sa ne exprimam opiniile, doar suntem pe un forum! recunosc ca mi s-a ridicat un picut palaria la cele spuse de Halogen dar cu toate astea intr-un fianl mi-a devenit simpatic iar cu ocazia asta vreau sa-i comunic urmatoarele:
- vopseaua este cea originala '87
- calul este la fel si la manuala si la automata smile.gif
- pe stanga calului exista doua butoane: geam stanga fata si trapa (de la o varsta este mai greu sa ridici mana pentru a apasa pe un buton)
- pe dreapta, buton ptr geamul din dreapta
- pe partea dintre scaune a calului butoane ptr incalzirea acestora
- exista si plasticele aferente automatei + maneta
- scaunele sunt ale masinii retapitate in 2008
- incalzirea este schimbata in 2008 o data cu retapitarea, achizitiomata de noua din tablou pana la butoane aprozimativ 300E
- pilotul, sonorizarea, motorizarea, OBC-ul, AC-ul, ABS-ul mostenite de la predecesoarea recarosata din cauza unui accident relativ banal (piticul din creier mi-a recomandat schimbarea caroseriei urasc fiarele indreptate)
- volan, oglinda mtehnic, perdeluta spate retractanta, fluturi achizitionati sh ulterior
- duze spalator incalzite, oglinzi laterale incalzite achizitionate
noi
- iale incalzite si instalatie spalator faruri intr-o cutie prin garaj
- articulatii originale fara nici o interventie
- masina am luat-o ceruita pe dedesupt fara urme vizibile de rugina sau accident
- arata de nota 8 din 10 dupa parerea mea
- functioneaza de nota 9 din 10
- ii trebuiesc schimbate bucsile de punte spate si rulmentul intermediar de la cardan (se regasesc intr-o alta cutie in acelasi garaj)
- uleiul si filtrul trebuiesc deasemeni schimbate ptr ca au inplinit un an in Decembrie
- filtrul de aer trebuie spalat si uns
- masina se vinde in starea care este plus diverse ramasite de e30 existente in orice garaj al unui pasionat al marcii
- am incercat sa o pastrez intr-o forma cat mai apropiata de aceea cu care a iesit pe poarta fabricii
- ''90%din piese sunt originale'' adica sunt stantate BMW nu sunt achizitionate pe vre-un producator (vezi coliere, cleme, suruburi)
Cu acestea fiind spuse cred ca am fost pe intelesul tuturor!
Motivul presupusei vanzari i-mi apartine ca si pretul blink.gif

3300 Euro se poate negocia la fata locului dupa vizionare si test drive
Oferta valabila pana ma razgandesc si ii platesc Taxele pe anul in curs biggrin.gif


Omule jos palaria pentru ce ai scris aicea te felicit sfatu meu tineo biggrin.gif ps: e bataie de cap cu bucsile la puntea spate mai ales la astfel de masini am trecut prin asa ceva. Ai un 10+ pt anunt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 15 2014, 11:11 AM
Post #36


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20



Partea cu schimbatul bucsilor de punte este o aventura in cazul in care nu ai mai facut asa ceva, nu-i nimic imposibil daca ai un elevator la dispozitie pentru vre-o patru ore in rest indemanare, rabdare si tutun laugh.gif evident ca-ti trebuiesc si cateva scule "specializate" asta pentru a nu te apuca sa dai foc puntii sau alte rahaturi de gen.
Eu am amanat schimbarea acestora pentru ca am descopreit un model de presa cu care teoretic ar potea fi schimbate fara sa mai dai puntea jos de pe masina, inca studiez procedura de lucru si eventuala executie a "sculei"
cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Halogen
post Jan 15 2014, 08:16 PM
Post #37


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,032
Joined: 5-June 11
From: Bucuresti
Member No.: 17,575
Car: BW E39 530D
Engine: M57



Operatiunea in sine nu este o mare grozavie dar sunt anumite lucruri care te impiedica sa fie totul usor si placut este vb despre conductele de frana care sunt criminale de desfacut:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 15 2014, 08:31 PM
Post #38


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20





ehe, cine s-a lovit de asa ceva invata, data viitoare cand vede o imbinare de conducte foloseste inelarele adecvate, nu strange ca "Dorel" iar la final aplica vaselina ptr barci (o chestie lipicioasa pe care-ti blestemi zilele cand vrei sa o cureti) sau spray de uns lanturile moto laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SUN 83
post Jan 15 2014, 08:58 PM
Post #39


0% BMW corupt


Group: Members
Posts: 87
Joined: 15-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 475
Car: E30
Engine: M20



QUOTE (SUN 83 @ Jan 15 2014, 08:31 PM) *
ehe, cine s-a lovit de asa ceva invata, data viitoare cand vede o imbinare de conducte foloseste inelarele adecvate, nu strange ca "Dorel" iar la final aplica vaselina ptr barci (o chestie lipicioasa pe care-ti blestemi zilele cand vrei sa o cureti) sau spray de uns lanturile moto laugh.gif


Attached thumbnail(s)
Attached Image
Attached Image
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Jan 18 2014, 09:49 AM
Post #40


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Daca sunt conductele foarte ruginite, se distrug cand le desfaci.

Eu am schimbat la E30 impreuna cu conducte noi tocmai din cauza asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:58 PM